Контакт

Македонија

Џафери на состанок со претседателите на парламентите на земјите од Западен Балкан

Објавено пред

Состанок на претседателите на парламентите од Западен Балкан се одржа денеска во Брдо при Крањ во рамките на парламентарната димензија на словенечкото претседателство со Советот на ЕУ. Со состанокот претседаваше претседателот на Националното собрание на Словенија, Игор Зорчиќ.

На отворањето на состанокот со свои воведни излагања се обратија словенечкиот претседател Борут Пахор, претседателот на словенечкиот парламнент, Игор Зорчиќ, министерот за надворешни работи на Словенија, Анже Логар, и претседателот на Комисијата за надворешна политика на Националното собрание, Моника Грегорчиќ.

Учесниците на состанокот на претседатели на парламенти од Западен Балкан подготвија заедничка изјава, која во продолжение ја пренесуваме интегрално:

„Ние, претседателите/спикерите на парламентите од Западен Балкан и претседателот на Националното собрание на Република Словенија, по заедничките декларации усвоени на двaта самита на претседатели на парламентите од Западен Балкан, кои се одржаа во Брисел на 28 јануари 2020 година и 28 јуни 2021 година и истакнувајќи ја важноста на поширока парламентарна дебата пред самитот ЕУ – Западен Балкан, кој ќе се одржи на 6 октомври 2021 година во рамките на словенечкото претседателство со Советот на ЕУ; ја поздравуваме посветеноста на Европскиот парламент за одржување редовен дијалог со парламентите од Западен Балкан, што обезбедува неопходна политичка поддршка на процесот на проширување на Европа; ја нагласуваме потребата процесот на проширување да се стави високо на листата на приоритети на ЕУ истовремено признавајќи дека европската перспектива на Западен Балкан е важна стратешка одлука на Европска Унија, клучна не само за безбедноста, стабилноста и за просперитетот на регионот туку и за иднината на Европската Унија и нејзините земји членки; ја нагласуваме важноста на парламентарната дипломатија во продлабочувањето на политичкиот дијалог со цел забрзување на процесот на проширување; ја изјавуваме нашата подготвеност за широка размена на искуства и добри практики на разни парламентарни нивоа што ги зајакнува, меѓу другото, административните капацитети на парламентите и придонесува за напредок кон заедничката цел на полноправно членство во Европската Унија; ја истакнуваме заложбата на парламентите од Западен Балкан за зајакнување на регионалната соработка, што придонесува во зголемувањето на довербата и промовирањето на процесите на помирување во регионот; ја нагласуваме потребата за соодветно решавање на отворените билатерални прашања во целосна согласност со веќе постигнатите договори; потсетуваме дека напредокот постигнат од кандидатите и потенцијалните кандидати за членство во ЕУ исто така мора да се одразат во конкретен напредок на нивниот пат кон ЕУ. Истакнувајќи ја заложбата на парламентите да постигнат напредок во спроведувањето на клучните реформи, пред сѐ, во областа на владеењето на правото и основните права, нагласуваме дека Европската Унија исто така мора да го преземе својот дел од одговорноста за ќор-сокакот на проширувањето, соодветно да се справи со тоа и да најде ефективни решенија; исто така ја нагласуваме потребата на ЕУ-институциите и земјите членки да го признаат напредокот во реформите и процесот на ЕУ-интеграција кај кандидатите и да преземат чекори за да го забрзаат процесот на ЕУ-интеграција на кандидатите и потенцијалните кандидати.

Наглсуваме дека Европската Унија има партнери во регионот што историски, географски и културно припаѓаат на заеднички европски простор. Соработката на партнерите од Западен Балкан ќе придонесе за посилна и поиздржлива ЕУ, која мора да остане нивниот прв стратешки избор; обрнуваме внимание на потребата да се стави посебен акцент на помладата генерација и да се отворат дополнителни можности за нивно вклучување во програмите на ЕУ, истовремено создавајќи подобри услови и работни места во Западен Балкан, што ќе ги мотивира младите луѓе да живеат и работат во регионот; укажуваат на важноста на регионалните организации, кои преку своите програми за размена промовираат соработка и ја консолидираат довербата помеѓу членовите на помладата генерација; го признаваме значењето на вклучувањето на парламентите, граѓанското општество и другите релевантни фактори во Западен Балкан во програмите и процесите на Европската Унија и особено ја нагласуваме важноста на нивното учество во конференцијата за иднината на Европа; повикуваме на зголемена солидарност помеѓу Европската Унија и Западен Балкан во справувањето со заедничките предизвици, како што е пандемијата на Ковид-19; ја нагласуваме важноста на меѓупарламентарниот дијалог во изнаоѓањето заеднички решенија, со што ќе се зголеми издржливоста на регионот и Европската Унија; ја нагласуваме важноста на економската интеграција во регионот кон создавање заеднички регионален пазар, кој ќе го поттикне економскиот раст и ќе го приближи регионот до единствниот пазар на ЕУ; го поздравуваме усвојувањето на регулативата на Европскиот парламент и на Советот за воспоставување на Инструментот за претпристапна помош (ИПА III), со која се воспоставува правна рамка за понатамошна финансиска помош за партнерите од Западен Балкан во нивниот пат кон ЕУ како и за имплементацијата на економскиот и инвестицискиот план за Западен Балкан презентиран од Европската комисија, која заедно со зелената и дигиталната агенда за Западен Балкан значително ќе придонесе за намалувањето на развојните нееднаквости и ќе ги поддржи економскиот раст и закрепнувањето во регионот; ја истакануваме важноста на зајакнувањето на безбедносната соработка и го поздравуваме процесот на развојот на стратешкиот компас, кој според приоритетот на вклучување на партнерите од Западен Балкан во безбедносните и одбранбените структури на ЕУ може да им даде нов поттик на евроинтегративните процеси и да придонесе за траен мир, стабилност и безбедност во регионот; ја подвлекуваме европската перспектива на Западен Балкан како важен аспект во справувањето со модерните масовни миграциски текови, кои претставуваат заеднички предизвик; ја признаваме, со оглед на ситуацијата што постојано се развива на периферијата на Европа и пошироко, стратешката важност на сеопфатниот пристап за управување со миграциските движења и на солидарноста и соработката помеѓу Европската Унија и нејзините партнери во Западен Балкан во оваа област; се обврзуваме да одржуваме отворен и континуиран дијалог за напредокот, можностите и за предизвиците на европската перспектива на Западен Балкан на највисоко парламентарно ниво во разни меѓупарламентарни форуми и формати; се согласуваме дека претседателот на Националното собрание на Република Словенија ја носи оваа заедничка изјава на внимание на Европскиот парламент, Европската комисија и претстојниот самит на ЕУ – Западен Балкан, како и конференцијата на претседатели на парламентите на Европската Унија“, се наведува во заедничката изјава на претседателите на парламентите од Западен Балкан.

 

Македонија

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Објавено пред

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа.

Од Министерството за здравство за „Макфакс“ велат дека тој не бил вакциниран и имал коморбидитети. Според податоците оттаму, починатиот добил позитивен тест минтата сабота, а веќе во неделата се јавил на преглед во битолската болница на инфективното одделение. Докторите, му посочиле дека нема знаци за пневмонија, иако имал температура. Тој бил пуштен на домашно лекување со препишана терапнија.

Пациентот бил на прегледи и народниот ден, во понеделникот, кога му биле закажани и контролни анализи, но не бил хоспитализиран. Според информациите на Министерството, состојбата нагло му се влошила третиот ден, односно во вторникот, а тоа го покажале лабораториските анализи и РТГ наодот.

„Во лекарскиот извештај е наведено дека пациентот бил ставен на кислородна поддршка и дадена му е соодветна терапија. Кај пациентот прогресивно дошло до влошување на состојбата, починал на 15.10.2021“, велат од МЗ.

Прикажи повеќе...

Македонија

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

Објавено пред

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во замена за глас на локалните избори. Како што соопшти МВР, повикан е и К.С. (35) кој ги примил парите.

Паричните средства во висина од 3000 денари се одземени.

Претходно денеска, полицијата уапси четири лица кои ги гони за давање изборен поткуп. Станува збор за скопјани, кои како што тврди МВР, биле забележани како давале пари во замена за глас за локалните избори. Во нивните домови биле направени и претреси.

„На место викано Аџево, биле забележани лица кои давале пари во замена за глас на претстојните локални избори односно вршеле кривично дело по член 162 од КЗ „поткуп при избори и гласање“. Од страна на полициски службеници приведени се четири лица. Е.Б. (26), С.М. (27) Н.Б. (50) и Ј.М. (35), а кај нив пронајдени се 121000 денари и 250 евра. Известен е јавен обвинител и по добиени судски наредби извршени се и претреси во домовите на лицата, а тие се задржани во полициска станица за понатамошна постапка“, велат од МВР.

Вчера, имаше апсење и во Лозово, каде се давало од 50 до 100 евра за глас. Уапсен беше 50-годишен жител на Милино кој, според МВР, поткупувал за да се гласа за независен кандидат.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Ти почина без да умреш, а ние умревме без да починеме“ – Maкедонија се сеќава на Тоше Проески

Објавено пред

Македонија се сеќава на музичката ленегда, Тоше Проески кој загина пред 14 години во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, Хрватска.

Во неговото родно Крушево и годинава се одржа „маратон на љубовта“ во чест на балканската музичка ѕвезда. Петмина ултрамаратонци пред два дена го започнаа симболичното истрчување на 15 километри од Нова Градишка, од местото на трагедијата. Покрај нив, уште 10 ултрамаратонци тргнаа кон Крушево и Гумење на 15 октомври, од граничниот премин Табановце, преку Скопје до Крушево.

Неговите колеги се сеќаваат низ пораки што ги упатија ја социјалните мрежи.

„Ти почина без да умреш, а ние умревме без да починеме…“ пишува Игор Џамбазов.

„Песнава му ја засакав уште кога ја слушнав демо снимката пред повеќе од 20 години…. Можеби не е од неговите најголеми хитови, но мене секогаш ме враќа во едно преубаво време и ми буди прекрасни спомени… Напишана од чичко Кире (Костов)… Илузија За Тоше ❤️“, напиша пејачката Каролина Гочева пеејќи дел од песната.

„14 години без тебе и пак врне…“, напиша актерката Весна Петрушевска.

Емотивна порака напиша и пејачот Тони Цетински.

„Дури и денес, четиринаесет години подоцна, ми е тешко да зборувам за Тоше, како и првиот ден кога тоа се случи. Со неговото заминување, ништо повеќе не е исто, и секој ден, месец и година, недостасува уште повеќе…Не само на мене, туку мислам дека на сите нас што имавме привилегија да го знаеме, да се дружиме, да работиме заедно, да се радуваме и да тагуваме! Искрено верувам дека тој замина во подобар свет, но благодарение на неговите дела и пред се човечките доблести и скромност, тој останува засекогаш доказ и еден од оние кои ја враќаат вербата во човештвото и Бог. Сигурен сум дека на некој свој начин гледа и не’ штити со сето она што го постигна за време на својот земен живот, бидејќи тој беше и останува ангел на добрината. Го сакаме засекогаш, и се’ што планиравме заедно, знам како ќе надоместиме кога ќе се сретнеме во вселената. Засекогаш во срцето”, напиша Цетински.

Тоше Проески животот го загуби на 26 годишна возраст. Во текот на кариерата остави голем број хитови.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа. Од Министерството за здравство...

Македонија56 минути

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во...

Македонија1 час

„Ти почина без да умреш, а ние умревме без да починеме“ – Maкедонија се сеќава на Тоше Проески

Македонија се сеќава на музичката ленегда, Тоше Проески кој загина пред 14 години во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, Хрватска....

Македонија2 часа

Нови 395 случаи на заразени со ковид, починаа 14 лица

Денес се регистрирани 395 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19...

Топ4 часа

Син ја убил мајка си во Скопје

Скопјанец со нож утрово ја убил својата мајка во Аеродром. „Денеска (16.10.2021) во 07.50 часот на ул.„23ти Октомври“, полициски службеници...

Македонија5 часа

Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки за Скопје под надворешен притисок

„Ако водечките политички, а не само политички структури во Северна Македонија, не го сменат нивното однесување во билатералните односи, не...

Македонија8 часа

Проблеми со гласањeто во затворите: Недостаток на паравани, затвореници ги нема на избирачки список

Доцнел почетокот на гласањето низ затворите во Македонија, поради технички проблеми. Досега е евидентирано дека во затворот „Идризово“ немало паравани...

Македонија9 часа

Уапсени четири лица во Скопје за давање изборен поткуп

Полицијата уапси четири лица кои ги гони за давање изборен поткуп. Станува збор за скопјани, кои како што тврди МВР,...

Македонија11 час

Денеска изборен молк – гласаат затворениците, болните и лицата со Ковид-19

На полноќ заврши изборната кампања и почна изборниот молк пред Локалните избори што ќе се одржат утре. Денеска гласаат болните,...

Регион1 ден

Автобус со работници пропадна во дупка на патот во Солун

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска пропаднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните...

Свет1 ден

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ1 ден

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет1 ден

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет1 ден

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија1 ден

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ1 ден

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија1 ден

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија1 ден

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија2 дена

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Досие