Контакт

Македонија

Потпретседателот на Светската банка Филип Луру во Македонија

Објавено пред

Потпретседателот на Светската банка за Европа и Централна Азија, Филип Луру денеска ќе допатува на својата прва работна посета на Македонија.

Потпретседателот на Светската банка за Европа и Централна Азија, Филип Луру денеска ќе допатува на својата прва работна посета на Македонија.

Потпретседателот Луру ќе биде придружуван од Џејн Арметиџ директор на Светската банка за Југоисточна Европа а цел на посетата е започнувањето на дискусиите за новата Стратегија за партнерство  со земјата за наредните четири години.

Во периодот од денеска до 16ти март Луру и Арметиџ ќе имаат одвоени средби со претседателот Ѓорѓе Иванов, премиерот Никола Груевски како и со заменик претседателот на владата и министер за финансии Зоран Ставрески ,а Луру ќе се сретне и со гувернерот на НБ на Македонија Петар Гошев како и со претставници на меѓународните организации и амбасади во земјава./крај/со/сл©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Објавено пред

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и процесот на искоренување на говорот на омраза ќе стане одржлив и неповратен. Ова го изјави бугарскиот претседател Румен Радев.

Радев коментира дека владата со години давала дарежливи ветувања за безусловна поддршка на Сверна Македонија, и доцна се сетила дека мора да го заштити националниот интерес, рече претседателот, пренесе БГНЕС.

Според него, би било голема грешка ако премиерите Борисов и Заев играат „некаков театар“ и потпишат декларација на желби, како што е договорот од 2017 година, без јасни критериуми и механизми.

„Имаме најголема желба нашите пријатели од РС Македонија да ја добијат својата европска перспектива и затоа сега треба да почекаме да се смират емоциите. Ние мора да се вооружиме со трпеливост за отворен, мирен разговор, за да можеме јасно да ги видиме позициите на обете страни и да не бидеме во искушение со брзи одлуки“, вели Радев.

Според него, Бугарија треба да се согласи на преговори тогаш кога во Северна Македонија ќе се искорени говорот на омраза, како и злоупотребувањето на, како што вели, бугарскиот идентитет и суверенитет. Во спротивно, додава Радев, проблемите би интегрирале во ЕУ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ахмети: Верувам во европските вредности на Бугарија и се надевам дека ќе најдеме заедничко решение

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев ја ризикува својата политичка кариера, само за да го деблокира патот на земјата за интегрирање во Европската Унија, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, изнесувајќи став во однос на интервујто на Заев дадено за бугарски медиум, а кое наиде на бурни реакции во јавноста.

Ахмети изјави дека се надева на конструктивност од страна на Бугарија и додаде дека очекува помош од Брисел за побрзо изнаоѓање заедничко решение.

„Сметам дека господинот Зоран Заев има добра волја да реши важен проблем кој има врска со иднината на нашата земја за отворање на преговорите со ЕУ. Тој ја стави во ризик својата политичка кариера за доброто на земјата и граѓаните на Република Македонија. Знаете дека ние се солидаризираме со нашите македонски сограѓани и никогаш не сме оспорувале ништо, без оглед дали се работи за историја, јазик или култура. Порачувам да не нè обземаат емоциите, туку да бидеме рационални, што е можно поразумни за да го решиме ова прашање. Се надевам на поддршка од бугарска страна, која се изјасни дека е за наша интеграција во ЕУ, и верувам дека ќе покаже подготвеност да ги надминеме овие разлики и да го отвориме патот за членство во ЕУ. Верувам во европските вредности на Бугарија и верувам дека овие разлики ќе бидат надминати, набргу, во наредните денови“, изјави Ахмети по завршувањето на свечената академија во чест на Денот на албанското знаме.

Прикажи повеќе...

Македонија

Слаб интерес за субвенциите за чистење оџаци, повикот завршува в понеделник

Објавено пред

Град Скопје ги потсетува граѓаните дека викендов може да ги исчистат своите оџаци и да се пријават за субвенции до понеделник, 30 ноември, до 15 часот, кога е крајниот рок за пријавување за доделување субвенции на домаќинствата и на други субјекти за чистење оџаци како една од мерките за намалување на последиците од загадувањето на воздухот.

Со оваа мерка Град Скопје ќе им надомести дел од трошоците на домаќинства и на други субјекти за чистење на оџаците, во нето-износ најмногу до 1.200 денари, а за субвенции може да достават барање физички и правни лица, чие живеалиште, односно седиште, е на подрачјето на град Скопје. Изминативе години субвенцијата беше во износ најмногу до 1.000 денари.

Оваа година Град Скопје има предвидено два милиона денари за оваа мерка или вкупно средства за доделување на речиси 1.660 субвенции, а досега се пристигнати само 470 барања.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Македонија28 минути

Ахмети: Верувам во европските вредности на Бугарија и се надевам дека ќе најдеме заедничко решение

Премиерот Зоран Заев ја ризикува својата политичка кариера, само за да го деблокира патот на земјата за интегрирање во Европската...

Македонија3 часа

(Видео) Филипче: „Мој термин“ функционира, нема одложување на хроничните интервенции

Системот „Мој термин“, освен во некои клиники каде што е редуциран, насекаде работи нормално. Нема одложување на хроничните интервенции, изјави...

Економија4 часа

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Регион4 часа

Словенечки педијатри: Некои деца заразени од Ковид-19 имаат потешка клиничка слика

Иако децата главно ја поминуваат инфекцијата со коронавирус без или со благи симптоми, тие поради силната имунолошка реакција може да...

Македонија5 часа

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет6 часа

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет7 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет7 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет7 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт8 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет8 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет8 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет8 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија19 часа

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија21 час

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија22 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа22 часа

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион24 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија24 часа

На вработените во МВР ќе им бидат исплатени заостанатите бонус плати за 2017 и 2018 година

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот...

Досие