Контакт

Македонија

„Џифонци“ се дружеа со екипата на „Фамилија Марковски“ и ексклузивно видоа дел од втората сезона

Објавено пред

Екипата на ТВ-серијата „Фамилија Марковски“ предизвика голем интерес вчера кај учесниците на „Џифони Македонија“ во киното „Фросина“. Интересни прашања и коментари беа упатени до режисерот Даријан Пејовски и актерите Петар Петковски, Владимир Петровиќ, Силвија Стојановска, Сара Анастасовска и Јана Симоновска.

Пејовски објасни дека и во втората сезона фокусот ќе биде ставен врз петчленото семејство во кое секој на свој начин има борба во општеството и се труди да го направи подобро.

„Кога снимате прва сезона, никој нема вистински очекувања, но кога правите втора сезона, веќе имате некаква водилка и се трудите двојно повеќе за да ги направите поинтерсни. Епизодите се подолги, по 40 минути, има нови ликови. Во оваа сезона работевме повеќе на внатрешните проблеми во семејството. Во првата повеќе обрнавме внимание на општеството, а сега повеќе на ликовите. Морам да признаам дека имаше моменти кога за малку и ќе се откажевме од втората сезона, ама, за среќа, издржавме“, рече Пејовски.

„Џифонци“ имаа ексклузивна шанса да проследат дел од епизода од втората сезона на серијата. Беше прикажана епизода во која се зборува, меѓу другото, и за алкохолот и младите.

Младиот Петар Петковски, кој го толкува Бојан, вели дека серијата позитивно му влијаела.

„Јас останав ист. Никогаш претходно не сум помислил дека ќе имам шанса да седам пред публика како вас и да разговарам. Со ‘Фамилија Марковски’ добив шанса и мислам дека добро се снајдов. Ми се допаѓа глумењето, сѐ уште не знам дали ќе продолжам во таа насока. Многу случајно влегов во ова, сестра ми одеше на часови по глума и таа ме мотивира да се појавам на аудиција за серијата и го направив тоа поради неа“, вели Петар, кој е средношколец.

На прашањето дали има сличности со ликот што го толкува, Петар категорично рече дека не го сака јутјуберството, што е страст на ликот Бојан.

За актерот Владимир Перковиќ, оваа серија имала големо влијание, особено затоа што му бил прв ТВ-проект веднаш по дипломирањето.   

„Имајќи предвид како се снима во Македонија, ‘Фамилија Марковски’ крена некои стандарди“, вели Петровиќ. Актерката Сара Анастасовска се појавува во втората сезона и е пресреќна со шансата да снима повеќе денови оти тогаш вистински се учи.

Актерката Силвија Стојановска истакна: „Првпат во мојата кариера, кога ја снимавме првата сезона, го имав чувството дека екипата прави голема работа. Кога го прочитав сценариото, видов дека оваа серија смени многу работи во нашето општество. Ќе продолжиме со тоа и во втората сезона“.

Актерката Јана Симоновска истакна дека искуството што го имале заедно било прекрасно и разните генерации воопшто не правеле проблем. Продуцент на серијата е Емилија Чочкова. Снимањето е завршено, а сѐ уште не се знае каде ќе се прикажува.

Големи пофалби „џифонци“ добија од Јакобо Губитози, кој е претставник на „Џифони искуство“ од Италија. Тој најави дека фестивалот од наредната година, кога ќе одбележува јубилеј од 50 години, ќе го смени своето име и ќе се вика Giffoni Opportunity – „Џифони можност“.

„’Џифони’“ соработува со важни партнери како ‘Гугл’, ‘Касперски’, ‘Јутјуб’. Целта е сите овие соработки да ги донесеме и во Македонија. Задоволство ни е да ве видиме овде многубројни, среќни, расположени. ‘Џифони’ не е само дружење и гледање филмови. Сакаме да помогнеме во разменета на искуства и запознавања луѓе, нови култури и затоа го менуваме името.Џифони’ ви се заблагодарува на љубовта што му ја посветувате на фестивалот. Во Италија лани имавме 6.200 учесници од повеќе од 50 земји. Нашата цел е да успееме да донесеме уште повеќе луѓе и земји учесници“, рече Губитози.

Тој им даде совет на младите: Бидете активни и љубопитни, поставувајте прашања, затоа што благодарение на вашата активност, ќе бидат избрани 10-ина учесници што ќе ја претставуваат Македонија на следното издание на „Џифони можности“. Македонија има најголем број учесници во Италија, а сите други земји имаат по 4-5. Ние ги обожаваме македонските учесници на „Џифони“ зашто се многу активни и елоквентни.

„Џифонци“ вчера имаа и мастер-клас заедно со PMI Macedonia на тема „Проектен менаџмент – вештини за живот“. Патувачката училница Una vita da social – Живот на социјалните мрежи денеска се наоѓа покрај фонтаната во Градскиот парк. Денеска, во 13 часот, ќе ја посетат и министрите за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и за образование и наука, Арбер Адеми.

Денес, „џифонци“ ќе гласааат за најдобрите филмови на фестивалот. Ќе се одржи и мастер-клас на „О2/иницијативата“ на тема „Јас, обичниот граѓанин, во борба против аерозагадувањето“.

Македонија

Богојески: Власта директно ја води државата кон судири по етнички основ

Објавено пред

Власта директно ја води државата кон судири по етнички основ, обвини Петар Богојески од Македонски концепт.

„Ако утрото по денот се познава, тогаш сме сигурни дека оваа Влада е на погрешен антиевропски пат. Од една страна е противуставна и не го почитува амандманот 6 од Уставот на Република Македонија, не се грижи за правична застапеност на граѓаните, а од друга страна наметнува услови за работа на приватниот сектор, односно наметнува етнички клуч врз приватниот сектор со субвенционирање на етнички вработувања или сега по ново и наметнување на двојазичност. Ова е класично насилство, суспендирање на светоста на приватната сопственост. Ова е апартхејд во 21 век“, вели тој.

Ова насилство од власта, додава Богојески, директно ја води државата кон судири по етнички основ.

„Ова не е едно општество за сите, ова е општество против сите. Приватните компании се оневозможени да работат по сопствено видување и убедување. Редно време е стопанските комори во земјава да го организираат отпорот на менаџерите и стопанствениците, особено на малите и средни претпријатија“, вели Богојески.

Прикажи повеќе...

Македонија

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Објавено пред

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните три години по сите основи – редовен работен однос, привремени вработувања и ангажирање на договор на дело.

Истражувањето покажува дека од 2017 до 2020 година, вкупниот број на вработени во министерствата пораснал за 3 проценти (односно за 540 луѓе), а во општините за 2 проценти (односно за 154 луѓе).

Најголем скок на бројот на нововработени има во полицијата (за 570 луѓе), а најголем пад во одбраната (168 помалку). Кај општините, пак, најголемо зголемување на вработените има во Бутел (за 122 луѓе), а најголемо намалување во Карпош (за 124 луѓе).

Министерствата и Владата бележат зголемување на вработувањата по сите основи. Сепак, бројот на привремено вработени луѓе во министерствата и Владата скокнал дури за 337 проценти за последните три години, односно од 62 на 271.

Кај општините, пак, има зголемување на редовните и привремените вработувања, но намалување на бројот на ангажирани луѓе на договор на дело за 31 процент, односно од 620 на 428 луѓе.

Инаку, од министерствата, најмногу вработени и ангажирани, односно 12.263 луѓе има во МВР, а од општините најмногу луѓе – 747 работат во Град Скопје.

Ова истражување се реализира во рамките на активноста Јавно трошење за јавно добро, поддржана од Проектот на УСАИД за граѓанско учество. Целта на оваа активност е зголемување на ефективноста на јавното трошење преку намалување на корупцијата и зголемување на транспарентноста. За повеќе информации за работата на Центарот за граѓански комуникации, посетете ја нашата веб-страница: http://www.ccc.org.mk/ и http://www.opendata.mk/.

Прикажи повеќе...

Македонија

Казнети 746 лица за неносење заштитна маска

Објавено пред

Во текот на изминатото деноноќие по однос на мерката за носење заштитна маска како превенција од коронавирусот регистрирани се 746 прекршоци, информираат од МВР.

Министерството за внатрешни работи воедно апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 минути

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет42 минути

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија54 минути

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Македонија2 часа

Заев со писмо до Вартоломеј побара писмена одлука за автокефална Македонска православна црква

Премиерот Зоран Заев испратил писмо до патријархот Вартоломеј, поглавар на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул...

Македонија14 часа

Во 169 основни и 4 средни училишта ќе се следи настава со физичко присуство

Во 169 основни и четири средни училишта ќе се одвива настава со физичко присуство. Ваквата одлука доаѓа откако попладнево Владата...

Македонија15 часа

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Македонија16 часа

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет17 часа

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија20 часа

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија21 час

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија23 часа

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија23 часа

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет23 часа

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа1 ден

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт1 ден

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија1 ден

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија1 ден

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет1 ден

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија1 ден

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија1 ден

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Досие