Контакт

Македонија

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Објавено пред

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а се слушаше на снимката на Собранискиот канал. На брифингот со новинарите не ѝ даде збор ниту на генералната секретарка Цветанка Иванова. По низата прашањата за пцостите, тој одби да одговара конкретно, а потоа им порача на новинарите да прашуваат, но на други теми.

dobivaj vesti na viber

„Не сметам дека сум прекршил нешто, другото е мислење на јавноста. Јавноста си го кажа своето“, рече Џафери.

Тој беше прашан и дали им се извинил на службениците, на што одговори: „Ќе ви кажат службениците“.

По ова, рече дека не ги пцуел вработените: „Тоа е кон одговорноста, кон односот, кон работата“.

На посочувањата дека сите институции, вклучително и Собранието, имаат начин на однесување, тој рече: „Не чувствувам одговорност да се извинам“.

Исцрпно излагање претседателот Џафери имаше само за тоа како работат службениците. Според него, грешката е кај нив, а не кај него. Како што рече, службениците во работно време шетале во центарот на Скопје наместо да работат. Потоа посочи дека тие го згрешиле и материјалот за 71. седница.

„Немам објаснување во смисла на објаснување. Јас сум претседател на Собранието и со Деловник е пропишана мојата надлежност. Треба да створам предуслови и услови за работа. И ако некој мисли дека службата треба да ја помине на улицата Македонија, претпоставувам дека граѓаните не сакаат таква служба. А ние како раководство на Собранието сме ги направиле сите предуслови да створиме соодветни услови за службата. И статусно, и институционално материјално. Службеник во Собранието има 20 отсто повеќе плата од сите свои колеги во други институции“, изјави Џафери.

Своето однесување, за кое една недела не даде никаква изјава во јавност, го правдаше и со тоа дека тој како претседател спречил катастрофа на 71. седница по која им викаше на службениците.

„Доколку се оди до крај, за таква грешка се оди дома. Материјалот што се подготвил по гласање на дневниот ред, така како што беше подготвен, ја враќа седницата на почетокот. Ако не увидев на таква грешка, можеше да доведе во ситуација да не може да се поврати седницата. Таа не е лична работа, таа е одлука на Собранието. Собранието одлучува по дневниот ред. Такви материјали значеа седницата да се врати назад“, дообјаснува Џафери.

Собранискиот претседател беше прашан и како би реагирал доколку некој од новинарите упати пцости кон него. Тој рече дека ако така сметаат, да го направат тоа. Прашан дали во таква ситуација ќе го повика обезбедувањето да ги исфрли новинарите со такво однесување, Џафери додаде: 27 април 2017 година сум кажал дека нема да допуштам слики што сте навикнати да ги гледате. Тоа со обезбедувањето остави си го. Во мојот мандат Собранието е отворено за кој кога сака да влезе“.

На брифингот со новинарите Џафери објасни дека нема да испитува дали намерно се оставени вклучени микрофоните по седницата кога тој почнал да цуе.

„Не е целтада правиме лов на вештерки. Да ги ловам вработените на грешки. Суштината е а пропо статусот да ги извршуваат соодветно обврските. Ако продолжат ваквите грешки, ќе има соодветна постапка“, објасни Џафери.

За барањето оставка од страна на ВМРО-ДПМНЕ, Џафери рече: „Немаат со што да се занимаваат, па со мене. Треба да им ги затворам устите?“

Од новинарите доби и прашање зошто не ѝ дозволува на генералната секретарка на Собранието, Цветанка Иванова, да даде свое мислење за неговото однесување со пцуење: „Брифингот јас го организирам и спроведувам и ова Собрание не е приватна сопственост“.

Додека Џафери забрануваше Иванова да зборува, таа молчеше. И покрај обидот на новинарите да ѝ се дозволи да зборува, Џафери остана на својот став, а Иванова не се побуни.

Македонија

Герасимовски подели 150 пакети на граѓани од семејства со висок социјален ризик

Објавено пред

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, заедно со директорот на Меѓуопштинскиот центар за социјална работа, Лиридон Бафтији, и претставници од невладината „Банка за храна Македонија“ во дворот на Општина Центар поделија социјални пакети.

dobivaj vesti na viber

Пакетите со основни прехранбени и хигиенски производи ги добиваат 150 жители од семејства со висок социјален ризик, врз основа на претходно доставен список од Министерството за труд и социјална политика.

„Хуманоста и добрите дела не признаваат вери, етнички припадности и граници. Секој месец заедно со нашите партнери од Банка за храна Македонија, во континуитет го спроведуваме проектот ‘Нула глад’. Се грижиме за сите и секој еден жител во општината ни е подеднакво важен. Затоа, со овие пакети на нашите сограѓани им помагаме полесно да го поминат месецот“, изјави градоначалникот Герасимовски.

Во текот на викендот градоначалникот Герасимовски и директорот Бафтији им поделија социјални пакети и на седумте згрижувачки семејства во општината кои згрижуваат 25 деца.

Денешната акција се спроведува во рамките на проектот „Нула глад“ кој општината го реализира во соработка со невладината организација „Банка за храна“. Проектот има за цел помош и поддршка на социјално загрозените семејства, а преку него општината дава свој придонес во справувањето со сиромаштијата и гладот.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Мицкоски: Утре ќе биде владината седница, ако имаат разум да го слушнат народот

Објавено пред

Утре ќе биде владината седница според нашите информации и затоа ја повикувам цела Македонија утре да дојде тука. Можностите се јасни, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за францускиот предлог.

dobivaj vesti na viber

„Јас уште вчера кажав, се повлекуваме и од предвремени избори, се повлекуваме од се, ќе помогнеме, нека помине зимата, граѓаните да можат мирно да поминат, заеднички ќе се обединиме. Не му бараме ништо, само нека каже не. На пролет, март-април, пак ќе седнеме, ќе видиме што понатаму“, посочи Мицкоски.

„Тоа беше првата понуда. За втората предложив ако се толку сигурни дека го заштитиле идентитетот да ги тргнеме точките каде што се повикува на годишните извештаи, каде што се повикува на Протоколот од втората меѓувладина и каде што во записникот од втората меѓувладина којашто ќе ја има нашата влада условно со ЕУ се трга делот каде што стои дека преговорите почнуваат веднаш по измената на Уставот. Тоа е многу важно. Ние нема да почнеме сега преговори, тоа мора граѓаните да го знаат. Албанија ќе почне, не ние. Ние ќе треба да го смениме Уставот. Ние ова го потпишуваме за Албанија да почне преговори, не Македонија. Тоа треба секој еден граѓанин на Македонија да го знае. Немам ништо против Албанците, нека си почнат, ако ЕК оценила дека местото на Еди Рама е таму, а местото на Македонија не е таму, тоа е одлука на ЕК, јас тука не се мешам. Ако е одлука на ЕК, Македонија 22 години да чека, а Еди Рама да биде таму и дека тој споделува европски вредности, а не јас и овие луѓе тука, тогаш тоа е нејзина одлука“, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

„Ако има малку разум кај Ковачевски и другите, треба да го слушнат тоа што народот го зборува затоа што тие повеќе не се грижат за иднината на овој народ и на државата отколку самиот народ за својата иднина и за Македонија“, додава лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

На новинарско прашање дали предлогот треба да помине во Собрание, Мицкоски одговара: „Не, не треба да помине бидејќи тие немаат намера тоа да го направат, а и да помине на сила ќе помине“.

За средбата на Ковачевски со Села, Мицкоски одговара: „Јас верувам во демократските процеси,  никогаш во животот не сум вршел никому притисок. Претпоставувам Ковачевски ги држи тие состаноци на истиот начин како што го имаше состанокот со мене вчера“.

Прикажи повеќе...

Македонија

290 новозаразени со коронавирус во последните три дена, нема починати лица

Објавено пред

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 1.7 до 3.7.2022) биле направени 1.695 тестови, а регистрирани се 290 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 186, Охрид – 18, Битола – 14, Прилеп – 9, Куманово и Велес – по 8, Кавадарци – 7, Тетово, Струмица и Кочани – по 5, Штип и Струга – по 4, Гостивар, Кичево и Гевгелија – по 3, Неготино, Делчево и Дебар – по 2, Пробиштип и Македонски Брод – по 1.

dobivaj vesti na viber

Од вкупниот број на позитивни (290), регистрирани се 49 реинфекции.

Регистрирани сe 250 оздравени пациенти од: Скопје – 165, Битола – 16, Тетово – 12, Прилеп – 9, Кавадарци – 8, Куманово, Велес и Неготино – по 6, Штип, Кичево и Ресен – по 4, Струмица – 3, Охрид и Гостивар – по 2, Кочани, Гевгелија и Радовиш – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 1.7.2022 до 3.7.2022) не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.695 тестови преку: ИЈЗ-185, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-37, ЦЈЗ Прилеп-13, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–6, ГОБ 8 Септември-0, Институт за микробиологија–120, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Авицена-41, Биотек-208, Систина-49, лабораторија Лаор-14, Синлаб-4, Ремедика-8, Плодност-17, Генеа-8, Никоб лаб-85, ВФВ медикал-12, Ели медика плус-21, Ројал медика–1, Спектра-ММ-8, Рапид лаб–9, Жан Митрев Струмица–5, Нова лаб дијагностика–2, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 698.

Досега во земјата се направени вкупно 2.084.385 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 314.501, бројот на оздравени пациенти е 304.239, на починати е 9.327, а бројот на активни случаи изнесува 935.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      148549, Активни   536
Куманово    16770, Активни    42
Битола      15835, Активни    59
Прилеп      14277, Активни    33
Тетово      13533, Активни    20
Кавадарци   10760, Активни    34
Велес 9848, Активни     30
Гостивар    9634, Активни     15
Охрид 9030, Активни     58
Штип  8119, Активни     18
Струмица    8110, Активни     15
Кичево      5673, Активни     11
Кочани      5125, Активни     17
Струга      4744, Активни     9
Гевгелија   4431, Активни     4
Неготино    3714, Активни     5
Ресен 2760, Активни     1
Свети Николе      2641, Активни     1
Радовиш     2537, Активни     5
Крива Паланка     2421, Активни     2
Делчево     1991, Активни     5
Берово      1693, Активни     1
Дебар 1684, Активни     3
Валандово   1488, Активни     0
Виница      1398, Активни     2
Пробиштип   1271, Активни     3
Богданци    1025, Активни     2
Кратово     969, Активни      0
Крушево     933, Активни      2
Демир Хисар 837, Активни      1
Македонски Брод   744, Активни      1
Демир Капија      594, Активни      0
Македонска Каменица     525, Активни      0
Пехчево     486, Активни      0
Дојран      352, Активни      0

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

(Видео) Мицкоски: Утре ќе биде владината седница, ако имаат разум да го слушнат народот

Утре ќе биде владината седница според нашите информации и затоа ја повикувам цела Македонија утре да дојде тука. Можностите се...

Свет2 часа

Близок соработник на Путин: Ако дојде до трета светска војна, прво ќе го гаѓаме Лондон

Близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Лондон може да биде првата стратешка цел во случај на трета...

Македонија2 часа

Преговорите со Бугарија не смеат да бидат тајни – подготвен документ на експертската јавност

Институтот за демократија и Институтот за европска политика подготвија заеднички документ како одговор на францускиот предлог за преговарачката рамка и...

Македонија3 часа

И Села го поддржа францускиот предлог

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, изјави дека го поддржуваат францускиот предлог, по средбата со премиерот Ковачевски. „Не се...

Македонија4 часа

Движење Беса: Го прифаќаме францускиот предлог, за време на уставните измени, да се отстрани „20%“ и да пишува албански јазик

Движењето Беса будно ја следи актуелната политичка состојба во земјава, особено во насока на деблокирање на евроинтегративниот процес на земјата...

Македонија4 часа

Демократскиот сојуз за францускиот предлог: Да се промени преговарачката рамка

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледал модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со...

Свет5 часа

(Видео) Поплави во Сиднеј, се евакуираат илјадници луѓе – најавени се поинтензивни врнежи

Наредба за евакуација е издадена за десетици илјади жители на Сиднеј, откако обилните врнежи поплавија неколку населби во најголемиот град...

Свет5 часа

(Видео) Очевидци за крвавиот настан во Копенхаген: Ги мамеше луѓето да му се приближат

Напаѓачаот од Копенхаген се обидел да ги намами жртвите велејќи им дека неговото оружје е лажно, за да ги натера...

Свет7 часа

(Видео) Напад во трговски центар во Копенхаген, убиени тројца и ранети неколку луѓе

Тројца луѓе загинаа, а неколку се ранети во пукање што се случило синоќа во трговски центар во Копенхаген, соопшти данската...

Свет7 часа

Украина објави список со барања за продолжување на преговорите со Русија

Советник на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаил Подољак, презентираше листа на барања за продолжување на преговорите со...

Свет9 часа

Зеленски: Украинските војници се повлекоа од Лисичанск

Украинскиот претседател Володимир Зеленски доцна синоќа призна дека украинските сили се повлекле од Лисичанск во Донбас. Тој вети дека ќе...

Македонија18 часа

Дејвид Гир: Чисто е, одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања

Дејвид Гир – амбасадорот на Европската Унија во земјава со поддршка за Северна Македонија за побрзо отпочнување на пристапните преговори....

Македонија19 часа

(Видео) Протестот против францускиот предлог и денеска пред Владата

Пред Владата вечерва продолжи протестот под мотото „УЛТИМАТУМ – Не благодарам“. Учесниците се против прифаќањето на францускиот предлог за тргање...

Македонија21 час

Димитров: Со францускиот предлог Албанија е слободна да си оди напред, а Северна Македонија е таа што е изолирана

Поранешниот министер за надворешни работи од СДСМ и еден од потписниците на Преспанскиот договор – Никола Димитров на Фејсбук детално...

Македонија22 часа

(Видео) Ковачевски: Сметам дека сите пратеници треба да го прифатат менувањето на Уставот

Премиерот Димитар Ковачевски за трите предлози на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не одговори конкретно дали ги отфрла, но посочи...

Македонија23 часа

(Видео) Мицкоски: Му понудив на Ковачевски да го отфрли предлогот, а јас да се повлечам од барање предвремени избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски понудил три решенија за францускиот предлог. Тој не добил никаков одговор на барањата од премиерот...

Македонија1 ден

(Видео) Францускиот предлог прифатлив за Пендаровски

Шефот на државата, Стево Пендаровски кажа дека предлогот од Франција за него е прифатлив. Според него, тој е транзиционен и...

Политика1 ден

Османи до Димовски: Наше е сега дали ќе се одлучиме да го затвориме прашањето за јазикот во ЕУ, еднаш засекогаш

Не се отворените писма начин, но еве нека биде тоа почеток, напиша министерот за надворешни работи Бујар Османи на социјалните...

Македонија1 ден

ВМРО-Народна: Ако нешто е јасно во договорот тоа е дека македонскиот јазик е кристално чисто дефиниран

ВМРО-Народна партија ги разбира сите оние кои се против францускиот предлог и против напредокот на Македонија на европскиот пат, велат...

Македонија1 ден

Илија Димовски до Османи: Замисли Бујар некој да те пристиска да потпишеш дека Ѓерг Кастриот е Србин

Членот и поранешен пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски со отворено писмо до министерот за надворешни работи Бујар Османи...