Контакт

Македонија

Регионална конференција „Вистински импакт за подобро образование“

Објавено пред

Регионална конференција „Вистински импакт за подобро образование“, ќе се одржи во среда во Скопје.

Конференцијата е во организација на Мајкрософт Централна и Источна Европа (МЦИЕ), со поддршка на Министерството за образование и наука на Република Македонија.

Целта на оваа регионална конференција е согледување на можностите за поголема искористеност на технологијата за подобрување на образованието и учењето. /крај/со/мф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Шекеринска: Следниот мандат одиме на едноцифрен процент на невработеност

Објавено пред

На 15 јули граѓаните ќе изберат минималната плата да изнесува 20.000 денари, просечната плата да порасне до 34.000 денари, пензиите да продолжат да растат и ниту една пензија да не биде пониска од 10.700 денари, порача во Кичево Радмила Шекеринска од СДСМ.

„Граѓаните ќе изгласаат да се зголеми прагот на поврат на ДДВ од 7.200 денари за секој граѓанин на годишно ниво на 9.600 денари. На 15 јули граѓаните ќе гласаат и за зголемуваање на субвенциите од 160 милиони на 200 милиони евра за развој на нашето домашно земјоделие. Градиме 260 километри автопати, 300 километри експресни патишта и 950 километри локални патишта низ цела држава. 2,5 милијарди евра од европските фондови“, нагласи Шекеринска и додаде дека ова ќе бидат европски пари кои ќе ги донесат европските стандарди дома.

Порача и дека невработеноста ќе продолжи да се намалува по 3 проценти секоја година се додека таа не добие едноцифрена вредност.

„Ќе покажеме што значи економски патриотизам на дело и како вистински се сака татковината“, истакна Шекеринска во Кичево.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Арсовски: Од снимките за Заеви дознавме за мафијашки сценарија какви што нема ни на филм

Објавено пред

Мафија владее со Република Македонија, а вчера објавените аудио материјали тоа најдобро го потврдуваат, рече на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

„Бевме сведоци и ние и целата јавност како член на подземјето Горан Димовски од Битола викан Тушникот, човек најверојатно со сомнително минато, а не академско, кажува јасно и гласно дека добил зелено светло директно од Вице Заев, брат на Зоран Заев, да запали автомобил на некој кој не е член на СДСМ, само и само да го потисне и да му упати порака со закана и не само него, ами ќе ги потиснел и сите други кои што не биле за СДСМ“, објасни партискиот портпарол.

Арсовски додаде и дека доколку се преслуша целиот објавен материјал се доаѓа до заклучок дека кланот Заеви освен што давал зелено светло за палење автомобили, давал и црвен картон, односно блокирал други бизниси кои им биле конкуренција на нивните.

„Овој материјал е големо сведоштво за начинот на мафијашко владеење на Зоран Заев, Вице Заев и целата фамилија Заеви“, кажа портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, според кого во изминативе три години биле запалени над 50 автомобили во државава.

„Да потсетиме дека беше запалена семејната куќа на потпретседателот и носител на ВМРО-ДПМНЕ во моментот во ИЕ 2 Мисајловски, беше фрлена бомба во семејниот дуќан исто така на Мисајловски, беа демолирани автомобили на видни членови на партијата, што веќе е очигледно и јасно кој ги издал сите овие наредби“, кажа Арсовски и нагласи дека тоа што се слуша на материјалите го нема ниту во мафијашките филмови, па затоа повика граѓаните ќе го дадат финалниот одговор на 15 јули.

Прикажи повеќе...

Македонија

Богојески: Време е да падне овој естаблишмент, потребни се нови и креативни политики

Објавено пред

Колку сме во Скопје домаќини се познава по Градскиот парк, рече во изјава за медиуми Петар Богојески, носител во изборната единица 1 од партијата Македонски концепт.

„Денес сретнавме прекрасни луѓе, кои и покрај желбата да одморат од градската гужва, беа отворени за разговор со нас. Се е јасно. Нема простор за ветувања, програми, се е слушнато и видено веќе 30 години! Редно е да го смениме политичкиот систем, да падне овој естаблишмент”, изјави Богојески.

Тој порача дека Македонски концепт креаира поинакви јасни политики кои ќе донесат суштински промени за нашата држава.

„Имаме јасна идеја и цел и знаеме како. 15 јули е денот кога без разлика на политичката определба, сите граѓани масовно треба да излезат на гласање и да го заокружат бројот 10“, кажа претставникот на Македонски концепт и додаде дека само заеднички граѓaните може да се изборат за суштински промени.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Топ6 минути

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија2 часа

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија3 часа

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ3 часа

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа4 часа

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет6 часа

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет18 часа

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија21 час

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа22 часа

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија24 часа

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Регион1 ден

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија1 ден

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа1 ден

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт1 ден

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Регион1 ден

На Косово 114 новозаболени од коронавирус – жариште има на подножјето на Шар Планина

Националниот институт за јавно здравје во Приштина објави дека во Косово се регистрирани 114 нови случаи на Ковид 19, пишува...

Свет1 ден

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет1 ден

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет1 ден

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет1 ден

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Регион2 дена

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Досие