Контакт

Македонија

Јовески на средба со новиот министер за правдa Тупанчески

Објавено пред

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска оствари средба со министерот за правда Никола Тупанчески.

dobivaj vesti na viber

Како што информираат од прес-службата на обвинителството, на средбата се разговарало за измената на повеќе закони кои во претстојниот период треба да овозможат непречено функционирање на работата на јавните обвинителства.

„Јовески и Тупанчески дискутираа и за неопходноста за кадровска доекипираност и финансиска независност на Јавното обвинителство, за зајакнувањето на внатрешните контролни механизми и за осовременување на системот за распределба на предметите“, се наведува во соопштението за средбата.

Јавниот обвинител го запознал новоизбраниот министер за правда и со донесениот правилник за начинот на оценување на работата на јавните обвинители.

Македонија

Од септември 15 проценти повисоки плати во образованието, договориле МОН и СОНК

Објавено пред

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, информира дека со СОНК ги прифатиле предлозите на медијаторот во однос на сите отворени теми и причините за штрајкот во образованието.

dobivaj vesti na viber

„И двете страни се согласивме да ги прифатиме предлозите на медијаторот, кои се вклучени во преговарачкиот процес, во однос на сите теми што беа отворени и причините за штрајк во образованието. Повисоки плати во образованието ќе има, освен порамнувањето што го донесовме со минималната плата, се договоривме за зголемување на платите за сите вработени во образованието за 15 проценти“, истакна Шаќири.

Додаде дека нема да има кратење на платите во месецот кога се штрајкуваше.

„Нема да има кратење за времето кога се штрајкуваше. Најдовме целосно разбирање и ќе се исплатат целосни плати за април. Ги допрецизиравме работите и за колективните договори“, нагласи ресорниот министер по средбата со претседателот на СОНК, Јаким Неделков.

Изрази благодарност до родителите, наставниците и до учениците, кои имале разбирање за овој процес.

Зголемувањето, како што беше најавено, треба да се очекува од септемвриската плата.

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, потврди дека овој предлог на медијаторот ќе важи и со Министерството за труд и социјална политика.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утврденa делегацијата за стратешкиот дијалог со САД

Објавено пред

Владата, на денешната 45-та седница, ја разгледа и усвои информацијата за почеток на стратешкиот дијалог меѓу Македонија и Соединетите Американски Држави.

dobivaj vesti na viber

За координатор на процесот за стратешки дијалог меѓу Македонија и САД е определен министерот за надворешни работи Бујар Османи, кој на 2 јуни ќе ја предводи делегацијата на отворањето на процесот во Вашингтон, во чиј состав ќе бидат и министерката за одбрана, Славјанка Петровска, министерот за економија, Крешник Бектеши, и министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, соопштија владините служби.

„Стратешкиот дијалог претставува подигнување на односите на повисоко ниво со САД и е од особено значајно во контекст на актуелните безбедносни закани. Во рамките на дијалогот ќе бидат опфатени теми од билатералните односи за соработка во економијата, трговијата, образованието, транспортот, енергетиката, климатските промени, демократскиот развој, борбата против корупција, владеењето на правото, како и безбедносните сегменти од соработката, од миграцијата, борбата против тероризмот, па сѐ до справување со организираниот и меѓународен криминал“, е наведено во владиното соопштение.

Дијалогот, како што е појаснето, ги опфаќа и актуелните безбедносни состојби, соработката на двете земји како НАТО-партнери, аспирациите на Македонија за зачленување на ЕУ, претстојното претседавање на земјата со ОБСЕ, заложбите на земјата во рамките на самитот за демократија на претседателот Бајден и други теми од интерес, е нагласено во дописот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Поглаварите на МПЦ и на СПЦ задутре на заедничка литургија во Белград

Објавено пред

Српската православна црква на својата веб-страница официјално објави дека на 19 мај, во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград, српскиот патријарх Порфириј и архиепископот охридски и македонски Стефан ќе служат литургија на помирување, „со која ќе се воспостави литургиско и канонско причестување на двете сестрински цркви со одлука на Собранието на СПЦ“, се вели во официјалното соопштение од СПЦ.

dobivaj vesti na viber

Литургијата, како што пренесуваат и српските медиуми, ќе почне во 9 часот, а ќе служат сите архијереи на двете цркви.

Според написите, патријархот Порфириј ги повикал верниците во што поголем број да присуствуваат на архијерејската литургија.

Соборот на СПЦ вчера соопшти дека прифаќа статус на најширока можна автономија за Македонската православна црква, односно целосна внатрешна самостојност, која ѝ е доделена уште во 1959 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Од септември 15 проценти повисоки плати во образованието, договориле МОН и СОНК

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, информира дека со СОНК ги прифатиле предлозите на медијаторот во однос на сите...

Македонија13 часа

Поглаварите на МПЦ и на СПЦ задутре на заедничка литургија во Белград

Српската православна црква на својата веб-страница официјално објави дека на 19 мај, во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград, српскиот...

Европа14 часа

Путин: „Случувањата во Украина се резултат на лошата политика на Западот“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека последните настани во Украина се поврзани со лошо дизајнираната политика на Западот. „Сѐ што...

Европа15 часа

Финскиот парламент го одобри предлогот за влез во НАТО

Финскиот парламент денеска го одобри предлогот за аплицирање за членство во НАТО, изјави претседателот на Парламентот, Мати Ванханен. За предлогот...

Македонија17 часа

Пендаровски ја поздрави одлуката на Шведска да поднесе барање за членство во НАТО

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими шведската амбасадорка Кристин Форсгрен Бенгтсон која го информираше за одлуката на Кралството Шведска да...

Топ18 часа

Родители ја продале малолетната ќерка на Белгиец за да може сексуално да ја искористува

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал при Секторот за криминалистички истраги разреши случај за сторено кривично дело трговија со...

Македонија19 часа

Спасовски: Во 2015 протестиравме против насилство и криминал, а ВМРО-ДПМНЕ не знае против што ќе протестира

Министерот за внатрешни работи во објава на својот фејсбук-профил се потсети на годишнината од протестите на 17 мај 2015 година....

Топ21 час

22-годишна Македонка загина во несреќа во Данска

Дваесет и двегодишна девојка од Македонија загина во несреќен случај на своето работно место во Данска. Според данската полиција, настраданата...

Свет21 час

(Видео) Eвакуирани ранетите украински војници од челичарницата „Азовстал“

Повеќе од 260 украински војници, од кои многумина ранети, беа евакуирани од опколената фабрика за челик „Азовстал“ во пристанишниот град...

Свет22 часа

Најголемиот тунел за шверц на дрога откриен под границата на САД и Мексико

Американските власти открија подземен тунел меѓу Калифорнија и Мексико, долг колку фудбалско игралиште. Тунелот има струја, вентилација, железнички систем, а...

Свет22 часа

Голем скок на бројот на заболени од треска во Северна Кореја

Северна Кореја пријави голем скок на бројот на заразени со болеста, за која се верува дека е ковид, апелирајќи до...

Свет22 часа

Американската војска успешно тестираше ново хиперсонично оружје кое лета пет пати побрзо од звукот

Воздухопловните сили на САД соопштија дека извршиле успешен тест на хиперсонично оружје, кое лета пет пати побрзо од брзината на...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ повика на голем протест на 18 јуни, блокадата во Собранието продолжува

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи со активната блокада во Собранието. Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски по завршувањето на Извршниот комитет на...

Македонија1 ден

Борел: Бугарското вето да се укине до крајот на јуни или ќе имаме криза во односите со Западен Балкан

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, повика веднаш да почнат преговорите за пристапување на Северна Македонија и...

Европа1 ден

Ердоган најави вето: Нема да поддржиме прием во НАТО на држави што ни воведуваат санкции

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека нема да го поддржи влезот на Шведска и Финска во НАТО, јавува...

Регион1 ден

Радев oд Берлин: Да не дозволиме легитимација на македонизмот, во ЕУ нема место за идеологии од поранешна Југославија

Не треба да дозволуваме легитимација на македонизмот. Во ЕУ нема место за идеологии од поранешна Југославија и Коминтерната, изјави бугарскиот...

Топ2 дена

Млад Авганистанец пронајден мртов во Гевгелија, бил избоден со нож

24-годишен Авганистанец бил пронајден починат со убодна рана на телото во близина на железничкиот мост во Гевгелија. „На 15.5.2022, во...

Македонија2 дена

Ќе ја забрзаме постапката за одобрување на приемот на Финска и Шведска во НАТО, му рече Ковачевски на Столтенберг

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во кој ја изрази неговата поддршка...

Македонија2 дена

Москва ја поздрави одлуката на СПЦ за одобрување на канонското единство со МПЦ

Руската православна црква ја поздравува одлуката на Српската црква да го обнови канонското општење со Македонската црква. „Руската православна црква...

Регион2 дена

Соборот на СПЦ го одобри канонското единство со МПЦ-ОА

Соборот на СПЦ денеска го одобри канонското единство на СПЦ со Македонската православна црква, односно Охридска архиепископија, пренесуваат српските медиуми....