Контакт

Македонија

www.forum.com.mk со нови можности и дизајн

Објавено пред

Редакцијата, која покрај неделникот Форум и месечникот на англиски јазик Free Time Guide Macedonia комплетно го уредува и news порталот www.forum.com.mk, воведе серија новини за кои се надева дека ќе Ви помогнат поефикасно и поудобно да ги користите информациите и сите други  предности на нашиот портал, кој се вбројува во врвните интернет-медиуми во Македонија и пошироко.

Персонализација на вестиНовиот дизајн им овозможува на регистрираните корисници сами да си ги подредат вестите и да гледаат страница со содржините кои им се ним важни. Ваквата можност за подредување на страницата ја создадовме за да може секој корисник различно да ги подредува вестите, според сопствениот приоритет, и да ги прегледува по редоследот кој му е најприкладен. Воедно, порталот им овозможува на корисниците интерактивен пристап до вестите, ги мотивира да ги коментираат, да пишуваат свои блог текстови, да креираат и да учествуваат во групи за дискусии на различни теми. Пофункционален дизајнНовиот дизајн овозможува поголема прегледност на информациите и нивно дополнително збогатување со фотографии и видеоснимки. Повеќе канали на дистрибуција на вестиОсвен стандардниот преглед на информации директно на веб-страницата и RSS-каналите по категории, корисниците имаат можност да ги добиваат информациите и преку своите мобилни телефони.Се надеваме дека сите овие новини кои ги воведуваме во работата ќе наидат на добар прием кај посетителите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

По повод Светскиот ден на дијабетесот ќе се игра женска одбојка во Кисела Вода

Објавено пред

По повод Светскиот ден на дијабетесот 14 Ноември, со поддршка на градоначалнците на Општина Кисела Вода и Град Скопје, Филип Темелковски и Петре Шилегов, во Кисела Вода ќе се одигра Ревијален натпревар во женска одбојка.

Во спортската сала „Независна Македонија“, денес, со почеток во 20:00 часот силите на теренот ќе ги одмерат женските екипи на Селекција на Градскиот одбојкарски сојуз „Сити Старс“ – Скопје и „Јанта Волеј“ од Кисела Вода.

На натпреварот девојките од одбојкарските клубови во знак на поддршка на лицата со дијабетес и Асоцијацијата за детски дијабетес на Македонија – Баланс МК ќе носат дресови со син круг кој симболизира единството во борбата со дијабетесот во светот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Еколозите бараат решенија за заштита на Дримскиот басен, а со тоа и на Охридското Езеро

Објавено пред

Денес и утре, во Охрид, се одржува 6-тата Годишна Дримска Конференција на која земаа учество околу 120 учесници – претставници на надлежните институции во Дримскиот Басен од Македонија, Албанија, Црна Гора, Косово, како и претставници од меѓународните организации и донатори.

Конференцијата се организира во рамките на Дримската Координирана акција (CORDA) за имплементација на Меморандумот за разбирање за Дрим (MoU) и поддржувачкиот проект на ГЕФ/УНДП: “Овозможување на прекугранична соработка и интегрирано управување со водните ресурси во проширениот басен на Дрим” (Drin Project ).

На отварањето на настанот присуствуваше и Ана Петровска, државен секретар во Министерството за животна средина и просторно планирање. Во воведното обраќање Петровска ги поздрави напорите за одржување на ваков комплексен форум на кој ќе се дискутира за проблемите и решенијата за заштита на Дримскиот басен, а со тоа и на Охридското Езеро, особено што во последно време тоа е една од жешките еколошки точки.

Според неа, особено важни се наодите на дијагностичката анализа на Басенот направена со поддршка на ГЕФ кои укажуваат дека контролата на протоците на водата во низводните држави во зависност од работата на хидроенергетските проекти, потоа транспорт на седиментите и пливачкиот отпад и поплавите се главните идентфикувани заеднички проблеми на засегнатите држави. Посакувајќи им успешна работа на учесниците, Петровска го искажа задоволството од високиот степен на соработка и посветеност на државите во решавање на заедничките проблеми.

Настанот го отвори Дејан Пановски, програмски директор на проектот, а воведни обраќања имаа и Анита Коџоман, раководител на Одделение за енергетика, животна средина и управување со ризици од катастрофи во УНДП, која образложи во која фаза е проектот со наговестување дека во иднина следи утврдување на акциски план и спроведување на преговори меѓу државите, и новиот регионален советник во Економска комисија на Обединетите нации за Европа, Сарангу Раднарагча која истакна дека УНЕЦЕ Конвенцијата е меѓу првите со фокус на водата-енергетиката, храната и еко-системите.

На конференцијата покрај нацртот на Прекуграничната дијагностичка анализа на Басенот се преставени и извештаите за работата на ГЕФ Дримскиот проект, посебните изготвени извештаи за хидрологијата и за загадувањето на басенот, а главна тема на која панелистите дискутираат денес и утре е поврзаноста помеѓу водата-храната-енергијата и екосистемот во Дримскиот Басен и интерсекторската координација.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шилегов ја објави одлуката за номинирање на Скопје за кандидат за титулата „Европска престолнина на културата“

Објавено пред

Град Скопје официјално ја објави одлуката за номинирање на Скопје како можен кандидат за титулата на Европската комисија „Европска престолнина на културата“.

„Оваа апликација е доказ за нашите заложби за европски модерен град, каде што вистинските културни вредности ќе бидат на највисоко ниво. Сите активности на Градот во културата (како што е реновирањето на Универзална сала) ќе бидат насочени кон целта Скопје во 2028 година да биде европска престолнина на културата“ – изјави Шилегов.

Тој додаде дека речиси и да нема главен град во Европа којшто не бил кандидат за овој престижен статус и потсети дека да се биде европска престолнина на културата, не значи само богата програма на настани, туку и заграбување и оживување на нови културни простори.

„Тоа е потврда на културната различност на Европа и илустрација за тоа како културата обединува и не знае за граници. Таа се повеќе зазема важно место во развојот на градовите, но и претставува двигател на урбаниот, социјалниот и економскиот развој. Искуството од досегашните европски престолнини на културата вели дека за секое вложено евро, Градот инкасира 8. Токму затоа, оваа титула ќе значи и зголемен број на странски туристи, и препознатливост, и поголем развој. Годината 2028 ќе дојде набрзо и ќе помине, но она што овој град ќе го добие како наследство од сето тоа, ќе трае со години. Покрај тимот предводен од Роберт Алаѓозовски како стратешки координатор, јас искрено верувам дека во 2028 година Скопје ќе биде Европска престолнина на културата и ќе се вброи во редот на еден Ливерпул, Даблин, Амстердам, Мадрид, Истанбул, Копенхаген…“– рече Шилегов.

Градоначалникот на Пловдив, Иван Тотев, посочи дека по аплицирањето за оваа престижна титула научиле да планираат долгорочно и да пишуваат стратегии за проекти што би се реализирале по 5 или 10 години, но секако тоа што го издвои како најбитно е дека граѓаните почнале да се гордеат со својот град.

Давор Бујинац, советник во Одделението за култура и координатор на кандидатурата на Град Љубљана, Словенија – град кандидат за Европска престолнина на културата за 2025 година, изјави дека Љубљана е отворен град и ова е одлична можност за стратешка соработка и споделување искуства како градови кандидати за оваа значајна титула.

Во месец септември годинава се формираше работна група која го почна процесот на работа на иницијативата Скопје Европска престолнина на културата 2028, координирана од Робер Алаѓозовски, национален координатор за развој на културата и меѓуресорска соработка во кабинетот на премиерот Зоран Заев. Работната група е составена од експерти во полето на културниот менаџмент, стратешко планирање и одржлив развој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

МВР: Не постои ниту една причина Груевски да добие азил во Унгарија

Не постои ниту една причина Никола Груевски да добие азил во Република Унгарија, изјавија од Министерството за внатрешни работи откако...

Македонија1 час

Европратеничка прашува дали Груевски има ВИП-третман во барањето за азил

Холандската европратеничка Џудит Саргентини јавно ги праша унгарските власти дали ќе го одбијат барањето за азил на Никола Груевски оти...

Македонија2 часа

Заев: Нема никаков политички договор со Груевски, очекуваме Унгарија да го екстрадира

Премиерот Зоран Заев ги отфрла шпекулациите дека имало каков било политички договор со неговиот претходник Никола Груевски, кој е во...

Македонија2 часа

Груевски повеќе не може да се води како оправдано отсутен од Собранието, платата ќе му биде намалена

Отсуството на пратеникот Никола Груевски од собраниските седници повеќе нема да се води како оправдано, а платата ќе му се...

Македонија3 часа

(Видео) Стефанова за Мијалков: Нема недопирливи во оваа држава

Доколку постои најмал основ за сомнение дека постои опасност од бегство или влијание врз кој било сведок, веднаш ќе биде...

Македонија3 часа

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за целосна амнестија на 26 ноември пред пратениците

Предлог-законот за амнестија на осомничените, осудените и обвинетите за 27 април доставен од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците ќе се најде на...

Свет3 часа

Снимка од разговор во случајот со Кашоги: Кажи му на шефот дека мисијата е извршена

Кусо по убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, член на саудискиот одред на...

Македонија4 часа

Стефанова: Јанакиески и Божиновски се подготвувале за бегство

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се подготвувале да бегаат. До вакви сознанија дошло специјалното јавно обвинителство, кое веднаш побарало од...

Македонија5 часа

(Видео) Јанкулоска: Нема причина да ми се определи притвор

Јас ги почитувам мерките за претпазливост, не постои никаква причина да се преиначат, изјави ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска,...

Македонија5 часа

Судот потврди – Јанакиески и Божиновски притворени оти може да избегаат

Судот ја потврди информацијата дека Миле Јанакиески и Кирил Божиновски рано изутринава биле притворени поради опасност од бегство. „Кривичниот совет...

Македонија17 часа

Јанакиески: Немам намера да бегам, ја осудувам постапката на Груевски

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески го осудува бегството на експремиерот Никола Груевски. ,,Најостро го осудувам ваквиот чин...

Македонија19 часа

СЈО ќе бара притвори за обвинети, по бегството на Груевски

Специјалното јавно обвинителство од надлежниот суд ќе бара притвор како мерка за обезбедување  присуство за лица кои се обвинети во...

Македонија19 часа

Распишана меѓународна потерница за Груевски

Судот донел одлука за распишување меѓународна потерница за поранешниот премиер Никола Груевски, по информацијата дека тој се наоѓа во Унгарија....

Македонија20 часа

МВР потврди – Груевски е во Унгарија, побарал азил

Поранешниот премиер Никола Груевски е во Унгарија, каде што побарал азил, потврди Министерството за внатрешни работи. ,,По направените соодветни проверки,...

Македонија22 часа

Унгарската влада не потврдува дали Груевски бара азил во Будимпешта

Унгарската влада ниту потврдува ниту демантира дека бившиот премиер Никола Груевски бара азил во Унгарија. Во краткиот одговорот на прашањата...

Истражувања23 часа

(ВИДЕОИСТРАЖУВАЊЕ) Како Груевски го купуваше имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Доколку и официјално се потврдат информациите дека поранешниот премиер Никола Груевски навистина е во бегство надвор од државата, како што...

Македонија23 часа

Кривичниот суд: СЈО ниту еднаш не побара притвор за Груевски

На обвинетиот Никола Груевски му се одзмени и личниот и дипломатскиот пасош и тие сè уште се наоѓаат во судот,...

Крвав четврток1 ден

Вељаноски до Мукоски: Човекот ми кажа дека од камерите кај вратите речиси и ништо не се гледа

На 28.4.2017 во 14.24 часот, поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, му испратил порака на Крсто Мукоски со содржина: „Човекот...

Македонија1 ден

Арсовски: Немаме контакт и информации каде е Никола Груевски

ВМРО-ДПМНЕ не знае дали Никола Груевски е во Будимпешта. Портпаролот на партијата, Димче Арсовски, рече дека не знае каде се...

Македонија1 ден

Груевски на „Фејсбук“: Јас сум во Будимпешта, побарав политички азил

Според статус објавен на официјалната фејсбук-страница на поранешниот премиер Никола Груевски, тој избегал во Будимпешта, каде што побарал азил од...

Досие