Контакт

Македонија

Јанакиески: Уставниот суд укинува европски закони

Објавено пред

Уставниот суд со укинување на три члена од Законот за превоз на патниот сообраќај, ја враќа државата неколку чекори назад во процесот на приближување и хармонизација со европското законодавство

Ова денеска на прес конференција во Скопје го изјави македонскиот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, изразувајќи притоа сомнеж дека Уставниот суд можеби спроведува партиски одлуки.Повод за ваквата реакција на Јанакиески е укинувањето на членови од законот, кои биле донесени со цел имплементирање на европските директиви во патниот сообраќај.„Ваквата одлука може штетно да влијае врз вршењето превозна дејност затоа што членовите што се укинуваат се пропишани одредби кои претставуваат имплементација на европските директиви и истите се имплементирани во законодавствата на членките на Европската унија“, предупреди Јанакиески.Наведувајќи дека не сака да донесува никакви заклучоци, Јанакиески изјави дека последните одлуки на уставниот суд сами посебе наметнуваат одредени прашања.„Дали Уставниот суд е антиевропски и сака Македонија да не оди напред кон евроатлантските интеграции, знаејќи дека имаме обврска да го имплементираме европското законодавство“, рече Јанакиески. Тој запраша дали со одлуката се потврдуваат шпекулациите лиферувани во јавноста дека Уставниот суд е партизиран. „Јавно прашуваме дали претседателот на Уставниот суд е навистина, како што се говори во јавноста, близок со СДСМ и дали со оваа одлука се спроведуваат одлуки на СДСМ, кои не се во интерес на државата и го спречуваат евроатланското интегрирање“, рече Јанакиески. Со одлуката на Уставниот суд се укинуваат одредбите со кои беше предвидено еден транспортер оператор за вршење на дејноста да има солидна финансиска состојба и добар углед. Членовите 8-в, 8-г и 24-а кои се оценети како неуставни предвидуваа превозник во патен сообраќај за да добие лиценца за превоз да мора да докаже со потврда дека ги платил даноците и придонесите за здравствено, пензиско и инвалидско осигурување за вработените.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Утре променливо облачно време со температура до 11 степени

Објавено пред

Времето утре ќе биде променливо облачно со повеќе сончеви периоди во источните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, информира УХМР.

Во вечерните и ноќните часови ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Во западните делови врнежите повремено ќе бидат поинтензивни и проследени со засилен југозападен ветер.

Минималната температура ќе биде во интервал од -7 до -1, а максималната ќе достигне од 5 до 11 степени.

Во Скопје прoменливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од јужен правец. Во ноќните часови ќе има повремени врнежи од дожд. Минималната температура ќе се спушти до -3, а максималната ќе достигне до 7 степени.

В сабота претпладне ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Во текот на денот ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен, а по должината на Повардарието засилен северозападен ветер. Потоа во следните денови времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи претежно од дожд, пообилни в недела попладне.

Прикажи повеќе...

Македонија

Во Македонија 336 нови случаи на коронавирус, 10 лица починаа

Објавено пред

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 336 нови случаи на коронавирус, 10 лица починаа, а 385 се оздравени, соопшти Министерството за здравство.

Направени се 1.964 тестирања. Најмногу нови случаи се потврдени во Скопје – 145, во Кавадарци се потврдени 27 случаи, Охрид – 25, Прилеп – 17, Тетово – 15, Куманово – 13, Велес – 13, Битола – 12, Делчево – 10, Струга – 10, Гостивар – 7, Гевгелија – 5, Берово – 5, Струмица – 4, Ресен – 4, Радовиш – 4, Кичево – 3, Свети Николе – 3, Неготино – 3, Крива Паланка – 2, Пробиштип – 2, Македонска Брод – 2, Крушево – 2, Демир Капија – 2, Кочани – 1.

Регистрирани се 385 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 213, Прилеп – 27 , Куманово – 23, Кавадарци – 23, Тетово – 17, Велес – 15, Штип – 12, Кочани – 9, Дебар – 7, Крива Паланка – 5, Радовиш – 5, Битола – 4, Кичево – 4, Гостивар – 3, Берово – 3, Демир Капија – 3, Свети Николе – 2, Гевгелија – 2, Пробиштип – 2, Кратово – 2, Охрид – 1 , Неготино – 1, Македонски Брод – 1, Крушево – 1.

Починати се 10 лица – пет пациенти од Скопје (53, 61, 81, 84 и 86), по еден од Кавадарци (72), Гостивар (61), Кочани (49), Охрид (83) и Прилеп (68). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 449.995 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91.891, бројката на оздравени пациенти е 80.393, на починати е 2.831, а бројот на активни случаи изнесува 8.667.

Прикажи повеќе...

Македонија

Приведени уште две лица за случајот „Јавна соба“

Објавено пред

Уште две лица се приведени за случајот „Јавна соба“, соопшти министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Со двете нови лица бројот на досега приведени за овој случај е четворица.

Двајца од приведените се од Битола и по едно лице од Велес и од Штип.

„Се работи на откривање кој ја креирал ваквата група и кои сѐ биле членови. Секој што се наоѓа во групата ќе се истражи и ќе понесе кривична одговорност“, објави министерот Спасовски на „Фејсбук“.

Попладнево беа уапсени првите две лица, едно од Битола и едно од Велес, а кусо по апсењата, „Јавна соба“ почна да се полни со една иста порака, во која администраторот ги известува членовите дека е отворена нова група и ги повикува да му пратат приватна порака за да им ја испрати.

Премиерот Зоран Заев ги повика членовите да излезат од групата оти МВР ќе ги добие податоците и сите ќе бидат обвинети и ќе одговараат за она што го прават. Премиерот рече дека побарале од „Телеграм“ да ја избрише групата „Јавна соба“, а доколку од таму не одговорат на барањето, најави дека ќе ја блокира апликацијата не поради цензура, туку за заштита на граѓаните.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Во Македонија 336 нови случаи на коронавирус, 10 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 336 нови случаи на коронавирус, 10 лица починаа, а 385 се оздравени,...

Македонија1 час

Приведени уште две лица за случајот „Јавна соба“

Уште две лица се приведени за случајот „Јавна соба“, соопшти министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Со двете нови лица...

Европа2 часа

ЕУ испрати инспекција во фабриката на „Астразенека“ поради доцнењето на испораката на вакцини

Белгиските регулатори почнаа истрага во фабриката за производство на вакцини на компанијата „Астразенека“ близу Брисел. Истрагата ја побара Европската комисија...

Македонија4 часа

Заев: Ако „Телеграм“ не ја затвори групата „Јавна соба“ ќе го блокираме да не се користи во земјава

Испративме категорични барања до социјалната мрежа „Телеграм“ да ја избрише групата „Јавна соба“ и нема да престанеме да инсистираме на...

Македонија5 часа

Се очекува британскиот вид на вирусот да стане доминантен во Македонија

Откако беше откриен првиот случај на британскиот вид на коронавирусот, доктор Горан Кунгуловски вели дека тој во наредниве месеци најверојатно...

Македонија6 часа

Транспаренси: Македонија најлошо рангирана досега во борбата против корупцијата

Индексот за перцепција на корупцијата (ИПК) за 2020 година објавен денес од Транспаренси интернешнл открива дека корупцијата придонесува за уназадување...

Свет6 часа

Гејтс откри колку пари вложил во вакцините

Бил и Мелинда Гејтс објавија годишно писмо на својата веб-страница во кое зборуваа за можните последици од оваа и идните...

Свет6 часа

Француската армија заплени рекордни 4,2 тони кокаин спакувани во 177 пакети

Официјални претставници на француската армија на карипските острови Мартиник и Гвадалупе објавија дека запленија рекордни 4,2 тони кокаин во блиските...

Свет7 часа

Трамп ужива во Флорида, Пенс стана „бездомник“

Додека Доналд Трамп се пресели од Белата куќа во прекрасниот имот Мар-а-Лаго во Флорида, неговиот поранешен заменик заврши на улица....

Топ7 часа

Поднесено обвинение за дивоградбата кај „Мавровка“

По спроведената истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за бесправно градење...

Свет8 часа

По 14 дена во карантин, СЗО конечно влезе во Вухан

Тимот на СЗО излезе од карантинот во Вухан за да започне со работа на терен за откривање на фактите за...

Свет8 часа

Белата куќа бара меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен...

Свет9 часа

„Астразенека“ и ЕУ пред договор?

Продолжува драмата околу средбата меѓу претставниците на „Астразенека“ и членките на ЕУ. Средбата заврши доцна синоќа, а еден твит сугерира...

Свет9 часа

Норвешка целосно ги затвора границите поради новите мутации на коронавирусот

Од четврток на полноќ Норвешка ќе ги воведе најстриктните правила на својата територија од 12 март. Како што најави премиерката...

Регион9 часа

Нов земјотрес кај Петриња

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Хрватска синоќа во 00:28 часот во областа Петриња....

Македонија19 часа

Владата ја започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина

Владата на вечерашната седница, ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против Ковид-19. „ Со заклучок на Владата,...

Свет22 часа

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет23 часа

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија24 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија1 ден

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Досие