Контакт

Македонија

Во Македонија најобесправени жените во руралните области

Објавено пред

Националниот Совет на жени на Македонија СОЖМ смета дека позицијата на жените во Македонија не е многу лоша, но сеуште има многу да направи за подобрување во оваа насока.

Националниот Совет на жени на Македонија СОЖМ смета дека позицијата на жените  во  Македонија не е многу лоша, но сеуште има многу да направи за подобрување во оваа насока.

НСЖМ-СОЖМ на денешната прес конференција го критикуваа фактот дека во Македонија нема жени градоначалнички и дека според податоците во државата жените во просек земаат една третина пониска плата од мажите.

НСЖМ-СОЖМ најмногу ja критикува состојбата што жените во руралните средини живеат во крајно незавидна позиција и дека се целосно маргинализирани, а како пример тие го посочуваат фактот дека само два отсто од жените во руралните општини поседуваат сопствен имот, па со тоа и не можат да аплицираат за субвенции од владата. Според НСЖМ-СОЖМ во руралните средини нема ниту градинки ниту гинеколошки амбуланти.

„Проблемите кои ги наведовме не се проблеми само на жената, туку тоа се родови проблеми, проблеми со кои се соочува целото семејство“, велат од НСЖМ-СОЖМ.

НСЖМ-СОЖМ соопшти дека организирале делегација за присуство на 54тата Сесија на Комитетот за статусот на жената  во Обединетите Нации која се одржа од 1ви до 12ти март во Њујорк.

Делегацијата од 22 учесници од НВО, бизнис секторот, здравството, локалната самоуправа и естрадата, заедно со околу 8000 невладини организации и владини делегации присуствуваше на сите работилници и панели на сесијата, соопшти Ирина Костовска, член на НСЖМ-СОЖМ.

Костовска рече дека на Сесијата на Комитетот за статусот на жената се  разгледувало постигнувањето од имплементирањето на Пекинг Платформата за Акција и се разменувале досегашните искуства помеѓу учесниците од целиот свет.

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун на сесијата ги посочил родовата еднаквост и јакнењето на жената како главен приоритет во наредните пет години, додавајќи дека жените се клуч за економскиот развој, мирот и сигурноста.

Во заклучокот од сесијата на Комисијата за статусот на жената стои дека е потребен целосен и сеопфатен пристап за подобрување на позицијата на жената во општеството, но и дека е потребна е успешна соработка помеѓу сите актери за успешно имплементирање на Пекинг Платформата за акција, како и административни реформи за да и се даде право на жената на еднаков пристап до сите ресурси, рече Сања Јовановска, член на НСЖМ-СОЖМ.

На денешната прес конференција НСЖМ-СОЖМ  ја критикуваше македонската Мисија во ОН бидејќи иако биле известени, тие воопшто не присуствувале на сесијата.

НСЖМ-СОЖМ најавија дека денеска испратиле писмо до Министерот за труд и социјална политика Џелал Бајрами со реакција и понуда за понатамошна соработка и дека ги понудиле своите ресурси, човечки знаења и методи да им помогнат на центрите за социјална работа и на сите надлежни институции за подобрување на статусот на жената во државата./крај/иа©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Филипче: Заев во изминатите три години донесе низа тешки, но целосно исправни одлуки

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев во изминатите три години донесе низа тешки, но целосно исправни одлуки, смета министерот за здравство, Венко Филипче. Тој на „Фејсбук“ напиша дека тоа што Заев и неговиот тим го постигнале во ЕУ интеграциите е за најголема почит.

„Премиерот Зоран Заев во изминатите три години донесе низа тешки, но целосно исправни одлуки со кои ја обезбедивме иднината за нашата земја. Тоа што тој и тимот го постигнаа во сите досегашни преговори, како и напредокот кој го направивме во ЕУ интеграциите се за најголема почит. Мора да продолжиме по овој пат и мудро да градиме пријателства штитјеќи ги нашите интереси и напредувајќи кон Европската унија“, напиша Филипче.

Досегашните политики на отвореност и дијалог, додава тој, решија децениски спорови и така мора да продолжиме.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Македонските граѓани избраа иднина, Црвенковски е историја

Објавено пред

Секој има право на свое мислење и став, дури и кога доаѓа после години молк. Обраќањето на поранешниот претседател, Бранко Црвенковски, после долги години молк и немање став за важни државни или национални прашања, нека го толкуваат граѓаните, велат од СДСМ, по јавното обраќање на поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, до раководството и членовите на партијата во кое повикува да се оградат од изјавите на Зоран Зоран во врска со Бугарија, кои, според него, ќе предизвикаат тешки и долгорочни последици за македонскиот народ и македонската држава.

Од партијата велат дека СДСМ и македонските граѓани избрале иднина и избрале да чекорат напред многу одамна, а Црвенковски е историја.

„Секој има право на свое мислење и став, дури и кога доаѓа после години молк. Но граѓаните и СДСМ, одамна и на време избраа европска иднина. Избраа да носат храбри и патриотски одлуки, кои конечно и практично ја движат македонската држава и целиот наш македонски народ кон исполнување на стратешките цели НАТО и ЕУ. Денеска резултатите на политиките на СДСМ и на Владата предводена од СДСМ се видливи на дело, а не само на зборови. Искажаните ставови на претседателот на партијата и премиер, Зоран Заев, се ставови на СДСМ“, се наведува во соопштението.

Овие ставови, велат од СДСМ, се изградени во рамки на партијата и нејзините органи, овие ставови се државни ставови и државни позиции, врз основа на довербата на граѓаните на последните избори.

„Став на партијата, на Владата, на претседателот Заев, но и државна позиција е дека македонската иднина е во Европската Унија, дека Македонците со својот македонски јазик чекорат напред кон Европа, кон просперитет и кон пријателство со сите соседи“, пишува во соопштението.

Од СДСМ велат обраќањето на поранешниот претседател, Бранко Црвенковски, после долги години молк и немање став за важни државни или национални прашања, нека го толкуваат граѓаните.

„Дали е тоа принципиелен однос кон својата партија и кон членството на СДСМ, ќе ценат членовите на СДСМ и граѓаните“, велат од партијата.

Во исто време, се додава во соопштението, СДСМ и натаму ги почитува и ќе ги почитува сите важни политички одлуки кои партијата ги донела во времето кога беше раководена од Црвенковски, а со кои државата беше насочувана кон прогрес и кон демократски и европски вредности.

„СДСМ нема да навлегува во личните мотиви на Црвенковски, искажани во клучни моменти кога на цела држава и е потребен разум за остварување на стратешките цели поставени од независноста, меѓу кои и членство во ЕУ. Знаат граѓаните што е вистина и кој се бори за македонската иднина, кој го заштити македонскиот идентитет во најтешките преговори во историјата на земјата. Знаат граѓаните кој носи одлуки без разлика на политичката кариера, исклучиво водејќи се од интересот на целиот наш народ и татковината“, велат од СДСМ.

Стаутот на СДСМ, додаваат од партијата, утврдува точни демократски процедури по кои низ органите на партијата се спроведуваат внатрепартиските консултации, дискусии и носењето на одлуки.

„Моќта на СДСМ произлегува од секој член на СДСМ и од високата свест за одговорност и државништво на секој член на СДСМ. СДСМ и македонските граѓани избраа иднина и избраа да чекорат напред, многу одамна, а Црвенковски е историја. СДСМ била, е и ќе остане државотворна партија и својата државотворност секогаш ја зајакнувала во вакви исклучително важни моменти“, пишува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ахмети на средба со евроамбасадорот Дејвид Гир: Заслужуваме почеток на преговори

Објавено пред

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, се сретна со амбасадорот на Европската Унија, Дејвид Гир.

Како што соопштија од ДУИ, Ахмети му кажал на европскиот амбасадор Гир дека Северна Македонија, односно владината коалиција е целосно посветена на агендата за интеграција на земјата во Европската Унија, што е и стратешка цел на државата.

За време на оваа средба, Ахмети и Гир се согласиле дека Република Северна Македонија прави силни напори да ги спроведе внатрешните реформи на најефикасен и сеопфатен начин.

Ахмети и Гир разговарале и за спорот со Бугарија.

„Ахмети му кажа на амбасадорот Гир дека моменталната состојба ќе се надмине преку вистински и многу конструктивен дијалог меѓу Скопје и Софија и дека во овој поглед на земјата и треба олеснување од Европската Унија, слично на онаа со Грција. На крајот од оваа средба, претседателот на ДУИ, г. Али Ахмети му кажа на евроамбасадорот, г. Дејвид Гир дека и Скопје и Софија мора да бидат многу внимателни во решавањето на овој спор и дека мора да се има предвид „колку повеќе историја, толку повеќе ќе има носталгија“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија3 часа

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Македонија4 часа

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Македонија5 часа

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени од коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло, каде што ќе...

Македонија7 часа

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ9 часа

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија9 часа

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија10 часа

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет10 часа

Меркел: Задолжително маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет10 часа

Трамп одобри помилување на својот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри помилувањето на својот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија21 час

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија22 часа

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија23 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет24 часа

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен1 ден

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија1 ден

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија1 ден

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија1 ден

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура1 ден

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа1 ден

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Досие