Контакт

Македонија

ЈСП: Доколку се потврди дека на Александар не му било дозволено да влезе со куче во автобус, ќе има санкции

Објавено пред

Доколку се потврди дека возачот не го пуштил Александар со Бен да влезе во автобус од нему познати причини, ќе биде соодветно санкциониран, реагираат од ЈСП по објавата на Александар Велески на „Фејсбук“, во која напиша дека во автобус со број 7 не му било дозволено да влезе со неговото куче придружник.

„Добро бе, нешто функционира ли во државата????? ЈСП „7“ не ме пушти со Бен“, напиша Александар.

Од ЈСП велат дека за случајот дознале од социјалните мрежи и дека му се јавиле на Александар, но не добиле одговор.

„Ве информираме дека ЈСП ‘Скопје’ преку социјалните медиуми дозна за случајот со Александар и неговото куче придружник, кој преку ‘Фејсбук’ информира дека не му бил дозволен влез во автобус и покрај неодамнешната одлука на раководството за слободен пристап/влез на кучињата придружници на лицата со инвалидитет. Веднаш преку порака стапиме во контакт со Александар да ни објасни за случката, но сè уште ни нема одговорено. Во меѓувреме, телефонски стапивме во контакт и со татко му, кој немаше никаква информација за настанот. Поради работни обврски, ни рече дека во текот на попладнево ќе ни се јави.
Што точно се случило истражуваме и преку нашата внатрешна контрола“, велат од ЈСП.

Од таму пред три дена соопштија дека лицата со посебни потреби ќе може да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП, како и во кабините на жичницата на Водно.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Градот Скопје почна да ги применува измените за првоз со еколошки такси возила

Објавено пред

Градот Скопје почна да ги применува измените на законот за првоз со еколошки такси возила.

Од Градот велат дека со измената и дополна на Законот за превоз, овозможено е изводите од лиценца за возила за авто-такси превоз кои се еколошки такси возила со ниска емисија на штетни издувни гасови (хибридни возила со комбиниран моторен и електричен погон, возила со погон на природен гас-ЦНГ и возила на електричен погон) да не се ограничени, односно да може барателот кој врши авто-такси дејност да може да поднесе барање за повеќе од 10 изводи, но најмногу 5 проценти од вкупниот број на изводи од лиценца за авто-такси дејност утврден со Одлука за авто-такси превоз на патници на подрачјето на градот Скопје или максимум 135 изводи од лиценца по барател.

Пред оваа измена и дополна на Законот за превоз, распределбата на слободните изводи од лиценци за сите видови возила беше ограничена на максимален број од 3 изводи од лиценца за возило месечно, а 10 изводи годишно по вршител на авто-такси превоз.

Советот на Град Скопје со акт ги утврдува условите во врска со вршењето на авто-такси превозот на патници, а се однесува на промена на начинот на издавање на изводи од лиценци за еколошки такси возила со ниска емисија на штетни издувни гасови.

Прикажи повеќе...

Македонија

Трибина на СДСМ за дигитализација: Услуги за сите граѓани со само една најава преку мобилен телефон

Објавено пред

На програмската трибина на СДСМ, посветена на темата дигитализација, надворешните експерти заклучија дека земјава е на вистинскиот пат кон целосна дигитализација и поради напорите на Владата во изминатиот период и поради капацитетот кој го има државата.

Основачот на „System for Enterprise“, Стефан Митевски истакна дека има многу „фриленс“ даватели на дигитални услуги во државата што е позитивно.

„Според истражување на институтот Оксфорд ние сме втори по број на фрiленсери во светот, не само во Eвропа, така што има доста голем број на луѓе кои даваат и извезуваат дигитални услуги и доста е позитивно тука што извезуваме мозок,тоа е една од најдобрите гранки во економијата, бидејќи додадавме голема вредност. Што се однесува до администрацијата, одличен чекор е што ќе имаме е-услуги, се надевам дека тој момент, со едно место на најавување, ќе може да користи и во приватниот сектор, за да со една најава може да се добијат услиги од осигурителни компании, банки и други“, рече Митевски.

Моника Ризова истакна дека сме во чекор со светските трендови во однос на следење на трендовите, бидејќи тоа е индикатор за успехот на секоја ИТ компанија.

„Ме радува што имаме 70 отсто пораст на онлајн навиките кај граѓаните, тоа е доста добар индикатор дека се повеќе почнуваме да веруваме и да купуваме особено од македонски е- продавници. Ме радува и фактот што 40 отсто веќе има запишано студенти на ФИНКИ, а сигурно дека тој број ќе расте”, рече Ризова и додаде дека верува во позитивна иднина на дигитализацијата во нашата држава.

Маријана Нешковска, прокет менаџер во „Sorix“, смета дека државата е на правилен пат и со воведувањето на е-Услуги. Таа истакна дека сега се потребни подготовски на институциите и промени во законските решенија.

„Голем напор треба да се вложи во подготовка на институциите. Приватниот сектор е многу поспремен во процесот на дигитализација, а исто така треба да се работи и на промени на законските регулативи. Ккао пример ќе го споменам проектот “МојТермин” . Рецептот постопи како дигитален повеќе од 6 години. Може ова вака делува смешно бидејќи сите сме сведоци дека граѓаните носат рецепти на хартија, ноот не е во системот не може и да с еподигне. Затоа велам дека потребни с еи измени во законските регулативи, а веројатно до овој момент недотигаше и регистароитот на граѓани кој откако сега ќе биде воведен, овој процес ќе може целосно да се дигитализира“, рече Нешковска.

Претседателот на комисијата за информатичко општевство на СДСМ, Методија Димовски, потсети на револуционерниот чекор направен пред петнаесетина години во однос на дигатализација, кога се направи “аплај он” системот.

„Тогаш го систематизиравме пријавувањето за работа во државната администрација во тоа време. Сега тој систем е проширен и надграден и ги опслужува добар дел од другите институции во јавниот сектор. Значи 15 години имаме дигитализација на најголемиот дел на тој процес. И она што е куриозитет тој софтвер во тоа време беше и награден и признат од Европа. Веќе се претвораме во “тек” земја и треба да инвестираме во тој дел“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

Последна сесија од проектот „Европа на врата“

Објавено пред

Општина Битола деновиве беше домаќин на последната сесија од проектот „Европа на врата“, кој изминатата година се реализираше во шест европски држави, со 11 земји учеснички.

Главна цел на проектот се младите лица, кои преку истражувањата е докажано дека се најголеми евроскептици од една страна, но од друга страна истите се најподложни на популизам и радикализација. Проектот ги опфаќа и останатите жители на континентот, кои имаат различен пристап кој ЕУ, кај некои расте негативниот став кон ЕУ, а други, како Македонија и Србија, чекаат да бидат дел од неа.

„Целта на проектот е да изградат меѓународни тимови на ниво на цела Европа кои понатаму ќе можат заеднички да ги уриваат бариерите, но и да реализираме следни заеднички проекти. Минатата година учествувавме на конкурсот, а Битола беше избрана заедно со 11 градови и невладини организации од цела Европа. Организиравме 6 работилници , а завршната е во Битола. Од резултататите од работилницата ќе произлезат следни активности и создавање меѓународен тим кој понатаму ќе учествува во нови проекти“, рече Владимир Костурски од Општина Битола.

„Идејата на проектот се наметна пред две години кога почнавме да разговараме што може да правиме заедно, односно да пробаме да видиме која е причината што луѓето од цел континент, од Македонија преку Португалија, Естонија, не се чувствуваат Европјани. Зошто зборуваат за Европа како нешто далеку, нешто туѓо. Кој е начинот да можеме да го разбудиме чувството на припадност на овој континент. Како прва работа која оди со европските вредности е да поминеме низ европските интеграции побрзо и помирно, едноставно да ги развиеме нашите локални заедници. Не да зборуваме како државите го прават тоа, туку локалните заедници. Од Битола добивме многу интересни примери“, посочи Војислав Вујиќ, регионален директор на ЦЕТ Платформа од Република Србија.

Од овој проект веќе произлегоа идеи за продолжување на заедничка соработка која ќе вклучува дел од учесниците на проектот, бидејќи, само на овој начин повеќе може да се разбере интеграциониот процес, но и се ангажираат младите луѓе во процесот.

„Јас сум градоначалник во мала општина во северниот дел на Португалија. Се обидуваме да најдеме заеднички јазик во Европа особено со младите за да изградиме дијалог за да се биде европски граѓанин и градење на заедницата во иднина. Се боревме против разликата меѓу младината и нашите органи и политиката општо. Затоа мислиме дека оваа мрежа е почеток на една долга соработка. Имавме можност за овие 12 месеци да направиме каталог со добри практики и методи, како и алатки за финансирање за идни проекти за соработка каде може да ги шириме европските вредности и да се обидеме да ја доближиме Европа до граѓаните, особено до младите“, изјави Мигуел Карнеиро, од Португалија.

Носител на проектот е локалната самоуправа Вила Боа ду Бишпо од Португалија, заедно со партнерски организации, општини и институции, меќу кои и Општина Битола, како и членки од Бугарија, Полска, Латвија, Србија, Македонија, Италија, Хрватска, Естонија и Романија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет2 часа

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет2 часа

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа3 часа

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија3 часа

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Свет3 часа

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија14 часа

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија18 часа

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија18 часа

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија19 часа

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија19 часа

(Видео) Дебата: Како во законот освен производителите, корист да имаат и консументите на канабисот

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија23 часа

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија23 часа

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија23 часа

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет1 ден

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет1 ден

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија1 ден

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет2 дена

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет2 дена

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион2 дена

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Досие