Контакт

Македонија

Џафери-Ал-Гобаш: Интензивирање на односите со Обединетите Арапски Емирати

Објавено пред

Во рамките на првата официјална посета на Обединетите Арапски Емирати на претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, и делегацијата составена од пратениците Хусни Исмаили, претседател на Пратеничката група на Собранието за соработка со парламентите на земјите од Блискиот Исток и Арапскиот Залив, Дарко Каевски и Бедри Фазли, членови на групата, денес се одржа средба со Сакр Ал-Гобаш, спикер на Федералниот национален совет на ОАЕ. На средбата присуствуваа и членовите на Парламентарната комисија за пријателство со парламентите од европските земји.

Спикерот Ал-Гобаш истакна особено задоволство од можноста на непосреден начин да разговараат за важни прашања од билатералните односи.

Информираше за Експо Дубаи 2020 и го оцени како голем настан за државата, но и глобално бидејќи ги враќа животот и надежта кај луѓето дека сме на крај на оваа пандемија. Исклучително му е драго за присуството на Република Северна Македонија со свој павилјон, бидејќи државата има можност да ги презентира своите економски потенцијали, култура, историја. Ал-Гобаш изрази очекување дека во иднина ќе се зајакнат заемните односи и врски на секој план и меѓу сите државни институции од двете земји, информираа од кабинетот на Џафери.

Претседателот Џафери изразил задоволство од првата заедничка средба, која коинцидира со 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи и посочил дека очекува одличното ниво на дијалог, соработка, меѓусебно почитување и разбирање да продолжи со истата динамика и во иднина, што ќе резултира со корисна соработка во сите области од заеднички интерес, бидејќи ги поддржуваме истите заложби за мир и стабилност, регионално и глобално. Помошта од ОАЕ во справувањето со Ковид-19 пандемијата, како и поддршката на нашето учество на Експо 2020, се показател за пријателските врски и одржливи и стабилни релации.

Претседателот Џафери го запознал својот домаќин со актуелните предизвици на Република Северна Македонија на надворешно политички план, очекувањето за почеток на преговорите со ЕУ и членството во НАТО. Истакнал дека на внатрешен план во земјата се негуваат меѓуетничките односи и верската толеранција. Како членка на глобалната алијанса против тероризам, нашата земја е посветена во борбата против ова зло, а сме заинтересирани да ги користиме и искуствата на Меѓународниот центар за борба против насилниот екстремизам „Хедаја“, чиј основач се ОАЕ, се нагласува во соопштението.

Претседателот Ал-Гобаш упатил јасни и недвосмислени пораки дека секое мешање во религиските прашања, кои мора да егзистираат одделно од државните политики, може да доведе само до нетрпеливости и конфликти. Затоа е потребно сите држави високо на агендата да ја стават верската толеранција, коегзистенцијата на различните културни и јазични особености, и да ја исклучат интерпретацијата на религиозните изразувања која води кон недоразбирања.

Во однос на парламентарната соработка, двајцата соговорници споделија идеи за плодна, конструктивна и интензивна парламентарна соработка преку пратеничките групи за соработка и на ниво на комисии. Двајцата претседатели разговараа и за мирот и безбедноста на Блискиот Исток и Арапскиот Залив, кој се рефлектира во целиот свет и кој е особено значаен за Израел и Палестина, за Абрахамскиот договор како клучна пресвртница во односите меѓу ОАЕ и Израел, потоа за последиците од авганистанската криза и справувањето со бегалците, како и за други актуелни надворешнополитички предизвици, пишува во соопштението.

По завршувањето на оваа средба, следеше потпишување во Книгата на посетители и билатерална средба меѓу двајцата претседатели.

Македонија

Забрана за сообраќај за сите возила на патот Струга-Ќафасан

Објавено пред

Од 19.45 часот поради ниските температури и појава на голомразица на коловозот, се воведува забрана за сообраќај за сите видови на возила на патниот правец Струга – г.п. Ќафасан, информираат од АМСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Продолжен мандатот на специјалниот претставник за Бугарија, Владо Бучковски

Објавено пред

Продолжен е мандатот на Владо Бучковски како специјален претставник н Владата за Бугарија.

На предлог на Комисијата за именување, на денешната седница проф. д-р Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на Владата на Република Северна Македонија за Република Бугарија, со што практично му е продолжен мандатот кој истекува на 1 декември 2021 година, соопшти владината прес-служба.

Прикажи повеќе...

Македонија

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Објавено пред

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата денеска донесе одлука за еднократна финансиска награда во висина од 30 денари по пациент за матичните лекари доколку достигнат и надминат опфат од 70% со вакцинација на своите пациенти од вкупниот број запишани кај нив.

Oваа мерка пред неколку дена ја најави министерот за здравство Венко Филипче.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија8 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион9 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет9 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија11 час

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија12 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ13 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија13 часа

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа15 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа15 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион16 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа16 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија1 ден

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија1 ден

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија2 дена

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија2 дена

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија2 дена

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа2 дена

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија2 дена

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Досие