Контакт

Македонија

НВО:Притисоци, негативна кампања и еднострано известување во предизборието

Објавено пред

Притисоци од страна на политичките партии врз Државната изборна комисија, негативна политичка кампања и еднострано известување кај медиумите.

Притисоци од страна на политичките партии врз Државната изборна комисија, негативна политичка кампања и еднострано известување кај медиумите.

Ова се главните забелешки во извештајот за работата на изборната администрација, политичките кампањи и известувањето на медиумите во предизборниот период, кој што го спроведе Македонскиот центар за меѓународна соработка, Институтот за демократија и Македонскиот институт за медиуми.

Работата на Државната изборна комисија се оценува како јавна и транспарентна, но според овој извештај членовите на ДИК се изложени на притисоци од страна на политичките партии.

„И двете политички партии изразуваат недоверба кон членовите на Државната изборна комисија кои се предложени од спротивставената политичка опција. Работата  на ДИК при дискутирање и решавање за прашања кои директно ги засегаат истите политички партии се карактеризира со политизираност и пристрасност кон партиите од кои членовите се предложени. Исто така праксата на одржување на затворени, т.н работни средби на кои што не  се во можност да присуствуваат набљудувачите и медиумите сметаме дека треба да се напушти и треба да се отворат сесиите на ДИК со што би се оставила можност сите да присуствуваат“ изјави Владимир Мисев од Институтот за демократија.

Кратките рокови и законските празнини за гласање во странство според Мисев, создадоа низа проблеми при организацијата на ДИК за гласањето на дијаспората.

Политичката кампања, според овој извештај, се води во силно поларизиран политички амбиент. Кампањата е оценета како негативна, но кај предизборните инциденти во кои се уништува рекламен материјал нема раширеност и масовност.

„Негативната кампања доминира во предизборниот период. Говорот на омраза се појавува во поретки случаи меѓутоа поларизираната атмосфера резултира со честа употреба на несоодветни квалификации на противниците, но и заплашување на гласачите. Главна тема на митинзите на сите политички партии претставува економијата“ вели Мисев.

Според досегашните финансиски извештаи, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ потрошила десеткратно повеќе средства од главниот опонент, коалицијата предводена од СДСМ.

Во голем дел од мониторираните медиуми, седум телевизии и шест весници, се забележани прекршувања на професионалните стандарди, доминираат меѓупартиските, но и конфронтациите меѓу самите медиуми.

Невладините евидентирале суптилни, но и експлицитни форми на фаворизирање или критикување на одредена политичка опција. Според извештајот, медиумите користат различни алатки за изразување на претерана поддршка или критика, преку зголемено присуство на ударните страници на весниците со текст, со насловна конструкција и со фотографија, преку позиционирање на прилозите на почетокот на вестите, без консултирање на другата страна, ниту пак, обезбедување на спротиставени гледишта.

„Едностраното известување речиси станува практика во медиумското известување за кампањата. Евидентирани се примери на злоупотреба на медиумот за пресметка со личности и колеги новинари, со што е нарушен принципот на чување на угледот и достоинството на новинарската професија. Повеќето радиодифузни медиуми не се придржуваат кон стандардите за немешање на фактите со личните ставови на новинарот или уредникот“, вели Весна Никодиновска од МИМ.

Според извештајот, најочигледни примери на претерано фаворизирање и тенденциозно критикување се забележуваат кај телевизиите Сител и А1, подеднакво, како и кај весниците „Време“ и „Вечер“, подеднакво.

Овој извештај на невладините организации е првичен, а финалниот извештај ќе биде објавен во текот на јуни и ќе вклучува оценка за изборниот процес. /крај/фф

Македонија

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Објавено пред

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска.

Како што информира претседателот на ДИК, Оливер Дерковски, било утврдено дека треба да гласаат 759 лица.

„Разликата што се јавува во бројките што ги соопштивме претходно е од причина што одлучувавме и прифативме одредени приговори од граѓани“, појасни Дерковски.

Додаде дека гласачките места во следните денови ќе бидат безбедни и ги повика сите граѓани да излезат и да го остварат нивното гласачко право.

Од ДИК образложија дека ливчињата од гласањето денеска и утре остануваат запечатени во пликоата што се наоѓаат во гласачките кутии. Велат дека не постои начин да се отворат овие ливчиња и да се провери кој за кого гласал до завршувањето на изборниот процес.

Утре гласаат болните и немоќните, како и лицата во казнено-поправните установи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Владата одлучи Македонија да се вклучи кон глобалната набавка на идната вакцина против Ковид-19

Објавено пред

Владата на седница ја разгледа и усвои информацијата за можноста земјата да се приклучи кон глобалната набавка на вакцини за Ковид-19 преку COVAX-механизмот за обезбедување глобален и рамномерен пристап до безбедни и ефикасни вакцини.

Владата го овласти министерот за здравство Венко Филипче да ја потпише необврзувачкатa изјава за намери за приклучување кон COVAX-механизмот и да учествува во дискусиите за консултации за дизајнот и принципите на работа на механизмот, што ќе се одржат во текот на овој месец.

Прикажи повеќе...

Македонија

Се укина забраната во кафулиња и ресторани на една маса да седат само двајца

Објавено пред

Владата денеска донесе и измени и дополнувања на протоколите за работа на кафулињата и на угостителските објекти за исхрана.

Со одлуката укинато е ограничувањето за седење две лица на една маса, како и ограничувањето со кое се определуваше дека на една маса може да седат четворица, само ако се од исто семејство.

На седницата беше заклучено и Комисијата за заразни болести да го разгледа прашањето за давање дозвола за транзит со приватно возило на територијата на Северна Македонија за државјани на Србија, Косово, Црна Гора и на Босна и Херцеговина, кое не беше опфатено со мерките за државјаните на овие земји.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија12 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија12 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија15 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ15 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија16 часа

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија16 часа

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет20 часа

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа20 часа

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ21 час

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ21 час

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија21 час

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион22 часа

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион22 часа

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет22 часа

(Видео) Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет23 часа

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион24 часа

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија24 часа

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија2 дена

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Македонија2 дена

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Досие