Контакт

Македонија

Фотографии од обесено куче во Демир Капија предизвикаа бура на социјалните мрежи

Објавено пред

Фотографии од мало куче обесено на дрво ги згрозија корисиниците на социјалните мрежи во земјава.

Фотографиите доцна синоќа беа споделени на фејсбук-страницата на здружението Шепасти Ентузијасти.

Вознемирувачката содржина е објавена на овој линк.

„Понекогаш не знаеме како да изреагираме на ваков случај! Штотуку овие слики ги добивме во порака од Демир Капија. Ова се случило денес, обесиле мало кутре, мало бебе. Толку невини суштества, толку чисти и полни со љубов вие сте решиле да ги убиете. Што може ова кутре да ви направи за да го заслужи ова?“, се вели во објавата на здружението.

Од таму порачуваат дека случајот ќе биде пријавен во МВР и Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) и исто така ги повикуваат граѓаните да им пријават доколку имаат дополнителни информации околу овој грозоморен настан.

Македонија

Министерство за култура: Правиме напори да ги исплатиме парите на сите што реализирале проекти во 2020 година

Објавено пред

Владата на РС Македонија, со заклучок од седницата одржана на 9.2.2021 год., го задолжи министерството за култура да не ги исплаќа финансиските средства на други корисници без да ја утврди законската основаност, стои во писменото соопштение од министерството за култура.

Од оваа институција додаваат дека министерството прави напори да ги исплати парите на корисниците што ги реализирале проектите во 2020 година.

„Свесни сме дека ваквото пролонгирање предизвикува последици кај корисниците, затоа министерството за култура и во овој период ги презема сите неопходни чекори за надминување на настанатата состојба. Во таа насока, во тек е изработката на извештаи врз чија основа министерството за култура ќе ја информира Владата за разрешувањето на оваа состојба. Министерството за култура сè уште го чека исходот од истрагата што ја спроведува финансиската полиција за поддршката на избраните проекти од Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес за културата за 2020 година“, е наведено во писменото соопштение.

Прикажи повеќе...

Македонија

Унгарија ќе донира вакцини за потребите на МВР

Објавено пред

Утре, во работна посета на нашата земја ќе претстојува Петер Сијарто, министер за надворешни работи и трговија на Унгарија.

Во рамките на еднодневната работа посета на министерот Сијарто, од негова страна ќе биде предадена и донација на вакцини наменета за потребите на македонското министерство за внатрешни работи, информираат од министерството за надворешни работи.

Високиот гостин од Унгарија и пратката со вакцини на македонскиот аеродром ќе биде пречекана од страна на министерот за надворешни работи Бујар Османи и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Објавено пред

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот како што беше досега, и да трае до 4 часот наутро.

По претходно донесената одлука на Владата од 27 април, исклучок од забраната за движење ќе има утре, односно од 12 кон 13 мај, кога поради верскиот празник Рамазан Бајрам нема да има полициски час.

Владата на 69-та редовна седница, донесе одлука, забраната и посебниот режим на движење на населението и возилата од…

Posted by Влада на Република Северна Македонија on Вторник, 11 мај 2021

Од Владата посочија и дека угостителските објекти од утре (12 мај) ќе смеат да работат до 23 часот и 30 минути, но само во отворениот дел од објектите.

Истовремено, одлучено е дека може да се организираат настани, согласно протоколите, но само со исполнетост до 30% од капацитетот на затворениот простор.

Со одлуката се зголемува и бројот на децата кои се згрижуваат во градинките, односно, наместо 15 деца, сега ќе може да се згрижуваат по 20 деца во една група.

Вежбалните, фитнес центрите и теретаните пак, од утре ќе може да отпочнат со работа во нивните објекти.

Ваквите мерки, како што посочуваат од владината прес-служба, ќе важат до 18 мај.

Mинистерот за здравство Венко Филипче вчера најави дека новите мерки предложени од Комисијата за заразни болести врз основа на стабилизацијата на епидемиолошката состојба во државата.

На инфективните одделенија во Скопје и во болниците низ земјава лежат 701 коивид-пациент и има околу 1.000 празни болнички кревети во ковид-центрите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија49 минути

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумираше резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија1 час

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија2 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет4 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија5 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион5 часа

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија6 часа

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет6 часа

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет7 часа

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион17 часа

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија24 часа

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија1 ден

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија1 ден

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија1 ден

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија1 ден

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет1 ден

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет1 ден

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Свет1 ден

Состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет1 ден

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Досие