Контакт

Македонија

Црвенковски повторно мантра: На 15 септември…

Објавено пред

Поразително враќање

Црвенковски се заканува дека наесен ќе ја принудел Владата на Никола Груевски да се откаже од власта, а 62 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги убедел да гласаат за распуштање на Собранието. Она на што се надева тој за реализација на своето сценарио е банкротирање на државната каса. Тогаш, според плановите на СДСМ, било најдобро време да се удри по власта Пишува: Катерина НЕШКОВАБранко Црвенковски, и покрај тоа што е извесно дека нема мандат за нова државничка функција, сè уште оди на работа во својот претседателски кабинет. “Согласно со Уставот, мандатот на Претседателот истекува на 12 мај и до тој ден тој ќе ја врши претседателската функција со сите работни обврски”, известуваат од Кабинетот на Црвенковски.Можеби не сака државата да ја остави без претседател, а нацијата без татко сè до дефинитивното прогласување на Ѓорге Иванов или на Љубомир Фрчкоски за нов шеф на државата?Но, службеници од неговиот кабинет велат дека тој одамна ги спакувал личните работи и се преселил на Бихаќка бб. Се говори дека на Црвенковски веќе му била отстапена канцеларија од која би можел да дава инструкции за неговото формално враќање на партискиот конгрес во мај. Со тоа сè би се вратило на свое место. Сè би било по старо.Од она што го најавуваат неговите од СДСМ, е дека тој ќе ја користи дури и истата мантра: “На 15 септември…”.Се заканува дека наесен ќе ја принудел Владата на Никола Груевски да се откаже од власта, а 62 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги убедел да гласаат за распуштање на Собранието.Форум во неколку наврати пишуваше за плановите на опозицијата која сака да се врати на своите позиции, па дури и на власт. Сценариото би било од социјални немири, до влошени меѓуетнички односи и меѓународна изолација. Во заднина би било лобирање кај меѓународната заедница. Противпланот на власта би бил мини-реконструкција на Владата или, пак, промена на албанскиот партнер во власта – ДУИ да биде заменета со Нова демократија на Имер Селмани кој на изборите освои неверојатни 150 илјади гласови и со ДПА. ДУИ го доби Сарај, но речиси ги изгуби Тетово и Гостивар кои досега беа целосно под контрола на оваа партија. Без овие два града, Груевски не би се согласил да го има крај себе Али Ахмети чии министри и онака не се покажаа во најдобро светло.СДСМ СЕ КРСТИ ВО БАНКРОТАко до пред изборите сценаријата беа само во рамките на шпекулации, анонимни извори од партии или, пак, анализи – резултатите на изборите ги натераа сдсмовците јавно и отворено да говорат за плановите како ќе се вратат на власт, и тоа не на следните редовни парламентарни избори, ами уште наесен, најверојатно на 15 септември.Прв призна Владо Бучковски, поранешен претседател, а сега актуелен пратеник на СДСМ. Бучковски и СДСМ на неверојатен начин, поразот од 22 март кога освоија само четворица градоначалници го претвори во победа. Излегоа дури и со некои збирни бројки од пола милион освоени гласови од претседателските избори со освоените гласови за градоначалници и советнички листи што за најголема опозициска партија делува крајно несериозно.Бучковски вели дека неговата партија не смета само на гласовите на СДСМ, на свое конто ги лепи и гласовите на Нано Ружин, Љубе Бошкоски, Мируше Хоџа и на Селмани. “Да потсетам, на последните парламентарни избори тие освоија 480.000 гласа, а овие претседателски избори 150.000 гласа помалку. Според освоените гласови на СДСМ – 200.000 за Фрчкоски, и на ЛДП – 40.000 гласа за Ружин, станува јасно дека опозицијата по трет пат во 2009 г. како и во 2006 и во 2008 г. има приближно ист број гласови. Но, против политиката на Владата во кампањата беа и Селмани и Бошкоски и Мируше Хоџа”, неверојатно пресметува Бучковски за весникот Шпиц.Но, ниту Селмани, ниту Бошкоски ветиле поддршка на СДСМ. Напротив, и едниот и другиот му се обратија на Груевски.“Сам против 25 политички партии и машинерии докажав дека можат да бидат поразени. Стануваме релевантен фактор, фактор со кој мора да се разговара”, изјави Бошкоски откако ДИК објави дека освоил речиси 150 илјади гласови.Она на што се надева Црвенковски за реализација на своето сценарио е банкротирање на државната каса. Тогаш, според плановите на СДСМ, било најдобро време да се удри по власта. “Штрајковите и незадоволните групи ќе ја добијат целосната поддршка од СДСМ. Тоа е сосема легитимно”, велат извори од партијата.Оттаму се подготвени логистички и кадровски да ги поддржат овие целни групи. Дополнително СДСМ ќе биде консолидирано поради Црвенковски кому ретко кој од партијата може да му се спротивстави, па послушноста ќе го зацврсти партиското јадро.Чеканиот банкрот, според прогнозите на економските експерти на СДСМ и девалвацијата што ја најави Фрчкоски, како претседателски кандидат, би се случил токму во септември.“Отворањето на картите” со кои игра Црвенковски, велат во СДСМ,  било направено и за да се создаде одредена групна психологија кај членството надвор од централата и симпатизерите на СДСМ, дека партијата по пауза од пет години најпосле функционира.НОВО МНОЗИНСТВО?!Но, за да издејствува избори, на Црвенковски ќе му требаат најмалку 61 пратеник кој ќе гласа за распуштање на сегашниот состав на Собранието и закажување нов датум за избори. Предвремените парламентарни избори му успеаја засега само на Груевски, и тоа додека тој ја имаше власта.СДСМ на неколку пати се обидуваше од опозиција да придобие пратеници и да го смени мнозинството во Собранието, но никогаш не успеа.На што смета СДСМ?Преговори со Љубе Бошкоски биле направени само пред изборите, сега тој се повлекува од блискоста со СДСМ и Црвенковски и ì се обраќа на власта. Селмани е близок човек на Груевски. ЛДП и Јово Манасиевски веќе направиле почетни преговори со ВМРО-ДПМНЕ за влез во Владата. Мендух Тачи пред неколку месеци, лут на Груевски оти не го прими во Владата, кокетираше со Црвенковски, но сега како да подзастана.На Црвенковски за преговори му останува само ДУИ и Али Ахмети.Избори од раководството на СДСМ признаваат дека имале контакти со стариот партнер, особено сега откога ДУИ не се покажа како силна партија.Но и неговите пратеници не се доволни за да се стигне до 61, особено што само ВМРО-ДПМНЕ со помалите партии кои гравитираат околу него има 62 пратеника.“Во такви услови ќе гласаат и пратениците на власта. Очигледно ќе се формира ново мнозинство. Кој ќе може во услови на банкротирање да гласа против народот”, велат извори од СДСМ.Но, пред планираното ново мнозинство не е исклучено СДСМ да игра и на бојкот во вториот круг на изборите. Бојкотот е како можно решение за Фрчкоски кој не може да ги искомпензира за сметка на Бошкоски. Тоа го покажуваат анализите и рејтинзите изработени токму од агенции блиски на СДСМ. Според последните податоци, СДСМ не може да смета на разнебитување на вмровското гласачко тело во рамките на вториот круг, т.е. прелевање на гласовите од Бошкоски поради тоа што Бошкоски не ни добил многу гласови од вмровските симпатизери. Напротив, според анализата, најголем процент од  гласовите на неопределените избирачи, односно на избирачите кои од разни причини не сакаа да кажат за кого ќе гласаат, на овие претседателски избори отидоа кај Бошкоски. Според тоа, може да се заклучи дека, доколку тие беа крајно незадоволни од работата на Груевски, уште во првиот круг ќе се определеа за Фрчкоски. Слично е и со гласовите на Селмани. Оттука, единствен начин да се порази Иванов, барем времено, и да се купи уште некоја недела време е да се оди на бојкот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

МЗ: Официјалната статистика медиумите секогаш да ја објавуваат од официјалниот меил на Министерството

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека Институтот за јавно здравје ги има дообработено тестовите за ковид-19, кои синоќа ги работела Лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностика.

„Согласно дополнителните завршени тестови, денешната статистика на новодијагностицирани пациенти со коронавирус во земјава изнесува 125. На веб-страницата на ИЈЗ се објавени и дополнителните завршени тестови.

Официјалната статистика секогаш медиумите да ја објавуваат од официјалниот меил на Секторот за односи во јавноста во Министерството за здравство“ се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Два смртни случаи и 125 нови случаи на Ковид-19 во Македонија

Објавено пред

Во последните 24 часа се потврдени два смртни случаи и 125 новозаболени од коронавирус во Македонија, соопшти Министерството за здравство. Направени се 1.085 тестирања.

Најголем број од новите случаи се од Скопје-46, Kуманово-19, Штип-17, Тетово-16 случаи, во Охрид се потврдени пет нови случаи, во Струга-седум, Велес-три, Битола-еден, Гостивар-шест, Неготино-два случаи и по еден нов случај во Кочани, Делчево и Прилеп.

Починаа две лица, пациент од Прилеп на возраст од 73 години, хоспитализиран во ГОБ „8 септември“ од 19 мај и пациентка од Струмица (67години) хоспитализирана на Клиника за неврохирургија од 18 мај.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира осум оздравени пациенти, во Прилеп-два, Тетово-еден, Велес-четири и Свети Николе-еден.

Вкупната бројка на дијагностицирани случаи во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2.915, бројката на оздравени пациенти е 1.640, на починати е 151, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.124.

Последната дистрибуција по градови е следна:
•       Скопје 1201, активни 595
•       Куманово 545, активни 129
•       Дебар 52, активни 1
•       Штип 161, активни 123
•       Прилеп 218, активни 29
•       Тетово 273, активни 115
•       Струга 98, активни 26
•       Велес 141, активни 27
•       Битола 30, активни 4
•       Охрид 30, активни 13
•       Кавадарци 6, активни 1
•       Гостивар 47, активни 26
•       Гевгелија 6, активни 2
•       Струмица 5, активни 2
•       Крива Паланка 6, активни 0
•       Радовиш 4, активни 0
•       Крушево 3, активни 0
•       Кочани 43, активни 12
•       Пробиштип 5, активни 3
•       Демир Хисар 1, активни 0
•       Македонски Брод 2, активни 0
•       Пехчево 3, активни 0
•       Берово 2, активни 1
•       Валандово 3, активни 2
•       Виница 3, активни 1
•       Делчево 2, активни 1
•       Кратово 3, активни 1
•       Свети Николе 3, активни 2
•       Кичево 3, активни 1
•       Неготино 16, активни 7 (*9 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.085 теста се преку: ИЈЗ –663, ЦЈЗ Скопје-12, Авицена –128, Биотек -42, Жан Митрев (Филип Втори) –144, Систина со PCR метода –41 и МАНУ -55.

Досега во земјата се направени вкупно 35.471 тестирања на ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 113 теста се во рамките на скринингот во градинки во Штип и Кочани и не се регистрирани позитивни случаи на ковид-19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се седум нови, а вкупно хоспитализирани 58 пациенти. На кислородна поддршка се 27 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 12 нови, а вкупно хоспитализирани 38 пациенти. На респираторна машина се седум, a со потешка клиничка слика се уште осум пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 11 пациенти, а на домашно лекување преку болницата се следат 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 21 пациент. На инфективните одделенија во Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 31 пациент – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Прикажи повеќе...

Македонија

Филипче: Медиумите да престанат да изнесуваат непроверени информации за бројот на заболени од Ковид-19

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, упати молба до медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени лица од Ковид-19.

„Деновиве голем број на медиуми уште рано наутро објаувуваат неофицијални и речиси секогаш неточни информации за бројот на новозаболени. Од самиот почеток на оваа криза лично јас и целиот мој тим за односи со медиуми сме ваш партнер. Веќе 100 дена навремено, прецизно и транспарентно ја известуваме јавноста. Ги соопштуваме сите детали за новозаболените од Ковид-19, сè со цел медиумите да имаат точна информација.
Уште еднаш ги замолувам медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени лица од Ковид-19. Ги молам да ја зачуваат својата улога и задача која ја имаат кон јавноста за навремено, точно и проверено известување“, вели Филипче.

Тој вели дека непримерно е во ситуација кога има секојдневно заболени и секојдневно се известува и за секоја најмала промена, да се шпекулира со податоци токму од страна на оние кои треба да обезбедат прецизна информација за јавноста.

Со тоа, вели Филипче, се внесува конфузија кај населението и недоверба во институциите. Министерот наведува и дека искрено верува дека ова не е целта.

„Објавувањето број на новозаразени со Ковид-19 од страна на медиумите не смее да биде трка на ексклузивитет, зошто станува збор за чувствителни информации за здравјето и животот на граѓаните. Објавувањето на вакви непроверени информации е уште повеќе несфатливо затоа што Министерството за здравство редовно ги објавува сите информации, а доколку има промени и по неколку пати на ден. Сите прашања на новинарите се одговараат постојано и на дневно ниво“, вели Филипче и додава дека искрено се надева дека оваа пракса ќе престане.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа9 часа

(Видео) Полицаец соборен од коњ на протестите во Лондон

Британската полиција и демонстрантите се судрија вечерва во близина на резиденцијата на британскиот премиер во Лондон, за време на протестите...

Европа9 часа

(Видео) Хаос во Хамбург – полицијата со водени топови против демонстрантите

Полицијата во германскиот град Хамбург употреби бибер спреј против демонстрантите и распореди водени топови откако протестите во знак на поддршка...

Свет12 часа

Големи протести против расизмот се шират во светот

Илјадници демонстранти излегоа на улиците во Европа и Австралија, како и стотина во Токио и Сеул, за да ги поддржат...

Македонија15 часа

Два смртни случаи и 125 нови случаи на Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се потврдени два смртни случаи и 125 новозаболени од коронавирус во Македонија, соопшти Министерството за здравство. Направени...

Македонија16 часа

Филипче: Медиумите да престанат да изнесуваат непроверени информации за бројот на заболени од Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, упати молба до медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени...

Македонија18 часа

НАкС: Со одлуката на Владата повеќе нема правна дилема за спроведување на изборите на УКИМ

Со одлуката на Владата  да се стават во мирување сите активности за избор на органи на управување повеќе нема правна...

Регион19 часа

Вучиќ: Нема среќно решение за Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави денеска дека кога станува збор за Косово, нема среќно решение за Србија и дека, какво...

Свет19 часа

Минеаполис им забрани на полицајците да применуваат сила со задушување при апсење

Градското собрание на Минеаполис донесе одлука за забрана за задушување на лице за време на полициско апсење. Одлуката доаѓа по...

Свет21 час

(Видео) Џастин Трудо клекна на колена во знак на поддршка на демонстрантите

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, клекна на колена во знак на солидарност со демонстрантите на вчерашниот протест против расизмот што...

Свет22 часа

(Видео) Трамп: Ова е прекрасен ден за Флојд

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на конференцијата за економското закрепнување на Америка, зборуваше и за протестите по убиството...

Спорт22 часа

Брендот Џордан ќе донира 100 милиони долари за борбата против расизмот

Брендот „Џордан“ во наредните 10 години, поради убиството на Џорџ Флојд и новонастанатата ситуација во САД, ќе донира 100.000.000 долари,...

Македонија1 ден

Влада: 30 милиони денари за здруженија и фондации за справување со корона кризата

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за мерки...

Свет1 ден

СЗО: Секој треба да носи маска на јавен простор

Светската здравствена организација ги ажурираше своите насоки во борбата против Ковид-19 и сега препорачува дека секој треба да носи маска...

Македонија2 дена

Не се планираат рестрикции од понеделник и покрај бројките на новозаболени

Не се планираат никакви рестриктивни мерки од понеделник и покрај големите бројки на новозаболени од коронавирус. Министерот за здравство Венко...

Македонија2 дена

Заболени 11 здравствени работници од ГОБ „8 Септември“

Единаесет здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ се заболени од коронавирусот. Дополнително, новозаболени има и од Гинеколошко-акушерската клиника, соопшти министерот...

Македонија2 дена

Филипче: 90 отсто од новозаболените се асимптоматски, кластерите се под контрола

Ситуацијата е под контрола, убедува министерот за здравство Венко Филипче откако денеска земјава го достигна пикот според новозаразени. Тој не...

Македонија2 дена

Регистрирани 180 случаи на коронавирус, 109 се од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на...

Македонија2 дена

Петровска: Пронајдени се снимките од кафеаната каде што беше Мицкоски

Одземен е уредот за снимање од кафеаната каде што седел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кога инспектори беа спречени да...

Македонија2 дена

Заев до Ахмети: Ако ДУИ условува со позицијата премиер, нема да биде дел од идната Влада

Доколку ДУИ има услов за коалиција за Влада, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада, порача на „Фејсбук“...

Македонија2 дена

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус. Тој...

Досие