Контакт

Македонија

Царовска ги повика стопанствениците заедно да креираат успешни мерки за вработување

Објавено пред

Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување, бизнис-заедницата, локалниот економско-социјален совет и другите фактори, денеска, во Тетово, на регионален состанок, почнаа широка консултација за новиот оперативен план за активни мерки за вработување за 2020 година. Конкретните предлозите се очекува да произлезат од локалниот економско-социјален совет, како и од членовите на Стопанската комора на северозападна Макадонија и другите стопански комори.

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, ги повика стопанствениците од Тетово, Гостивар, Кичево и од Струга да ги дадат своите сугестии за потребите на пазарот на труд.

„Сметам дека овој тип на дебати на локално ниво се клучни. Мерките се успешни кога се креираат на локално ниво и за тоа имаме позитивен пример од минатата година. Во западниот регион во 2018 година имавме околу 700 вработувања преку оперативниот план, а до септември 2019 околу 500 вработувања. Верувам дека со добро планирање и сугестиите што ќе ги добиеме од бизнис-секторот можеме да го зголемиме бројот на вработенени што ќе биде во интерес на сите. И на бизнисот, и на граѓаните и на државата“, рече Царовска.

Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, ја поздави идејата за организирање на регионалните состаноци бидејќи тоа ќе овозможи креирање поквалитетни политики за вработување и развој на бизнисите на локално ниво.

„Целта на организирањето на регионалните состаноци е директно да се слушнат предлозите, но и проблемите на локалните бизниси и новите мерки што ги финасира Владата. Сакам да споделам некои искуства од овие години. Како градоначалничка се сретнав со над 19.000 граѓани и 85 отсто од нив бараа вработување, затоа сметам дека дијалогот е многу важен за креирањето на успешните политики што ќе ја носат државата напред“, рече Арифи.
Директорката за Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија, Билјана Јовановска, истакна дека улогата на АВРСМ е да биде вистински сервиз за невработените, но и за бизнис-заедницата.

„Во 2019 година имаме успешна реалзиација на ОП од високи над 90 проценти и за тоа сме заслужни сите. Целта ни е да направиме добра координацоија меѓу побарувањата на бизнисот и на пазарот на трудот. Во моментот во овој регион се вршат на 1.700 лица. Договори за самовработување имаме над 1.000 лица, 220 се субвенционирани вработувања, 110 вработувања се субвенционирани за раст и развој на работодавецот. Во овој регион имаше голем интерес за практикантвото. Имаме околу 400 потпишани договори за практикантво. 130 лица добија сертификати за побарувани занаети. Ние можеме повеќе и затоа заедно ќе ги креираме новите мерки“, рече Јовановска.

Денешната средба во Тетово беше органиизрана со поддршка на проектот за зајакнување на социјалниот дијалог, кој го финасира ЕУ за го спроведува Меѓународната организација на трудот. Министерството за труд и социјална политика ќе организира уште три регионални настани во Скопје, Струмица и во Битола.

Македонија

(Видео) Специјалците ,,апсеа“ разбојници кои украле артефакти од музеј

Објавено пред

На показната вежба чие што сценарио беше замислено како разбојништво извршено од страна на тричлена група во јавна установа – музеј, од каде што се земени вредни артефакти, припадници на повеќе опрганизациони единици (Одделите за специјални полициски операции и за воздухопловни сили, како и припадници на СВР Скопје и Регионалниот центар за гранични работи Север) презентираа полициска операција на лоцирање и елиминирање на разбојниците.

„Ефикасно изведените вежбовни активности се плод на континуирана професионална и стручна едукација, тренинг и обука на полициските службеници, кои пак се јасен показател дека полицијата е подготвена да ги заштити јавниот ред и мир, сигурноста на граѓаните, безбедноста на државата во целина“, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во обраќањето до припадниците на повеќе полициски единици при МВР, учесници на оперативно-тактичката вежба „Плен“, што се одржа во Полицискиот центар „Ѓорче Петров“ во Скопје.

Министерот Спасовски вежбата ја проследи заедно со неговиот косовски колега министерот за внатрешни работи Екрем Мустафа, кој ја предводеше делегацијата од соседната држава, со која денеска беше потпишан и Протоколот за соработка меѓу двете министeрства за создавање на работни тимови со цел решавање на прашањата кои се појавуваат во текот на меѓусебната соработка.

„Интенцијата е да се динамизира и продлабочи меѓусебната соработка во многу области на полициското делување од заеднички интерес за нашите две земји и нашите граѓани, како и размената на информации за конкретни случаи во соработката“, потенцираше министерот Спасовски.

Истакнувајќи ја важноста на припадниците на полицијата, министерот Спасовски пред учесниците на вежбата ја подвлече заложбата за што поквалитетни предуслови за работа: „Со задоволство можам да ве известам дека во наредниов период, а најдоцна до крајов на 2019, ќе следи целосна реконструкција на кошаркарските и одбојкарските игралишта, овде, во полицискиот центар, а на почетокот на 2020 се очекува тие да бидат ставени во функција. Планирано е на почетокот на ноември да ги промовираме и новите десет интервентни комбиња наменети за единиците ЕБР, ПЕП и ЕСЗ, а до првата половина на декември веќе е нарачана и ќе пристигне спортската опрема за сите припадници на единиците ЕБР, ЕСЗ и за ПЕП, како и 300 комплети опрема за интервенции при нарушен јавен ред и мир, кои до крајот на годината ќе бидат испорачани“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Косово најави екстрадиција на обвинетите за „Монструм“ по завршувањето на правните процедури

Објавено пред

Косовскиот министер за внатрешни работи, Екрем Мустафа изјави дека обвинетите во случајот „Монструм“ Алил Демири и Африм Исмаиловиќ ќе бидат екстрадирани кога ќе бидат завршени сите законски процедури во Косово.

По Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, властите во Скопје распишаа меѓународна потерница и од Косово побараа да бидат екстрадирани во земјава.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Одбиени барањата на Јанева и Боки 13 за укинување на притворот

Објавено пред

Основниот кривичен суд Скопје ги одби барањата за укинување на мерката притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и на Бојан Јовановски – Боки 13, кои се осомничени во случајот „Рекет“.

„Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје постапувајќи по предлози на обвинетите К.Ј. и Б.Ј., поднесени од нивните бранители, за укинување на мерката притвор определена со решенија на судии на претходна постапка, ценејќи ги фактите и околностите во предлозите донесе решенија со кои: -Предлогот на обвинетата К.Ј. за укинување на мерката притвор определена со решение на судија на претходна постапка, а продолжена со решнија на кривичен совет, поради постоење на причините предвидени во чл.165 ст.1 т.1 од ЗКП, со прифаќање на гаранција или определување на мерки на претпазливост – се одбива како неосновано. Предлогот на обвинетиот Б.Ј. за укинување на мерката притвор определена со решение на судија на претходна постапка, а продолжена со решенија на кривичен совет, и замена со поблаги мерки за претпазливост – се одбива како неосновано“, се наведува во соопштението од Кривичниот суд.

Против овие решенија, странките имаат право да поднесат жалба во рок од три дена до Апелацискиот суд – Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Одбиени барањата на Јанева и Боки 13 за укинување на притворот

Основниот кривичен суд Скопје ги одби барањата за укинување на мерката притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и...

Македонија3 часа

Вучиќ: Дали за косовското прашање ќе добиеме гаранции од ЕУ какви што доби Северна Македонија?

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за австрискиот весник „Стандард“ ја исклучи можноста Белград да го признае Косово во актуелните...

Македонија4 часа

(Видео) Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа бараат од Институтот за хемија

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за...

Македонија5 часа

Ѓоко Поповски повторно доби 9 години затвор за набавката на полициски возила

Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако...

Македонија6 часа

Вебер: Од Скопје и Тирана баравме многу, а сега вратата им е затворена пред носот

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно ја осудија одлуката за одложување на преговорите со Северна Македонија и...

Македонија6 часа

Заев: Не треба да го одложуваме пописот, ќе разговараме со директорот за термините

Пописот не треба да го одложиме, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање. Тој најави дека следната недела ќе...

Македонија7 часа

Туск пред пратениците во ЕП: Голема грешка е одлуката за Северна Македонија и Албанија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска пред пратениците во Европскиот парламент рече дека е голема грешка тоа што не...

Свет7 часа

Нарухито прогласен за јапонски цар, помилувани половина милион осуденици

Јапонската влада помилува околу 550.000 осуденици за помали кривични дела по повод востоличувањето на императорот Нарухито. Одлуката, одобрена од владата...

Свет8 часа

„Фејсбук“ ги објави новите мерки за претседателските избори во САД

„Фејсбук“ најави дека внимателно ќе ги следи „медиумите кои се контролирани од државата“ и се обидуваат да манипулираат со расположението...

Регион8 часа

Грчката полиција изнесе малолетници од кино на филмот „Џокер“

Во Грција изби широка полемика зошто полицијата минатиот викенд изнела малолетници од две кина во Атина, во кои се прикажувал...

Свет9 часа

Торнадо остави неколку илјади домаќинства без струја во Далас

Десетина илјади домаќинства и деловни објекти во Далас останаа без струја поради торнадо што го погоди овој американски град. Ударите...

Регион9 часа

Чавушоглу: Санкциите и заканите нема да нè спречат во офанзивата во Сирија

Меѓународните санкции или закани со санкции нема да ја присилат Турција да ја спречи својата афанзива во Северна Сирија, изјави...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски: Едногласно ја преименувавме коалицијата во „Обнова на Македонија“

По средбата со коалициските партнери, Мицкоски рече дека едногласно се договориле да го сменат името на коалицијата во „Обнова на...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски на средба со коалициските партнери

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва во седиштето на партијата е на средба со своите коалициски партнери. Состанокот следува по...

Регион22 часа

Протест пред француската амбасада во Бугарија против одлуката на Макрон за Северна Македонија

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред француската амбасада во Софија за да го искажат своето несогласување...

Свет23 часа

Претседателот на британскиот Парламент одби гласање за договорот за брегзит

Барањето на британската влада пратениците да гласаат со „да“ или „не“ за договорот за брегзит, што го постигна премиерот Борис...

Македонија1 ден

Конте: Преговорите за проширување на Балканот треба да почнат во ноември

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, порача дека Рим ќе предложи Европската Унија повторно во ноември да ги почне преговорите за проширување...

Топ1 ден

Млад скопјанец се фрлил од вториот кат на зграда

Во Полициската станица Центар во вечерните часови на 20 октомври било пријавено дека на скопскиот булевар Кирил и Методиј едно...

Македонија1 ден

(Видео) Симовски: Нема попис во април, ќе се пролонгира

Април е непогоден термин за пописот и треба да се пролонгира, вели Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика,...

Економија1 ден

Бензините поевтинуваат, цената на дизелот останува иста

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат, додека цената на дизелот останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена...

Досие