Контакт

Македонија

Умерено облачно време со магла во утринските и попладневните часови

Објавено пред

Времето денеска ќе биде умерено до значително облачно, наутро и претпладне со појава на магла и ниска облачност по котлините и речните делини, соопшти УХМР.

Претежно во јужните делови ќе има слаб ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 5 до 13 степени.

Во Скопје, претпладне магливо, а преку денот претежно облачно со слаб променлив ветер. Максималната температура ќе достигне до 7 степени.

Македонија

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го спореше

Објавено пред

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го спореше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е голем чекор за двете држави, особено во делот на соработката.

„ Македонците и Бугарите се многу блиски братски народи. Затоа влегуваме во решавање на отворените прашања, за нова иднина. Договоривме Бугарија дека прифаќа да го користи името Северна Македонија, тоа значи дека Бугарија нема да го кочи билатералното име. Северна Македонија преку надворешни работи испрати вербална нота до ОН во која изречено се потврдува дека тие се еднакво валидни“, рече Ковачевски.

Македонскиот премиер кажа дека ќе се финализира и Договорот за прекугранична соработка. Тоа значи дека ќе се отвори и граничниот премин „Клепало“, кој би овозможил и подобар туризам и бизнис соработки.

„Двајцата се заложивме да продолжи соработката. Секоја седница од сега натаму ќе се среќава по една од групите со јасни цели и резултати, за да им се покаже на двата народи, дека доброседството има и реални резултати, со соработки, со патување од Софија до Скопје за 20 минути“, рече Петков.

И Ковачевски посочи дека ќе се гради доверба меѓу Македонците и Бугарија.

„Ќе има работни групи за градење на односи кои ќе значат попросперитетна иднина. Сакам да се заблагодарам што веднаш по изборот на новата Влада и мојот избор, го одржа ветувањето да биде првиот кој ќе дојде како гостин во Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Економија

Соработка помеѓу Народната банка и МАПАС за поголема ефикасност во одржувањето на финансиската стабилност

Објавено пред

Со зајакнувањето на соработката помеѓу Народната банка и Агенцијата за супервизија на капитално финансираното пензиско осигурување (МАПАС) се придонесува кон поголема ефикасност на регулаторите во анализата и оценувањето на финансиската стабилност.

Ова беше истакнато на денешната средба помеѓу гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, и претседателот на Советот на експертите на МАПАС, Максуд Али, при потпишувањето на меморандумот за соработка помеѓу двете институции.

Унапредувањето на соработката помеѓу Народната банка и МАПАС е од големо значење имајќи ја предвид врската на банкарскиот систем со пензиските друштва како врз основа на сопственичката поврзаност така и врз основа на обезбедувањето услуги на чувар на имот за пензиските фондови.

Меморандумот предвидува соработка помеѓу Народната банка и МАПАС преку неколку групи активности. Така, со меморандумот се дефинираат потребните податоци што ќе ги разменуваат институциите – се предвидува редовно доставување податоци за банките на квартална основа од Народната банка до МАПАС, што таа ќе ги ползува во вршењето на својата супервизорска улога врз пензиските фондови, а заради заштита на интересите на осигурениците.

Со меморандумот се предвидува организирање заеднички контроли на субјектите што се од заеднички интерес за двата регулатора кога ќе се утврди потреба од такви контроли.

Финансиската стабилност е заеднички приоритет и обврска на финансиските регулатори. За таа цел, Народната банка минатата година ги обнови меморандумите за соработка и со Комисијата за хартии од вредност и со Агенцијата за супервизија на осигурувањето заради јакнење на механизмите за заштита на финансиската стабилност во системот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Левицата со герила-акција побара европски права за Македонците во Пирин

Објавено пред

На денешната официјална средба со бугарскиот премиер Кирил Петков, младинската организација на Левицата упати порака до премиерот кој го негира постоењето на Македонците во Бугарија.

„Владата на Кирил Петков ги продолжува негаторските политики на неоврховизмот кон Република Македонија, а Владата на Ковачевски, доколку имаше државотворен капацитет, веднаш ќе ја откажеше средбата по срамната изјава на Петков за непостоење македонско малцинство.

Владата на Република Македонија има уставна должност да се грижи за правата на Македонците во соседните држави, а за шовинистичките политики на бугарските власти говорат 16 пресуди на Европскиот суд за човекови права за кршење на човекови права на македонското малцинство. Лицемерството на европската дипломатија кон Македонија продолжува, која премолчено го одобрува ваквото брутално кршење на човековите права додека користи перфидни методи за притисок и уцени врз македонскиот народ“, велат од партијата.

Од таму додаваат дека на мирниот протест членовите на Левицата со транспарент биле легитимирани од полицијата и задржани повеќе од половина час како своевиден притисок од органите на прогонот при изразување на правото на мирен протест.

„За потсетување, пред неколку дена неофашистички групации парадираа среде Скопје со знамиња на царот Борис, заштитени со придружба од полицијата на Оливер Спасовски“, порачаа од Левицата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го спореше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го спореше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа44 минути

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија1 час

(Видео) Премиерот Ковачевски го пречека премиерот Петков на првата официјална посета на нашата земја

Со државна церемонија пред платото на Владата, претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, го пречека премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков,...

Македонија3 часа

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет4 часа

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија4 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија13 часа

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија17 часа

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија20 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија21 час

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија23 часа

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија1 ден

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија1 ден

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет1 ден

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт1 ден

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион1 ден

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет1 ден

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет1 ден

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет1 ден

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Досие