Контакт

Македонија

ФРОДЕМ: Мицкоски и целото раководство на ВМРО-ДПМНЕ да поднесат оставки

Објавено пред

ФРОДЕМ ги поздравува статутарните промени во ВМРО-ДПМНЕ, но бара оставки и одговорност од партиското раководство.

Oд тука преку соопштение порачуваат дека по три порази на чело на ВМРО-ДПМНЕ и плус еден пораз еден како генерален секретар на партијата, завршила епизодната улога на Мицкоски и неговата партиска клиентела.

„ВМРО-ДПМНЕ е партија на народот, а не приватна партија и затоа е потребно во најкраток можен рок узурпираната партија да се врати на членството. Затоа бараме од Мицкоски да престане да купува време, да престане и понатаму да одработува за туѓи криминални и анационални интереси, да престане да ја срами партијата и итно со целото партиско раководство да поднесе оставка. Неговата неславна епизодна улога заврши во раните утрински часови на 16 јули 2020 година. Оставка ден порано, ден подобро за ВМРО и Република Македонија.

Зарем беа потребни пет години и четири порази по ред некој да се сети (сега кога му е најгусто) дека се потребни промени на Статутот на партијата во насока на нејзина демократизација? ФРОДЕМ тоа го бараше уште во времето додека со партијата раководеше бегалецот од Будимпешта (уште пред 2015 година), кој водеше луда партиска и државна политика исчучиво за сопствен и фамилијарен интерес. Поради овие чесни барања, членовите на ФРОДЕМ и поддржувачите беа етикетирани како кодоши, предавници, беа исклучувани, и тоа од страна на докажаните криминално-кодошки структури на чело на партијата и од нивните наследници. Времето покажа кој е кодош, предавник, арамија, лажен патриот, пресметлив политичар, а кој држи до себе и до своите чесни патриотски и национални цврсти заложби и ставови.

Да не се соопшти цврст и јасен став на членството и на јавноста по ниту едно прашање, да не се поведе народот во клучните моменти е одлика на плашливци и луѓе што свесно и намерно калкулираат со приоритетните интереси. Долгото молчење, манипулирањето со јавноста и членството, тајното кокетирање со претставници на меѓународната заедница и обидот да се заштитат криминалците во сопствените редови ја докусурија партијата и ја доведоа до четири порази едноподруго. На вмровците и на Македонците многу побитна им е државата отколку умислената желба лидерот бргу да дојде до удобна премиерска фотелја.

ФРОДЕМ безброј пати сите овие години укажуваше и повикуваше на демократски промени и воспоставување нови стратешки, програмски и кадровски постулати, кои ќе го обноват компромитираното, криминализирано и руинирано партиско ткиво. Во таа смисла Мицкоски ја имаше поддршката од ФРОДЕМ за неслективно расчистување со криминалните партиски структури, кариеристи, прислужници, бандити, непринципиелни и дезидеологизирани персони желни за власт. Баравме да се стави крај и да им се каже довидување на сите оние што живееа и профитираа од државата и партијата. Но, за жал, сето ова беше игнорирано. Мицкоски, заради сопствениот комодитет, молчеше и не гледаше бидејќи поважни му беа должничко-доверителски односи со тие структури. Патем, ја „усреќи“ партијата со кадри од времето на Бранко Црвенковски и кадри кои за вмровците велат дека се безмозочна маса.

Во оваа пригода мораме да го потсетиме наметнатиот лидер Мицкоски на неговите зборови: „Ако водам, следете ме, ако се двоумам, поттурнете ме, ако ве предадам, убијте ме“. Господине Мицкоски, благодарение на криминалците во редовите на партијата и патриотите на дневна основа, кои те насадија на лидерската позиција, ти нè водеше. Заради партијата, ние те следевме, а ти нè предаде кога ни беше најтешко. Сакаме да ја потсетиме јавноста дека кога ти се двоумеше, ние те туркавме, а кога нè предаваше, многумина молчеа и ти се умилкуваа. За разлика од нив, ние и тогаш и сега сме гласни и искрени. Ова е доблест, а не грев за една партија, која го содржи префиксот демократска.

Во име на членовите на ФРОДЕМ по којзнае кој пат повторуваме дека ВМРО-ДПМНЕ не заслужува и понатаму да ја водат лабилни и неконзистенстни партиски раководни кадри со куп кривични пријави зад себе и вмровци по професија и потреба. ВМРО-ДПМНЕ беше и мора да остане народна партија, а не дувло на обвинети и осомничени криминални структури, одродници, платеници и политичари на дневна основа. Партијата не може да се рециклира преку стариот поданички материјал и преку неконзистентните и набрзина донесени ставови. Потребна е реална и коренита промена! Потребна е јасна визија за тоа каде оди Македонија и каква улога треба да има ВМРО-ДПМНЕ во иднина. Секој обид за игнорирање на овие по којзнае кој пат јавно кажани ставови, ќе биде уште подлабоко навлегување во чизмите на поранешниот претседател на партијата.

Потребна е политичка одговорност за водењето на калкулантската, несериозна и додворувачка политика и јавно извинување за сторените злодела на поединци, кои беа на највисоките раководни партиски и државни позиции. Не може најголемата опозициска политичка партија во државава да биде водена од луѓе што со едно око му намигнуваат на членството, а со друго на политичкиот конкурент и меѓународната заедница, а зад грбот на сите преку тајно договарање да се штитат криминални партиски структури. Само кристално прочистено и сплотено ВМРО-ДПМНЕ може да ги победи мрачните сили, кои газат по достоинството на македонскиот народ и кои се обидуваат да создадат држава на Северномакедонци со историја, традиција и култура од 1945 година“, велат од ФРОДЕМ.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Без струја делови на Карпош, Центар и Кисела Вода

Објавено пред

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека поради планирани технички зафати во електро-системот во градот Скопје, утре без струја ќе останат:

Во периодот од 08:30 – 13:00 часот корисниците во Градски парк во близина на ресторан „Балканика“. (општина Карпош);
Во периодот од 08:30 – 14:00 часот, улицата Орце Николов од број 162 до број 172. улицата Мирка Гинова од број 1 до број 27. (општина Центар);
Во периодот од 08:30-14:00 часот корисниците на улиците Киро Крстевски и Емил Зола. (општина Кисела Вода);
Во периодот од 08:30-15:30 часот корисниците на улицата Марко Орешковиќ. (општина Кисела Вода);

Прикажи повеќе...

Македонија

Без струја делови на Карпош, Центар и Кисела Вода

Објавено пред

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека поради планирани технички зафати во електро-системот во градот Скопје, денеска без струја ќе останат:

Во периодот од 08:30 – 13:00 часот корисниците во Градски парк во близина на ресторан „Балканика“. (општина Карпош);
Во периодот од 08:30 – 14:00 часот, улицата Орце Николов од број 162 до број 172. улицата Мирка Гинова од број 1 до број 27. (општина Центар);
Во периодот од 08:30-14:00 часот корисниците на улиците Киро Крстевски и Емил Зола. (општина Кисела Вода);
Во периодот од 08:30-15:30 часот корисниците на улицата Марко Орешковиќ. (општина Кисела Вода);

Прикажи повеќе...

Македонија

Maлиот Ајан кој го победи карциномот заѕвони на ѕвонче пред да ја напушти Детската клиника

Објавено пред

По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот персонал во болницата, Ајан гордо чекореше по болничкиот ходник, се качи на скали и заѕвони на обесеното ѕвонче за да ја обележи победата над болеста.

Персоналот од Детската клиника, со согласност од родителите, го сподели видеото кое предизвика многу емоции и позитивни реакции на социјалните мрежи.

„Овој свет постои оти низ него трчаат и растат децата. Конечно и Ајан истрча, со нетрпение ѕвонеше на ѕвончето колку што може посилно, да слушнат сите дека оздраве и дека победи и дека сега ништо нема да го сопре! Браво Ајан!“, пишува на Фејсбук страницата на Детската клиника.

Ѕвончето со кое Ајан стави крај на болеста, го донирало лице од Ласкарци – човек кој несебично помагаше да се спасат патниците откако автобус на „Дурмо Турс“ лани се преврти на автопатот Скопје-Тетово, а животот го загубија 16 лица.

Министерот за здравство, Венко Филипче, објави фотографија од него и од Ајан, направена за време на новогодишните празници.

„Ајан за Нова година ми шепна дека има само една желба – да си оди дома! Конечно Ајан истрча и со нетрпение ѕвонеше на ѕвончето колку што може посилно, да слушнат сите дека оздраве и дека победи, но и дека сега ништо нема да го сопре! Браво Ајан! Благодарност до целиот медицински тим на Клиниката за детски болести, кои го даваат својот максимум за грижата за нашите најмали и најмили. Горд сум на вас!“, напиша тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 час

(Видео) Американските астронаути слетаа на Земјата

Американските астронаути Даг Харли и Боб Бенкен слетаа во водите недалеку од брегот на Флорида. Спасувачкиот брод „Гоу Навигатор“ овозможи...

Регион13 часа

Преглед на состојбата во регионот: Албанија со нов рекорд на новозаразени, во Косово уште 13 починати

Преглед на состојбата со коронавирус во регионот во последното деноноќие. Нов рекорд на новозаболени во Албанија Откако Албанија вчера регистрираше...

Македонија13 часа

Maлиот Ајан кој го победи карциномот заѕвони на ѕвонче пред да ја напушти Детската клиника

По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот...

Македонија18 часа

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет, предупредува министерот за здравство, Венко Филипче. Tој апелира на почитување на...

Македонија19 часа

Регистрирани 166 новозаразени со коронавирус во Македонија, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски: Помирување ни е потребно повеќе од било кога

Во ерата на националните романтизми и национализми, Илинден остана симбол на неспорно изрзената волја за својата држава, заснована врз демократските...

Економија20 часа

Јавниот и државниот долг се зголемени за над 8 проценти во период од три месеци

Јавниот и државниот долг во второто тромесечје се зголемени за над 8 проценти. Jавниот долг, кој ги вклучува државниот, гарантираниот...

Македонија21 час

(Видео) Mицкоски го честита Илинден и се извини за грешките на ВМРО-ДПМНЕ од минатото

Со зборовите од Крушевскиот манифест: „Ура! За ‘Афтономна Македонија’!“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од струшкото село Ташмаруништа на граѓаните им го...

Топ22 часа

Mладо момче загина во сообраќајна несреќа кај Кратово, повредени се четири лица

Момче на возраст од 22-години почина во сообраќајна несреќа што се случила вчера на локалниот пат од селото Железница кон селото...

Свет22 часа

Во Мелбурн воведен шестнеделен ноќен полициски час

Во австралиската држава Викторија, чијшто главен град е Мелбурн, е прогласена состојба на катастрофа, а властите воведоа ноќен полициски час...

Македонија24 часа

Вино од Македонија најдено во шишиња со хрватски етикети

Инспекцијата на хрватскиот Државен инспекторат во голема акција за борба против трговијата со фалсификувана храна и пијалоци, кај пет хрватски...

Македонија1 ден

Свеченостите за Илинден годинава без масовни собири

Поради пандемијата на Ковид-19, свеченостите по повод државниот празник Илинден, годинава ќе се одржат во посебни услови во согласност со...

Македонија1 ден

Филипче: Ти си на одмор, но вирусот не е

Министерот за здравство, Венко Филипче порача да се почитуваат мерките за време на одморите. „Ти си на одмор, но вирусот...

Македонија1 ден

Спасовски: Холокаустот врз Ромите не смее да остане заборавен

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски денеска се обрати на Комеморацијата по повод сеќавањето на жртвите од Геноцидот над Ромите во...

Македонија1 ден

Штип зад Скопје по бројoт на активни случаи со коронавирус, регистрирани се 16 новозаразени

Во Штип денеска беа регистрирани 16 нови случаи на коронавирус, со што бројот на заразени во градот порасна на 431 лице....

Регион2 дена

Земјите од регионот бележат високи бројки на новозаболени од коронавирус

Во дел од земјите од регионот и денеска беа регистрирани високи бројки на новозаболени од коронавирус. Рекорден број заразени во...

Европа2 дена

Коронавирусот влезе во австриската влада

Австриските власти соопштија дека еден од вработените во Владата е позитивен на Ковид-19, но тој не работел непосредно со канцеларот...

Македонија2 дена

Регистрирани 138 новозаболени, починаа 7 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.621 тестирања, а регистрирани се 138 нови случаи на...

Економија2 дена

Синдикатите и здруженијата бараат итно повлекување на одлуката за поскапување на струјата

Група синдикати и здруженија побараа од Регулаторната комисија веднаш да ја повлече Одлуката за поскапувањето на струјата. Зад барањето стојат Синдикат на...

Топ2 дена

Маж пронајден починат со повреда на главата

Скопјанец на возраст од 84 години, синоќа бил пронајден починат на улицата Ѓорѓи Сугаре. Полициските службеници констатирале дека мажот имал...

Досие