Контакт

Македонија

????????? ?? ???? ????????, 50 ???????? ?? ??????

Објавено пред

Епидемија на морбили (мали сипаници) е прогласена во Скопје , Куманово и Струмица а од вкупната бројка на заболени која достигна 522 случаи до 27.март, само во селото Радуша има 50 заболени ученици.

Епидемија на морбили (мали сипаници) е прогласена во Скопје , Куманово и Струмица а од вкупната бројка на заболени која достигна 522 случаи  до 27.март, само во  селото Радуша има 50 заболени ученици.

Од Институтот за јавно здравје информираа дека дури 95 отсто од заразените не биле вакцинирани и апелираат родителите под итно да  ги вакцинираат децата и да проверат дали децата  се вакцинирани на 13 месечна возраст и со втора доза во прво одделение.

Од Комисијата за заразни болести велат дека во последните три недели бројката на заболени е рапидно зголемена.

Во Радуша педесетте заболени се средношколци од албанска националност кои се заразиле меѓусебно возејќи се со истиот автобус. Во селото е направена теренска имунизација кај населението и ситуацијата полека се смирува, велат од Комисијата за заразни болести.Констатирано е дека најмногу заболуваат деца под едногодишна возраст, бидејќи не се вакцинираат и децата до четиригодишна возраст.

„Во Скопје , Струмица и Куманово потребно е да ги вакцинираат децата од шестмесечна возраст и препорачуваме повозрасните над 18 години да се јават за вакцинација.“, рече Јованка Костова од Комисијата за заразни болести.

Костова додаде дека вакцините се безбедни и за бебињата на шестмесечна возраст и дека нема причина за паника кај родителите.Како што кажа Костова, симптомите кај заболените од морбили се препознаваат тешко бидејќи се слични како оние кај заболените од грип, проследени со висока температура и „насолзени очи“.

„Препорака е да се обрне внимание во здравствените установи , особено во чекалниците, да не ги лоцираат на исто место децата кои чекаат за грип и морбили, да се лекуваат на посебни оддели, бидејќи е многу заразно и респираторно заболување кое се пренесува преку воздух“, рече Костова.

Околу 40 отсто од заболените се од ромска популација,и неопходно е да се вакцинираат сите затоа што тоа е единствена превентивна мерка за заштита од сипаници и единствена мерка која може да спречи ширење на епидемијата, велат од Комисијата.

Дадена е и препорака во оние градови каде што има пријавено еден лабораториски потврден случај на морбили или два епидемиолошки поврзани случаи, веднаш да се започне со вакцинација на деца од 6 месечна возраст, па се до луѓе на 40 годишна возраст.

Од Комисијата велат дека од Владата побарале да се зголеми бројот на тимовите за  вакцинација, бидејќи во моментов има околу 136, а има потреба за барем 200 тимови./крај/ми©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Објавено пред

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 359, Куманово и Охрид – по 38, Кавадарци, Струмица и Неготино – по 36, Гевгелија – 35, Тетово и Прилеп – по 34, Гостивар – 29, Битола – 25, Велес – 24, Крива Паланка – 12, Кочани и Крушево – по 11, Ресен – 6, Струга, Кичево и Валандово – по 5, Пробиштип и Богданци – по 4, Штип, Дебар, Берово и Демир Хисар – по 3, Делчево и Радовиш – по 2, Свети Николе, Виница, Кратово и Демир Капија – по 1.

Регистрирани се 314 оздравени пациенти од: Скопје – 135, Кавадарци – 61, Прилеп – 41, Неготино -16, Куманово – 12, Тетово – 11, Велес – 7, Гостивар и Кратово – по 5, Штип и Битола – по 4, Гевгелија – 3, Ресен и Пробиштип – по 2, Охрид, Кочани, Радовиш, Берово, Виница и Крушево – по 1.

Пријавени се вкупно 5 починати лица. Починати се по 4 пациенти од Скопје (80г,74г,68г,65г) и 1 пациент од Штип (81г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3312 тестови преку: ИЈЗ-755, ЦЈЗ Скопје-87, Авицена-291, Биотек-248, Жан Митрев (Филип Втори)-170, Систина-273, лабораторија Лаор–265, МАНУ-0, Судска медицина-10, ЦЈЗ Битола-103, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-66, Ремедика-32, лабораторија болница Козле-19, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 990, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 530.182 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 104.548, бројката на оздравени пациенти е 92.189, на починати е 3.156, а бројот на активни случаи изнесува 9.203.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)
Скопје 359, активни 4145
Куманово 38, активни 338
Тетово 34, активни 323
Прилеп 34, активни 643
Гостивар 29, активни 184
Штип 3, активни 121
Велес 24, активни 278
Битола 25, активни 209
Кавадарци 36, активни 604
Охрид 38, активни 475
Струмица 36, активни 220
Струга 5, активни 190
Кочани 11, активни 91
Кичево 5, активни 74
Неготино 36, активни 264
Гевгелија 35, активни 223
Свети Николе 1, активни 26
Крива Паланка 12, активни 114
Ресен 6, активни 65
Дебар 3, активни 43
Делчево 2, активни 184
Радовиш 2, активни 23
Берово 3, активни 32
Пробиштип 4, активни 32
Виница 1, активни 27
Валандово 5, активни 32
Крушево 11, активни 85
Кратово 1, активни 28
Богданци 4, активни 51
Демир Хисар 3, активни 23
Македонски Брод, активни 8
Демир Капија 1, активни 40
Македонска Каменица, активни 3
Пехчево, активни 4
Дојран, активни 1

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го посети Прифатниот центар за поддржано живеење за бездомни семејства во Визбегово, каде што во тек е пописот на лицата сместени во него како дел од процесот на претпопишување одделни категории лица, процес што почна на 1 март, а ќе трае до 15 март.

„Пописот претставува многу важна, најмасовна и сеопфатна статистичка операција, која е од особено значење за нас како држава, но и како Влада и Министерство за труд и социјална политика, затоа што врз основа на податоците добиени од него ќе се креираат политики, кои ќе ги адресираат барањата и потребите на граѓаните“, истакна министерката Шахпаска.

Таа посочи дека Министерство за труд и социјална политика како ресор ги регрутира прашањата што се однесуваат на пензионерите, работниците, ранливите категории граѓани, децата.

„Во согласност со податоците добиени од пописот за старосната структура на населението, ќе се креираат политиките за изградба на старски домови, детски градинки, за стапката на невработеност, во согласност со која ќе се креираат мерки и политики за нивно активно вклучување на пазарот на труд, но и за лицата од ранливите категории“, потенцира Шахпаска.

Симовски информира за почнатиот процес на претпотпишување, кој ги вклучува казнено-поправните установи, бездомните лица, лицата ангажирани во Армијата на Северна Македонија, дипломатско-конзуларните претставништа и претставници во меѓународните институции, но и самопопишувањето на лицата што претсојуваат во странство.

„Пописот треба да собере и да даде потребни информации за креирање развојни политики за сите граѓани“, истакна Симовски.

Тој апелира до сите граѓани да земат активно учество во пописот со цел негово успешно реализирање.

Прикажи повеќе...

Македонија

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Објавено пред

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што доаѓаат од сите африкански земји.

Оттаму додаваат дека до овој момент во земјата сè уште не е детектирано присуство на јужноафриканскиот сој на вирусот.

Во текот на утрешниот ден МАНУ ќе изврши анализа на брисеви од двајца пациенти ковид-позитивни, кои се вратиле од патување од Занзибар. Пациентите се хоспитализирани веднаш по пројавувањето на првите симптоми на вирусот СарсКОв2.

Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести во согласност со актуелната епидемиолошка слика и анализите на Институтот за јавно здравје не ја исклучуваат можноста да се донесат препораки за нови мерки со цел спречување понатамошно ширење на коронавирусот. Од Министерството за здравство апелираат до граѓаните задолжително да ги почитуваат здравствените мерки и протоколи, како носење маска, одржување хигиена на рацете и држење дистанца.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 359,...

Македонија43 минути

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија60 минути

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион4 часа

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион5 часа

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет5 часа

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион5 часа

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет6 часа

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа6 часа

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет7 часа

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија22 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија1 ден

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет1 ден

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ1 ден

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија1 ден

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа1 ден

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет1 ден

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет1 ден

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет2 дена

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет2 дена

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Досие