Контакт

Македонија

ЈСП со посебен возен ред за време на полицискиот час

Објавено пред

Oд денеска, среда (10.3.2021 год) јавниот превоз ќе сообраќа до 22 часот. Режимот на јавниот превоз е согласно одлуката на Влада за забрана на движење на населението во период од 22 до 5 часот.

dobivaj vesti na viber

Останатиот распоред, до последниот посочен термин, е достапен на веб-страницата на ЈСП Скопје.

Oд ЈСП информираат дека и натаму не важи бесплатниот превоз за возрасни лица (жени со 62 год, мажи со 64 год) во вторник, петок, сабота и недела, времено укинати се и трите автобуски линии (25, 25А и 25Б) што сообраќаат до Средно Водно, туристичката линија „Сити тур“, а не работи ниту жичницата.

Градски линии – последни термини

Линија 2 20.55 ч од Автокоманда 21.05 ч од Сарај

Линија 2А 17.34 ч од Железара 16.48 ч од Сарај

Линија 3 21.15 ч од Панорама 20.30 ч Сала Ј.Сандански

Линија 3Б 16.10 ч од Панорама 15.10 ч од Кванташки пазар

Линија 4 20.20 ч од Хром 21.00 ч од 11.Октомври

Линија 4А 16.25 ч од Усје 17.15 ч од Тафталиџе 1

Линија 5 21.14 ч од Н.Лисиче 20.57 ч од Дексион

Линија 7 21.29 ч од Г.Лисиче 21.15 ч од Карпош 3

Линија 8 20.50 ч од Влае 20.50 ч од Љуботенски пат

Линија 9 21.30 ч од Клинички центар 21.30 ч од С.Север

Линија 12 20.40 ч од Шишево 21.25 ч од Ск.саем

Линија 13 17 ч од К.Вода 16.25 ч од Железара

Линија 15 21.00 ч од Н.Лисиче 21.00 ч од Карпош 4

Линија 15А 16.12 ч од Н.Лисиче 17.10 ч од Карпош 4

Линија 16 20.50 ч од Пржино 21.25 ч од Железара

Линија 17 13.05 ч од Островска 13.45 ч од Музеј на современа уметност

Линија 19 21 ч од Карпош 4 21 ч од Ш.Оризари

Линија 20 21.29 ч од Тр.центар 21.29 ч од Ш.Оризари

Линија 21 21.30 ч од Тр.центар 20.50 ч од Бардовци

Линија 22 21.11 ч од Тр.центар 21.02 ч од Лепенец

Линија 22А 20.47 ч од Кл.центар 19.57 ч од Лепенец

Линија 23 21.00 ч од Ченто 21.18 ч од Д.печат

Линија 24 21.22 ч од Припор 21.22 ч од Тафталиџе 2

Линија 27 20.04 ч од Д.печат 19.32 ч од Вардарска

Линија 35 16 ч од Н.Лисиче 16.45 ч од С.Север

Линија 41 20.51 ч од Тр.центар 21.12 ч од Драчево Типо

Линија 41А 17.50 ч од Кл.центар 18.40 ч од с.Драчево

Линија 42 19.30 ч од Железара 18.30 ч од с.Драчево

Линија 43 16.40 ч од Дом на печат 16 ч од Јужноморавски бригади

Линија 45 21.25 ч од Тр.центар 21.25 ч од Ченто

Линија 50 21.10 ч од Хиподром 20.32 ч од Кл.центар

Линија 57 20.50 ч од Радишани 20.05 ч од Козле

Линија 59 20.50 ч од К.бара 20.05 ч од Карпош

Линија 65В 21.08 ч од Тр.центар 21.08 ч Стајковци, Бр.пат

Линија 65В 17.35 ч од Тр.центар 17 ч од Инџиково

Линија 73 16.20 ч од Скопски Саем 17 ч од Усје

Приградски линии – последни термини

Линија 11 21.10 ч од Тр.центар 20.20 ч Рашче

Линија 11а 18 ч од Тр.центар 19 ч Свиларе

Линија 18 20.05 ч од Тр.центар 20.50 ч од Визбегово

Линија 31 19.30 ч од Тр.центар 20.10 ч од Д.Лисиче

Линија 32 19.35 ч од Тр.центар 18.50 ч од Љубин

Линија 33 15.05 ч од Дом на печат 14.20 ч од Чатал – Д.Лисиче

Линија 47 20.20 ч од Тр.центар 19.35 ч од Љубанци

Линија 47А 15.05 ч од Тр.центар 15.45 ч од Љуботен до Бутел

Линија 51 20.30 ч од Тр.центар 19.10 ч од Студеничани

Линија 52 20.15 ч од Тр.центар 21.15 ч од Ржаничино

Линија 53 20.30 ч од Тр.центар 20.30 ч од Кат.бања

Линија 55 19.25 ч од Арачиново 20.30 ч од Тр.центар

Линија 55а 15.30 ч од Тр.центар 16.05 ч од Брњарци до Автокоманда

Линија 56 18.45 ч од Тр.центар 19.45 ч од Бојане

Линија 58 16.40 ч од Тр.центар 17.20 ч од Добри дол

Линија 58а 19.10 ч од Тр.центар 18.10 ч од Св.Петка

Линија 58б 20.20 ч од Тр.центар 19.20 ч од Брзовец

Линија 60 20.15 ч од Тр.центар 19.30 ч од Матка

Линија 61 21 ч од Тр.центар 20 ч од Побожје

Линија 62 20.10 ч од Тр.центар 19.20 ч од Огњанци

Линија 63 20.36 ч од Тр.центар 20.50 ч од Мралино 21 ч од Ајватовци

Линија 65 20.25 ч од Тр.центар 19.30 ч од Раштак

Линија 65а 19.48 ч од Тр.центар 20.28 ч од Страчинци

Линија 65б 19.45 ч од Тр.центар 20.35 ч од Црешево

Линија 66 20.10 ч од Тр.центар 19.05 ч од Бучинци

Линија 67 20.45 ч од Тр.центар 19.25 ч од Зелениково

Линија 68 19.50 ч од Тр.центар 20.15 ч од Сушица

Линија 70 20.05 ч од Тр.центар 20.50 ч од Батинци

Линија 71 21.10 ч од Тр.центар 20.20 ч од Бањани

Линија 74 20 ч од Тр.центар 19 ч од Количани

Линија 81 20 ч од Тр.центар 21.00 ч од Блаце до Ш.Оризари

Линија 118 18.40 ч од Тр.центар 19.10 ч од Визбегово инд. зона

Линија 160 20.45 ч од Дексион 20.55 ч од Љубин

Линија 164 21.20 ч од Волково 21.30 ч од Кучково

Линија 165 21.05 ч од Виниче до Стајковци 21.20 ч од Стајковци до Брњарци

Линија 167 21 ч од Зелениково до Н.Село 21.10 ч од Н.Село до Зелениково

Линија 180 19.10 ч од Драчево 17.40 ч од Цветово©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

ВРМО-ДПМНЕ: Не видовме план од Ковачевски, туку реакција на претходна понуда на Мицкоски

Објавено пред

Добро е што Ковачевски се потрудил и ги изанализирал мерките кои Мицкоски утринава ги предложи за стопанството. И тоа го поздравуваме и веруваме дека причината за таканаречена вонредна прес конференција не се штурите и делумно ископирани мерки кои ги видовме вечерва, туку целосната понуда и прецизен план кој лидерот на ВМРО-ДПМНЕ го даде утринава. Но тоа не е доволно, зошто вечерва не видовме план, туку прес конференција која е реакција на претходна понуда, реагира ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на премиерот.

dobivaj vesti na viber

„Добро е што го прифати предлогот Здравствените установи и школите да влезат на регулираниот пазар на струја, но истото треба да се случи и со јавните претпријатија каде се вработени над десетина илјади граѓани и каде десеткратно повеќе луѓе од тоа користат услуги кои тие ги обезбедуваат.

Жалиме што не смогна сили Ковачевски да се надмине себе си и не ја прифати понуда на Мицкоски за поевтина струја за половина од актуелната цена и да го обезбеди бизнис секторот заштитувајќи го стандардот на граѓаните и зачувувањето ма работни места.

Она што загрижува е слабиот капацитет на реализација што го има владата како и нејаснотијата дали има или нема договор со Србија и решение за ТЕ-ТО. Како и фактот што пратеничките прашања ги условува со седница за договор за нов заем.

И на крајот, ги повикуваме институциите да утврдат дали дезертерот Ковачевски барем формално е деловно способен да ја води Македонија кога е повеќе од очигледно дека фактички ја урнисува државата“, се наведува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Министрите повеќе нема да можат да јадат лигњи и октопод, Ковачевски забрани морска храна

Објавено пред

Во владиниот ресторан повеќе нема да се јадат морски плодови, а од менито ќе бидат тргнати и бадемите и лешниците. Ова го најави премиерот Димитар Ковачевски откако владината Служба за општи и заеднички работи распиша тендер со кој набавува пастрмка, крап, лигњи, октопод и одвојува за нив да се платат 20 илјади евра. Ковачевски кажа дека неговата одлука е конечна.

dobivaj vesti na viber

„Со оглед дека и тоа што ќе се нарача, треба да биде платено средствата на граѓаните доколку се работи за службени ручеци или од сметка на тој што сам плаќа, без разлика, при подготовката на мерките за ранливите категории граѓани јас веќе одлучив дека ќе има забрана за користење на морска храна во бифеата, исто така и на бадеми и лешници и тн. За тоа ќе има забрана и тие средства ќе бидат насочени директно за најранливите категории граѓани со ниски примања“, кажа Ковачевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски во посета на Прилеп во рамките на проектот „Лице в лице со претседателот“

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети општина Прилеп во рамките на проектот „Лице в лице со претседателот“.

dobivaj vesti na viber

За време на престојот, Пендаровски го посети средното општинско училиште „Орде Чопела“, каде што беше запознаен со инклузивните образовни методи, со тековните проекти и иновативни решенија на тимовите од разни стручни области.

Учениците го презентираа системот за собирање дождовница за наводнување на училишниот мини овоштарник, проект со кој училиштето на натпревар во Струга, беше еден од добитниците на финансиски средства за социјални иновации во делот на климатските промени и заштитата на животната средина. Претседателот Пендаровски ги посети и ветеринарната амбуланта, училишната лабораторија, каде што беше извршена контрола на квалитетот на дождовницата и пекарницата, во која младите пекари користат и продукти произведени во училиштето манифестирајќи го мултидисциплинарниот пристап во реализацијата на проектите.

Претседателот Пендаровски упати честитки до наставниот и стручниот кадар во училиштето, што го препознава потенцијалот на учениците континуирано поттикнувајќи ја нивната креативност. Во таа насока изрази задоволство и од посветеноста и високата мотивираност на учениците за стекнување нови знаења во стручните области.

Во рамките на проектот лице в лице претседателот беше во посета на библиотеката и научната лабораторија во рамките на Јавната научна установа Институт за старословенска култура – Прилеп, каде што му беа презентирани дел од тековните научноистражувачки проекти и изданијата од богатиот книжевен фонд, меѓу кои и ретката збирка на старопечатени книги што датираат и од 15 век.

Претседателот беше информиран и за предизвиците со кои се соочува Институтот во неговото функционирање. Во таа насока беше нагласена потребата од унапредување на научноистражувачката работа преку набавување техничка опрема, како и неопходноста од остварување соработка со поголем број научни, стручни и високообразовни институции во странство. Претседателот Пендаровски изрази задоволство од високиот професионализам во научноистражувачката дејност на Институтот нагласувајќи ја неговата поддршка на научните проекти и активности што имаат важен придонес во севкупните општествено-политички и образовни процеси.

Во Прилеп претседателот Пендаровски го разгледа и Музејот за тутун во рамките на Националната установа Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј Прилеп. За време на посетата му беше презентирана импресивната колекција експонати, посветена на сите аспекти од историјатот на тутунската индустрија, која го вбројува нашиот музеј меѓу најзначајните во светот.

Нагласувајќи ја важноста на музејот во афирмацијата на нашата богата култура и традиција, претседателот Пендаровски изрази задоволство од ентузијазмот на сите ангажирани во собирањето и зачувувањето на овие раритети со непроценлива вредност во светски рамки.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија9 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната...

Македонија14 часа

Објавени имињата на новите директори на јавните претпријатија во Скопје

Назначени новите в.д. директори на јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП „Лајка“ назначена е да раководи Радмила Пешева, а со...

Економија14 часа

Андонов: Ако не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите

Доколку не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите, при...

Македонија15 часа

Се засилува потрагата по лицето кое со „голф 4“ падна во реката Вардар кај Желино

Oд раните утрински часови продолжена е потрагата и се засилува по лицето кое со автомобил „голф 4“ падна вчера во...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски нуди план за справување со енергетската криза: Двојно поевтина струја и спречување на инфлацијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со тимот претставници на највисокото раководство на партијата, вклучително и голем дел од градоначалници...

Македонија17 часа

(Интервју) Дејвид Гир: Дали сте подготвени утре да се приклучите кон ЕУ – очигледно не

За пристапување во ЕУ потребни се институции кои се професионални и се базираат на заслуги а не на партиски интереси,...

Регион17 часа

(Видео) Вучиќ: Не се борам ниту за Путин ниту за Бајден, гајле ми е за нив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за ситуацијата во Украина и на фактот дека Србија сè уште нема воведено санкции кон...

Топ19 часа

71-годишен маж од Битола извршил полов напад врз осумгодишно дете

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола донел наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано...

Македонија19 часа

Зеќири сведочеше против Рашковски: Не бев запознаен со софтверот за определување на просечна брзина и одредување на казни

Ексгенералниот секретар во Владата Мухамед Зеќири сведочеше против неговиот претходник во оваа институција Драги Рашковски. Обвинителката Ивана Трајчева го прашуваше...

Македонија20 часа

Рашковски купил систем за биометриска идентификација иако бил предупреден дека истиот е забранет за користење, вели сведок

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски купил систем за биометриска идентификација, за да евидентира работно време на Генералниот секретаријат (пр. со отпечаток...

Свет20 часа

Полскиот премиер за истекувањето на гасоводот Северен тек: Јасно е дека се работи за саботажа

ЕУ ќе ја зајакне заштитата на својата енергетска инфраструктура по инцидентите кои предизвикаа истекување на гасоводот Северен тек, изјави високиот...

Свет20 часа

Меркел предупредува: Сфатете ги сериозно зборовите на Путин

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел повика зборовите на рускиот претседател Владимир Путин да се сфатат сериозно. – Мора сериозно да...

Свет20 часа

Лидерот на Луганската Народна Република денеска ќе побара од Путин прием во Руската Федерација

Лидерот на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛПР) во Украина, Леонид Пашечник, најави дека подоцна денеска ќе подготви документ со кој...

Свет21 час

Олаф Шолц: Путин е очаен, прави грешка по грешка

Германскиот канцелар Олаф Шолц смета дека рускиот претседател Владимир Путин „прави грешка по грешка“ и дека таквите постапки, како што...

Свет21 час

Медведев: Референдумот заврши, добре дојдовте дома во Русија

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека резултатите од референдумот во Донбас, Запорожје и Керсон се сосема...

Европа22 часа

Полска и Бугарија до своите граѓани: Итно напуштeте ja Русија

Владите на Полска и Бугарија ги повикуваат своите граѓани кои сè уште се во Русија веднаш да ја напуштат земјата....

Европа22 часа

Научниците со предупредување: Oткриен нов вид на коронавирус, ги заобиколува постоечките вакцини

Научниците кои се занимаваат со откривање  нови вируси открија нов вид на коронавирус кај лилјаци што може да предизвика проблеми...

Европа22 часа

Полскиот министер: Одговорот на НАТО на нуклеарен напад во Украина би бил разорен

Полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау изјави во Вашингтон дека одговорот на НАТО на каква било употреба на нуклеарно...

Европа23 часа

Антонов до Америка: Не поттикнувајте го Киев

Америка се приближува до опасен раб кога зборува за тоа дeка нема да го спречи Киев да користи западно оружје...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Славјанка Петровска: „Се вработуваат војници преку партиски штаб“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, откога на официјалната фејсбук-страница на СДСМ Арачиново осамна објава –...