Контакт

Македонија

Економист: Колку градежни бумови може еден град да поднесе?

Објавено пред

Проектот „Скопје 2014“, како и моменталните случувања во Македонија и нивното влијание врз меѓуетничките и меѓуверските односи, се во фокусот на анализата на британецот Тим Џуда, објавена во лондонски „Економист“ (The Economist).

Проектот „Скопје 2014“, како и моменталните случувања во Македонија и нивното влијание врз меѓуетничките и меѓуверските односи, се во фокусот на анализата на британецот Тим Џуда, објавена во лондонски „Економист“ (The Economist).

Според Џуда, градбите од проектот, потсетуваат на епизода од цртаната серија  „Астерикс – Галските авантури“.Структурата на градби во и околу градот потсетува на епизодата “Храмот на боговите”, пишува Џуда во почетокот на својата анализа. „На Скопје одамна му е потребно уредување. Но, противниците на Никола Груевски, кои долго го обвинуваат премиерот за национал-популизам, не ги воодушевува природата на градежниот бум (кој владата го именуваше Скопје 2014). На изборите кои наближуваат господинот Груевски несомнено ќе си препише поени за градбите кои никнуваат низ центарот на градот.“, пишува Економист.„На централниот плоштад во Скопје се гради голема фонтана. Наскоро ќе биде крунисана со огромна статуа на Александар Велики. На многу Македонци Александар не им значи ништо. Но ќе бидат пресреќни да ги видат Грците, кои го блокираат членството на Македонија во ЕУ и НАТО поради спорот со името на земјата, како збеснуваат од гнев кога споменикот ќе биде откриен. Грците ги обвинуваат Македонците за присвојување на Александар и присвојување на хеленистичката култура“, анализира Џуда.Џуда во анализата се фокусира и на меѓуетничките односи во земјата и несогласувањата предизвикани од изградбата на црквата-музеј на скопското Кале. За Џуда, тоа е најеклатантниот пример што довел до тепачка меѓу две групи Македонци и Албанци. “Скопје 2014, за кое првпат пишувавме минатата година, создаде горчливи несогласувања помеѓу мнозинството православни Македонци и Албанците муслимани кои сочинуваат четвртина од вкупната популација. Кога и некој да предложи изградба или реизградба на црква во Скопје, Албанците бараат џамија. Тензиите постојано растат.Највидливиот пример предизвика мала група Македонци и Албанци да се пресметаат физички. Неодамна, метална конструкција во форма на црква се издигна на местото на стара црква на скопското Кале. Властите тврдеа дека градат музеј во облик на црква. Но Албанците тврдеа дека под оригиналната црква се наоѓала уште постара структура од Илирите, и бидејќи тврдат дека тие се нивни потомци, просторот треба да биде нивни. Изградбата е сега сопрена, но темата го открива деликатниот баланс помеѓу двете заедници, кои се длабоко заплеткани во нивната религија, идентитет, земја и моќ“, се вели во анализата на британскиот весник.Џуда посочува дека не се градат само објекти кои го изразуваат македонскиот идентитет. Пишува дека сè почесто се издигнуваат и нови џамии кои побудуваат внимание и во јавноста во соседните земји, како Албанија.“Македонските Албанци имаат репутација на многу порелигиозни од нивните сонародници во Албанија и Косово. Изградбата на нивните џамии почна дури да го привлекува вниманието на Албанците во Албанија кои ги нарекуваат ‘Tалибанци’ во телевизиските емисии. Но Демократската Унија за Интеграција, партија на македонските Албанци која е во коалиција со господинот Груевски има исклучиво секуларни корени. Па човек може да се запраша дали трендот на изградбата на џамиите има друга позадина. Во повеќето случаи, изградбата на нова џамија не е само глорификација на исламот, туку ја одбележува и припадноста на територијата. Парадоксот е во тоа што можете да најдете развиорени американски знамиња на општинските згради во градовите контролирани од Албанците, недалеку од новите џамии на чии минариња се истакнати саудиски знамиња“, пишува Економист.“Ова е една од причините зашто црквата-музеј е толку чувствителна тема. Многу Македонци велат дека тие молчат за често нелегално изградените џамии во име на општествената хармонија. Токму затоа и ги вознемирува што обидот да изградат нешто што едвај претставува црква предизвикува толку голем инцидент. Албанците пак, во Скопје 2014-та и сличните проекти гледаат обид на Македонците да им ја заријат “македонштината во грло“, се вели во текстот на угледниот британски весник. /крај/theeconomist/ач©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Градоначалникот на Центар позитивен на Ковид-19

Објавено пред

Градоначалникот на скопски Центар, Саша Богдановиќ, е позитивен на Ковид-19, а веста ја соопшти на социјалните мрежи.

Почитувани сограѓани,

И покрај заштита за целото време на пандемијата на КОВИД-19, резултатот од тестот кој го…

Posted by Саша Богдановиќ on Среда, 24 февруари 2021

„И покрај заштита за целото време на пандемијата, резултатот од тестот што го направив утринава откога почувствував покачена телесна температура е позитивен. Останувам во домашна изолација и ги следам инструкциите на лекарите.

Вирусот е опасен и непредвидлив. Одржувајте дистанца, носете заштитни маски и почитувајте ги препораките на надлежните институции затоа што само така, сите заедно, можеме да излеземе од борбата против пандемијата“, напиша Богдановиќ на „Фејсбук“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Захариева: Се прават напори да ги испорачаме ветените вакцини за Северна Македонија

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на враќање од посетата на Париз, денеска, во Софија, оствари средба со својата бугарска колешка Екатерина Захариева.

Како што информираат од Министерството, на средбата биле разгледани актуелностите поврзани со корона-кризата и начините на кои двете земји остваруваат соработка во справувањето со овие предизивици.

„Во оваа пригода Захариева потврди дека се прават напори за изнаоѓање начин за испорака на ветените вакцини за Република Северна Македонија“, се наведува во соопштението за средбата.

Во него се додава и дека на состанокот станало збор за акцискиот план за меѓусебна соработка, можноста за неговата финализација, а во функција на евентуално договарање втора меѓувладина конференција меѓу двете влади, чии копретседавачи се токму министрите Османи и Захариева.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Северна Македонија ги чувствува последиците од неуспехот на механизмите за снабдување со вакцини

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, учествуваше на онлајн-министерскиот состанок на алијансата за мултилатерализам, што на иницијатива на министрите за надворешни работи на Франција и на Германија, Жан Ив Ле Дриjан и Хаjко Мас, се одржува на маргините на високиот сегмент на 46. сесија на Советот за човекови права на ООН.

„Република Северна Македонија, со целосно потпирање врз мултилатералните механизми во обезбедувањето вакцини, ги чувствува последиците од севкупниот неуспех да се спроведе на дело она за што силно се залагаме на зборови“, истакна Османи.

Потенцирајќи дека мултилатерализмот останува единствениот можен начин за справување со глобалните предизвици, во своето излагање Османи особено се осврна на влијанието на пандемијата на Ковид-19 врз продлабочувањето на постојната нееднаквост меѓу развиените и земјите во развој, како и врз нарушувањето на човековите права во глобален контекст.

Во делот на дискусијата на тема „Новите предизвици за човековите права, подготвеноста и одговорот за справување со пандемијата“ тој ја нагласи неможноста за еднаков пристап до вакцините како дополнителен фактор што ги влошува состојбите.

Алијансата за мултилатерализам претставува важен форум за промовирање заеднички солуции за глобални предизвици преку зајакнување на мултилатералната соработка. Формирана на иницијатива на францускиот и германскиот министер за надворешни работи во 2019 година, оваа неформална алијанса е отворена за земји што веруваат дека мултилатерализамот е единствена гаранција за меѓународна стабилност и мир, со решавање на предизвиците преку соработка.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија8 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија10 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ13 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет13 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија13 часа

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија15 часа

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет15 часа

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија15 часа

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија16 часа

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет1 ден

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија1 ден

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија1 ден

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија1 ден

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија1 ден

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија1 ден

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија1 ден

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија1 ден

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија2 дена

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Македонија2 дена

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

Бугарскиот претседател, Румен Радев, повикува на навремен одговор од одговорните институции во Бугарија и Македонија за проблемите со кои се...

Досие