Контакт

Македонија

Ќучуков: Блокирањето на Северна Македонија ја става Бугарија во меѓународна изолација

Објавено пред

Блокрањето на Северна Македонија на патот кон Европската Унија може да ја стави Бугарија во изолација во Унијата и регионот, како и да предизвика антибугарски чувства во Северна Македонија, смета бугарскиот дипломат и директор на Институтот за економија и меѓународни односи, Љубомир Ќучуков.

„Јас сум скептичен кон самата идеја за блокирање на преговорите на Северна Македонија со ЕУ бидејќи тоа е во прилог на македонизмот и генерира многу сериозни антибугарски чувства кај нашиот сосед ставајќи ја Бугарија во меѓународна изолација – во рамките на Европската Унија и во регионот. Со тоа се компромитира нашиот сопствен приоритет за време на претседателството на Советот на ЕУ за пристапување кон Западен Балкан“, вели Ќучуков.

Тој смета дека блокадата за ЕУ е негативен елемент. Оценува дека дијалогот на дипломатско ниво е исклучително тежок, но решението треба да се бара таму.

Ќучуков објасни дека договорите на Северна Македонија со Грција и Бугарија радикално се разликуваат.

„Грција се обидува да докаже дека нема ништо заедничко со Република Северна Македонија, а ние се обидуваме да докажеме дека сè ни е заедничко, а тоа е процес бидејќи станува збор за промена на свеста на луѓето“, вели Ќучуков.

Објаснува дека проблемите со Грција завршуваат со потпишувањето на договорот, а решавањето на проблемите меѓу Бугарија и Северна Македонија почнуваат со потпишувањето на договорот.

„Ова е договор што ја дава основата бидејќи, без него, Бугарија немаше да има никаква можност да го иницира прашањето во ЕУ“, заклучи бугарскиот дипломат.

Македонија

Ахмети на средба со евроамбасадорот Дејвид Гир: Заслужуваме почеток на преговори

Објавено пред

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, се сретна со амбасадорот на Европската Унија, Дејвид Гир.

Како што соопштија од ДУИ, Ахмети му кажал на европскиот амбасадор Гир дека Северна Македонија, односно владината коалиција е целосно посветена на агендата за интеграција на земјата во Европската Унија, што е и стратешка цел на државата.

За време на оваа средба, Ахмети и Гир се согласиле дека Република Северна Македонија прави силни напори да ги спроведе внатрешните реформи на најефикасен и сеопфатен начин.

Ахмети и Гир разговарале и за спорот со Бугарија.

„Ахмети му кажа на амбасадорот Гир дека моменталната состојба ќе се надмине преку вистински и многу конструктивен дијалог меѓу Скопје и Софија и дека во овој поглед на земјата и треба олеснување од Европската Унија, слично на онаа со Грција. На крајот од оваа средба, претседателот на ДУИ, г. Али Ахмети му кажа на евроамбасадорот, г. Дејвид Гир дека и Скопје и Софија мора да бидат многу внимателни во решавањето на овој спор и дека мора да се има предвид „колку повеќе историја, толку повеќе ќе има носталгија“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре претпладне магла, температурата до 18 степени

Објавено пред

Времето утре наутро ќе биде студено. Во утринските и во претпладневните часови по одделни котлини ќе има појава на слаба магла. Преку денот сончево со слаб ветер од променлив правец, информира УХМР.

Минималната температура ќе биде во интервал од -9 до -2, а максималната ќе достигне од 10 до 18 степени.

Во Скопје, претпладне со појава на слаба магла, во текот на денот претежно сончево. Минималната температура ќе се спушти до -6, а максималната ќе достигне 10 степени.

Во сабота во текот на денот ќе има постепено зголемување на облачноста, а од недела и во деновите потоа ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд. На планините и на некои повисоки места врнежите ќе бидат од снег. Дневните температури ќе бидат во опаѓање.

Прикажи повеќе...

Македонија

Отворена Лабораторија за кризен менаџмент во Воената академија во Скопје

Објавено пред

Во Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ во Скопје денеска беше отворена Лабораторијата за кризен менаџмент.

На отворањето присуствуваа Стојанче Ангелов, в.д. директор на Центарот за управување со кризи, и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска.

Оваа Лабораторија е дел од НАТО проектот што се спроведува и реализира преку ЦУК во државата.

Следната година, во септември, во Македонија ќе се одржи голема НАТО вежба (EADRCC) за справување со кризи со учество на околу 2.000 учесници на разни вежбовни точки.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион48 минути

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија3 часа

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Македонија3 часа

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Македонија4 часа

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени од коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло, каде што ќе...

Македонија6 часа

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ8 часа

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија8 часа

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија9 часа

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет9 часа

Меркел: Задолжително маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет9 часа

Трамп одобри помилување на својот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри помилувањето на својот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија20 часа

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија21 час

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија22 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет23 часа

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен24 часа

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија1 ден

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија1 ден

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија1 ден

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура1 ден

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа1 ден

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Досие