Контакт

Македонија

Маички „Слобода за Кежо“ ќе им се делат на пратениците, на Кежаровски ќе му се суди по итна постапка

Објавено пред

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски во сабота во 11 часот ќе им подели на пратениците во Собранието маички „Слобода за Кежо“. Во Собранието ќе бидат доставени вкупно 123 маички, односно по една за секој пратеник.

Од Одборот апелираат сите пратеници, без разлика од која партија се, да ги облечат маиците за време на работата во Собранието и со тоа да покажат солидарност и поддршка за напорите на новинарите да му се дозволи на Кежаровски да се брани од слобода.

Инаку, на Кежаровски ќе му се суди по итна постапка. Претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, за „Утрински весник“ изјавил дека имајќи ги предвид сите случувања изминативе денови и штрајкот со глад на новинарот Кежаровски, судењето ќе почне во многу скоро време и нема да се чека до септември:

„Судењето ќе почне летово по итна постапка и на него ќе бидат презентирани сите докази од обвинението кои беа поднесени деновиве“, изјавил Панчевски.

Кежаровски веќе трети месец е во притвор, осомничен дека пред пет години го открил идентитетот на заштитениот сведок за убиството на старецот од велешкото село Ореше.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

СДСМ: Ќе го заштитиме секој поединец од заканите за насилство

Објавено пред

„ВМРО-ДПМНЕ повторно покажа дека не е поместена ниту милиметар од режимската и насилничка матрица. Имено, после првиот изборен круг, членови и активисти на ДПМНЕ продолжија да се закануваат со насилство кон граѓаните кои не се дел од оваа партија. Членови и структури блиски на раководството на ВМРО-ДПМНЕ јавно испраќаат закани, на кои граѓаните секојдневно сведочат на социјалните мрежи.

Граѓаните сведочат и дека во општините каде победија кандидати на ВМРО-ДПМНЕ се прават списоци на луѓе кои се членови или поддржувач на СДСМ и со најави за некакви наводни одмазди.

Пред два дена, личното обезбедување на Христијан Мицкоски влегло во угостителски објект во Вевчани, легитимирало, се заканувало кон гостите.

Така правеше и полицијата на МВРО-ВМРО кога вршеше упади по медиуми, кога апсеше студенти по библиотеки. На тој начин убија дете на скопскиот плоштад во 2011 година, кога славеа изборна победа.

Кандидатот за градоначалник на Василево физички нападна активистка на СДСМ.

Насилничката матрица на ДПМНЕ не застанува тука. Поддржувач и пријател на новиот градоначалник на Бутел Дарко Костовски на јавно место им се закани на двајца жители на Бутел дека ако не се иселат ќе ги убие.

Додека СДСМ е на власт граѓаните ќе бидат заштитени, а заканите на ВМРО-ДПМНЕ ќе останат нереализирани. СДСМ и државните институции го штитат народот од насилниците.

Но, за да се сопре овој налет на обид да се врати режимот и да им се стави крај на нивните закани, мораме да се обединиме и да гласаме за број 12 во недела.

Да гласаме за број 12 за да ги заштитиме граѓаните и државата од нови насилства, конфликти, омраза, поделби и омрази.

Да гласаме за број 12 за да продолжиме да живееме во мирна, безбедна и слободна држава“.

Соопштение на СДСМ

Прикажи повеќе...

Македонија

Во моментот се активни над 6.100 случаи на коронавирус во Македонија

Објавено пред

Бројот на заразени со коронавирус изнесува 6.187 лица, и бележи зголемување во однос на претходната недела.

Според епидемиолошки анализи во моментов, половина од активно заразените се од Скопје (3.190). Голем број на заразени лица има во Куманово (446), Велес (309) и Прилеп (245).

Троцифрени бројки бележат и Штип (198), Кавадарци и Охрид по 190, Кочани (151), Струмица (143), Тетово (104),Крива Паланка (111).

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 199.901, бројот на оздравени пациенти е 186.652, на починати е 7.062.

Вчера беа регистрирани 135 нови случаи, односно 9 проценти од тестираните.

Досега во земјата се направени вкупно 1.366.002 тестирања на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сончево време со температури до 17 степени

Објавено пред

Времето во текот на денот ќе биде претежно сончево. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -4 до 3, а максималната ќе достигне од 13 до 17 степени.

Во Скопје, наутро студено со услови за слаба утринска магла. Во текот на денот претежно сончево. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе се спушти до -1, а максималната ќе достигне до 14 степени.

И утре ќе се задржи претежно ведро со ниски утрински температури, кои на повеќе места ќе бидат некој степен под нулата. Од четврток облачноста ќе се зголеми и во следните денови ќе преовладува умерено, на места значително облачно време со постепен пораст, особено на утринските температури. По одделни котлини ќе има услови за утринска магла.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

Во моментот се активни над 6.100 случаи на коронавирус во Македонија

Бројот на заразени со коронавирус изнесува 6.187 лица, и бележи зголемување во однос на претходната недела. Според епидемиолошки анализи во...

Свет1 час

ЕМА ја одобри вакцината „Модерна“ за трета доза

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри третата доза на вакцината „Модерна“ против ковид, за лица над 18 години. Третата...

Регион16 часа

Рама: Ако Западен Балкан не може во ЕУ, нека дојде ЕУ на Балканот

Влезот на Западен Балкан во Европската Унија се чини дека е привремено замрзнат, но ако регионот не може да се...

Македонија17 часа

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија19 часа

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет20 часа

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија21 час

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ22 часа

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија23 часа

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет24 часа

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет1 ден

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет1 ден

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион1 ден

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион2 дена

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија2 дена

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ2 дена

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион2 дена

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион2 дена

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет2 дена

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ2 дена

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Досие