Контакт

Македонија

Харадинај пристигнува во прва официјална посета на Македонија

Објавено пред

Претседателот на косовската влада, Рамуш Харадинај, утре првпат ќе пристигне во официјална посета на Република Македонија.

Од кабинетот на Харадинај соопштија дека тој ќе се состане со својот македонски колега Зоран Заев, како и со други високи функционери од земјава.

Премиерите ќе разговараат за односите меѓу двете земји, а според најавите од Приштина,
ќе го договорат и датумот за одржување на заедничката седница помеѓу владите на двете земји.

Утре во Скопје ќе престојува и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини, која ќе се обрати во македонското Собрание во врска со извештајот на Европската комисија за напредокот на земјава.

Македонија

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Објавено пред

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност и за отказ по завршување на постапката.

Според информациите на МВР, С. В (49), командир на Полициската станица од општа надлежност Гази Баба, во текот на 2019 година во повеќе наврати, а последен пат на 7 ноември минатата година, искористувајќи ја својата позиција, сексуално вознемирувал полициска службеничка вработена во станицата со непристојни предлози, кои на крајот резултирале со закана кон неа поради тоа што го одбивала.

При извршените контроли од страна на одделот за внатрешна контрола, уште две други полициски службенички, вработени во Полициската станица Гази Баба, пријавиле дека на ист начин биле вознемирувани од страна на командирот, но со оглед на времето поминато од случувањето на овие настани постои апсолутна застареност за донесување решение за изрекување дисциплинска мерка.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Горан Ангелов ќе биде сменет, ќе се истражува каков отпад бил согоруван на „Дрисла“

Објавено пред

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани нов управен и нов надзорен одбор, најави денеска скопскиот градоначалник, Петре Шилегов. Тој ги повика институциите, организаците и сите заинтересирани граѓани заеднички да направат анализа на досегашното работење на „Дрисла“ и да ги утврдат следните чекори по неповртано изгубените девет години.

По раскинувањето на договорот со досегашниот концесионер ФЦЛ „Амбиенте“, градоначалникот не очекува тужби.

„Две години водевме филигрански прецизна правна игра за Градот да не може да биде предмет на тужба“, рече Шилегов. Тој нагласи дека негова основна грижа ќе биде депонијата да ја направи санитарна, оти, според него, досега не била санитарна. Тој најави дека со анализите на работењето ќе се утврдува и каков сè отпад бил согоруван и складиран по скандалот со ѓубрето во Бугарија, во кој е вмешан досегашниот директор на „Дрисла“, Горан Ангелов.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Шилегов: Му ја вративме „Дрисла“ на Град Скопје

Објавено пред

Градоначалникот Шилегов на прес-конференција соопшти дека по двегодишна тешка, напорна, но истовремено и искрена и принципиелна борба, депонијата „Дрисла“ е вратена во системот на Град Скопје.

„Со ова решение од Централен регистар денеска и официјално завршува деветгодишната авантура на ВМРО-ДПМНЕ, со која овој моќен градски капацитет беше даден на користење на несоодветни т.н. партнери на Градот. Во периодот што следува, за исправноста на работењето на депонијата ‘Дрисла’ ќе одговара Град Скопје и јас лично како ваш градоначалник. Создадени се услови во текот на утрешниот ден да биде разрешен сегашниот директор на ‘Дрисла’ и да се именува нов в.д. директор, а по седницата на Советот на Град Скопје, закажана за 29 јануари, да бидат избрани управен и надзорен одбор на сега веќе градското јавно претпријатие за управување со комунален отпад“, рече Шилегов.

Тој додаде дека по завршувањето на оваа постапка, ќе ги повика сите надлежни институции и заинтересирани граѓански здруженија и асоцијации, сите заинтересирани граѓани поединци да помогнат заеднички да се направи анализа на досегашното работење на депонијата и заеднички да ја утврдат фактичката состојба во овој сега веќе градски капацитет.

„Ќе повторам, Град Скопје и јас лично како градоначалник сме гарантот за исправноста на целосното идно работење на ‘Дрисла’. Жал ми е што поради некомпетентност и базично незнаење демонстрирано од претходната владејачка гарнитура, неповратно изгубивме цели 9 години. Во периодот што следува прво за што ќе се погрижи Градот ќе биде ‘Дрисла’ да стане прва санитарна депонија, која ќе применува современи технологии за управување со отпадот и целокупниот нејзин економски потенцијал ќе биде ставен исклучиво во служба на граѓаните“, нагласи Шилегов на денешната прес-конференција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Македонија55 минути

(Видео) Горан Ангелов ќе биде сменет, ќе се истражува каков отпад бил согоруван на „Дрисла“

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани...

Свет2 часа

Во светот има 2.153 милијардери со богатство поголемо од 4,6 милијарди луѓе

Во светот има 2.153 милијардери со поголемо богатство од 4,6 милијарди луѓе, што претставува 60 проценти од светската популација, се...

Македонија3 часа

(Видео) Заев: Укинувањето на договорот од Преспа е опасност за државата

„Како што се наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на договорот...

Македонија4 часа

Докторката на Тони Трајковски сведочи зад затворени врати

Обвинетиот Тони Трајковски не дојде на денешното судење за ТНТ по што судот ја одложи расправата за уривањето на објектот...

Македонија5 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено, се разболеле адвокатите на Јанева

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшeфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, утринава се одложи...

Македонија5 часа

Одложено судењето против Елизабета Канческа-Милевска

Поради новото закажано рочиште за ТНТ, се одложи судењето за „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска....

Топ5 часа

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајна незгода во Струмичко

Еден човек загина, а тројца се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне кај крстосницата кај Габровските...

Свет6 часа

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“, порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите...

Свет6 часа

Шестмина загинати во поплави во Бразил

Најмалку шест лица загинаа, а едно е пријавено за исчезнато по силните поплави во јужниот дел на Бразил, соопштија властите....

Македонија7 часа

Албанија, Црна Гора, Србија и Северна Македонија со рекорден број затвореници во регионот

Албанија, Црна Гора, Србија и Македонија имаат рекорден број затвореници во регионот. Ова го покажуваат податоците на Евростат, според кои...

Свет7 часа

Берлин: Постигнат договор да се почитува ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје...

Свет18 часа

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Свет18 часа

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да...

Забава19 часа

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се...

Регион22 часа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет23 часа

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија1 ден

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа1 ден

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија1 ден

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Досие