Контакт

Македонија

Филипче: Првпат е обезбедена орална терапија за пациентите со ретката болест Гоше

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се обрати на настанот посветен на 1 Октомври – Интернационалниот ден на Гоше. Во своето обраќање Филипче истакна дека пред неколку дена првпат е достапна оралната терапија за пациентите со ретката болест Гоше, покрај инфузионата терапија, со која значително се олеснува начинот на примање на терапијата.

„Чест ми е што утрово заеднички го одбележуваме Интернационалниот ден на Гоше. Министерството за здравство и Владата на Република Северна Македонија водат вистинска грижа за пациентите со ретки болести, меѓу кои и за пациентите со ретката болест Гоше. Од оваа година достапна е оралната терапија за пациентите со ретката болест Гоше, покрај инфузионата терапија. Со оралната терапија значително се олеснува начинот на примање на терапијата и пациентите не мора да ја примаат во болнички услови“, потенцира министерот Филипче.

За две години воведени се 5 нови лека и значително е зголемен буџетот за ретките болести.

Од Министерството за здравство нагласуваат дека со програмата за ретки болести се овозможува континуитет на активностите што државата ги презема за набавка на медицинска терапија за лекување и третман за пациентите со ретки болести. Во согласност со најавите, со програмата за лекување ретки болести во 2019 година ќе бидат набавени вкупно 31 лек за пациентите со ретки болести.

Македонија

(Видео) Костовски: Мора да има истрага и одоговорност за кластерот Геријатрија Скопје

Објавено пред

Додека триото Филипче, Спасовски, Заев прогласија победа во борбата против епидемијата со Ковид-19, во Геријатрија Скопје има нов кластер меѓу најранливата категорија на граѓани. Станува збор за дваесеттина лица заболени во оваа установа, соопшти Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ.

„ Ако е вистина, како што велат од Геријатрија Скопје, дека веднаш постапиле согласно протоколите за изолирање на болните од останатите пациенти, и дека воедно била спроведена епидемиолошка анкета на вработените, како тогаш се случи од две заболени лица бројката да порасне на скоро дваесеттина.

Колку за илустрација, во април во екот на короната во соседна Србија во првиот момент кога се дијагностицираше поголем број на заразени со корона во Геријатрискиот дом во Ниш, веднаш реагираше владиниот кризен штаб и ја утврди причината. Министерството за внатрешни го уапси директорот поради основан сомнеж дека извршил тешко казнено дело против здравјето на луѓето во врска со пренесувањето на заразна болест.

Многу е јасно, ако Геријатрија Скопје, веднаш постапеше според протоколите ситуацијата ќе беше поинаква. Во меѓувреме, министерот за здравство, Филипче вели корона вирусот нема граници кога е во прашање возраста, да во право е, а тоа веќе и се покажа на дело. Во Геријатрија Скопје за неколку дена има скоро дваесеттина заболени. Ова е прашање за истрага, но и за одговорност.

Веќе вчера требаше да има истрага и резултати од истата. Но, владата веќе неколку дена се обидува да го заташка случајот. Со ова само се потврдува дека победата прогласена од владата на СДСМ врз корона вирусот е лажна“ порача Костовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Над 550 студенти не добија платежни картички, институциите веднаш да одговорат на приговорите на студентите

Објавено пред

Власта на СДСМ не успеа да се справи со пандемијата создавајќи тотален хаос во државата. Без ни малку срам ги извисија студентите за домашна платежна картичка затоа што дел од нив останаа без денар доделен од Владата. Група од околу 550 студенти на УКИМ кои иако ги исполнуваат критериумите не добиле платежни картички, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

„ Како може МОН во време на најмодерна технологија да нема основен регистар со број на студенти во државата?

Наместо постапката на објавување да биде целосно транспарентна за на списокот да не се најдат некои што не требало да се таму очигледно власта свесно пред избори изврши класичен поткуп.

Власта го крши уставното право сите студентите да имаат еднакви можности за добивање финансиска помош од државниот буџет во услови на пандемијата. Со тоа Власта докажа дека платежната картичка за купување домашни производи е класичен поткуп. И претходно апелиравме дека делењето на картички и ваучери е предизборен поткуп на купување гласови.

Институциите веднаш да одговорат на приговорите на студентите и да им овозможат тоа што го ветуваа пред избори.

Власта предводена од СДСМ свесно со поткупот за жал го поткопува образованието“ велат од партијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Објавено пред

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на кои може да видат поплавени куќи и ниви, уништени посади, распаднати објекти.

ГОЛЕМИ ШТЕТИ ОД НЕВРЕМЕТОРано утрово, заедно со кимандирот на ТППЕ Лепидовски посетив повеќе локации каде што има…

Posted by Ace Kocevski on Недела, 09 август 2020

„ Најголеми се штетите во Превалец. За денес во 12 часот закажав вонредна седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување. Се организираме за што побрзо да ги санираме последиците. Сите кои имаат штети од невремето ги повикувам да ги пријават во Општина Велес за надлежната комисија да направи проценка на настанатите штети“ напиша Коцевски.

Невреме синоќа го зафати и главниот град, каде беа поплавени голем број улици и тротоари.

Според најавите од Управата за хидрометеоролошки работи и денеска попладне се очекува нестабилно време со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 минути

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија2 часа

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет2 часа

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет2 часа

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Свет3 часа

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција,...

Свет3 часа

Пронајдена црната кутија од преполовениот авион во Индија

Истражителите ја пронајдоа црната кутија од авионот кој во петокот се излизга од пистата и се преполови на аеродромот во...

Свет15 часа

(Видео) Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут

Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против владата, пренесуваат светските медиуми. Претходно денеска...

Свет17 часа

Британските медицински работници на протест, бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протестираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната макотрпна...

Македонија18 часа

Нови 200 заболени и четворица починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на...

Свет19 часа

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го...

Свет21 час

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи...

Македонија21 час

МЗ: Во Геријатриската болница се преземени сите мерки по појавата на позитивни случаи

Министерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека новите случаи на коронавирус во Геријатриската болница во Скопје го демантираат...

Свет22 часа

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во...

Регион22 часа

Косовскиот политичар Беџет Пацоли пријавил имот вреден стотици милиони евра

Поранешниот претседател на Косово и лидер на Алијанса за ново Косово, Беџет Пацоли, пријавил во Агенцијата за борба против корупцијата...

Македонија23 часа

Медицински техничар од Шведска еден месец ќе помага на Инфективната клиника

Ханс Јорген Михаел Селберг е медицински техничар од Шведска којшто пристигна во нашата држава на 4 август преку европскиот механизам...

Македонија1 ден

Во Скопје се роди бебе во „водена обвивка“ – редок феномен што се случува еднаш во 80 илјади породувања

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, наделава се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен...

Топ1 ден

Жени од Македонија, Албанија и Косово пронајдени во угостителски објект, сопственикот осомничен за трговија со луѓе

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот...

Македонија1 ден

Казнети 378 лица за неносење маска

Полицијата казнила 378 лица за неносење заштитна маска во текот на изминатиот ден. „Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година)...

Свет1 ден

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската...

Свет1 ден

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Јапонија

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус....

Досие