Контакт

Македонија

ММФ: Македонија и натаму изложена на надворешни ризици

Објавено пред

Финансискиот сектор во Македонија е стабилен со високо ниво на адекватноста на капитал, но овие состојби и понатаму се изложени на ризици од неповолните надворешни случувања.

Финансискиот сектор во Македонија е стабилен со високо ниво на адекватноста на капитал, но овие состојби и понатаму се изложени на ризици од неповолните надворешни случувања.Ова го истакна шефот на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во Македонија, Вес МекГру кој е во еднонеделна посета на Македонија  со цел да ја разгледа економската состојба и финансиските услови во врска со аранжманот за кредитна линија за претпазливост од која Македонија пред изборите повлече 220 милиони евра.Од ММФ сметаат дека заздравувањето на економијата оди во нагорна линија и  очекуваат раст од најмалку три отсто на Бруто Домашниот Производ (БДП), а инфлацијата ќе почне да се намалува.„Надворешниот биланс на Македонија е контролиран и би требало да се финансира од странски директни инвестиции, при што девизните резерви остануваат на задоволително ниво. Финансискиот сектор е целосно стабилен, со високи нивоа на адекватност на капитал, голема ликвидност и стабилизирање на нефункционалните заеми. Овие состојби и понатаму се изложени на ризици од неповолните надворешни влијанија“, рече МекГру.Министерот за финансии, Зоран Ставрески истакна дека економските политики се здрави и исполнети се индикативните таргети во делот на буџетскиот дефицит во висина од 2,5 отсто од БДП.„Економијата е во нагорен тренд имаме позитивни движења, очекуваме стабилизацијата во наредните месеци, а до крајот на годината инфлацијата да се намалува и да се спушти до три отсто“, рече Димитар Богов, гувернер на Народната банка на Македонија. /крај/мт©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Шекеринска: Здравствениот систем е подготвен за вториот бран на коронавирусот

Објавено пред

Заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, денес во Крушево оцени дека покажавме оти нашето јавно здравство може да го положи тестот соочени со кризата предизвикана од коронавирусот.

„Ја вративме и довербата на граѓаните кон јавното здравство, кон здравствените работници, кон докорите и медицинските лица. Сега го стекнавме искуството и вложивме уште повеќе во јавното здравство. Здравствениот систем го подготвивме за секој следен бран на коронавирусот, а со стабилни институции по изборите, со функционален парламент, со нормална влада, во која нема да постојат министри што ги блокираат одлуките или нè уценуваат со потписи, ќе можеме целосно да ги заштитиме државата, економијата и граѓаните од последците на коронавирусот“, рече Шекеринска.

Таа истакна дека додека лекарите и медицинскиот персонал се бореле за секој живот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, со својот пример во сали за вежбање и во кафеани поттикнувал да не се почитуваат мерките и да се потцени опасноста. Исто така, како што додаде Шекеринска, додека тие во кампањата строго се придржуваат до сите мерки за заштита, Мицкоски уште на почетокот најавил дека нема да ги почитува.

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски: Избираме сигурна иднина за јавното здравје, пред нас се многу сериозни избори

Објавено пред

Пред нас се многу сериозни избори, на кои избираме сигурна иднина во интерес на заштитата на јавното здравје, брза развојна економија и европски перспективи, истакна Оливер Спасовски.

„Видовте дека претставничката од ВМРО-ДПМНЕ во Владата блокира 30 милиони евра, пари од Светската банка, што требаше да бидат вложени директно во здравството, во време кога целиот свет наоѓа начини да се справи со последиците од корона-кризата. А ги слушаме деновиве како ќе го обновеле здравството, што го урнисаа во децениското владеење со криминалните политики, и продолжуваат да се однесуваат неодговорно. Ние за три години обновивме 30 јавноздравствени установи во земјата“, рече Спасовски.

Тој нагласи дека Куманово добило нов Ургентен центар со можност за опслужување 200.000 пациенти од Североисточниот Регион на државата, инвестиција од 900.000 евра, работи новиот Ургентен центар и во Прилеп, иницијатива што постоеше цели 15 години, вели Спасовски. Додаде дека Струмица, по 33 години, добила нова општа болница, а по 50 години, целосно се реновирал Институтот за трансфузиона медицина.

„Ги покачивме платите на лекарите и медицинскиот персонал. И ќе продолжиме со вработувања лекари и медицински сестри во јавното здравство, кое веќе го зајакнавме со 780 лекари и 1.000 медицински сестри. Со нашиот развоен концепт обезбедуваме трипати повеќе специјализации. Скопје добива нов клинички центар. Охрид, Тетово и Струмица добиваат модерни регионални здравствени центри. Воведуваме и целосно електронско здавство, без користење хартиени форми на документи. Замислете како ќе беше во оваа здравствена криза да не ги имавме направено вложувањата во здравството за само три години?! Како ќе беше да не ги имавме помошта и поддршката од нашите НАТО и ЕУ-партнери, што ги обновивме во изминатите 3 години?! Обнова на режимот е опасност што нема да ја дозволиме. Мораме да излеземе на гласањето на 15 јули во што поголем број за да продолжиме по правиот пат“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: Рудник во Иловица нема и нема да има

Објавено пред

При денешната посета на Струмичкиот Регион, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, беше на средба со жителите на населеното место Иловица.

Заев со граѓаните зборуваше за спроведените мерки и политики, решенијата од новата програма, а главен фокус беше ставен на темата за рудникот за бакар и злато „Иловица – Штука“.

Пред присутните претседателот Заев нагласи дека тој и СДСМ го одржаа зборот и затоа денеска во Иловица нема рудник, кој би ги загрозил природата и животната средина.

„Кога во 2016 на парламентарните избори и во 2017 на локалните ја баравме вашата поддршка, дадовме збор дека рудници овде нема да има. Денеска, стојам пред вас и со гордост можам да ве гледам затоа што зборот го одржавме. Струмичката Котлина и нашиот Огражден ги спасивме од рудникот на смртта. Тешка беше таа борба, ја водевме со години, но верувавме дека ќе успееме и успеавме. Денес, вие граѓаните од Иловица, но и целиот овој крај, можете да се гордеете што не дозволивте да се отвори рудник и што заеднички успеавме да ги зачуваме животната средина и оваа наша плодна земја, оваа наша прекрасна природа“, порача Заев.

Тој се осврна и на ветувањата на ВМРО-ДПМНЕ за отворање рудници и нејзиниот пристап кон интересите на граѓаните.

„ВМРО-ДПМНЕ донесе сериозен проблем со концесиите за рудници. Тој проблем посветено го решававме со вас граѓаните и за цело ова време ВМРО-ДПМНЕ не само што не се извини, не само што не призна дека погрешила пред граѓаните, туку го гледаме нејзиниот носител Игор Јанушев дека пак ветува рудници, пак нови маки за граѓаните. Тоа само покажува дека во ВМРО-ДПМНЕ само профит ги интересира, не им се важни интересите и здравјето на граѓаните, заштита на природата, не, само профит и пусти пари им се важни. Е, затоа ќе си останат во опозиција уште 4 години. Бидете спокојни, во Иловица рудник нема да има“, заклучи претседателот на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста предизвикана од Ковид-19 и поголема...

Македонија4 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија4 часа

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија4 часа

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Македонија6 часа

Утре ќе се разговара за затворање на границите со Србија и Косово

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на...

Спорт8 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија8 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија9 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија10 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет10 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет10 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија11 час

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет11 час

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија11 час

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет11 час

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет11 час

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет12 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет23 часа

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија1 ден

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Досие