Контакт

Македонија

Управата за извршување на санкции ги отфрла тврдењата на СДСМ за затворите

Објавено пред

Од Управата за извршување на санкции денеска ги отфрлија тврдењата изнесени од СДСМ дека состојбата во затворите е катастрофална, и велат дека тоа се паушални и невистинити податоци.

Тие истакнуваат дека за воспитно поправниот дом Тетово се пласираат непроверени информации со што се загрозува интегритетот на малолетниците.

„На 5 јануари оваа година воспитувачот во разговор со малолетникот се стекнал со сомнеж дека можеби истиот е подложен на злоупотреба од страна на другите малолетници. Веднаш во придружба на воспитувачот и еден надзорник малолетникот е однесен во Универзитетската клиника по хирушки болести “Свети Наум Охридски” и по извршениот преглед од страна на лекарот специјалист е констатирано дека не се најдени никакви траги на злоупотреба врз малолетникот“, објаснуваат од Управата за извршување на санкции.

Тие велат дека се згрозени од спремноста на оваа партија како средство за напад врз неа да ги злоупотреби малолетниците од домот за дневно политички цели.

Тие велат дека според анализата на состојбите во затворскиот систем во Република Македонија констатирано било дека актуеланата Влада презема објекти кои со години не беа реновирани, го едуцирала персоналот и обезбедила соодветна опрема за обезбедување.

„Во периодот 2002-2006 година во времето на СДСМ вкупните капитални инвестиции во затворскиот систем изнесуваа 150 милиони денари за 4 години, додека во периодот 2006-2010 година капиталните инвестиции изнесуваат над 250 милиони денари“, додаваат од Управата за извршување на санкции

Од таму истакнуваат дека во 2010 година се обезбедени дополнителни 114 милиони денари за започнување на изградба на ВПД Тетово и КПД Идризово која се очекува да започне во втората половина на оваа година.

Во овој период според нивните извештаи се вработени 284 нови лица, воглавно во Секторот за обезбедување, Секторот за ресоцијализација и Здравствениот сектор.

„Владата на Република Македонија го усвои физибилити извештајот за изградба и реконструкција на ВПД Тетово, КПД Идризово, Затворот Скопје и Затворот Куманово во вредност од 56 милиони евра, заем од Банката за развој на Советот на Европа и буџетски средства“, укажуваат од Управата.

Во врска со наводите на СДСМ за изградбата на затворот Куманово  дека тендерот го добила градежна фирма, тие негираат и велат дека го добила трговска фирма.

Македонија

Земјотрес во Македонија, епицентарот во близина на Скопје

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 3,4 степени ја погоди Македонија.

Според првичните податоци на веб-страницата www.emsc-csem.org која објавува податоци за земјотреси во целиот свет, потресот се случил во 14 часот и 9 минути на длабочина од два километри со епицентар на осум километри од Скопје.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Објавено пред

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата на Собранието од далечина, треба да имаат бојадисано јајце пред камера. Ова го истакна на прес-конференција, Јован Митрески, координатор на пратеничка група на СДСМ и коалицијата.

Тој оцени дека Мицкоски и ВМРО ДПМНЕ, но и целокупната опозиција во Парламентот не сакаат функционално Собрание и продолжуваат со својата деструктивност да работат директно на штета на граѓаните.

„Замислете до каде оди оваа дрскост. Пратениците кои се борат со вирусот, пратениците кои се во изолација поради позитивни членови на нивните семејства, кои не знаат дали ќе го победат вирусот, кога ќе бидат приклучени онлајн да покажат бојадисано јајце. Ова не само што е потсмевање кон пратениците кои се соочуваат со коронавирусот, ова е и поигрување со чувствата на верниците“, рече Митрески.

Понатаму, тој вели дека во дел од амандманите се бара пратениците кои учествуваат во работата од далечина да не смеат да носат облека со обележја на автомеханичарски салони и месарници, да не смеат да носат џемпери затоа што, тоа било навреда за Собранието..

„Ова не само што е навреда на луѓето кои чесно си го заработуваат својот леб, затоа што облеката не го чини човекот, туку е и девалвирање на целото собрание“, вели Митрески.

Тој нагласи дека има бројни амандмани околу стапувањето на сила на измените, па и тука опозициските пратеници се препуштиле на дрскоста и безобразноста. Во однос на стапувањето на сила поднесени се амандмани кои велат: „стапување на сила 40-тиот ден по влезот во ЕУ, па 41-виот, 42-иот и така натаму“.

„Додека државата, сите институции, здравствените работници, сите граѓаните се борат против коронавирусот, додека бојни категории граѓани, претпријатија, чекаат носење на важни закони за да добијат помош од државата, ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алтернатива и Алијанса овде во Собранието поднесуваат илјадници амандмани кои се со единствена цел – блокада на работата на Собранието. Ова е класичен пример на понижување на Собранието, на погазување на интересите на граѓаните чии претставници сме“, додаде Митрески.

Прикажи повеќе...

Македонија

Скопските градоначалници: Со здружени сили во борбата со нередот и загадувањето

Објавено пред

Градоначалникот Петре Шилегов и градоначалниците на 10-те скопски општини денеска потпишаа меморандум за соработка за заедничко вршење на надлежностите во делот на инспекцијата.

„Од денеска за комуналниот ред и животната средина во Скопје повеќе не постојат административни граници и пречки. Инспекторите за животна средина, комуналните инспектори и комуналните редари од Град Скопје заедно со инспекторите и редарите од сите скопски општини од денеска се дел од еден заеднички тим. Ваквиот заеднички тим го формираме заради заштита на животната средина и природата, за преземање мерки за заштита и спречување на загадувањето на водата, воздухот, земјиштето, заштита од бучава и нејонизирачко зрачење утврдени во Законот за локална самоуправа. Нашата заедничка цел е воспоставување ефикасна и независна инспекциска служба, целосно елиминирање на просторот за злоупотреби, со повеќе казни за оние што не го почитуваат законот и повеќе едукација за граѓаните во превентивна насока. Затоа со овој меморандум ги поставуваме основите за заедничко институционално делување во делот на инспекцијата, го прошируваме и надградуваме тимот и го унапредуваме целиот процес пред формирањето на заедничка комунална полиција која во градови со големина на Скопје е повеќе од неопходна“ – рече градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција.

Со воспоставувањето ефикасен систем на контрола врз почитувањето на законите, додаде тој, во овој дел се најавува бескомпромисна борба со сите фактори кои претставуваат закана за средината во која живееме, природниот амбиент, воздухот, водата и почвата кои мора да бидат заштитени заради заштита на здравјето на граѓаните.

„Ова е еден голем чекор напред што го воспоставуваат општините. Сакам да се заблагодарам на сите градоначалници на скопските општини за нивната политичка зрелост да пристапиме кон еден ваков чин. Нашите планови за во иднина се да најдеме начин да ја прошириме оваа соработка не само на регионално ниво, туку да формираме заеднички тимови и со државните инспекторати за делување во повеќе области. Политичка волја постои, постојат ресурсите, а постојат и желбата и поривот да живееме во чиста и здрава животна срдина. Со тоа ги исполнуваме основните предуслови за заедничко делување. Убеден сум дека за една година ќе можеме повторно да се собереме со конкретни извештаи и со конкретни бројки кои ќе покажат дека сме биле во право кога сме верувале дека може да се делува заеднички и може да се успее“ – нагласи Шилегов.

На денешната прес-конференција присуствуваа и градоначалниците на скопските општини Гази Баба, Бутел, Чаир, Шуто Оризари, Центар, Карпош, Кисела Вода, Аеродром, Ѓорче Петров и Сарај.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Земјотрес во Македонија, епицентарот во близина на Скопје

Земјотрес со јачина од 3,4 степени ја погоди Македонија. Според првичните податоци на веб-страницата www.emsc-csem.org која објавува податоци за земјотреси...

Македонија26 минути

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија60 минути

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија1 час

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија2 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија2 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет2 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион2 часа

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет2 часа

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион3 часа

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Македонија3 часа

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се примени 30 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 16 града

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во 16 града. Од партијата најавија дека на протестите ќе биде испратена порака до премиерот Зоран...

Свет5 часа

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет6 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Свет6 часа

Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што...

Свет6 часа

Макрон: Вакцинацијата во Франција ќе почне во јануари

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека програмата за вакцинација на коронавирус најверојатно ќе се активира на почетокот на јануари...

Македонија19 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија19 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија20 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ22 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Досие