Контакт

Македонија

Премиерот Груевски ги повика израелските бизнисмени да инвестираат во Македонија

Објавено пред

Македонија им нуди одлични можности на странските инвеститори, затоа ве повикувам да дојдете и да инвестирате, им порача премиерот Груевски во понеделник попладне во Тел Авив на израелските бизнисмени на бизнис-форумот на кој заедно ги презентираа економските можности за инвестирање во Македонија

– Нашата земја е кандидат за полноправно членство во ЕУ и НАТО и е потписник на три мултилатерални договори за слободна трговија со што се отвора пристап до пазар со 650 милиони купувачи. Покрај тоа Владата во технолошко-индустриските развојни зони нуди специјални поволности за странските инвеститори како што се ослободување од оданочување на данокот на профит во првите 10 години, 50 процентно ослободување од персонален данок на доход во првите пет години, ослободување од царини и ДДВ за извозно ориентираните производи, како и ослободување од данок на имот – рече премиерот Груевски. Тој истакна дека ММФ констатирала оти Македонија многу полесно ја надминала глобалната економска криза од повеќето земји во регионот. Нашата економија, нагласи Груевски, во последните 15 години нуди стабилни цени со годишна инфлација од околу 2,7 отсто и стабилен девизен курс што доведе до намалување на јавниот долг. Воведувањето на рамниот данок од 10 отсто и ослободувањето од оданочување на реинвестираната добивка доведе до зголемување на директните странски инвестиции во последните три години за околу 7,3 отсто од БДП. – Студијата „Doing Business“ на Светската банка ја прогласи Македонија за трет реформатор во светот и ја позиционира на 32-та позиција во светски рамки во годишното рангирање. Мотото на нашата Влада е „Помалку бирократија, повеќе бизнис“, како потврда на регистрирањето компанија само за четири часа. Ние ја воведовме регулаторната гилотина како проект кој ги елиминира административните потешкотии за водење бизнис – рече премиерот Груевски. Претседателот на македонската Влада нагласи дека во последните три години земјата од 105-то го подобрила своето рангирање на листата за перцепција на корупцијата на 71-то место, што, според него, е резултат на реформите во судството.- Во моментов се реализираат многу проекти за подобување на инфраструктурата како што се модернизацијата на енергетскиот сектор, аеродромите и автопатиштата каде што израелските компании можат да играат значајна улога. Затоа сакам да и’ посакам успех на новопромовираната Израелско-македонска стопанска комора. Се надевам дека таа ќе не’ охрабри да ги надминеме бирократските пречки за да се формализираат нашите економски врски со договор за економска и трговска соработка – рече премиерот Груевски. Директорот на Израелскиот институт за извоз и меѓународна соработка Ави Хефетц рече дека е горд што Израел е признат како глобален лидер во био и нано технологија, во безбедносните системи и модерната агрокултура. – Во изминатиот период соработката меѓу нашите две земји слабо се развива. Ние сакаме да ги зголемиме бизнис-врските и се надевам дека денешниот бизнис-форум ќе придонесе за тоа – рече Хефетц.Претседателката на новопромовираната Стопанска комора Израел – Македонија, Михал Грајевски, чии предци се од Битола, порача дека многу од израелските бизнисмени веќе се присутни во Македонија и додаде дека останатите дошле на Форумот за да се запознаат со условите што ги нуди државата за бизнис. – Планираме новата комора да биде активна со вклучување на бизнисмени и политичари од двете земји – рече Грајевски истакнувајќи дека е значајно што група израелски стопанственици во наредните шест месеци ќе ја посети Македонија на владина сметка. Македонскиот амбасадор во Израел, Пајо Авировиќ, порача дека двете земји создаваат најдобри можни услови за развој на економската соработка. Според него, доказ за тоа се и неодманешната посета на македонскиот претседател Ѓорге Иванов на Израел и денешната на премиерот Груевски. Економските услови за водење бизнис во Македонија на израелските бизнисмени им ги претставија вицепремиерот Пешевски и директорот на Агенцијата за странски инвестиции Мизо. Тие им порачаа дека македонските компании нудат добри можности за соработка. Според Виктор Мизо, се очекува израелските бизнисмени во Македонија да вложат во земјоделството, особено во откупот на квалитетни замјоделски производи и нивно пласирање во странство, во градежништвото преку изградба и продажба на недвижни објекти, во ИТ-секторот со изработка на софтвери, во менаџирањето со водата, продажбата на технологија поврзана со воени цели, како и во зголемувањето на туристичката размена меѓу двете земји, започната со организирањето чартер летови од Тел Авив за Охрид со израелски туристи. На денешниот бизнис-форум присуствуваше и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска која е дел од владината делегација што престојува во Израел.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Маричиќ: Пандемијата донесе предизвици и во правосудството

Објавено пред

Во организација на Министерството за правда на Канада, ОЕЦД и глобалната иницијатива „Отворено владино партнерство“, денеска се одржа онлајн-конференција со наслов „Глобален дијалог на министрите за правда за обезбедување правда за сите во време на глобална криза“. На настанот учество зедоа голем број министри за правда од целиот свет, кои дискутираа и споделија искуство како тие се справуваат со последиците од пандемијата во правосудството.

На темата свое обраќање имаше и министерот за правда, Бојан Маричиќ, кој ги презентира мерките што Република Северна Македонија ги презела во поглед на заштита на здравјето на сите странки во постапките пред судовите и обвинителствата.

Министерот Маричиќ истакна дека преку владините уредби за време на вонредната состојба, судовите и обвинителствата постапувале единствено по итните случаи, како и за оние за кои постоело опасност да застарат, но дека одредени судови ја искористиле можноста да продолжат со одржување на рочиштата онлајн. Воедно, Маричиќ потенцира дека во еден случај на онлајн-судење сите странки од постапката пред судот се вклучиле од разни градови, а обвинетиот, пак, од притвор, што, според министерот, се покажало доста ефикасно и во интерес на сите странки во постапката.

Во поглед на пристапот до правда за сите граѓани, министерот Маричиќ истакна дека Северна Македонија е активно вклучена во „Отвореното владино партнерство“ и е единствената држава од Западен Балкан со заложба да го подобри пристапот до правда, особено за маргинализираните групи во општеството.

Со оглед на потребата од поголема отвореност на судските институции и враќање на довербата на граѓаните во судството, Маричиќ најави дека Северна Македонија ќе почне ново поглавје од „Отвореното владино партнерство“ и дека ќе ја поддржи подготовката на првиот акциски план за отворено судство.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Костовски: Политичката репресија и прогонот од криминалците на власт мора да запрат

Објавено пред

„Имам можност вечерва да говорам во пресрет на можеби најголемиот македонски национален празник – основањето на ВМРО. Практично, организацијата ВМРО, или уште поточно – македонскиот народ, уште во 1893 година поставила една идеја, идеја за слободна Македонија, повторувам – идеја за слободна Македонија. Верувам дека целата македонска јавност е уверена оти во последниот период, особено периодот од кога СДСМ е на власт, оваа држава не е ниту малку слободна. Државата е заземена или заробена од малкумина политичари, кои се криминогени и, едноставно, работат за да ја подобрат почвата за криминалците и криминалот“, изјави пратеникот Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Вечерва сме на протест пред Владата против криминалот, против невидената корупција од огромни размери и исклучително против политичкиот прогон што се случува во Македонија. Како што се вели во политичката наука, политичка репресија што се јавува кај политички неистомисленици, т.е. се јавува кон оние што немаат ист став со актуелната власт користејќи ги сите државни апарати, односно злоупотребувајќи ги. Она што сакам да го истакнам е дека ова е период на милионски тендери што Владата ги мести, меѓутоа се одвива рекет на сите можни нивоа, од високи бизнисмени до локални гранапчиња во населените места, а народот, верувајте, нема ни за леб.

Половина милион жители живеат со 130 денари дневно, 25 илјади жители во Македонија живеат со минимални 44 денари дневно, а луѓето од власта енормно се богатат. Не смее да си дозволиме патриотите да гнијат во затворите, а криминалците од власта да бидат на слобода. Оваа власт додека ги пушта криминалците на слобода, многу често и го обвинува народот дека е виновен за разни политички текови во државата и тоа можеби е еден од првите симптоми дека станува збор за диктаторска власт. Овој политички прогон мора веднаш да запре, знаеме дека се случува поради немоќта на власта. Таа е исплашена дека многу бргу ќе дојде тој ден кога ќе се соочи лице в лице со чистата и јасна правда, меѓутоа ова што му го прават на македонскиот народ, тој нема да го заборави и ќе го казни што побргу“, истакна тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

Поради Ковид-19, се одложува атлетската трка во Скопје

Објавено пред

Владата ја прифати препораката на Комисијата да се одложи атлетската трка „23 Oктомври“ во Скопје, како и да остане забраната за присуство на публика на спортските натпревари што ги организира Ракометната федерација и другите спортски федерации, кои претходно бараа оваа забрана да биде укината.

Врз основа на мислењето на Комисијата за заразни болести, Владата го одобри протоколот за постапување при полагање стручен испит за наставници и стручни соработници во тек на пандемијата на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет2 часа

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија3 часа

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија4 часа

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Македонија5 часа

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Македонија6 часа

Филипче: Мерките за заштита од Kовид-19 мора итно да се донесат

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека мерките за заштита од Kовид-19, кои се во Собранието, мора итно да се...

Македонија9 часа

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија10 часа

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија11 час

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа11 час

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија11 час

(Видео) Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија12 часа

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа13 часа

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија13 часа

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија14 часа

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет14 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет14 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Свет14 часа

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна,...

Македонија1 ден

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет1 ден

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Досие