Контакт

Македонија

Отворена Дигиталната библиотека на Македонија

Објавено пред

Во состав на Националната и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ во Скопје на површина од 3.300 квадратни метри во неделата беше отворена новата дигитална библиотека на Македонија за која македонската Влада издвои 120 милиони денари

dobivaj vesti na viber

Библиотеката ја отвори премиерот Никола Груевски, а на свеченоста присуствуваа и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, министерот за образование и наука Перо Стојановски и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски.„По повод празникот Свети Кирил и Методиј денеска го извршивме отворањето на новата зграда на Националната и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ која доби два ката депоа што многу недостасуваа, бидејќи имаше голем број материјали, книги и ракописи што досега се чуваа несоодветно и поради недостиг на простор се уништуваа“, рече на отворањето премиерот Груевски.Геувски додаде дека се очекува поврзување со европската и светската дигитална библиотека со што за македонските граѓани достапни ќе станат милиони книги и вредни дела.Целта на дигиталната библиотека е да го заштитува и презентира сето она што Македонија го поседува како книжно културно наследство. Во неа ќе бидат сместени само ретки збирки што се книжно културно наследство, како археографската која опфаќа книги и ракописи, ориенталната, ретката периодика и музичката збирка.Министерката Канческа-Милевска во своето обраќање истакна дека отворањето на библиотеката е зафат со кој на бесценетото книжевно богатство што го поседува Македонија ќе му се гарантира дополнителна сигурност и зачувување во ризницата на македонската меморија. „Изградбата на Дигиталната библиотека претставува врв на ова наше настојување, кое, убедена сум, ќе даде особени резултати во презентацијата, заштитата и користењето на богатото национално книжевно наследство – низ својата дигитална форма. Современите стандарди пропишани за дигиталните форми во доменот на нивното сместување, чување, заштита и користење ќе бидат запазени во новиот објект на Националната библиотека. Конечно ќе се создаде дом со големи техничко технолошки можности, и што е од голема важност, депо, во кое што вредната книжнина која досега беше лоцирана на повеќе места во државата, во најсовремен формат ќе остане за генерациите кои ние сигурно нема да ги познаваме, но доволно е тоа што на овој начин тие ќе не’ запознаат нас…  Овој проект има извонредно значење затоа што носи двојна придобивка – преку дигиталната библиотека, светските научни и културни вредности ќе бидат достапни за македонската јавност, а со тоа пошироката стручна и научна публика добива можност нив да ги користи и да ги примени во развојни и научни цели за развојот на нашата земја. Република Македонија, како источник  на словенската писменост, земја во која книгата и пишаниот збор отсекогаш имале „тежина на еден живот“, има цивилизациска обврска да го сподели со светот она што го поседува.. Капиталните инвестиции во областа на културата се влог во иднината на Република Македонија. Музејот на вода, Спомен куќата на Мајка Тереза, кои ги промовиравме пред македонската јавност, а сега и доградбата на Националната библиотека, како и низата проекти кои се во фаза на реализација се цврста основа на архитектониката на македонската култура и традиција, која за секоја од овие дејности добива своја физичка адреса. Тоа е она со што ги стимулираме и сегашните и идните генерации да создаваат нови  вредности кои ќе бидат дел и сопственост на современа Европа. Наша обврска е да се зачуваат минатото и меморијата на современата цивилизација за идните поколенија“, рече меѓу дргуото министерката Канческа-Милевска. Новата дигитализирана и виртуелна библиотека ќе има и тренинг-центар за обука на библиотекарите и на сите заинтересирани посетители. Објектот е пуштен во употреба 11 месеци по поставување на камен-темелникот. По пристигнувањето на опремата која се очекува, библиотеката ќе биде отворена за сите заинтересирани посетители. Директорот на библиотеката Миле Бошевски при денешната свеченост на премиерот Груевски му ја додели Светиклиментовата статуетка за афирмација на националното книжевно богатство преку проекти, додека на министерката Канческа-Милевска и беше врачена позлатена плакета.

Македонија

СДСМ: Охридскиот рамковен договор е важен документ кој донесе мир и ги отвори вратите кон евроинтеграциите

Објавено пред

„Рамковниот договор, потпишан на денешен ден пред 21 година во Охрид, стави крај на конфликтот од 2001 година и отвори почеток на ново поглавје во политичкиот живот на Македонија. Охридскиот рамковен договор е важен документ, неиздвоив дел од историјата на државата, договор, кој донесе мир, правична застапеност на заедниците во општестениот живот, соживот во мултиетничкиот карактер на македонското општество. Тој е патоказот кон стабилната иднина, документ кој ги отвори вратите кон евроинтеграциите на државата и пример за надминување на поделбите“ соопштија од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Од партијата велат дека „државата во изминатите две децении се издигна над поделбите, во општество пример за соживот, толеранција, социјална правда, еднакви можности за сите граѓани“.

„Денеска, благодарение на одговорните и државнички политики на СДСМ, Република Северна Македонија го живее концептот „Едно општество за сите“, како полноправна членка на НАТО, со започнати преговори за членство во Европската унија. Денес нашиот територијален интегритет е заштитен од најмоќниот сојуз на светот, денес државата е еднаква со демократскиот свет. По 21 година од потпишувањето на Рамковниот договор нема делби, туку инклузивно и мирно решавање на сите предизвици, посветеност на економскиот напредок и благосостојбата на сите граѓани“ велат од владејачката партија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака:

„Пред 21 година, во Охрид, претседателите на четирите тогашни најголеми политички партии заедно со претседателот Борис Трајковски и претставниците на ЕУ и на САД го потпишаа Рамковниот договор кој ја спречи натамошната ескалација на конфликтот и донесе мир и стабилност како предуслови за натамошен демократски развој на македонското општество.

Клучните придобивки од договорот беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет, како и унитарниот карактер на државата. Со него се поставија и темелите за уставни и законодавни измени со кои се гарантираат правата на помалку бројните етнички заедници.

Во изминатите 21 година, меѓу другото и преку имплементација на Рамковниот договор станавме членка на НАТО, а, добивме статус на кандидат и ги отворивме преговорите со Европската Унија. Во тој процес изградивме модел на функционална мултиетничка демократија која ги зачува мирот и стабилноста и постави највисоки стандарди за правата на заедниците.

Денес, кога сведочиме на војна на европско тло и кога живееме под притисокот на старите и новите безбедносни закани мораме секогаш пред очи да го имаме еден од основните принципи на Рамковниот договор со кој употребата на насилство заради постигнување на политички цели се отфрла целосно и безусловно, затоа што само политички решенија и дијалог можат да гарантираат стабилна и демократска иднина.

Сите наши напори во иднина да ги насочиме кон многу посилен економски развој, квалитетно образование и здравство, и здрава животна средина во која ќе постојат сите претпоставки за секој наш граѓанин да ги реализира своите амбиции и потенцијали“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Бочварски: Започнавме со рехабилитација на транзитот низ Штип

Објавено пред

Владата преку Министерството за транспорт и врски, како најголем инвеститор во земјата и поддржувач на општините, работи активно во реализација на транспортната стратегија, а тоа е изградба и модернизација на патната инфраструктура низ целата држава, изјави министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, кој денеска заедно со директорот на ЈП за одржување на регионални и магистрални патишта, Костадин Ацевски, извршија увид во рехабилитација на транзитот низ Штип.

dobivaj vesti na viber

Транзитот низ Штип се рехабилитира со средства обезбедни преку Јавното претпријатие за одржување на регионалните и магистрални патишта, во соработка со Министерството за транспорт и врски, во висина од 20 милиони денари.

„Особено ми е драго што започнавме со рехабилитација на овој патен правец. Како што ветивме пред граѓаните, еве денеска тоа го гледаме на дело, започнуваме со гребење на оштетениот асфалт и поставување на комплетно нов слој асфалт, инвестиција во висина од над 20 милиони денари преку централната власт, со што обезбедуваме побезбедно патување на нашите граѓани. Во изминатиот период реоконстуриравме транзити и низ други градови во земјата Виница, Делчево, Охрид, Крушево, а наскоро започнува и реконструкцијата на транзитот низ Тетово. Сакам да ги уверам сите граѓани дека сме максимално посветени во исполнувањето на нашата цел, а тоа е безбедна и модерна патна инфраструктура низ целата земја“ – изјави министерот Бочварски.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Блинкен: Загрижени сме дека ДНР ќе покрене обвинение против Хрват, Британец и Швеѓанец

Властите на САД се загрижени дека Врховниот суд на Народна Република Доњецк (ДНР) би можел да покрене обвинение против еден...

Македонија2 часа

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион2 часа

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа3 часа

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија3 часа

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет4 часа

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија15 часа

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија16 часа

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион17 часа

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа18 часа

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија19 часа

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет21 час

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија21 час

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија23 часа

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ24 часа

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...

Економија24 часа

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции....

Топ1 ден

Со закана со пиштол успеале да изнудат 20.000 евра, приведени две лица од Скопје

Од страна на СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал, во координација...

Европа1 ден

Поранешниот германски канцелар Шредер го тужи парламентот поради одземените привилегии

Поранешниот германски канцелар, Герхард Шредер, го тужи парламентот во обид да ги врати посебните привилегии што му беа одземени во...

Македонија1 ден

СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ се грижат за граѓаните со поскапување на комуналните услуги

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ по којзнае кој пат докажаа дека воопшто не се грижат за граѓаните, туку на прво место ги...

Европа1 ден

„Вашингтон пост“: ФБИ кај Трамп бараше документи поврзани со нуклеарно оружје

За време на претресот на домот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, агенти на ФБИ пребарувале доверливи документи поврзани со...