Контакт

Македонија

Стотици илјади евра годишно биле изнудувани од студентите?

Објавено пред

Доколку хипотетички се направи груба пресметка дека 30.000 студенти годишно плаќаат по 200 денари за членство во студентските парламенти, кои патем се невладини организации, тогаш секоја година на нивна сметка студентите ќе продолжат да „донираат“ најмалку 100.000 евра.

Доколку хипотетички се направи груба пресметка дека 30.000 студенти годишно плаќаат по 200 денари за членство во студентските парламенти, кои патем се невладини организации, тогаш секоја година на нивна сметка студентите ќе продолжат да „донираат“ најмалку 100.000 евра. Макфакс, кој ја отвори темата со изнудената членарина од студентите кои на одредени факултети не биле информирани дека не мора да плаќаат за студентски парламент, а без неа не можат да запишат нова студентска година, се обиде да го пронајде патот на овие пари, кои за сега никој не знае каде завршуваат.

Иван Живковски, претседателот на Студентскиот парламент на Универзитетот Кирил и Методиј (СПУКМ), за Макфакс изјави дека ниту еден денар од овие пари не завршувале во СПУКМ туку оделе во Студентските парламенти при факултетите. „Ништо ни еден денар од овие 200 денари не доаѓаат до нас. Некои не обвинуваат нас за средства до кои немаме допирна точка, постои Студентски парламент на универзитет (СПУКМ) и Студентски парламент на факултет, според законот за високо образование од 2008, ние сме како чадор организација. СПУКМ се финансира исклучиво од проекти, и аплицира за грантови како и секоја друга невладина организација и се финансира од дел од средствата од ИКСА (750 денари за информативни, културни и спортски активности), на УКИМ,“ рече за Макфакс Живковски, кој по пишувањата на Макфакс и на нивниот сајт ставија соопштение дека оваа членарина не е задолжителна. Министерот за образование и наука, Никола Тодоров на вчерашната прес конференција рече дека доколку се утврди обременување на студентите со нешто што не треба да го платат, и за тоа не постои законски услов, тогаш преземајќи такви активности универзитетите ги кршат правилата и во тој случај Државниот просветен инспекторат има право и можност да преземе определени мерки. „Ние, како Министерство имаме надлежност и можност да правиме ревизија на сите сметки на оние кои се буџетски корисници, така правиме ревизија и на сите универзитети и знаете дека во овој период имаме направено повеќе ревизии и можеби една од следните ревизии која ќе биде направена, ќе биде токму на оваа сметка, за да утврдиме кој бил начинот на прибирање на овие средства, дали бил тој законски и начинот на кој што овие средства се трошеле,“ рече Тодоров и додаде дека враќањето на парите до студентите зависи од правните процедури во системот на Република Македонија. Тодоров вели дека Министерство не може да ги врати тие средства на студентите затоа што Министерството не ги користело средствата. Студентскиот правобранител, Никола Главинче вели дека не е сигурен дали и Министерот има надлежност да го пронајде патот на овие пари, освен ако не се докаже дека и одделни факултети имале удел во нивното прибирање. На прашањето на Макфакс дали инспекција  би имала ефект, тој одговори: „Не, тоа се здруженија на граѓани, која инспекција ќе влезе внатре? Не може, министерот едноставно нема надлежност, тоа е таков круг на здруженија на граѓани, кој министер ќе влезе внатре? Не може да влезе затоа што е невладина организација и после ќе имате мешање на владиниот сектор во невладиниот сектор што не смее да се дозволи во никој случај,“ рече Главинче кој исто така не даде одговор каде завршуваат парите на студентите. „Едноставно, средствата доаѓаат од студентите, се трошат за активности за Студентскиот парламент, Студентскиот парламент сам се информира за својот финансиски план, не информира некој над него, и не поднесува финансиски извештаи“, додава Главинче. Доколку илјадниците евра студентски пари не завршуваат во СПУКМ, тогаш каде се? Во статутот на СПУКМ на нивната интернет страница се вели дека СПУКМ го сочинуваат пратеници на студентските парламенти на секоја високо образовна институција, членка на УКИМ каде постои парламент, што всушност значи дека дел од истите луѓе кои се активни во студентските парламенти при факултетите се активни и во СПУКМ. „Мое мислење е дека студентските парламенти на факултетите треба да имаат голема и радикална реформа, во начинот на организирање и во начинот на работа. Треба голема реформа. Кога ќе се донесе закон за студентско организирање, тие прашања ќе се регулираат, и тој треба да придонесе за унифицирано организирање на сите факултети и да промени многу во студентското организирање,“ смета студентскиот правобранител на УКИМ./крај/ко©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Демократски сојуз: Езерото Треска е на скопјани

Објавено пред

Демократскиот сојуз бара Советот на Град Скопје и градоначалникот на Скопје да ги преземат сите законски мерки за да спречат Езерото Треска да се одземе од граѓаните на Скопје. Од партијата велат дека езерото е градено со самопридонес на граѓаните на Скопје и никој друг нема право да располага со него.

„Воедно ја повикуваме и Владата да ги активира државните институции за да спречат уништување на езерото и претворање на истото во градилиште и профит на урбаната мафија. Независно какви сè постапки се спроведени, граѓаните на Скопје на референдум одлучија да се гради, за тоа платија и никој друг на смее локацијата да ја пренамени и да ги лиши граѓаните од рекреативен центар толку потребен на сите“, соопшти ДС.

Прикажи повеќе...

Македонија

Нови интерактивни табли во битолските основни и средни училишта

Објавено пред

Во текот на вчерашниот и денешниот ден, во дел од основните и средните училишта во општина Битола комплетно беа поставени нови 10 интерактивни табли, за осовременување на наставниот процес.

Со средства од Општина Битола во вредност од над 630.000 денари ,интерактивни табли заедно со проектори, добија основните училишта „Александар Турунџев“, „Елпида Караманди“, „Крсте Петков Мисирков“, „Стив Наумов“, „Трифун Пановски“ и „Кирил и Методиј“, како и средните општински училишта „Ѓорѓи Наумов“, „Д-р Јован Калаузи“ и „Јане Сандански“.

Со овие интерактивни табли значително се подобруваат условите за квалитетна настава, се унапредува квалитетот, практичноста и видеокомуникацијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Фити: Реформите не смеат да се одложуваат

Објавено пред

Реформата на основното образование треба да почне со радикално преиспитување на наставните содржини по одделни предмети и од нив треба да се исфрли сè што е несуштинско и да се фокусираат на битните, трајните работи, рече академик Таки Фити по денешната дебата на членовите на Одделението за општествени науки на МАНУ и на Центарот за стратегиски истражувања на МАНУ со претставници на МОН, Бирото за развој на образованието и на работната група што ја изготви концепцијата за основно образование.

„Не можеме да ги отфрлиме фактите. Учениците мора да знаат факти, бидејќи науката се гради со факти, но тоа не е куп на факти, туку факти коишто се меѓу себе поврзани, причинско-последичните врски, критичко размислување во логична и конзистентна целина. Без тоа не можеме. Поврзување на работите, односно имплементирање на она што во тие национални стандарди, како што ги вика стратегијата, е означено како претприемништво. Но, не претприeмништвото како предмет, претприемништвото како филозофија на размислување и на однесување. Гледање на можности, откривање можности, искористување можности. Од најмали нозе тоа треба да се прави“, рече академик Фити.

Фити посочи дека сите се согласиле дека реформите во основното образование се императив.

„Реформите не смеат да се одложуваат затоа што многу лошо стоиме и во поглед на длабочината на знаењата и во поглед на опсегот, значи и во поглед на квантитетот и квалитетот на знаења на нашите основци, споредени со оние на нивните врсници во високоразвиените земји, членки на ОЕЦД, и тука постојат факти, постојат меѓународни мерења коишто тоа апсолутно го потврдуваат и тој јаз има тенденција да се проширува. Затоа со реформи треба веднаш да се почне“, посочи академик Фити.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

(Видео) Џонсон со предупредување: Новиот вид коронавирус посмртоносен од претходниот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва предупреди дека според најновите податоци новиот вид на Ковид-19 може да биде посмртоносен од другите...

Регион7 часа

Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува...

Свет7 часа

Уште една компанија ја намалува испораката на вакцина за ЕУ

Компанијата „Астра зенека“ соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите на ЕУ ќе бидат помали од предвиденото....

Македонија9 часа

Нови 307 заболени и 14 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на...

Свет9 часа

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија11 час

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа12 часа

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија13 часа

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Македонија14 часа

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ15 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија15 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија15 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија16 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион16 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа17 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет17 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа18 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет18 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа1 ден

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Досие