Контакт

Македонија

?????? ?????????? – ??????????

Објавено пред

Помошникот на генералниот секретар на НАТО за Дирк Бренгелман на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и’изразил благодарност за посветеноста во континуитет на ресорот, што е поздравено од Алијансата

Помошникот на генералниот секретар на НАТО за Дирк Бренгелман на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и’изразил благодарност за посветеноста во континуитет на ресорот, што е поздравено од АлијансатаКако што информираат натаму од Министерството за внатрешни работи, високиот претставник на НАТО го искажал и задоволството од досегашната континуирана работа на МВР во насока на реформските процеси, како и задоволство од досегашните средби што тој како предводник на МАП Тимот на НАТО ги остварил при посетата на Република Македонија. Притоа помошникот на генералниот секретар на Алијансата за  политички односи и безбедносна политика, Дирк Бренгелман изразил охрабрување да се продолжи во евроатлантските интеграции. Од своја страна, министерката Гордана Јанкулоска го информирала Бренгелман за напредокот на министерството во рамките на Годишната национална програма по приоритети и активности, со акцент на целосната посветеност за полноправно членство и посветеноста  во континуитет со засилен интензитет во правец на поквалитетни односи и поблиску до членство во НАТО. На средбата биле разменети и информации за регионалната соработка во борбата против криминалот и проектирани активности за полноправно членство на Република Македонија во НАТО, соопштија од Министерството за внатрешни работи. /крај/со.сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Засилено полициско обезбедување пред судовите пред протестот за случајот „Монструм“

Објавено пред

Над 30 оклопни возила на полицијата, полицајци со панцири и припадници на другите единици при министерството за внатрешни работи се распоредени пред судовите во Скопје.

Освен нив, на терен има и повеќе амбулантни и противпожарни возила.

Сите екипи се распоредени согласно безбедносната проценка на МВР, а непосредно пред почетокот на протестот за одмерените казни на осудените во случајот за петкратното убиство на Смилковското Езеро.

Поради протестот, испразнета е зградата на Апелациониот суд, односно Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Објавено пред

Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во затворот во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен предлог. Обвинителката Ленче Ристоска кажа дека тоа го предвидува Кривичниот законик. Адвокатот Љупчо Шврговски, кој е застапник на Мијалков, вели дека притворот е донесен спротивно на законот. За казната, Шврговски смета дека е драконска.

„И сами слушнавте. Сметам дека е драконска казната. Нема да најдете ни една пресуда каде има  максимална казна за секое дело. Во однос на одлуката на судот за ефективниот притвор, сметаме дека е спротивна на закон. Не постои можност да се даде во бегство. Максимално може да биде 60 дена во притвор, освен ако Апелација одлучи пред истекот на тие 60 дена”, рече Шврговски.

Обвинителката Ристоска, спротивно на адвокатот, вели дека треба да се размисли за менување на законите со цел притворот да биде и подолг.

„Согласно кривичните дела кои му се ставаа на товар и тоа што можеше да биде исполнето како битие на кривичните дела, согласно Кривичниот законик, се води скратена кривична постапка по обвинителен предлог, каде роковите за притвор се навистина кратки. Поради тоа по објава на пресудата максималната должина на притворот е до 60 дена. Сметам дека овој случај треба да поттикне дебата во правната јавност за во ситуации кога имаме во скратена постапка повеќе кривични дела – да се размисли дали можеби комулацијата на казните треба да се третира како основ за определување на подолг притвор”, рече Ристоска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 33 пациенти

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 33 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 253 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, информираат од Министерството за здравство.

Од таму додаваат дека во последното деноноќие, на интерните клиники имало 15 приеми.

„Во ковид-центарот во ГОБ ‘8 Септември’, пак, имало 9 нови приеми на пациенти и 9 на Инфективната клиника. Во Козле не биле примени пациенти“, се наведува во соопштението на ресорното министерство во кое се додава дека во изминатите 24 часа дома се пуштени 27 оздравени пациенти.

Од вкупно 253 пациенти потврдени и сомнителени за Ковид-19, кои се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град, голем дел се на кислородна поддршка.

„Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 80 слободни места, а се очекува во текот на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места“, велат од Министерството за здравство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија1 час

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија2 часа

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа3 часа

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Свет4 часа

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Свет5 часа

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет5 часа

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија5 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет16 часа

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија19 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија20 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија21 час

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија1 ден

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија1 ден

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија1 ден

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија1 ден

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа1 ден

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион1 ден

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа2 дена

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија2 дена

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Досие