Контакт

Македонија

Јанева во вторник на распит кај Русковска за „Рекет“

Објавено пред

Специјалната обвинителка Катица Јанева во вторник ќе треба да се појави во Основното јавно обвинителство, каде пред Вилма Русковска ќе треба да одговори која е нејзината улога во случајот „Рекет“.

Распитот на Јанева доаѓа еден месец по отворањето на истрагата за „Рекет“ каде засега осомничени се само Бојан Јовановски познат како Боки 13 и Зоран Милевски познат како Зоки Кичеец. Според Обвинителството, двајцата се сомничат дека изнудувале рекет од бизнисменот Орце Камчев, а за возврат тој требало да биде ослободен од истрагата за случајот „Империја“. Уште по отворањето на истрагата, обвинителката Русковска рече дека постои можност истата да се проширува.

Досега сведочеа обвинителката Лиле Стефанова која го води случајот „Империја“ и обвинителката Елизабета Јосифовска која како заменик на Јанева потпишала решение за отфрлање на притвор за Орце Камчев.

Утре во Обвинителството за организиран криминал треба да се појави обвинителот Бурим Рустеми кој треба да даде исказ за случајот „Рекет“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Уште една жртва на коронавирусот, 26 нови заразени и девет излекувани

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент на 79 години, од Дебар. Пациентот е дијагностициран позитивен на Ковид-19 на 23 март, а со влошена здравствена состојба хоспитализиран на клиниката во Скопје на 25 март.

Денеска од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се испишани девет пациенти (осдум од Дебар и еден од Скопје) кои на два контролни теста на Ковид-19 имаа негативен резултат. Нивната здравствена состојба е добра и тие заминаа дома.

Во изминатите 24 часа се регистрирани 26 нови случаи на коронавирус во земјата. Целосен преглед за состојбата по градови Министерството најави дека ќе испрати дополнително бидејќи дел од потврдените се со работа во Скопје, но место на живеење во друг град, а анкетите се сè уште во тек.

Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 во земјата денеска до 12 часот изнесува 285 лица. Излекувани се 12 пациенти, а починати седум.

Со оглед на зголемениот обем на работа и информации и се поголемиот број на тестирања во повеќе лаборатории кои ги доставуваат своите извештаи до Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство известува дека од утре 31 март, Институтот за јавно здравје ќе ја доставува статистиката на денот за бројот на новозаболени до 15 часот за што Министерството за здравство веднаш ќе испрати информација до медиумите.

„Во овие моменти е неопходно е да имаме точни, проверени и прецизни податоци и за таа цел го поместуваме времето за известување. Прес конференциите остануваат да се одвиваат на редовна основа за сите дополнителни информации и прашања од страна на медиумите“, соопштија од МЗ.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Нелоски: Градоначалниците во Скопје наместо само да се сликаат, да се фатат за работа против коронавирусот

Објавено пред

Додека секаде низ светот сите нивоа на институции од централна до локална власт работат синхронизирано, кај нас единствено што се прави е прес конференции зборувајќи тоа што народот сака да слушне, сликање за социјални мрежи од канцеларии и не преземање ништо, изјави Владимир Нелоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„Заразата со корона вирусот која веќе однесе 6 животи, а најмногу е стационирана и се шири во Скопје, нема сама од себе да се уништи. Нема да ја уништат ниту прес конференциите со натажени лица, ниту пак сликите по социјалните мрежи од градоначалниците со срцепарателни посвети кои некој друг им ги напишал.

Корона вирусот во Скопје веќе достигна алармантно ниво на ширење, а локалните самоуправи на општините и Градот Скопје на чело со Петре Шилегов ги нема никаде, не преземајќи ништо. ВМРО-ДПМНЕ предлага мерки кои треба да ги спроведе Градот Скопје.

1. Пунктови за дезинфекција на возилата на влезовите на Скопје и на повеќе локации низ градот, односно влезови во општините на Градот Скопје.
2. Фирмите кои функционираат на територијата на Градот Скопје да се ослободат од фирмарина за 2019 и 2020 година.
3. Да се замрзне плаќањето на закуп за летни тераси за сите локали во Скопје за летната сезона 2020.
4. Да се побара Владата да донесе уредба за намалување за 50% на данокот на имот за сите граѓани кои живеат на територијата на Градот Скопје.
5. Дезинфекција на секоја автобуска станица 3 пати во денот, а дополнително и автобусите да се дезинфицираат после завршување на секоја линија.
6. Да се ослободи од работа градската администрација, освен оние вработени кои се неопходни за функционирање.
7. Да се стопираат огласите за привремени вработувања како во Градот Скопје, така и во општините во Градот Скопје.
8. Да се постават диспанзери за средства за дезинфекција на повеќе локации низ градот, по можност на секој станбен влез.
9. Во соработка со невладиниот сектор да се постават подвижни чешми со сапун за да имаат можност и социјално загрозените граѓани да ги измијат рацете.
10. Да се достави барање до МТСП се со цел да се ослободат кујните во градинките за правење на оброци кои ќе се носат на луѓето кои што ќе се во самоизолација, тоа се повеќе од 1.400 граѓани.
11. Набавка на соодветна заштитна опрема за вработените во ЈП кои секојдневно се изложени на корона вирусот со своите работни обврски.
12. Намалување на сметките за вода на граѓаните за 50% за месеците март, април и мај.
13. Дневно да се дезинфекцираат пазарите минимум 3-4 пати со посебен протокол на однесувањето на вработените во нив.

Доколку Петре Шилегов сака реално да се смени ситуацијата на подобро во Градот Скопје, ќе мора да си ја остави суетата и самобендисаноста дома и да ги спроведе мерките. Ова се мерки кои се креирани во консултација со стручни лица, советниците на ВМРО-ДПМНЕ, искуствата од другите метрополи, како и барањата на граѓаните.

Нам здравјето на граѓаните ни е најважно и токму затоа ги повикуваме и градоначалниците од другите општини во Градот Скопје, да преземат посериозни мерки за справување со корна вирусот. Доволно беше прес конференции и сликање за социјални мрежи, време е градоначалниците на СДСМ да се фатат за работа. Ние стоиме на располагање, предлагаме мерки и подаваме рака, и институциите се на потег“ порача .

Прикажи повеќе...

Македонија

Досега во организација на МНР се вратени 1.842 македонски граѓани од странство

Објавено пред

По апелот за пријавување на македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по јавниот повик за организирање на авионски превоз, но и преку хуманитарни конвои, до денеска до 14 часот во организација на Министерството за надворешни работи се вратени 1.842 наши државјани.

Од нив, 1.097 се репатрирани од пет земји (Малта, Хрватска, Словенија, Германија, Австрија) со седум авиони и тоа од: Валета, Загреб, Љубљана, Минхен, Берлин, Бон/Келн, Виена, а 150 граѓани со три хуманитарни конвои (автобуси и автомобили) од Црна Гора, Словенија и Истанбул.

На 446 наши државјани им беше пружена помош од Министерството за надворешни работи преку насочување или обезбедување дозволи за нивно враќање дома преку аеродромите во Софија, Солун, Истанбул и Тирана. Со регулирана постапка пак во комуникација со српските органи, самостојни дозволи во посредство на МНР беа издадени на 145 македонски граѓани за да ги преминат српските граници како би се вратиле во земјата.

За денес во вечерните часови е планиран лет за враќање на околу 160 наши граѓани од Базел според најавите, а согласно заклучоците на Кризниот штаб и Владата, МНР ќе излезе со дополнителни навремени информации за следните планирани активности.

„Министерството за надворешни работи, заедно со Генералниот секретаријат на Владата, Министерството за внатрешни работи и Министерството за здравство, како и другите надлежни органи кои се дел од овој исклучително сложен и деликатен процес, ќе продолжат со вложување на максимални напори при остварувањето на двата државни интереси – помош на граѓаните затекнати во странство и заштита на здравјето на граѓаните дома“, велат од МНР.

Во духот на солидарноста и добрата соработка како со земјите од регионот, така и со земјите членки на ЕУ и НАТО, но и пошироко, додаваат од таму, овозможвиме репатријација и на повеќе од 400 странски државјани кои од Скопје се враќаат во своите земји, меѓу кои: Австрија, Австралија, САД, Чешка, Унгарија, Словачка, Швајцарија, Италија, Франција, Хрватска, Црна Гора, Косово, Малезија и др.

На тој принцип им беше помогнато и на четири наши државјани кои со чартер лет од Австрија беа пренесени од Перу до Виена, а Министерството и покрај првичниот фокус за репатријација на нашите граѓани затекнати во Европа, ќе продолжи со напорите за пронаоѓање начини за враќање и на оние кои се затекнати на другите континенти, во соработка со други земји и партнери од регионот и пошироко.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Досега во организација на МНР се вратени 1.842 македонски граѓани од странство

По апелот за пријавување на македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и...

Македонија59 минути

Здравствени работници направиле прекршоци во случајот на стружанката која почина од коронавирус

Има прекршувања во случајот со почината стружанка од коронавирус која и покрај тоа што имала упат од матичниот лекар не...

Македонија2 часа

Од Базел и Виена ќе пристигнат 360 македонски државјани

Со два лета од Виена и Базел денеска ќе пристигнат 360 македонски државјани, кои ќе бидат сместени во 14-дневен државен...

Македонија3 часа

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус додавајќи дека...

Економија3 часа

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапи, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот...

Европа4 часа

Фон дер Лаен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет4 часа

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ4 часа

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа на ниво на целата држава 242 лица не ја почитувале...

Свет6 часа

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет20 часа

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија23 часа

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Македонија1 ден

Медицинските работници во земјава ќе добијат нова тура на бесплатни маски направени со 3D принтери

По изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина, со што ќе се оствари бројката од 6.000...

Македонија1 ден

31-годишниот скопјанец починал по распад на белите дробови, единствен ризик фактор била дебелината

31-годишниот пациент кој претпладнево починал на Инфективната клиника во Скопје е најмладиот починат пациент во Македонија од коронавирус. Бил примен...

Македонија1 ден

Вкупно 259 случаи на коронавирус во Македонија, досега починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Претходно, на...

Македонија1 ден

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена поради починатата пациентка од струшко

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена од функцијата поради случајот со починатата 66-годишна жена од струшко која и покрај...

Македонија1 ден

Две лица починаа на инфективната клиника, едниот бил на 31-годишна возраст

На Клиниката за инфективни болести починале две лица заболени од коронавирус, извести министерот за здравство Венко Филипче. Едниот е пациент...

Македонија1 ден

Хотелот „Макпетрол“ во Маврово станува државен карантин

Макпетрол АД одлучи да го стави на располагање хотелот „Макпетрол” во Маврово, кој располага со сместувачки капацитет од 40 двокреветни...

Македонија1 ден

Приведени се 102 лица кои вчера не го почитувале полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на државата вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето,...

Свет1 ден

Во Кина 45 новозаразени од коронавирус, само еден не е од странство

Кина објави 45 нови случаи на коронавирус, од кои 44 заразени доаѓаат од странство. Според Националната здравствена комисија, уште петмина...

Свет1 ден

Њујорк нема да биде ставен во карантин, одлучи Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп, сепак, ја отфрли идејата за воведување на карантин во Њујорк заради пандемијата на коронавирусот, откако доби...

Досие