Контакт

Македонија

Пратениците побараа МВР да ги расветли инцидентите- МВР има осомничени

Објавено пред

И власта и опозицијата го повикаа министерството за внатрешни работи да ги расчисти последните инциденти коишто се случија во автобусите на ЈСП, кога десетина патници беа повредени.

И власта и опозицијата го повикаа министерството за внатрешни работи да ги расчисти последните инциденти коишто се случија во автобусите на ЈСП, кога десетина патници беа повредени.

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска која учествуваше на вонредната седница на Комитетот за односи на заедниците рече дека МВР веќе има лица кои се под сомнение дека се учесници во тепачките, односно предизвикувачи на насилствата.

„Веруваме дека во текот на денот ќе заврши правната процедура во смисла на нивно препознавање од страна на оштетените. Тогаш МВР ќе биде во можност кривичната пријава за насилство да ја поднесе до Основното јавно обвинителство и предметот да биде предаден на други институции за да може во една правна процедура овие случаи да добијат своја завршница“, рече Јанкулоска.

Најжестоки во денешната дебата беа членовите на Комитетот од опозициската Демократска партија на Албанците кои ја обвинија власта дека таа е инспиратор на овие насилства. По долгите говори на членовите на ДПА, тие ја напуштија седницата поради како што рекоа несериозната дебата која се водела.

„Ние сме длабоко убедени дека главни инспиратор е владејачката коалиција која ги поттикнува ваквите насилства“ рече Орхан Ибраими од ДПА кој рече дека и до ден денеска МВР не расчистило инциденти во коишто биле убиени Албанци.

Побараа ДУИ да излезе од како што ја нарекоа антиалбанската влада и дозволиле „линчување“ на Албанците.

Испровоцирана од говорот на Ибраими, пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева му порача дека задача на политичарите е да ги осудат хулиганите и да му дадат силна поддршка на МВР да ги расветли инцидентите и да ги охрабрат нападнатите да кажат кој ги нападнал и насилниците да одговорат согласно законите.

„Сите овде сме родители и имаме деца. Секој од нас треба да се стави во кожата на родителите на нападнатите деца. А нападнатите млади луѓе не беа само Албанци, беа и Македонци и припадници на други етнички заедници“ рече Бонева.

Џевад Адеми од ДУИ и порача на министерката за внатрешни работи дека довербата кон МВР е разнишана и дека ако не ги расветлат инцидентите одговорноста ја преземаат врз себе.

„МВР итно без ниту едно објаснување треба да ги открие злосторниците, бидејќи довербата на граѓаните во МВР се разнишува“ вели Адеми и додаде дека насилниците, криминалците немаат ниту етничка, ниту политичка припадност.

И опозициската СДСМ го повика министерството за внатрешни работи да ги расветли инцидентите.

„Повторно некој сака да го врати неспокојот кај граѓаните. Неспокојот не само за Албанците, туку и за Македонците и за другите етнички заедници. Сите институции треба да презема одговорност и претседателот и Владата и сите граѓани.“ рече Оливер Спасовски од СДСМ кој додаде дека ако имало разрешница за минатите инциденти немало да дојде до овие новите инциденти.

Во средата вечерта и во четвртокот  наутро се случија три инциденти во автобусите на ЈСП со број 57,58 и 65 во населбите, Кисела Вода, Чаир и на Бит Пазар.

Во сите три напади поголема група млади луѓе влегувале во автобусите на некоја постојка и ги тепале патниците, но и возачите на автобусите.

Јанкулоска пред Комитетот дека од почетокот на годинава во земјава, без последните три инциденти, се случиле 25 инциденти и оти биле нападнати 40 лица припадници на сите етнички заедници. Триесет и осум од нив биле повредени, петмина се задржани на болничко лекување, а двајца се здобиле со убодни рани. Десет од овие инциденти во коишто биле вклучени најчесто млади луѓе се случиле во автобуси на ЈСП, а 10 во близина на училишта./крај/фф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Заев и црногорскиот премиер се заложија за уште понагласена соработка

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев ја заврши работната агенда од Самитот на Западен Балкан во Виена со билатерална средба со црногорскиот премиер, Здравко Кривокапиќ.

Како што информираат од владината прес-служба, двајцата премиери ги потенцирале извонредното пријателство меѓу двете земји и подготвеноста за безрезервна меѓусебна поддршка на сите полиња кои се од интерес на народите во Црна Гора и Северна Македонија.

„Соговорниците изразија заложби за искористување на сите можности за интензивирање на економската соработка и за олеснување на регионалната мобилност на граѓаните, услугите и стоките“, се наведува во соопштението за средбата.

Се разговарало и за меѓусебно искористување на искуствата во секторските области од работата на владите и институциите, со цел обезбедување најбрзи и најефикасни услуги за граѓаните.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев – Курц: Заедничка е обврската да се обезбеди европска иднина за Западен Балкан

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, денеска оствари билатерална средба со австрискиот канцелар и домаќин на Самитот за Западен Балкан во Виена, Себастијан Курц.

Како што информираат од владината прес-служба, Заев упатил благодарност за огромната поддршка на Австрија за Северна Македонија и за европската иднина на целиот регион и го охрабрил канцеларот Курц да продолжи со извонредниот и посебен ангажман.

Соговорниците констатирале дека крајно време е Северна Македонија да ги започне преговорите со ЕУ и да ја интензивира сопствената и регионалната европеизација.

Заев и Курц изразиле задоволство од видливиот раст на австриските инвестиции во Северна Македонија и од големиот интерес за нови економски соработки и проекти во областите обновливи извори на енергија, инфраструктура и здравство.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи и бугарскиот колега на втора средба во Анталија: Комуникацијата е интензивна на сите нивоа

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денес оствари нова средба со министерот за надворешни работи на Бугарија, Светлан Стоев, на маргините на Самитот и Анталија форумот во Турција.

Како што информираат од ресорното министерство, на средбата уште еднаш биле отворени модалитетите и начините за надминување на разликите кои доведоа до блокада од страна на Бугарија, за европските интеграции на Северна Македонија.

Министрите ги реафирмирале заложбите за интензивна комуникација на сите нивоа, со цел надминување на разликите и овозможување на формално започнување на преговорите за членство, што претставува заедничка цел, било истакнато на состанокот.

„Сериозно остануваме посветени на напорите за изнаоѓање на решение за застојот, кој ќе овозможи одржување на Првата меѓувладина конференција со ЕУ“, нагласил Османи по состанокот.

Средбата Османи-Стоев е втора последните два дена во Анталија, меѓу кои се одржа и посета и билатерални средби на висока владина делегација од Северна Македонија на Софија, со државниот и политички врв на Бугарија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт4 часа

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија5 часа

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион9 часа

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија10 часа

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион10 часа

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт12 часа

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт22 часа

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион23 часа

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Европа23 часа

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент, пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио...

Македонија1 ден

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија1 ден

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија1 ден

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија1 ден

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија1 ден

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ1 ден

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија1 ден

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија1 ден

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт1 ден

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Досие