Контакт

Македонија

(Видео) Јанакиески бара да биде ослободен: Не сум виновен за упадот во Собранието

Објавено пред

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој е обвинет дека бил организатор на упадот во Собранието на 27 април, побара ослободителна пресуда. Тој се заколна дека не придонел да се случи крвавиот настан.

Јанакиески рече дека бил во притвор за околности за кои сега обвинителката Вилма Русковска кажала пред медиумите дека нема докази. Тој очекува да биде ослободен од сите обвиненија.

„За овој предмет бевме во притвор со Спире. Ниту за тој настан се најдоа мотивите зошто бевме претепани ниту се откри вистината за 27 април“, рече Јанакиески.

За пораките разменети со ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, во кои таа бара свирчиња од Јанакиески, обвинетиот рече: „Па со свирчиња ли ги викна некој присутните пред Паркот на жената борец да влезат во Собранието?“

Тој вели дека како и во текот на судскиот процес и сега не негира дека давал мислења за јавни личности што биле говорници, но не бил организатор на протестите на „За заедничка Македонија“.

„Обвинителниот акт и ваквото постапување на Обвинителството ја наметнува правната несигурност што во основа ја има правната дискриминација базирана на фикции, лажен исказ и претпоставки за вина, а сето тоа се прави како обид да се докаже дека јас сум виновен за дејствата што ми се ставаат на товар со обвинителниот акт. Не сум јас тој што треба да седи тука пред вас на оваа обвинителна клупа“, рече Јанакиески.

„Главното прашање што се поставува денеска пред вас е ‘дали за овие 2,5 години слушнавте од Обвинителството: еве го доказот против Миле Јанакиески, еве го доказот дека Миле Јанакиески ги сторил дејствата што му се ставаат на товар?’ Ниту вие, ниту јас, ниту моите бранители ниту, пак, јавноста не слушна, ниту виде. Сето ова време се правеа манипулации и се зборуваше од страна на Обвинителството дека ‘Миле ги координирал комитетите за масовност на протестите’. И, одеднаш, по речиси 2 години судски рочишта, на крајот од постапката – тој дел исчезнува. Излегува обвинителката и вели: ‘Немаме докази’. Па оттука се прикажува нова приказна: ‘Миле ги организира пратениците и протестите’. Е, како е тоа направено? Се јавила Канческа-Милевска и барала свирчиња. Добро, и? Со свирчиња ли ги викна некој присутните пред Паркот на жената борец, кои го извршија актот на насилство да влезат во Собранието? Без поента се целата таа помпезност и презентирањето на тие пораки, кои, за жал, не може ни да се поврзат со обвинението, освен ако, како во случајот, некој си замислил некаква фикција нешто дека е така, па тоа евтино и се надевам безуспешно го продава пред судот и јавноста“, изјави Јанакиески.

Во периодот кога се разменувани и пораките што Обвинителството ги презентирало, Јанакиески вели дека немало никакво насилство, ниту нетрпеливост, а во Собранието не се дискутирало за избор на претседател.

За пораките со Канческа-Милевска, обвинетиот рече дека не може да се предмет на кривично дело, а тоа го потврдила и Русковска со изјавата пред медиумите, во која рекла: „Немаше обвинение за неа затоа што немавме докази. Освен ангажирање уметници и познати личности, таа не направила што и да било друго конкретно“.

„Ако за Канческа-Милевска нема докази, како може за мене врз основа на истата комуникација да се бара од вас да утврдите дека јас сум наводен организатор на протестите и тие да претставуваат како доказ за упадот во Собранието. Како може за Канческа-Милевска, која контактирала со нив, да нема основ за кривично гонење, а за мене, бидејќи контактирам само со неа, да има? Не е можно, почитувани судии. Или пораките имаат доказна вредност или немаат“, рече Јанакиески.

Во завршниот збор Јанакиески рече дека врз основа на пораките се правеле претпоставки, а за обвинителниот акт посочи дека се базира на фикции, лажен исказ и претпоставки за вина.

Македонија

И попладнево на „Богородица“ и „Табановце“ се чека до 45 минути за влез и излез oд државата

Објавено пред

Во текот на целиот ден збележано е раздвижување на граничните премини Богородица и Табановце.

Автомотосојузот во најновиот извештај за состојбата на патиштата информира дека на овие гранични премини задржувањето за влез и излез е од 30 до 45 минути со можност за зголемување во наредните часови.

На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

И утрово времето за чекање на границите беше до 45 минути.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: Одлуката на УНЕСКО е предупредување дека сите мораме да го штитиме Охридскиот регион

Објавено пред

Македонија и Албанија ќе ја засилат  соработката за управување со светското и културно наследство во Охридскиот регион. Откако со консензус беше донесена одлуката на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО, Охридскиот Регион да не биде впишан на листата на светско наследство во опасност премиерот Зоран Заев се огласи на социјалните мрежи.

Вели дека одлуката е признание за напредокот за зачувување на вредностите на Охридскиот Регион, но и најсилно предупредување дека сите мораме да се вложуваме и постојано да го штитиме охридското, македонското, светското наследство.

„Во периодот што претстои, заедно со Албанија, ќе ја засилиме соработката и координацијата со Центарот за светско наследство и советодавните тела на УНЕСКО, како и со Европската Унија и другите стратешки партнери, со цел соодветна рехабилитација и за бескомпромисна имплементација на Планот за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот Регион.
Северна Македонија продолжува со исполнување на препораките на УНЕСКО и одлуките на Комитетот за светско наследство и во соработка со општинските власти во Охрид, Струга и Дебрца и со граѓаните, ќе продолжиме да работиме посветено во таа насока“, потенцира Заев.

Додаде дека нашето природно и културно наследство треба да го предадеме и на идните генерации, па затоа мора да биде заштитено. Премиерот е дециден дека со заштитата според највисоките стандарди од препораките на УНЕСКО за Охридско-струшкиот Регион се подобрува и квалитетот на живот на граѓаните и се афирмира владеењето на правото.

Прикажи повеќе...

Македонија

Алијансата за Албанците до ДУИ: Не можете да покривате луксузни автомобили со тротинети за вработените

Објавено пред

Грдоста на ДУИ не може да биде покриена ниту со пудра, ниту со боја или ниту со лаги. Не можете да покривате луксузни автомобили со некои тротинети за вработените, наведе Алијансата за Албанците откако претходно денеска Министерството за надворешни работи, на чело со министерот Бујар Османи соопшти дека набавиле електрични тротинети за вработените.

Според Алијансата, набавката на тротинетите е само обид да се покрие луксузот на функционерите на ДУИ.

„Во пресрет на локалните избори, Бујар Османи сака да фрли пепел во очите на граѓаните, додека неговите сопартијци, градоначалниците на Дибра, Струга, директори на јавни претпријатија, како и на самата Влада, трошат милиони денари на скапи автомобили. Сега кога министерот не успеа во секоја област на одговорност и ја доведе нашата дипломатија и процесот на интеграција во состојба на колапс, време е залудно да направи ПР со тротинети од 200 евра. Би сакале тој барем да ги купеше по пазарна цена, со оглед на неговото минато полно со коруптивни сомневања кога станува збор за јавните тендери“, наведе Алијансата во реакцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион12 часа

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија14 часа

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет17 часа

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија17 часа

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија18 часа

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија18 часа

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија1 ден

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија1 ден

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија2 дена

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Свет2 дена

(Видео) Илјадници луѓе излегоа на протест во Австралија поради карантинот

Илјадници луѓе се собраа денес во Сиднеј и другите австралиски градови во знак на протест против воведените рестриктивни мерки поради...

Македонија2 дена

Од понеделник почнува вакцинирање во домашни услови

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од понеделник граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат...

Македонија2 дена

Мицкоски: Советничка на Заев е предложена за член на Судски совет, ете зошто Македонија не е правна држава

Советник на Заев, финансиер на СДСМ, владин член на бордот на Телеком – Тања Чачарова Илиевска, сега е претставена за...

Европа2 дена

За исчезнати се водат 150 лица по поплавите во Германија

Во поплавите што ја зафатија западна Германија на 14. и 15 јули загинаа 180 лица, а околу 150 се уште...

Свет2 дена

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12...

Македонија2 дена

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски...

Македонија2 дена

И Катица Јанева е спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е спроведена од домашен притвор кој го издржуваше во Гевгелија во затворот „Идризово“, каде...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на...

Спорт2 дена

Македонското знаме се развиори на олимпискиот стадион во Токио

Македонската олимписка експедиција со осум спортисти и се претстави на светската спортска јавност при претставувањето на свеченоста на отворањето на...

Македонија3 дена

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Досие