Контакт

Македонија

Ѓорчев се сретна со претседателот на Германија

Објавено пред

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев како шеф на делегацијата на Собранието на Република Македонија при парламентарното Собрание на ОБСЕ учествува на годишното собрание во Берлин.

Во рамките на собранието на ОБСЕ, Ѓорчев се сретна со пратениците во германскиот Бундестаг, Фолкмар Клајн (ЦДУ), Дорис Барнет (СПД), Михаел Линк (ФДП) и Андреј Хунко (Линке).

„Во своето обраќање на собранието во германскиот Бундестаг пратеникот Ѓорчев се осврна на политичкиот прогон во Македонија и политичките затвореници во Македонија, недостигот од слобода во медиумите, лошите економски состојби во Македонија и повеќе други актуелни прашања. Истите теми беа покренати и образложени за време на билатералните средби и разговори кои ги одржа пратеникот Ѓорчев“, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ.

Македонија

(Видео) Стоилковски: Кој издал наредба УБК да го следи претседателот Иванов и неговите активности?

Објавено пред

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на оваа хунта на власт. Со секое ново оправдување на одлуката на „Кацарска судот“ или партиското обвинителство, напишани и испратени од ист центар, се докажува политичката, а не правосудната одлука за притвор, обвини портпаролот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

„Вчерашното правдање и дообјаснување на Специјалното јавно обвинителство покажува колку е политичка и неоснована одлуката за притвор на Јанакиески и Божиновски. Сами нагласуваат дека мерки за обезбедување на двајцата се изречени уште пред година ипол, но премолчуваат да одговорат дали Јанакиески и Божиновски во целост ги почитувале изречените мерки. Дали имало еден петок во кој што двајцата не се јавиле на суд?

За разлика од аболицираниот Заев кој велеше дека немал намера да ги почитува судските наредби и одби да се пријавува во судот, Јанакиески и Божиновски редовно, секој петок се јавуваа во судот онака како што беа определени мерките. Ефектот на крај е притвор за двајцата, а слобода за Заев.

Партиските специјални обвинители го правдаат нарачаното притворање повикувајќи се на наводна службена белешка, фингирана службена белешка по желба на нарачателите. Актуелните писмени правдања преку соопштенија од „Кацарска судството“ и партиските обвинителства имаат за цел да се пополни просторот без да се дадат релевантни одговори:

Дали е проверена веродостојноста на исказот на службената белешка од Управата за Безбедност и Контраразузнавање која замислете е со ознака Строго Доверливо? Пoзнато е дека Кабинетот на претседателот Иванов остро реагираше на наводите на кои се повикува Судот. Кој издал наредба УБК да го следи претседателот на државата и неговите активности? Кој ја издал наредбата за следење на Јанакиески и Божиновски и монтирање на политички конструкции во службени белешки? Колку и какви се’ белешки собира УБК за работењето на Претседателот Иванов? Дали се злоупотребува УБК за да се фингираат политички мотивирани судски одлуки? Колку но и против кој се’ се подготвуваат вакви и слични конструкции? Кои се другите лица од опозицијата што се предмет на следење и обработка од УБК и други служби, но и кој ги составува списоците на „политички неподобните“ кои треба да бидат следени?

Колкава штета трпи безбедноста на државата, додека УБК се расправа со политички партии и неистомисленици на СДСМ наместо со вистинските безбедносни предизвици?
Почитувани, ова се прашањата на кои треба власта да одговори. Ваквите активности со злоупотреба на службите против опозицијата се својствени на СДСМ постојано, уште од времето на патот на независноста на Република Македонија досега секогаш кога СДСМ е на власт.

Судството денеска мора да се ослободи од спрегите и притисоците на Зоран Заев и да работи врз база на аргументите. Аргументите велат дека ниту Јанакиески, ниту Божиновски имале намера да заминат и да ги напуштат своите семејства. Затоа судот мора да ги исправи направените грешки и да ги прифати аргументите на одбраната изнесени во жалбата за укинување на притворот“ порача Стоилковски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ѕвездан Георгиевски ќе биде в.д. претседател на ССНМ

Објавено пред

До изборот на нов претседател на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), новинарот Ѕвездан Георгиевски ќе биде в.д. претседател, беше соопштено на денешното изборно собрание на синдикатот, на кое беше избрано ново раководство.

Тамара Чаусидис, која беше претседател изминатите осум години, рече дека изборот на в.д. претседател се случил бидејќи немало кандидат од членовите на ССНМ за претседател, а раководењето го презема Извршниот одбор.

В.д. претседателот Георгиевски потенцираше дека Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници е важна алка не само во остварувањето на новинарските права што произлегуваат од работниот однос и во зголемувањето на социјалниот статус на новинарите, туку и во остварувањето на новинарскиот идеал – слобода на говорот.

На Собранието беа избрани и назначени новите членови на Извршниот одбор, Надзорниот одбор и членови на Статутарна комисија.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) УМС на ВМРО-ДПМНЕ со апел до учесниците во сообраќајот – Животот нема цена, ниту пак има реприза

Објавено пред

Во Република Македонија, во 2018 година, 111 животи згаснале на македонски патишта во сообраќајни незгоди. По повод одбележувањето на Светскиот ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди, како УМС на ВМРО-ДПМНЕ, со овие 111 балони, сакаме симболично да укажеме на суровата реалност, која, секојдневно демне на македонските сообраќајници, и предизвикува трагедии кај стотици семејства во земјава. Животот нема цена, ниту пак има реприза, порачаа УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

„Да бидеме одговорни пред себеси, и да влијаеме врз заштитата на нашиот и животот на другите. Само така, сите заедно ќе влијаеме врз подигнувањето на свеста, кај секој поединец-учесник во сообраќајот, за зајакнување на неговото чувство на одговорност, будност и внимателност во сообраќајниот режим.

Едновремено, од ова место, на овој ден, апелираме до сите надлежни институции, да ја подигнат безбедноста на сообраќајот на македонските патишта на врвот на агендата на дејствување, и со тоа директно да влијаат врз заштитата на личната безбедност на секој поединец во него.

Да кажеме стоп, на опасностите кои внесуваат немир и страв, да чекориме по улиците, да стравуваме дали децата безбедно ќе стигнат до своите училишта, дали безбедно ќе ја преминат улицата, и да не стравуваме од секој нов ден и од опасностите кои може да ни ги донесе.

Како Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, апелираме, до целата млада популација во земјава, да го почитува сопствениот живот и животот на другите, да внимава кога притиска на педалата за гас, да не конзумира алкохол кога управува со автомобил, да користи безбедносен појас и да ја почитува патната сигнализација. Бидејќи, нема исклучоци, опасноста е една и единствена и е достижна до сите. Не бира возраст, храброст, лудост или време и место.

Нека денешниов ден, биде поттик за сите нас, да станеме креатори на позитивен, безбеден и сигурен сообраќаен амбиент, во кој управувањето со возило, движењето на пешачки и возењето велосипед, ќе бидат вистинско задоволство за пристигнување до посакуваната дестинација, на наша и радост на сите учесници во сообраќајниот свет!“ соопшти УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија2 часа

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски4 часа

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет4 часа

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион5 часа

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет6 часа

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Свет22 часа

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Бегството на Груевски1 ден

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава...

Македонија1 ден

(Видео) Револтирана студентка: Доста се криете зад Фејсбук, излезете и кажете дека сакате чист воздух

Доста се криете зад лажни Фејсбук профили и седите по кафулиња, излезете и кажете дека саакате чист воздух , порача...

Македонија1 ден

СЈО: Јанакиески и Божиновски се во притвор поради сознанијата дека планираат бегство

На поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, им е определен...

Македонија1 ден

Клиника за гинекологија: Намален бројот на починати предвреме родени бебиња

Според податоците на Универзитетската клиника за гинекологија и акушертво, годинава е забележан намален процент на смртност на предвреме родените новороденчиња....

Македонија1 ден

(Видео) Протест против загадувањето: Власта повеќе троши за свои ќефови отколку за животната средина

Патиме сите од загадениот воздух, а најмногу децата и повозрасните, 30 години нè трујат, некој профитира од тоа, порачаа учесниците...

Interview/Debate1 ден

(ИНТЕРВЈУ) Унгарски новинар: Се кладам дека Орбан е замешан во бегството, Груевски ќе заврши во Москва

Питер Ерделај е уредник и новинар во еден од ретките унгарски медиуми кои се независни и надвор од контрола од...

Вести1 ден

(Видео) Околу 1.000 исчезнати и 71 загинат во најсмртоносните пожари во Калифорнија

Повеќе од 1 000 луѓе се пријавени како исчезнати во пожарите во Калифорнија во кои загина најмалку 71 лице, објави...

Вести1 ден

„Вашингтон пост“: ЦИА заклучи – принцот го наредил убиството на Кашоги

ЦИА заклучи дека саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул, објави „Вашингтон...

Бегството на Груевски2 дена

Приватниот авион на Орбан одлетал за Белград, еден ден откако Груевски објави дека побарал азил

(Фото: Илустрација „Bombardier Global 6000“) Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис-елита, меѓу кои и премиерот Виктор...

Македонија2 дена

Канческа-Милевска за протестот пред нејзината куќа: Почитувам изразување став, но не на овој начин

Пратеничката Елизабета Канческа-Милевска им се извини на нејзините соседи, роднини и пријатели за синоќешниот протест пред нејзината куќа во населба...

Македонија2 дена

Кабинетот на Иванов бара одговор од МВР: Врз основа на што УБК ги следи активностите на претседателот

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат на јавно објавеното решение за притвор на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија2 дена

Хан: Македонија напредува во владеење на правото, сите членки на ЕУ треба да ја поддржат

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“ порача дека владеењето на правото е еден од основните критериуми за влез во...

Досие