Контакт

Македонија

Осуден без да биде повикан на суд

Објавено пред

Здружението на граѓани Матица на иселениците основано од Џо Петрески добило судски процес против Александар Ѓорѓиев за клевета. Интригантно е што пресудата е донесена точно пред две години, на 6 март 2007 г., и досега  не била објавена, а прогласениот за виновен никогаш не добил судска покана.

Во Матица на иселениците беше прочитана пресуда донесена од Основен суд Скопје 1 Скопје донесена 6 март 2007 г.. Матицата која ја претставува Иван Џо Петрески го тужела Александар Ѓорѓиев, дека своевремено како портпарол на ВМРО-Народна партија сторил кривично дело клевета, изнесувајќи пред новинарите документација според која постојат сомневања дека станува збор за нелегално пренесување на имотот што порано беше во владение на Агенцијата за иселеници при Владата на Република Македонија. За пренесување на истит информации, Матицата и Петрески тужат и неколку новинари.Во средата Петрески ја обвини и се’ уште актуелната градоначалничка на скопската Општина Центар, за наводна злоупотреба на службената должност при издавање дозвола за доградба и ннадградба на зградата на Матица на иселениците на Македонија. Уште вчера www.forum..com.mk контактираше со, како што беше најавено осудениот Александар Ѓорѓиев, кој одговори дека првпат слуша дека од Петрески и од Матицата била поднесена тужба за келвета, затоа што досега никогаш не добил покана за ниедно рочиште. Ѓорѓев сакаше да почека да види за што всушност станува збор, па по јавното изнесување на пресудата одговори дека под целосна материјална и кривична одговорност тврди дека нема добиено никакво известување од македонските судови дека против негосе води кривична постапка. „Немам добиено никаква тужба или обвинение, немам добиено никаква покана за оддржување  судско рочиште или главен претсрес, ниту, пак, имам добиено некаква судска пресуда, односно немам добиено ниту еден правен акт преку кој ќе увидам дека сум во некаков судски спор со г-дин Иван Џо Петрески.“, вели Ѓорѓиев. Ѓорѓиев вели и дека од она што како материјал се содржи во изнесеното од Петрески може да препознае дека не станува збор за него, а единствено што е точно е дека тој бил порптарол на ВМРО-НП. „Тоа ми создава чувство дека или се работи за осуда на друго лице, или дека се работи за грешка на судот, или дека се работи за груба конструкција во сталинистички стил, со цел да се наруши мојот углед и интегритет.“, реагира Александар Ѓорѓиев. Ѓорѓиев најави дека ќе ги преземе сите процесни дејствија, сите правни мерки, активности и инструменти, со кои сака да ја открие вистината и да го заштити својот углед, а оние кои се обидуваат да ја манипулираат јавноста да ги сносат консеквенците за своите постапки. За дел од јавноста се’ уште останува проблематичен начинот на кој Матица на иселеници ја добива сопственоста врз зградата која ја користеше валдината Агенција за иселеништво, што се случи во времето на валдеење на СДСМ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Дејан Митровски – Урко добитник на награда ,,13 Ноември”

Објавено пред

Дејан Митровски – Урко, кој долги години беше шеф на обезбедувањето на експремиерот Никола Груевски, ја доби наградата за најдобар тренер во избор на Сојузот на спортови на Скопје по повод 13 Ноември, Денот на ослободувањето. Признанието му беше доделено денеска на свеченост во СЦ „Борис Трајковски“.

Согласно со критериумите за наградата „13 Ноември“, која ја доделува Сојузот на спортови на Скопје, признанија добија најзаслужните спортисти, тренери, екипи и спортски работници во Скопје.

Кикбоксерот Бобан Илиоски од „Шампион“ е најдобриот спортист на Скопје, кој признанието го заслужи со две први места на европските купови и едно второ место на светски куп. Дејан Митровски од „Шампион“ е најдобар тренер, како резултат на неговата работа со Илиоски и Викторија Варадинова.

РК „Вардар“ е најдобар клуб на Скопје, а Кочо Димитровски, Борче Брсаковски и Венислав Недев ја добија наградата за животно дело. Најдобар професор по Физичко е Мартин Мартиновски од ООУ „Партение Зографски“. Зоран Поповски е најдобар спортски судија, Ласте Димитриевски од Нова Македонија е најдобар спортски новинар, Перица Крстевски, Никола Тасев, Гордана Николовска се најдобри спортски работници и Дарко Каевски, директорот на Агенција за млади и спорт, е најдобар општествено спортски работник/функционер.

Градот Скопје преку соопштение се огради од доделувањето на наградите за спортисти „13 Ноември“ од Сојузот на спортови на Скопје.

,,Сакаме да ја информираме јавноста дека овие награди не ги доделува Градот Скопје и истите не се дел од манифестациите што ги организира Градот по повод 13 Ноември, Денот на ослободувањето.Овие награди ги доделува Здружението на граѓани „Сојуз на спортови на Скопје’, и истата не претставува официјална награда на Град Скопје.Во рамки на одбележувањето на Денот на ослободувањето, вечерва на свечена церемонија градоначалникот Шилегов ќе ги додели наградите ’13 Ноември’ на Град Скопје, кои веќе официјално беа објавени од Комисијата за доделување на оваа награда, меѓу кои има и награда за достигнувања во областа на спортот”, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шекеринска: На министерот за одбрана не му е задача да знае каде побегнал Груевски

Објавено пред

Заменик-претседателката во Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, на прес-конференцијата за седницата на Комитетот за НАТО, на барање на новинарите, одговори на повеќе прашања поврзани со потрагата по поранешниот премиер Никола Груевски, кој требаше да се јави на отслужување на двегодишната затворска казна за случајот „Тенк“.

Дали и Вие исто како премиерот верувате дека Никола Груевски не избегал, бидејќи така ветил? Дали некој во Владата ќе сноси одговорност ако се покаже дека Никола Груевски избегал и дека го нема? Што бараше возило на воена полиција пред влезот на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ синоќа?

Шекеринска: Еве ќе почнам со првите две прашања заедно. Во изминатиов период ние многу инвестиравме да покажеме дека МВР не е веќе ВМРО. Но, моравме да покажеме дека МВР не е ни СДСМ. И тоа го покажавме. Во оваа држава точно се знае кога Министерството за внатрешни работи може да се активира. Во тој момент кога ќе добие налог од надлежен суд. Сè друго би било истото МВР-ВМРО само во друго пакување.

Факт е дека целата јавност очекува, како што претходно очекуваше, судски пресуди, сега очекува одговорност. И навистина ќе се постави прашањето како лесно одредени судски инстанции одлучуваат за притвори за многу поситни дела, а како по прашањето на бомбите и по прашањето на одговорност за сите овие долги злоупотреби, тешко се одлучуваа за притвор.

Не можеме ние како влада да се мешаме во судската власт. Не можеме да го земеме ниту нивниот дел од одговорноста, ниту нивниот дел од задачите. Со право ќе бевме критикувани ако МВР  реагираше пред да има официјален налог. А сега судството треба да истражи зошто за овие случаи, велам, толку тешко применуваат притвор, а веќе им избегаа одредени луѓе и зошто требаше, ако не се лажам четири дена, за налогот од суд  да стигне во МВР? Но, нема да ги решаваме проблемите ако Владата стане и обвинителство и судство и извршна власт. Тоа ќе биде нов проблем само со ново име. Или со нов печат.

Во поглед на воената полиција и присуството на возилото во близина на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ се работи за коинциденција. Вчера во посета ни беше еден генерал на земја членка на НАТО којшто бил сместен во „Бест-Вестерн“ и при враќање на делегацијата назад во еден момент поминале пред седиштето на партијата, но тоа се случило пред да почне која било од операциите. Поради тоа што пристапот кон хотелот во којшто биле единствено е од таа страна, не можете да донесете делегација од страна на улица Македонија, туку морате од задната страна.

Јас нема да се потпрам исклучиво на овие усни информации, ќе побарам и писмена информација. Меѓутоа, тоа што го добив до овој момент како информација е дека се работи практично за грешка при влезот, заради тоа што знаете дека е отежнат влезот во овој хотел.

На ниту еден начин воената полиција, ниту треба, ниту смеела да биде вклучена, меѓутоа информацијата за вчерашните настани на никој не му била позната, инаку најверојатно и ние немаше да сместиме делегација во хотел што се наоѓа блиску до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, но тоа само покажува дека навистина се трудиме владата да е влада, а не да е, како што реков, ни судство ни обвинителство, ниту, пак, да се меша во работата на полицијата.

Министерке, Вие и министерот Спасовски вината ја префрлате во судството, но и вие како Влада бевте одговорни за да ги спроведете реформите. Како во НАТО и ЕУ со ваков безбедносен систем? Не можете човек што е обвинет во 10 случаи, човек што има пресуда, да го најдете, а зборувате за реформи во безбедносниот систем?

Шекеринска: Ако безбедносниот систем ни функционираше како што треба, денеска немаше да зборуваме за реформи, ќе зборувавме за безбедносен систем што ги задоволува сите стандарди. Работиме на тоа, меѓутоа нема да го подобриме на тој начин што ние ќе си ја преземеме во свои раце палката да бидеме судство или обвинителство. На крај ќе завршиме така како што заврши овој којшто бега сега од правдата.

Инаку, мислам дека политички ова бегање од правдата покажува дека ни на старите, ни на новите зборови на Груевски никој не треба да верува. Меѓутоа, факт е дека ова прашање треба да го решиме во рамките на нашиот систем. Сè друго е политика. Политички зборувано, ова само ја потврдува неговата одлука да бега од македонската правда затоа што знае дека згрешил, затоа што го прекршил законот, затоа што знае дека има и други предмети во коишто одговорноста е негова, меѓутоа сега се согласувам, одговорност е на оваа држава и на сите нејзини институции да не дозволиме ова да стане нормално.

Вие имате пристап до информации, дали знаете или не каде е Груевски?

Шекеринска: Ова што го имплицирате би значело прекршување на сите правила, уставни ограничувања и законски ограничувања. Задача на министер за одбрана не е да знае каде бегал премиерот во којшто, за жал, многу луѓе од опозицијата се колнат.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вчера ја обвини Владата дека не е точно дека не знае каде е Груевски. Дали навистина не знаете каде е Груевски?

Шекеринска: Доколку Мицковски, којшто се претвори во последните месеци во единствен бранител на Груевски, знае каде е тој, еве јас лично и од позиција на функцијата што ја имам го повикувам тоа да го соопшти. Зошто сметате дека некој во Владата би сакал да ја скрие таа информација?

Овие три години страдавме не само ние, многу граѓани на Македонија, одевме по улици, жртвуваме многу за да се покаже дека системот бил комплетно растурен. Тоа го покажавме. Многу луѓе се сомневаа дали вакви обвиненија ќе се поднесат против првите луѓе, особено против Груевски. Потоа многу луѓе се сомневаа дали судството ќе донесе одлука против поранешен премиер, со многу контакти, со многу врски, со многу меѓусебно зависни односи со судството. Таква одлука се донесе.

И верувам дека сомнежот повторно е висок, но оваа држава покажа дека знае еден по еден да ги решава проблемите.Јас сметам дека навистина треба да дадеме шанса на сите институции да си го завршат својот дел од обврските. А Мицковски ако барем малку сака да ѝ помогне на Македонија, нека излезе и нека каже зошто сиве овие месеци и фактички и практично и во позадина го штитеше Груевски. Зошто правеше сè само да ја добие неговата слобода. Ако сега има информација каде е, зошто таа ја премолчува пред јавноста, пред вас, пред сите граѓани на Република Македонија.

Апсолутно отфрлам каква било шанса некој да знае, а тоа да не го направи. Ние барем сме последните коишто би имале интерес тоа да го направиме. Сè направивме за да носат одговорност тие коишто ја доведоа државата во ваква ситуација. Немаме намера сега да ги спасуваме, не им должиме ништо, но ѝ должиме на Македонија да се види дека секој е еднаков пред правдата. Нашиот повик до судството не е повик на притисок, туку е повик сите да си понесеме свој дел од одговорноста, тоа значи дека кога се најавуваат бегања, или кога ни се случуваат бегства да се води сметка и да не се калкулира ниту со термините на испраќање на налозите, меѓутоа ниту со притворите.

За многу поситни дела многу лесно некои судии носеа одлуки за притвор, а сега за многу сериозни дела таквите одлуки отсуствуваа. Повик е никогаш да не ни се случи вакво нешто затоа што одговорноста не е колективна, одговорноста е на тие судии што така постапиле.

Прикажи повеќе...

Македонија

Унгарската влада не потврдува дали Груевски бара азил во Будимпешта

Објавено пред

Унгарската влада ниту потврдува ниту демантира дека бившиот премиер Никола Груевски бара азил во Унгарија. Во краткиот одговорот на прашањата од „Макфакс“ се вели:

„Не можеме ниту да потврдиме ниту да демантираме. Не коментираме поединечни барања за азил кои сè уште се процесираат“, се вели во одговорот од унгарската влада.

„Макфакс“ праша дали експремиерот Груевски контактирал со Амбасадата на Македонија во Унгарија, дали побарал азил, од кој граничен премин влегол во државата, а се интересиравме и за процедурата за добивање азил во Унгарија.

„Макфакс“ испрати и прашања до унгарската амбасада во Скопје, а откако не добивме одговор, отидовме и во седиштето на амбасадата за да добиеме одговори на дел од прашањата, но на екипата на „Макфакс“ не ѝ беше дозволено да влезе. Засега единствениот сомнеж дека Груевски е во Унгарија е статусот на неговиот официјален профил на „Фејсбук“ во кој тој вели дека имал закани по живот и бара азил од унгарските власти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија55 минути

Унгарската влада не потврдува дали Груевски бара азил во Будимпешта

Унгарската влада ниту потврдува ниту демантира дека бившиот премиер Никола Груевски бара азил во Унгарија. Во краткиот одговорот на прашањата...

Истражувања2 часа

(ВИДЕОИСТРАЖУВАЊЕ) Како Груевски го купуваше имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Доколку и официјално се потврдат информациите дека поранешниот премиер Никола Груевски навистина е во бегство надвор од државата, како што...

Македонија3 часа

Кривичниот суд: СЈО ниту еднаш не побара притвор за Груевски

На обвинетиот Никола Груевски му се одзмени и личниот и дипломатскиот пасош и тие сè уште се наоѓаат во судот,...

Крвав четврток3 часа

Вељаноски до Мукоски: Човекот ми кажа дека од камерите кај вратите речиси и ништо не се гледа

На 28.4.2017 во 14.24 часот, поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, му испратил порака на Крсто Мукоски со содржина: „Човекот...

Македонија4 часа

Арсовски: Немаме контакт и информации каде е Никола Груевски

ВМРО-ДПМНЕ не знае дали Никола Груевски е во Будимпешта. Портпаролот на партијата, Димче Арсовски, рече дека не знае каде се...

Македонија4 часа

Груевски на „Фејсбук“: Јас сум во Будимпешта, побарав политички азил

Според статус објавен на официјалната фејсбук-страница на поранешниот премиер Никола Груевски, тој избегал во Будимпешта, каде што побарал азил од...

Крвав четврток5 часа

Албанец го известувал Чавков дека се спрема изгласување претседател на Собранието

Во пораките пронајдени од вештачењето на мобилниот телефон на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, пронајдена е вибер-комуникација, во која...

Македонија7 часа

(Видео) Спасовски: Одговорноста барајте ја кај судиите

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, рече дека не размислува за оставка од функцијата по синоќешниот неуспешен обид на полицијата...

Свет7 часа

(Видео) Хамас лансира над 400 ракети кон Израел во најжестокиот борбен судир од 2014 година

Палестинските милитанти утрово кон Израел лансираа најмногу ракети од конфликтот во 2014 година предизвикувајќи израелски воздушни напади врз телевизијата на...

Македонија7 часа

Мијалков: Не знам каде е Груевски

Поранешниот директор на УБК и прв братучед на Никола Груевски, Сашо Мијалков, пред почетокот на денешното рочиште за случајот „Титаник...

Европа7 часа

(Видео) 15-годишно девојче се бори за живот по сообраќајната несреќа на автобус во Лондон

Дваесет лица беа повредени, од кои едно лице доби тешки повреди во сообраќајната несреќа на еден автобус во лондонската област...

Свет8 часа

(Видео) Расте бројот на загинати во пожарот во Калифорнија

Пожарите што беснеат веќе неколку дена во Калифорнија беа прогласени за најсмртоносни во земајата и досега однесоа најмалку 42 човечки...

Македонија9 часа

СДСМ: Груевски го допре дното

Груевски го допре дното, но нема да побегне од одговорност, велат од СДСМ. Од партијата велат дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Економија10 часа

Од денеска пониски цени на горивата

Од ноќеска на полноќ цената на бензините се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти Регулаторната...

Македонија10 часа

Мицкоски се сомнева дека власта не знае каде е Груевски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сомнева дека власта не знае каде се крие неговиот претходник Никола Груевски кого полицијата...

Македонија18 часа

Јанушев: Груевски не се крие во седиштето на партијата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција во врска со потерата за експремиерот Никола Груевски, рече дека ова што се случува...

Македонија23 часа

СЈО: Во случајот „Империја“ испрани се речиси 11 милиони евра

Во случајот „Империја“ на специјалното јавно обвинителство испрани биле речиси 11 милиони евра, а буџетот на Република Македонија бил оштетен...

Топ1 ден

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија1 ден

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Македонија1 ден

ЗНМ: Јавните пари ќе продолжат да се трошат за политичка пропаганда, власта не го исполни ветеното

Здружението на новинарите на Македонија изрази загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена...

Досие