Контакт

Македонија

Црвенковски повторно мантра: На 15 септември…

Објавено пред

Поразително враќање

Црвенковски се заканува дека наесен ќе ја принудел Владата на Никола Груевски да се откаже од власта, а 62 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги убедел да гласаат за распуштање на Собранието. Она на што се надева тој за реализација на своето сценарио е банкротирање на државната каса. Тогаш, според плановите на СДСМ, било најдобро време да се удри по власта Пишува: Катерина НЕШКОВАБранко Црвенковски, и покрај тоа што е извесно дека нема мандат за нова државничка функција, сè уште оди на работа во својот претседателски кабинет. “Согласно со Уставот, мандатот на Претседателот истекува на 12 мај и до тој ден тој ќе ја врши претседателската функција со сите работни обврски”, известуваат од Кабинетот на Црвенковски.Можеби не сака државата да ја остави без претседател, а нацијата без татко сè до дефинитивното прогласување на Ѓорге Иванов или на Љубомир Фрчкоски за нов шеф на државата?Но, службеници од неговиот кабинет велат дека тој одамна ги спакувал личните работи и се преселил на Бихаќка бб. Се говори дека на Црвенковски веќе му била отстапена канцеларија од која би можел да дава инструкции за неговото формално враќање на партискиот конгрес во мај. Со тоа сè би се вратило на свое место. Сè би било по старо.Од она што го најавуваат неговите од СДСМ, е дека тој ќе ја користи дури и истата мантра: “На 15 септември…”.Се заканува дека наесен ќе ја принудел Владата на Никола Груевски да се откаже од власта, а 62 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги убедел да гласаат за распуштање на Собранието.Форум во неколку наврати пишуваше за плановите на опозицијата која сака да се врати на своите позиции, па дури и на власт. Сценариото би било од социјални немири, до влошени меѓуетнички односи и меѓународна изолација. Во заднина би било лобирање кај меѓународната заедница. Противпланот на власта би бил мини-реконструкција на Владата или, пак, промена на албанскиот партнер во власта – ДУИ да биде заменета со Нова демократија на Имер Селмани кој на изборите освои неверојатни 150 илјади гласови и со ДПА. ДУИ го доби Сарај, но речиси ги изгуби Тетово и Гостивар кои досега беа целосно под контрола на оваа партија. Без овие два града, Груевски не би се согласил да го има крај себе Али Ахмети чии министри и онака не се покажаа во најдобро светло.СДСМ СЕ КРСТИ ВО БАНКРОТАко до пред изборите сценаријата беа само во рамките на шпекулации, анонимни извори од партии или, пак, анализи – резултатите на изборите ги натераа сдсмовците јавно и отворено да говорат за плановите како ќе се вратат на власт, и тоа не на следните редовни парламентарни избори, ами уште наесен, најверојатно на 15 септември.Прв призна Владо Бучковски, поранешен претседател, а сега актуелен пратеник на СДСМ. Бучковски и СДСМ на неверојатен начин, поразот од 22 март кога освоија само четворица градоначалници го претвори во победа. Излегоа дури и со некои збирни бројки од пола милион освоени гласови од претседателските избори со освоените гласови за градоначалници и советнички листи што за најголема опозициска партија делува крајно несериозно.Бучковски вели дека неговата партија не смета само на гласовите на СДСМ, на свое конто ги лепи и гласовите на Нано Ружин, Љубе Бошкоски, Мируше Хоџа и на Селмани. “Да потсетам, на последните парламентарни избори тие освоија 480.000 гласа, а овие претседателски избори 150.000 гласа помалку. Според освоените гласови на СДСМ – 200.000 за Фрчкоски, и на ЛДП – 40.000 гласа за Ружин, станува јасно дека опозицијата по трет пат во 2009 г. како и во 2006 и во 2008 г. има приближно ист број гласови. Но, против политиката на Владата во кампањата беа и Селмани и Бошкоски и Мируше Хоџа”, неверојатно пресметува Бучковски за весникот Шпиц.Но, ниту Селмани, ниту Бошкоски ветиле поддршка на СДСМ. Напротив, и едниот и другиот му се обратија на Груевски.“Сам против 25 политички партии и машинерии докажав дека можат да бидат поразени. Стануваме релевантен фактор, фактор со кој мора да се разговара”, изјави Бошкоски откако ДИК објави дека освоил речиси 150 илјади гласови.Она на што се надева Црвенковски за реализација на своето сценарио е банкротирање на државната каса. Тогаш, според плановите на СДСМ, било најдобро време да се удри по власта. “Штрајковите и незадоволните групи ќе ја добијат целосната поддршка од СДСМ. Тоа е сосема легитимно”, велат извори од партијата.Оттаму се подготвени логистички и кадровски да ги поддржат овие целни групи. Дополнително СДСМ ќе биде консолидирано поради Црвенковски кому ретко кој од партијата може да му се спротивстави, па послушноста ќе го зацврсти партиското јадро.Чеканиот банкрот, според прогнозите на економските експерти на СДСМ и девалвацијата што ја најави Фрчкоски, како претседателски кандидат, би се случил токму во септември.“Отворањето на картите” со кои игра Црвенковски, велат во СДСМ,  било направено и за да се создаде одредена групна психологија кај членството надвор од централата и симпатизерите на СДСМ, дека партијата по пауза од пет години најпосле функционира.НОВО МНОЗИНСТВО?!Но, за да издејствува избори, на Црвенковски ќе му требаат најмалку 61 пратеник кој ќе гласа за распуштање на сегашниот состав на Собранието и закажување нов датум за избори. Предвремените парламентарни избори му успеаја засега само на Груевски, и тоа додека тој ја имаше власта.СДСМ на неколку пати се обидуваше од опозиција да придобие пратеници и да го смени мнозинството во Собранието, но никогаш не успеа.На што смета СДСМ?Преговори со Љубе Бошкоски биле направени само пред изборите, сега тој се повлекува од блискоста со СДСМ и Црвенковски и ì се обраќа на власта. Селмани е близок човек на Груевски. ЛДП и Јово Манасиевски веќе направиле почетни преговори со ВМРО-ДПМНЕ за влез во Владата. Мендух Тачи пред неколку месеци, лут на Груевски оти не го прими во Владата, кокетираше со Црвенковски, но сега како да подзастана.На Црвенковски за преговори му останува само ДУИ и Али Ахмети.Избори од раководството на СДСМ признаваат дека имале контакти со стариот партнер, особено сега откога ДУИ не се покажа како силна партија.Но и неговите пратеници не се доволни за да се стигне до 61, особено што само ВМРО-ДПМНЕ со помалите партии кои гравитираат околу него има 62 пратеника.“Во такви услови ќе гласаат и пратениците на власта. Очигледно ќе се формира ново мнозинство. Кој ќе може во услови на банкротирање да гласа против народот”, велат извори од СДСМ.Но, пред планираното ново мнозинство не е исклучено СДСМ да игра и на бојкот во вториот круг на изборите. Бојкотот е како можно решение за Фрчкоски кој не може да ги искомпензира за сметка на Бошкоски. Тоа го покажуваат анализите и рејтинзите изработени токму од агенции блиски на СДСМ. Според последните податоци, СДСМ не може да смета на разнебитување на вмровското гласачко тело во рамките на вториот круг, т.е. прелевање на гласовите од Бошкоски поради тоа што Бошкоски не ни добил многу гласови од вмровските симпатизери. Напротив, според анализата, најголем процент од  гласовите на неопределените избирачи, односно на избирачите кои од разни причини не сакаа да кажат за кого ќе гласаат, на овие претседателски избори отидоа кај Бошкоски. Според тоа, може да се заклучи дека, доколку тие беа крајно незадоволни од работата на Груевски, уште во првиот круг ќе се определеа за Фрчкоски. Слично е и со гласовите на Селмани. Оттука, единствен начин да се порази Иванов, барем времено, и да се купи уште некоја недела време е да се оди на бојкот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Новиот граничен премин со Бугарија ќе придонесе во развојот на пограничните општини

Објавено пред

Изградбата на нов граничен премин помеѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија и стимулирањето на малите и средни претпријатија во пограничните општини ќе биде главниот приоритет на идната прекугранична програма што ќе ја спроведат двете држави со финансирање од ЕУ.

Ова се главните приоритети и цели кои беа поставени на првиот состанок на Заедничката работна група за развој на програмата за прекугранична соработка INTERREG меѓу двете земји за периодот 2021 – 2027 година, што се одржа во бугарското Министерството за регионален развој и јавни работи, каде претседател беше бугарската заменик министерката Деница Николова, заедно со Димитар Ванчов од Министерството за локална самоуправа.

„ Изградбата и развојот на транспортната поврзаност меѓу двете земји е главен приоритет, што ќе ги подобри социо-економските карактеристики на пограничните области во најголем степен, а со тоа ќе придонесеме и за развој на приоритетите на ЕК во развојот на регионите, рече Николова.

Финансирањето во рамките на програмата предвидува или изградба на граничен премин Клепало кај Струмјани или продолжување на граничниот премин Логодаж меѓу Станке Лисичково и Делчево. Која мерка ќе биде поддржана ќе биде јасна од социо-економската анализа која е во тек, а треба да биде готова до крајот на годината, додека пак следната година финансиската рамка за проектот треба да ја изгласа Европскиот парламент.

Работната група, воведува некои иновации во рамките на програмата, пред  се да се намалат административните формалности, како што се намалување на контролните нивоа, роковите за одобрување на проектот, контролите за спроведување на проектот и др. Исто така се формира посебен мал проект за поддршка на претприемачите за обука, подобрување на производствениот капацитет и друго, соопшти Министерство за локална самоуправа.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сончево време со температура до 30 степени

Објавено пред

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе биде во интервал од 1 до 10 а дневната од 23 до 30 степени, информира УХМР.

Во Скопје, сончево и топло со утринска температура 9 и дневна до 28 степени.

Во наредните денови продолжува периодот на топло време со натпросечни дневни температури за овој период од годината. Во петок и сабота на места ќе има зголемена облачност и услови за слаб локален дожд.

Прикажи повеќе...

Македонија

Променет режим на сообраќај, ќе се поставува осветлување во тунелите кај Демир Капија

Објавено пред

На магистрален пат А1, делница Демир Капија-Смоквица, заради изведба на осветлување и сигнализација на тунелите Демир Капија 1 и Демир Капија 2, ќе има времена измена на режимот на сообраќајот. Сообраќајните знаци за изменет режим на сообраќајот ќе почнат да се поставувуваат од 17.10.2019 година, а предметната сообраќајна согласност е со рок на важност од 3 (три) месеци, информира АМСМ.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион32 минути

Сараево: Малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и нејзината мајка под...

Свет41 минута

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа60 минути

Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија11 час

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија13 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија15 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа17 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија18 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија19 часа

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија20 часа

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија20 часа

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет21 час

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион22 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија22 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет24 часа

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет24 часа

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет24 часа

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион1 ден

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа1 ден

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Македонија1 ден

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Досие