Контакт

Македонија

Фетаи бара притвор за Мијалков и Ибраими

Објавено пред

Обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, побара притвор за Сашо Мијалков и Бедредин Ибраими во предметот „Титаник 2″, кои судот ги осуди на казни затвор од 3 и 4,6 години.
Мерката притвор е да се спречи опасноста од бегство, рече Фетаи.

За ексчленот на ДИК, Бедредин Ибраими, поради неговото однесување за време на судската постапка, во кое со потсмев говорел за штетата од 20 илјади денари во предметот, обвинителката Фетаи побара судот да му изрече построга мерка притвор.

Обвинителката на СЈО по изрекувањето на пресудата за предметот „Титаник 2″, побара обвинетиот Мендух Тачи да се јавува еднаш неделно во судот, поради опасност од бегство, имајќи предвид дека се однесувал коректно за време на судењето.

Фетаи истото го побара и за обвинетите Влатко Сајковски, Сашо Срцев и Анета Стефановска.

Обвинетиот Ибраими рече дека одлуката што ја донеле во ДИК за прегласување била законита. „Судот мисли дека со додворување на СЈО се прават реформи во судскиот систем”, рече Ибраими.

Во однос на предлогот за притвор, Ибраими рече: „Бедредин Ибраими тука е роден, тука ќе остане и тука ќе умре”, рече тој пред судиите.

„Не може што ќе ѝ текне на обвинителката, тоа да бара”, кажа Ибраими пред судот.

Претходно судот го осуди на три години затвор за поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков. Судечкиот совет составен од судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани и тројца поротници ги осуди на казна затвор од 3 години и два месеци години лидерот на ДПА, Мендух Тачи, и поранешниот член на ДИК, Бедредин Ибраими, на казна затвор од 4 години и 6 месеци. Поранешните членови на ДИК, Сашо Срцев, Влатко Сајковски и Анета Стефановска добија казни од 3 години за незаконското поништување на гласањето на локалните избори во Струмица во 2013 година поради политичко влијание.

Македонија

Градоначалникот на Бутел во самоизолација по средба со заразената директорка на УЈП

Објавено пред

Градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски, од вчера е во самоизолација поради средбата со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е позитивна на Ковид-19.

„По вчерашната вест за позитивниот тест на Ковид-19 на Сања Лукаревска, а поради средбата што ја имав со неа минатата недела, од вчера, а во интерес на граѓаните, самоиницијативно сум во самоизолација и покрај тоа што при нашата средба и обајцата целосно ги почитувавме мерките за заштита“, напиша Смилевски на својот фејсбук-профил.

Тој додава дека денеска го направил тестот на Ковид-19 и резултатот го очекува во текот на утрешниот ден.

„Во моментот немам никакви симптоми и се чувствувам добро. Ѝ посакувам на мојата пријателка Сања Лукаревска, но и на сите граѓани кои се позитивни на Ковид-19 и се во самоизолација, брзо оздравување и добро здравје. Апелирам да не го потценувате вирусот, да бидете максимално внимателни и да ги почитувате мерките за заштита“, пишува градоначалникот Смилевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Во македонските болници во употреба ќе бидат ставени 20 респиратори, донација од Норвешка

Објавено пред

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на национален координатор на странска помош во земјата, ги предаде во употреба респираторите, донација што ја обезбеди Кралството Норвешка.

Османи појасни дека се работи за 20 респираторни машини, кои се реализирани преку претставништвото на УНОПС во земјата, а по потекло се од Турција.

Десет од донираните 20 респиратори ќе ѝ бидат ставени на располагање на ГОБ „8 Септември“ во Скопје, а преостанатите 10 ќе бидат распределени во здравствените установи во земјата, односно во клиничките болници во Тетово, Битола и во Штип, каде што ќе се испратат по две респираторни машини, и по еден апарат во општите болници во Струга, Охрид, Прилеп и во Струмица.

Вицепремиерот нагласи дека оваа опрема, дури и кога целосно ќе мине заканата од Ковид-19, во значаен дел ќе го подобрат здравствениот систем и потенцијалот на здравството за справување со тековните предизвици.

Прикажи повеќе...

Македонија

Чулев: Владата спречува пополнување на работните места и нормално функционирање на МВР

Објавено пред

Владата, од една страна, секојдневно ме обвинува дека сум виновен за нејзините неуспеси поврзани со ширењето на коронавирусот, а од друга, и во ваква состојба Оливер Спасовски и неговите послушници во МВР не успеваат да се издигнат над партиските интереси, вели техничкиот министер Наќе Чулев, кој на „Фејсбук“ напиша дека во услови на пандемија и прогласена вонредна состојба МВР со владин заклучок се обврзува да ги стопира огласите со кои се пополнуваат дел од испразнетите работни места.

Според Чулев, ова покажува дека за власта политиката и партиските интереси повторно се поважни од здравјето и животот на граѓаните.

„ДКСК и Управниот суд донесоа одлука и пресуда со која се поништи одлуката на Владата за поништување решенија за распоредување донесени од моја страна и ја потврдија законитоста на моето постапување, но Владата и понатаму продолжува спротивно на законот да се меша во работењето на Министерството за внатрешни работи и да го опструира нормалното функционирање“, нагласува Чулев.

Според него, ваквата постапка на Владата претставува грубо мешање во работата на Министерството за внатрешни работи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија4 часа

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија5 часа

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија6 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија6 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија7 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион8 часа

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија8 часа

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија8 часа

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија9 часа

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија10 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија10 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија10 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет11 час

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет11 час

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет22 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија23 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија1 ден

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт1 ден

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија1 ден

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Досие