Контакт

Македонија

????????? ??????????? ?? ????????? ??????? ?? ?????? ?? ?????? ???????

Објавено пред

Државниот универзитет „Гоце Делчев“ од Штип го повлекува сонцето од Кутлеш од дипломите што ги издава оваа високообразовна институција.

dobivaj vesti na viber

Државниот универзитет „Гоце Делчев“ од Штип го повлекува сонцето од Кутлеш од дипломите што ги издава оваа високообразовна институција.Одлуката следува по реакцијата на Министерството за надворешни работи, според која, Македонија согласно времената спогодба се обврзала да не го употребува овој симбол во било која форма.„МНР, како надлежен орган за спроведување на обврските преземени од Република Македонија со Времената спогодба меѓу Република Македонија и Грција од 13 септември 1995 година, потсетува дека согласно член 7 став 2 од Времената Спогодба Република Македонија се обврзала да не го употребува на било кој начин и во сите негови форми симболот наведен во овој член. Во оваа смисла, МНР укажува на потребата Универзитетот итно да ги преземе неопходните мерки за отстранување на овој елемент од дипломите што ги издава Универзитетот, во согласност со обврските на Република Македонија прифатени со Времената спогодба“, се вели во дописот од министерството до штипскиот универзитет.„Во врска со вашето укажување, Ве известуваме дека Универзитетот презеде итни мерки за отстранување на елементот од дипломите што ги издава Универзитетот, во согласност со обврските на Република Македонија прифатени со одредбите на Времената спогодба“, стои во одговорот на универзитетот „Гоце Делчев“.Минатиот викенд универзитетот за втората генерација дипломци издаде дипломи на кои беше содржано сонцето од Кутлеш.  /крај/ач©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Маричиќ: Мора силно да се залагаме за мирно разрешување на конфликтите низ дијалог и дипломатија

Објавено пред

Во честитката по повод денешниот празник, заменик претеседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ потсетува на клучниот постулат на Универзалната декларација на ОН од 10 декември 1948 година: „Сите човечки суштества се раѓаат слободни и еднакви по достоинство и права“.

dobivaj vesti na viber

„Во време кога светот е изложен на сериозни, драматични, трагични воени и терористички акти, кога е загрозено првото и најважно човеково право, правото на живот, мора силно да се залагаме за мирно разрешување на конфликтите низ дијалог и дипломатија, за меѓусебна толeранција и разбирање. Затоа, да прифатиме да не зборуваме за подобрување на човековите права само на 10 декември, туку да зборуваме и да работиме на тоа секој ден во годината“, напиша Маричиќ.

Маричиќ потсетува „наша обврска денес е да бидеме дел од оние што учествуваат во зајакнувањето на меѓународниот систем за почитување на човековите права, да ги развиваме стандардите и максимално да настојуваме на исполнувањето на обврските“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Битиќи: Македонија негува стабилно, правично и инклузивно општество

Објавено пред

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, во својата објава на социјалните мрежи по повод Меѓународниот ден на човековите права нагласува дека „одржливиот развој не може да се реализира без стабилност и безбедност, како услови за остварување на едно од човековите права – правото на достоинствен живот“.

dobivaj vesti na viber

„Како потписничка на Универзалната декларација за човековите права и како земја која ги прифати како свои 17-те глобални цели на ОН за одржлив развој, нашата земја ги усогласи националните развојни приоритети, рамката за почитување и унапредување на човековите права, обврските за родова еднаквост со Агендата 2030“, напиша Битиќи.

Битиќи наведува дека „имајќи го членството во Европската Унија како главен национален приоритет, Северна Македонија негува стабилно, правично и инклузивно општество со транспарентни, ефективни и одговорни институции како основните предуслови за да може едно општество да се нарече заедница на еднакви слободни и достоинствени граѓани.

„Континуираното подигнување на заштитата на човековите права и успешната грижа за нив е вистински показател за силата на секое општество. Од потпишувањето на 10ти декември 1948, во Париз на Генералното Собрание на Обединетите Нации, во овие 75 години Декларацијата за човекови права е она што не обединува и води низ вредностите и условите во кои создаваме општество со еднакви права за сите“, истакнува во честитката по повод Меѓународниот ден на човековите права вицепремиерот Фатмир Битиќи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Костадиновска-Стојчевска: Продолжуваме да се бориме против дискриминацијата, насилството и неправдата

Објавено пред

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во честитката на социјалните мрежи по повод Меѓународниот ден на човековите права напиша дека „и после 75 години од усвојувањето на Универзалната декларација за човекови права таа останува цврста основа за заштита на основните права и слободи на сите луѓе, особено денес кога најсериозните прекршувања на човековите права се случуваат во сенка на многу конфликти ширум светот“.

dobivaj vesti na viber

„Почитување на принципот сите човекови права секому, секогаш и секаде, е универзална вредност врз која го градиме концептот Едно општество, во кое секој поединец има можност да го реализира својот целосен потенцијал без разлика на различностите. Сите сме еднакви, да градиме култура на човекови права. Секогаш да се водиме од нашата определба за нула толеранција за дискриминацијата и кршењето на човековите права“, истакнува министерката за култура.

Костадиновска-Стојчевска посочува дека „македонското општество во соработка со меѓународните партнери продолжува да ги зајакнува институциите и правната рамка и е на вистинскиот пат да стане европско општество, кое ги штити и промовира универзалните вредности во сите сегменти“.

„Продолжуваме да се бориме против дискриминацијата, насилството и неправдата и работиме на градење општества каде што сите имаат еднакви можности, во кое човековите права се неотуѓива реалност за секого, а не само обичен стремеж“, напиша Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во честитката на социјалните мрежи по повод Меѓународниот ден на човековите права.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Маричиќ: Мора силно да се залагаме за мирно разрешување на конфликтите низ дијалог и дипломатија

Во честитката по повод денешниот празник, заменик претеседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ потсетува на клучниот постулат...

Македонија19 минути

Битиќи: Македонија негува стабилно, правично и инклузивно општество

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, во својата објава на социјалните мрежи по повод Меѓународниот ден на човековите права...

Македонија23 минути

Костадиновска-Стојчевска: Продолжуваме да се бориме против дискриминацијата, насилството и неправдата

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во честитката на социјалните мрежи по повод Меѓународниот ден на човековите права напиша дека „и...

Топ40 минути

Пешак го загуби животот откако бил прегазен на улица во Нов Дојран

Пешак од Нов Дојран го загуби животот откако вчеравечер во него удрило патничко возило „шевролет“ на главната улица во Нов...

Економија49 минути

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, заедно со колегите од Софија и Баку денеска во Ниш ја пуштија во употреба гасната...

Македонија2 часа

Герасимовски: Ниту сум имал контакт, ниту сум дал дозвола на хрватски новинари да влезат во Песталоци

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, демантира дека дал дозвола на хрватски медиуми да влезат во училиштето каде учеше Вања....

Македонија3 часа

Нови шокантни детали од Ковачки: „Безбеден Град“ го лоцирало возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Оливер Спасовски е должен да и одговори на македонската јавност зошто на 4 декември за време на неговата прес-конференција, излажа...

Македонија5 часа

Скандал: директорката на училиштето каде учеше Вања избркала хрватски новинари – „Избришете ги сите фотографии!“

Директорката на „Јохан Хајнрих Песталоци“, училиштето каде што учеше Вања, не им дозволила на хрватски репортери да фотографираат и ги...

Свет5 часа

(Видео) Сите очи вперени кон Аргентина: денеска инаугурацијата на Мајли, пристигна и Зеленски

ВО ГЛАВНИОТ град на Аргентина, Буенос Аирес, се е подготвено за денешната инаугурација на новиот претседател Хавиер Мајли, човекот кој...

Свет6 часа

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Висок претставник на Светската програма за храна на Обединетите нации денеска предупреди дека половина од населението во Појасот Газа гладува...

Свет6 часа

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го искористи говорот за човекови права за да го обвини Западот за „варварство“ поради неговиот...

Свет6 часа

(Фото) Од птичја перспектива: еве каде живеат Палестинците додека траат борбите меѓу Израел и Хамас

Повеќето од 2,3 милиони жители на Газа биле принудени да ги напуштат своите домови, често неколкупати, откако Израел им нареди...

Свет6 часа

„Животот му е во опасност“ – ни трага, ни глас од најголемиот непријател на Путин

Поддржувачите на затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални велат дека немаат контакт со него веќе три дена. Претседателката на неговата...

Свет6 часа

Загинаа шест лица, меѓу нив и дете: торнадо направи хаос во Америка

Шест лица загинаа, а 23 се повредени во торнадо што ја погоди американската сојузна држава Тенеси, соопштија локалните власти. Меѓу...

Македонија18 часа

По објавата на „Макфакс“: МВР го бара човекот кој стои зад лажниот профил што повика на протест и бесење на Спасовски

По објавата на „Макфакс“ дека лажен профил потпишан како „Ѓоре Ајтов“ повикува на немири и протести за да го ослободат...

Регион21 час

„Што ако детето ми е киднапирано?“ – се огласи мајката на исчезнатата Сара

Сара Петровиќ (17) од Борча, Белград, исчезна денеска околу 13 часот, последен пат била видена во близина на ресторанот „Франш“....

Регион22 часа

Исчезна 17 годишна девојка во Белград: се јавила од автобус и оттаму ѝ се губи трага, непознат маж се јавува на нејзиниот телефон

17 годишна Сара Петровиќ од Белград исчезна денеска околу 13 часот, а последен пат е видена во близина на ресторанот...

Македонија22 часа

Европски сојуз за промени: Соравија е симболот на корупција во ДУИ

Денеска по повод Меѓународниот ден на борбата против корупцијата младите од Европскиот сојуз за промени се собраа пред Трговскиот центар...

Македонија23 часа

Министерот за правда очекува брза екстрадиција на Палчо

Министерот за правда очекува дека Љупчо Палевски релативно брзо ќе биде екстрадиран од Турција. Сепак рече дека е рано да...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада. Таа треба да биде избрана на 28 јануари,...