Контакт

Македонија

Улици, плоштади и мостови во Скопје ќе добијат нови имиња, објавена листата со промените

Објавено пред

Од Град Скопје информираат дека на претстојната седница на Советот ќе се расправа за имињата на 485 улици во градот.

„Повеќето од овие улици досега биле именувани со број или биле именувани како краци на други поголеми улици. По усвојувањето на оваа одлука од Советот, овие улици ќе добијат нови имиња“, се наведува во соопштението.

Градските власти посочуваат дека со одлуката ќе бидат вратени и некои од старите имиња на улиците што беа променети во текот на 2012 година.

„Тоа беше спротивно од волјата на граѓаните што живеат на тие улици, па затоа ќе се вратат имињата на улиците Ленинова, Железничка, Мексичка, Каирска, Стив Наумов, Салвадор Алјенде, 4 Јули, 29 Ноември, Бихаќска, Владимир Комаров, Руди Чајавец, Жарко Зрењанин, Драчевска, Ратко Митровиќ и други“, се наведува во соопштението.

Новите имиња на улици, плоштади, мостови и на други инфраструктурни објекти на подрачјето на град Скопје, во согласност со Законот за определување на имињата на улици, плоштади, мостови и други инфраструктурни објекти, предвидено е да се црпат од Регистарот на имиња, кој неодамна беше дополнет од Советот на Град Скопје со листа од нови 570 имиња, по претходно добиената согласност од Владата.

„Мостот ‘Тодор Александров’ (популарно наречен ‘Близнак’) ќе биде преименуван во мост ‘Накие Бајрам’ и ‘Роса Плавева’, мостот ‘Слобода’ (кај ‘Холидеј ин’) ќе се вика мост ‘Вера Ацева’, а новиот мост на булеварот АСНОМ, ќе се вика ‘Генерал Михајло Апостолски’.

Улицата пред Градскиот стадион ќе се вика ‘Столтенбергова’ според угледниот норвешки дипломат и висок функционер на Обединетите нации, Торвалд Столтенберг, кој даде голем придонес во обновата на градот по катастрофалниот земјотрес во 1963 година.

Булеварот ВМРО ќе добие ново име и ќе се вика ‘Блаже Конески’, улицата Стив Наумов (поранешна ‘Ленинградска’) ќе се вика ‘Славко Јаневски’, улицата ‘Адолф Циборовски’ ќе се вика ‘Горан Стефановски’, а улицата 1523 во Кисела Вода ќе се вика ‘Благоја Георгиевски – Буштур’. Пешачкиот мост кај зградата на Владата ќе го добие името по неодамна починатиот заменик-градоначалник на Скопје, Енвер Малиќи“, се наведува во соопштението на Град Скопје, во кое се додава дека при изборот на нови имиња, кои ќе бидат содржани во предлогот на градоначалникот Шилегов до Советот, земени се предвид етничките, културните и социјалните специфики на локалното население што живее на тие улици.

„Во согласност со ваквите заложби, новиот булевар, кој е предвидено да биде изграден од скопската обиколница до булеварот Словенија, а поминува низ Визбегово, ќе се вика ‘Хасан Приштина’. Во таа насока во редот на новите имиња на улици ќе се најдат и ‘Беким Фехмиу’, ‘Ибрахим Ругова’, ‘Адем Демачи’ и ‘Мајка Тереза’“, стои во соопштението во кое е наведена и целосната листа за промена на улиците во Скопје.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи на Ковид-19 во Скопје – 110, Прилеп – 16, Кавадарци – 15, Куманово – 12, Штип -9, Тетово – 7, Кочани и Кичево по 4, Велес – 3, Битола, Струга и Дебар по 2 и по еден во Охрид, Струмица, Неготино, Гевгелија, Свети Николе, Валандово и Македонски Брод.

Регистрирани се и 1.014 оздравени пациенти од: Скопје – 427, Охрид – 62, Прилеп – 59, Битола – 58, Кавадарци – 52, Куманово – 42, Велес – 40, Гевгелија – 35, Гостивар – 29, Струмица – 27, Кочани – 20, Тетово – 19, Штип – 18, Валандово и Берово по 14, Кичево и Свети Николе по 12, Македонски Брод – 11, Неготино – 8, Крушево – 7, Струга, Делчево, Пробиштип и Богданци по 6, Радовиш – 5, Ресен и Демир Капија  по 4, Крива Паланка, Демир Хисар, Кратово и Пехчево по 2 и по еден во Виница, Македонска Каменица и Дојран.

Пријавени се вкупно 34 починати лица: 15 од Скопје (54г, 56г , 60г, 60г, 63г, 63г ,67г, 67г 68г, 69г, 69г, 71г, 76г, 76г и 80г), пет лица од Прилеп (62г, 64г, 70г, 85г и 87г), по две починати лица од Куманово ( 74г и 83г), Битола (59г и 75г), Штип (68г и 77г), Кочани (66г и 81г) и Кичево (66г и 68г) и по едно лице од Велес (76), Охрид (42), Неготино (58) и Свети Николе (68). Сите од нив се починати во болнички услови.

Направени се 1.192 тестови преку: ИЈЗ-112, ЦЈЗ Скопје-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, МАНУ-79, Жан Митрев (Филип Втори)-165, Биотек-198, Систина-249, Синлаб – 27, Генеа – 19 и ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 323.

Досега во земјата се направени вкупно 670.333 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 142.034, бројката на оздравени пациенти е 117.794, на починати е 4.262, а бројот на активни случаи изнесува 19.978.

Според епидемиолошките анализи, статистиката по градови во моментов е следна:

Скопје 63.330, активни 9.324
Куманово 7.667, активни 1.211
Прилеп 7.632, активни 1.033
Тетово 6.708, активни 667
Битола 5.328, активни 1.205
Велес 5.010, активни 796
Гостивар 4.861, активни 495
Кавадарци 4.844, активни 589
Штип 4.579, активни 452
Охрид 4.550, активни 750
Струмица 3.635, активни 527
Струга 2.808, активни 227
Кочани 2.473, активни 288
Кичево 2.234, активни 280
Неготино 2.058, активни 267
Гевгелија 2.034, активни 370
Свети Николе 1.375, активни 129
Крива Паланка 1.143, активни 90
Ресен 1.135, активни 233
Радовиш 1.000, активни 143
Берово 939, активни 103
Делчево 895, активни 82
Дебар 890, активни 59
Пробиштип 734, активни 68
Виница 691, активни 102
Валандово 587, активни 83
Крушево 449, активни 115
Богданци 446, активни 69
Демир Капија 386, активни 57
Демир Хисар 347, активни 49
Кратово 343, активни 22
Македонски Брод 337, активни 42
Пехчево 241, активни 20
Македонска Каменица 216, активни 7
Дојран 129, активни 24

Прикажи повеќе...

Македонија

Богдановиќ за зградите спроти „Холидеј ин“: Потребна ни е поддршка од надлежните и јавноста

Објавено пред

Градоначалникот на oпштина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со секретарката на општината, Маја Ралевска, утринава одржаа онлајн состанок со Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), на кој тема беа актуелните случувања со паркингот спроти хотелот „Холидеј iн“, но и генералната состојба со плановите по одлуката на Уставниот суд за укинување на суспензијата на Деталните урбанистички планови (ДУП-ови).

Како што се наведува во соопштението за средбата, градоначалникот Богдановиќ пред Комисијата ја нагласил потребата од зголемен степен на соработка со останатите институции, поголема флексибилност и поголема ефикасност во спроведувањето на предметите.

Тој воедно побарал и поддршка од ДКСК, од останатите надлежни институции за постапување, но и од јавноста за Уставниот суд повторно да ја стави на разгледување последната одлука за укинување на мораториумот во Општина Центар.

„Намерата на општинската одлука за суспензија на ДУП-овите (‘мораториум’) беше донесена за да се хуманизира просторот за живеење во централното градско подрачје, да го намали загадувањето на околината и атмосферскиот воздух при носењето на нови ДУП-ови и конечно да воведе ред во урбанистичкото планирање во oпштина Центар“, се наведува во соопштението на општинските власти.

По укинувањето на првата одлука од 2017, од страна на Уставниот суд, во декември 2018 Советот на Општина Центар повторно донесе одлука за неспроведување на ДУП-овите, која Уставниот суд уште еднаш ја укина на почетокот на годината, на предлог на двајца жители од Охрид.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: Има сериозен исчекор за законот за државјанство

Објавено пред

По денешната средба во Собранието со претседателите на опозициските албански политички партии, Алијансата за Албанците и Алтернативата, Зијадин Села и Африм Гаши, како и со пратеничката Илире Даути од Алијансата за Албанците, премиерот Заев рече дека имале успешна средба и сериозен напредок во разговорите во однос на донесувањето на законските одредби за стекнување државјанство.

„Имавме исклучително успешна средба и сериозен напредок во разговорите. Двете страни дојдовме подготвени и верувам дека до крајот на неделата, врз основа на анализата што ќе ја направат експертите од МВР, ќе можеме да финишираме со законското решение за државјанствата. Врз основа на тој напредок разговаравме на сите отворени прашања што беа предлог во законското решение од Алијансата на Албанците и Алтернативата и се изнајдени механизмите за изнаоѓање решение. Не би зборувал за деталите заради тоа што овде сме политички претставници и сега треба и експертите да ги номинираат предлог-решенијата како анализа да ги стават на хартија за да го процесираме конечно законското решение. Секако, во тој дел Алијансата за Албанците и Алтернативата ќе ги информираат и ВМРО-ДПМНЕ и Левицата затоа што тие доставија амандмани, но мислам дека денеска направивме сериозен исчекор во поглед на решавање на ова важно прашање“, рече Заев.

Тој додаде дека анализите биле од голема помош, во кои се виделе детаљно бројките колку граѓани немаат државјанство, а се родени овде и колку граѓани се со природување, односно со стапување во брак, со враќање назад во земјата и слично, бараат државјанства.

Целта, како што истакна Заев, е до крајот на неделата да се оформи законскиот текст и веќе следната недела парламентот да се изјасни по самото законско решение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет2 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија3 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет6 часа

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија6 часа

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија6 часа

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија6 часа

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет6 часа

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет7 часа

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет8 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис, дури и една година по заразата од коронавирусот

Три дена по позитивниот тест на коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија10 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија1 ден

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија1 ден

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија1 ден

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет1 ден

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија1 ден

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа2 дена

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија2 дена

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Досие