Контакт

Крвав четврток

(Видео) Фрлете го шареното педерче да го убиеме, сведочеше Богоевски

Објавено пред

„Горе е шареното педерче, фрлете го доле него треба да го убиеме” извикувале дел од луѓето кои упаднаа во Собранието на 27 април, сведочеше пратеникот Павле Богоевски.

Видно вознемирен, Богоевски во судницата раскажуваше како насилниците се качиле во галеријата каде што бил тој заедно со десетина други колеги.

„За 5 минути откако влегоа, дел од толпата се качи горе. Откако сфативме дека нападот е неизбежен, колегите пратеници се заклучија во кабините за превод, а јас останав сам. Се обидов да ги спречам да влезат или барем да ја намалам тензичноста. За едно лице подоцна дознав дека е вработен во Општина Аеродром, тој ми рече: Каде ќе бегаш шарено педерче, сега те фативме?“ рече Богоевски.

Тој во детали раскажуваше како се обидувал да ја држи вратата затворена, но толпата ја турнала и ја откорнала од шарките, а тој застанал како жив штит меѓу напаѓачите и кабината каде што биле заклучени пратеничките.

„Ги раширив рацете и стоев како бариера. Не се сеќавам колку пати ме удрија и каде сè ме удираа по телото. Знам дека беа повеќе од петмина, се менуваа цело време, а јас ги молев да се смират, но не се смирија. За среќа, имав само полесни физички повреди, гребаници, модринки, но имам други последици по моето психичко и физичко здравје. Имам оштетување на белите дробови од чадот од димните бомби и трауми карактеристични за настан од таков тип“, додаде Богоевски.

Богоевски сведочеше последен, по речиси 12 часа откако почна денешното судско рочиште каде се обвинети 33. Следната расправа е на 6 септември.

Крвав четврток

Тодоров се гушка и разговара со демонстрантите кои насилно влегоа во Собранието на 27 април

Објавено пред

Денешното рочиште за крвавиот четврток продолжи со емитување на снимките од 27 април направени од медиумите пред влезот на Собранието, во главниот хол и во прес-центарот каде што беа нападнати пратениците.

На една од снимките се гледа како поранешниот министер Никола Тодоров се гушка и поздравува со еден од демонстрантите во холот кај главниот влез на Собранието по што разговара и со други лица кои се влезени во парламентот.

Додека трае упадот низ главната врата од Собранието, се гледа бел чад и како обвинетиот Богдан Илиевски држи говор пред граѓаните, а цело време до него стојат униформирани лица кои не преземаат ништо. Исто така од снимките се гледа и како обвинетиот Владо Јовановски пее заедно со толпата внатре во Собранието.

Помеѓу толпата во холот се наоѓаат и пратениците Крсто Мукоски и Илија Димовски, како и обвинетиот Мунир Пепиќ.

Толпата цело време извикува „живи ќе ве јадеме“, „избори“, „Македонија“, а во еден момент се слуша и женски глас кој ги повикува граѓаните кои излегуваат од Собранието да се вратат назад.

На снимката од прес-центарот може да се забележи обвинетиот Игор Југ, кој се движи кон аголот кон кој се наоѓаат пратениците. Во тој момент маицата одзади му е подигната, а од задниот дел од панталоните му стои некаков предмет.

Во прес-центарот присутни се и лицата со фантомки, меѓу кои и обвинетите Стефан Младеновски и Дејан Давидовски, кој моментално е во бегство.

Денешното рочиште за 27 април порано го напушти обвинителката Вилма Русковска откако ѝ се слоши додека се репродуцираа снимките од крвавиот четврток.

Виктор Јованов

Прикажи повеќе...

Крвав четврток

Кацарска ја одвои постапката за обвинетиот Марковски за 27 април

Објавено пред

Kacarska Кацарска

По барање на обвинителството, судечкиот совет на чело со судијката Добрила Кацарска одлучи да ја одвои постапката за крвавиот четврток за обвинетиот Сашко Марковски кој поради лошата здравствена состојба се наоѓа во болницата „8 Септември“.

„Согласно со член 29 од ЗКП се издвојува постапката за обвинетиот Сашко Марковски. Судот ќе остави месец дена за обвинетиот и ќе биде во контакт со болницата. Дополнително ќе бидете известени за рочиштата“, рече судијката Кацарска.

Марковски денеска не е присутен на судењето за 27 април, а минатото рочиште беше одложено токму поради неговата влошена здравствена состојба. Образложение за отсуството е тоа дека Марковски мора да остане во болница поради неопходноста врз него да има константен надзор на лекарите.

Судењето продолжува со прегледување на снимките од собраниските безбедносни камери.

Виктор Јованов

Прикажи повеќе...

Крвав четврток

Обвинителството побара раздвојување на постапката за еден од обвинетите за крвавиот четврток

Објавено пред

Обвинителката Вилма Рускоска на почетокот од денешното судење за 27 април побара од судот да ја раздвои постапката за обвинетиот Сашко Марковски, кој е отсутен од денешното рочиште поради болест. Претходното судење за овој случај беше одложено поради истата причина.

„Поради нарушената здравствена состојба барам раздвојување на постапката согласно со член 29 од Законот за кривична постапка. Сметам дека тоа ќе биде целесообразно за да не се одолговлекува постапката против останатите обвинети лица, од кои поголем дел се наоѓаат во притвор“, рече обвинителката Рускоска.

Претходно, судијката која ја води постапката, Добрила Кацарска, истакна дека поради нарушената здравствена состојба на обвинетиот Сашко Марковски, тој се наоѓа во здравствената установа „8 Септември“, каде што константно мора да биде под мониторинг на лекарите.

Кацарска даде 20-минутна пауза по што судот ќе одлучи по барањето на обвинителството.

Виктор Јованов

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Полицијата пред ВМРО-ДПМНЕ ги стопира и ги претресува возилата кои излегуваат од седиштето

Полицијата ги стопира сите возила кои излегуваат од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Вршат целосен претрес на возилата и претресуваат еден по...

Македонија3 часа

Објавена потерницата за Никола Груевски

Министерството за внатрешни работи ја објави националната потерница за експремиерот Никола Груевски, на веб-страницата во делот „Потраги“. „Никола Груевски, од...

Македонија3 часа

Полициски „алфи“ влегоа во домот на Груевски

Полициски „алфи“ влегоа во станот на експремиерот Никола Груевски, но внатре не најдоа никој. Засега нема информации каде е Груевски,...

Македонија5 часа

СЈО: Во случајот „Империја“ испрани се речиси 11 милиони евра

Во случајот „Империја“ на специјалното јавно обвинителство испрани биле речиси 11 милиони евра, а буџетот на Република Македонија бил оштетен...

Топ6 часа

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија8 часа

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Македонија9 часа

ЗНМ: Јавните пари ќе продолжат да се трошат за политичка пропаганда, власта не го исполни ветеното

Здружението на новинарите на Македонија изрази загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена...

Свет9 часа

Трамп со твит за состојбите во Калифорнија ги разгневи пожарникарите и славните личности

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ ја објасни својата теорија за вистинските виновници за катастрофалниот пожар во Калифорнија. Како што...

Економија10 часа

Бензините поевтинуваат 4 и 4,5 денари

Од ноќеска на полноќ цената на бензините ќе се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти...

Европа10 часа

Французинка криела дека има двегодишна ќерка и ја чувала во багажникот од автомобилот

На Французинката Рози Марија де Круз ѝ се заканува затворска казна од 20 години во судењето што почна денес поради...

Регион13 часа

Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, „Нова демократија“, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка...

Македонија15 часа

,,Се молиме ветрот да не го промени правецот, бидејќи за минута може да изгори селото”, сведочат жителите на Селци

Една недела над селото Селци, на падините на планината Стогово, гори шумата, во која има борови и дабови дрва. Во...

Македонија1 ден

(Видео) Од 1 декември нема да дозволиме зависници да доаѓаат во Кисела Вода, жителите се судрија со претставник од Општината

Жителите на Кисела Вода им дадоа рок на властите до крајот на месецов да го дислоцираат Центарот за превенција и...

Македонија1 ден

И последниот амандман доби „зелено светло“ од Комисијата за уставни прашања

Со девет гласа „за“, пет „против“ и без воздржани, собраниската Комисија за уставни прашања попладнево го усвои последниот нацрт-амандман, со...

Економија1 ден

Усвоен ребалансот на Буџетот – 3 милијарди денари за општините, намалени проекциите за економски раст

Општините ќе добијат 3 милијарди денари за покривање на долговите, нивото на буџетски дефицит е задржано, а намалени се проекциите...

Македонија1 ден

Партијата на Бачев за Василевски: Охриѓани велат дека е превртлив и е дел од масонски организации

Еден ден по расправијата во Охрид помеѓу лидерот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев и пратеникот Сашо Василевски, од партијата на...

Македонија1 ден

Интервју на Димитров за „Велт“: Веруваме дека Грците ќе го исполнат ветеното

Топката е засега кај нас. Ние веруваме дека Грците ќе го направат она што го ветија. Ова е најдобриот компромис...

Македонија1 ден

Граѓански собир за дислокација на Центарот за зависници во Кисела Вода

По иницијатива на поголем број на граѓани кои жиевеат во општина Кислеа Вода денеска ќе се одржи граѓански собир на...

Европа1 ден

Австрија откри уште еден случај на шпионажа во корист на Русија

Канцеларијата на австриското државно обвинителство за борба против економскиот криминал и корупција започна истрага против австриски контраразузнавачки агент, кој е...

Топ1 ден

Кривична пријава за стружанец оти одгледувал канабис под пластеници

Стружанецот М.К. (52) од селото Корошишта доби кривична пријава отккао полиција во неговата фарма под пластеници нашла 10 стебла канабис....

Досие