Контакт

Македонија

Осуден без да биде повикан на суд

Објавено пред

Здружението на граѓани Матица на иселениците основано од Џо Петрески добило судски процес против Александар Ѓорѓиев за клевета. Интригантно е што пресудата е донесена точно пред две години, на 6 март 2007 г., и досега  не била објавена, а прогласениот за виновен никогаш не добил судска покана.

Во Матица на иселениците беше прочитана пресуда донесена од Основен суд Скопје 1 Скопје донесена 6 март 2007 г.. Матицата која ја претставува Иван Џо Петрески го тужела Александар Ѓорѓиев, дека своевремено како портпарол на ВМРО-Народна партија сторил кривично дело клевета, изнесувајќи пред новинарите документација според која постојат сомневања дека станува збор за нелегално пренесување на имотот што порано беше во владение на Агенцијата за иселеници при Владата на Република Македонија. За пренесување на истит информации, Матицата и Петрески тужат и неколку новинари.Во средата Петрески ја обвини и се’ уште актуелната градоначалничка на скопската Општина Центар, за наводна злоупотреба на службената должност при издавање дозвола за доградба и ннадградба на зградата на Матица на иселениците на Македонија. Уште вчера www.forum..com.mk контактираше со, како што беше најавено осудениот Александар Ѓорѓиев, кој одговори дека првпат слуша дека од Петрески и од Матицата била поднесена тужба за келвета, затоа што досега никогаш не добил покана за ниедно рочиште. Ѓорѓев сакаше да почека да види за што всушност станува збор, па по јавното изнесување на пресудата одговори дека под целосна материјална и кривична одговорност тврди дека нема добиено никакво известување од македонските судови дека против негосе води кривична постапка. „Немам добиено никаква тужба или обвинение, немам добиено никаква покана за оддржување  судско рочиште или главен претсрес, ниту, пак, имам добиено некаква судска пресуда, односно немам добиено ниту еден правен акт преку кој ќе увидам дека сум во некаков судски спор со г-дин Иван Џо Петрески.“, вели Ѓорѓиев. Ѓорѓиев вели и дека од она што како материјал се содржи во изнесеното од Петрески може да препознае дека не станува збор за него, а единствено што е точно е дека тој бил порптарол на ВМРО-НП. „Тоа ми создава чувство дека или се работи за осуда на друго лице, или дека се работи за грешка на судот, или дека се работи за груба конструкција во сталинистички стил, со цел да се наруши мојот углед и интегритет.“, реагира Александар Ѓорѓиев. Ѓорѓиев најави дека ќе ги преземе сите процесни дејствија, сите правни мерки, активности и инструменти, со кои сака да ја открие вистината и да го заштити својот углед, а оние кои се обидуваат да ја манипулираат јавноста да ги сносат консеквенците за своите постапки. За дел од јавноста се’ уште останува проблематичен начинот на кој Матица на иселеници ја добива сопственоста врз зградата која ја користеше валдината Агенција за иселеништво, што се случи во времето на валдеење на СДСМ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Избори 2019

ДИК: Гласањето помина без проблеми

Објавено пред

Државната изборна комисија вечерва излезе со оценка дека денешното гласањето поминало тековно и без проблеми. Ден пред претседателските избори во земјава, своето гласачко право го остварија затворениците, изнемоштените и дијаспората.

,,До 18.30 часот, според информациите кои ги добиваме од избирачките одбори, вкупната излезност од гласањето во странство изнесува 686 гласачи односно 38,51 процент. Напоменуваме дека во оваа излезност поради временската зона не се вклучени шесте избирачки места во САД и Канада. 13 гласачки места во казнено-поправните установи каде своето гласачко право денеска можеа да го остварат 1 640 гласачи се затворени. Гласањето таму течеше без проблеми, а до 18.30 часот според информациите од избирачките одбори гласаа околу 55 проценти од запишаните избирачи”, информираат од ДИК.

Прикажи повеќе...

Македонија

Честитка од Џафери за католички Велигден

Објавено пред

,,Ми претставува особена чест и задоволство да од мое лично име и од име на пратениците во Собранието на Република Северна Македонија, на сите верници од католичка вероисповед кои живеат во и надвор од границите на Република Северна Македонија да Ви го честитам големиот христијански празник, Воскресение Христово – Велигден”, се вели во четитката на претседателот на Собранието, Талат Џафери за католичкиот Велигден.
           
,,Во оваа прилика, би сакал да Ви упатам искрени желби за добро здравје, радост и спокој во кругот на вашите најблиски. На овој голем празник, Ви посакувам да го славите животот со сета своја вистинска убавина и исполнети со најголемиот дар на овој ден Велигден, а тоа е надежта. Затоа, во духот на празникот, Ви пожелувам надежта и љубовта да царуваат во вашите срца, вашите домови и секаде околу вас.

Оваа празнична прилика ќе ја искористам и за да се заблагодарам на католичката заедница во Република Северна Македонија за големиот придонес кој секојдневно го дава на сите полиња на општественото живеење. Дозволете ми уште еднаш да Ви посакам убави и весели празнични денови поминати во мир и благосостојба”, се додава во честитката.
 
            

Прикажи повеќе...

Избори 2019

Регистрирани прекршувања на изборниот молк – се испишуваат графити, се лепат слики на кандидатите

Објавено пред

Полицијата информира за неколку случаи на прекршување на изборниот молк, каде се испишувале графити и се лепеле слики на кандидатите за претседател. Вчера во 21 часот во СВР Скопје било пријавено дека на објектот на месната зедница „11-ти Октомври“ на ул.„Андреја Димишков“ бил испишан графит во врска со претстојните избори. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Изутринава околу 8.10 часот во Полициската станица Ресен било пријавено дека на ѕидот од основното училиште „Гоце Делчев“ во село Избиште бил испишан графит во врска со претстојните избори. Околу 9 часот во Полициската станица Струга било пријавено дека на бандера во близина на основното училиште „Јонче Крежоски“ во село Мислешево бил испишан графит во врска со претстојните избори.

Во истиот период во Полициската станица Струга било пријавено дека на оградата од основното училиште „Дедо Лазар Циркоски“ во село Враниште била закачена слика на еден од кандидатите на претстојните избори. Се преземаат мерки за расчистување на случаите.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Поглед во внатрешноста на аеродромот во Сингапур – домот на највисокиот водопад во светот

По четиригодишна изградба и огромен медиумски интерес, долгоочекуваниот аеродром ,,скапоцениот камен” Чанги во Сингапур е официјално отворен. Аеродромот се протега...

Избори 20192 часа

ДИК: Гласањето помина без проблеми

Државната изборна комисија вечерва излезе со оценка дека денешното гласањето поминало тековно и без проблеми. Ден пред претседателските избори во...

Европа3 часа

Париз: Уапсени 126 лица на протестите на ,,Жолтите елеци”

На протестите на,,Жолтите елеци” во Париз се уапсени 126 лица, а полицијата со демонстрантите, кои подметнуваа и мали пожари, се...

Регион3 часа

САД ќе и испорачаат три хеликоптери ,,Блек Хок” на Албанија

Соединетите Американски Држави (САД) ќе испорачаат три хеликоптери ,,Блек Хок” во Албанија, со цел да ги зајакнат нивните воени капацитети,...

Регион4 часа

Трговски центар во Сараево евакуиран поради дојава за бомба

Трговски центар во Сараево беше евакуиран попладнево откако во сараевската полиција пристигнала дојава за поставена бомба. Со брза реакција на...

Регион11 час

Во Косово вратени со авион десетици жени и деца на џихадисти од Сирија

Дестици жени и деца, членови на семејствата на косовски џихадисти кои војувале во Сирија, со авион биле вратени во Косово,...

Избори 201912 часа

Поради изборите МВР ќе издава лични карти денеска и утре

Министерството за внатрешни работи соопшти дека сите одделенија за управни работи ќе работат и денеска и утре. Сите барања за...

Топ12 часа

Трактор и три возила се судрија кај Струмица

Сообраќајка помеѓу трактор и три возила се случила синоќа на магистралниот пат Струмица-Граничен премин „Ново Село“, на место викано „Леска“. МВР...

Топ12 часа

Сообраќајна несреќа на улица во Скопје, меѓу повредените и деца

Пет лица со повреди биле пренесени во болница по сообраќајна несреќа што се случила вчера на улицата „Кемал Сејфула“ во...

Свет13 часа

Брачен пар осуден на доживотен затвор, ги злоставувале нивните деца

Брачен пар од Калифорнија кој ја призна вината за повеќегодишното злоставување на нивните 12 деца, е осуден на доживотна казна...

Европа13 часа

Јункер: Постои страв дека ќе дојде до брегзит без договор

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, побара од Велика Британија да го искористи шестмесечното одложување на брегзит за разработка на...

Свет13 часа

Во Египет референдум за продолжување на мандатот на претседателот

Египѓаните на референдум ќе гласаат за амандманите за продолжување на мандатот на претседателот Абдел Фатах ал Сиси. Одлуката за распишување...

Избори 201914 часа

Денеска гласаат затворениците, раселените и немоќните лица

Денеска затворениците, раселените и немоќните лица гласаат на изборите за претседател и на предвремените локални избори што ќе се одржат...

Свет1 ден

Помпео: Русија се меша во изборите во целиот свет

САД ќе продолжат да го осудуваат руското мешање во американските избори и ќе преземат одлучни мерки против злонамерното дејствување на...

Избори 20191 ден

МВР ќе издава лични карти и утре и задутре

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите одделенија за управни работи ќе работат в сабота и в недела...

Македонија1 ден

,,Сведочите на рекла-кажала”, Мијалков се обиде да го дискредитира Звонко Костовски

Со поставување вкрстени прашања, ексшефот на тајната полиција Сашо Мијалков се обиде да го дискредитира сведочењето на Звонко Костовски, еден...

Македонија1 ден

(Видео) Јанакиески побарал увид во доказите за крвавиот четврток

Околу триесетина минути траеше распитот на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески во Обвинителството за организиран криминал и...

Македонија1 ден

Револтирана мајка: Син ми доби силна тупаница по главата поради бојата на кожата

Револтирана мајка од Скопје на Фејсбук објави дека нејзиниот 13-годишен син добил тупаница по глава, а претходно бил навредуван на...

Македонија1 ден

Надица се логираше со други имиња за да види што другите гледаат во системот, сведочеше Звонко Костовски

Обвинетата началничка во МВР, Надица Николиќ, на денешното судење за масовното прислушување познато под кодното име „Таргет-Тврдина“ го испрашуваше инженерот...

Крвав четврток2 дена

Јанакиески повикан на распит во обвинителство за крвавиот четврток

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, е повикан на распит во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во...

Досие