Контакт

Македонија

Филипче ќе се вакцинира во некоја од следните тури, втората пратка од Србија најавена за идната недела

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека преостанатата количина на 4.000 дози од Србија треба да пристигне следната недела. Информацијата следува по вчерашниот разговор на министерот со претставници на компанијата „Фајзер“.

Присуствувајќи на почетокот на процесот на вакцинација во земјата, Филипче истакна дека сите пријавени 4.000 здравствени работници за првиот бран на вакцинација, кои работат со ковид-пациенти, ќе бидат вакцинирани.

Министерот образложи дека ќе се вакцинира во некоја од следните тури на вакцини, со цел да им покаже на граѓаните дека тоа е тоа што треба да го направат.

„Не сакам да им земам место од овие сега првични дози, кои навистина се изброени, на колегите што директно работат со пациентите, сигурно ќе се вакцинирам во некоја од следните тури на вакцините што ќе дојдат со цел да им покажам на граѓаните дека тоа е тоа што и тие треба да го направат“, изјави Филипче.

Додаде дека е многу важно граѓаните да се свесни оти вакцините се безбедни, без разлика од кој производител доаѓаат, дека се развиени на безбедни платформи и ова е единствениот начин да ја смениме сликата на пандемијата, и не само ние, туку сите земји во светот.

„Системот добро функционира. Се почнува со земање анамнестички податоци, краток преглед, административната работа, внесување на податоците за веќе закажаниот термин и закажување на следниот термин за ревакцинацијата по три недели и тоа интензивно се спремаше во овие изминати денови. Тука е поставена целата инфраструктура, дел од вакцините се чува и во овие фрижидери во модуларната болница. Може да седат до 5 дена на температура од 2 до 8 степени по што се раствораат и во рок од 5 часа мора да се аплицираат на тие што ја примаат. Ова е еден систем што исто така беше дел од тренингот. Посакувам успешна имунизација, направивме организација – еднаш кога ќе почне имунизацијата, да не запре. Ги очекуваме и следните количини според најавите и верувам дека во следните месеци ќе имаме навистина успешен процес на вакцинација“, информира Филипче.

Претходно денеска, со вакцините на „Фајзер“ први се вакцинираа двајца здравствени работници од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби.

Станува збор за главната сестра Габриела Темелковска и примариус д-р Добринка Наунова-Јовановска – специјалист за невроинфекции од Инфективната клиника. Со денешното нивно вакцинирање практично почна имунизацијата против коронавирусот во земјата.

Филипче потенцира дека главната сестра Темелковска и докторката Наунова-Јовановска се дел од персоналот на Инфекивната клиника, кои во изминатата година деноноќно работеа и се бореа за спасување на секој човечки живот.

„Докторката Добринка и главната сестра Габриела се првите што ја примија вакцината на ‘Фајзер’. Денеска продолжува вакцинацијата на сите вработени на Инфективната клиника, а следуваат и вработените во сите ковид-центри, најпрвин во Скопје: ГОБ ‘8 Септември’, Институтот за белодробни заболувања кај децата во Козле, интерните клиники – сите што работеле и сѐ уште работат со ковид-пациенти. Понатаму, за време на викендот и болниците во државата, како и приватните болници“, истакна Филипче.

За денешниот ден предвидено е да се вакцинираат 260 здравствени работници.

Македонија

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Објавено пред

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во 4 квартали, соопшти Министерството за здравство. Првата достава ќе биде овој месец, при што ќе бидат испорачани 21.060 дози вакцини.

„Компанијата „Фајзер-Бионтек“, производител на вакцини против Ковид-19, денеска до Министерството за здравство, го испрати договорот за купување вакцини. Компанијата во договорот ги соопшти деталите за испорака на вакцините во текот на цела 2021 година.

Вакцините на производителот „Фајзер-Бионтек“ се спакувани во повеќедозажни вијали, од една вијала се вадат 6 дози вакцини. Вакцината се чува и дистрибуира на -70 степени, во обичен фрижидер од 2 до 8 степени може да стои 5 дена, а растворена да се чува 6 часа. Нашиот здравствен систем е целосно подготвен за прием и спроведување на вакцинација. Со вакцината на производителот „Фајзер-Бионтек“, веќе неколку недели се врши имунизација на здравствените работници кои се во првата приоритетна група за вакцинација согласно Националната стратегија за ковид имунизација“ наведуваат од министерството.

Прикажи повеќе...

Македонија

Царовска: За квалитетно образование, инвестираме во инклузивни училишта

Објавено пред

По денешната посета на општината Ѓорче Петров министерката за образование и наука Мила Царовска истакна дека еден од приоритетите на министерството е вложување во образовната инфраструктура.

Според министерката, покрај квалитетот на наставата, образовната инфраструктура е еден од основните елементи во образовниот процес.

„За таа намена, во буџетот предвидовме средства од 1 милијарда денари, што е за два и пол пати повеќе од лани и истите ќе се распределат по општините во зависност од приоритетноста на потребите за интервенции кои ги имаат пријавено во МОН. Со тоа ќе се подобрат условите за образование на над 100 илјади ученици и студенти, но и условите за работа на наставниот кадар“, рече Царовска.

Инаку општината Ѓорче Петров е дел од инвестициската агенда на МОН.

Министерката за време на посетата ја разгледа реализацијата на веќе започнатата изградбата на ОУ „Димитар Поп Ѓеорѓиев – Беровски“ во населбата Хром.

Царовска додаде дека во општина Ѓорче Петров во моментов се реализира и друга поголема инвестиција – доградба на крило во ОУ „Тихомир Милошевски“ во Волково, а преку проектот за изградба на 145 сали во план е и изградба на спортска сала во ОУ „Јоаким Крчовски“ во вредност од 22,7 милиони денари, како и замена на кровната конструкција во ОУ „Ѓорче Петров“ во населбата Ѓорче 1.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Нова мотоциклистичка опрема за полицијата

Објавено пред

Припадниците на Одделението за претходница и сообраќајно ескортно обезбедување во МВР, добија на користење нова мотоциклистичка опрема, при што за прв пат добиваат два вида на опрема зимска и летна – триесет комплети, информираат од МВР.

Според ресорното министерство, станува збор за обнова по цели дванаесет години, а опремата се состои од чизми, заштитни чевли, кациги, виндјакни, подјакни, пантолони, појаси, ракавици, рефлектирачки елеци, маици, чија што вкупна вредност изнесува 3.988.230 денари , односно по 132.931 денари за еден комплет.

На настанот присуствуваше и министерот Оливер Спасковски кој кажа дека во изминатите четири години се забележува континуитет и динамика во опремувањето на полицијата.

„Министерството за внатрешни работи од сопствени средства, од буџетот наменет за потребите на министерството, не само што го обновивме сето она што деценија и повеќе беше запоставено и недостасуваше за нормално работење на полицијата, туку уште повеќе – дел по дел, плански, генерално се подобри нивото и стандардите на материјално-техничката и инфраструктурна опременост“, посочи тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија2 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион3 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија4 часа

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија5 часа

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа5 часа

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија5 часа

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет16 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија21 час

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија21 час

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија23 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија23 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија24 часа

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион1 ден

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 ден

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет1 ден

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион1 ден

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет1 ден

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа1 ден

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет1 ден

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Досие