Контакт

Македонија

327 новозаразени и 12 починати од Ковид-19 во последние 24 часа

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.740 тестирања, а регистрирани се 327 нови случаи на Ковид-19:  во Скопје – 159, Кавадарци – 25, Прилеп – 24, Битола – 17, Гевгелија – 13, Охрид – 12, Куманово – 9, Свети Николе – 8, Штип – 7, Тетово, Велес, Крива Паланка и Валандово по 5, Кичево и Ресен по 4, Струмица, Кочани, Неготино и Крушево по 3, Радовиш, Богданци и Демир Хисар по 2 и по еден заразен во Гостивар, Струга, Делчево, Виница, Пробиштип, Кратово и Македонски Брод.

Во текот на изминатото деноноќие пријавени се 12 починати лица – шестмина од Скопје (57, 64, 72, 76, 85 и 86 години), две од Прилеп (40 и 82 години) и по едно починато лице од Битола (67), Кавадарци (73), Кочани (72) и Македонски Брод (70). Од пријавените, сите се починати во болнички услови.

Во согласност со регистарот на починати со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, дополнително се пријавени 4 смртни случаи во периодот од 27 ноември до 15 декември. Меѓу починатите лица, двајца се од Скопје и по едно лице од Кочани и Свети Николе. Починатите лица се на возраст од 57 до 88 години, при што едно лице е починато во домашни, а три во болнички услови.

Во изминатите 24 часа регистрирани сe и 325 оздравени пациенти од: Скопје – 171, Кавадарци – 28, Прилеп – 25, Битола – 18, Куманово – 13, Кочани – 9, Радовиш – 8, Тетово и Штип по 6, Неготино, Ресен, Делчево и Демир Хисар по 5, Велес и Кичево по 4, Струмица, Гевгелија и Кратово по 2 и по еден оздравен од Свети Николе, Берово, Валандово, Богданци, Македонска Каменица, Демир Капија и Дојран.

Направените 2.740 теста се преку: ИЈЗ – 253, ЦЈЗ Скопје – 67, ЦЈЗ Битола – 62, ЦЈЗ Прилеп – 38, ЦЈЗ Тетово – 5, ЦЈЗ Куманово – 60, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, лабораторија во болницата во Козле – 24, УК Пулмологија со алергологија – 1, Институт за микробиологија – 125, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 53, „Авицена“ – 132, „Биотек“ – 146, „Систина“ – 78, лабораторија „Лаор“ – 82, „Синлаб“ – 9, „Ремедика“ – 5, „Плодност“ – 26, „Генеа“ – 9, „Никоб лаб“ – 292, „ВФВ медикал“ – 50, „Ели медика“ – 39, „Ројал медика“ – 21, „Спектра-ММ“ – 7, „Рапид лаб“ – 3, „Жан Митрев Струмица“ – 8, „Нова лаб дијагностика“ – 4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.140.

Досега во земјата се направени вкупно 1.515.236 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 220.794, бројот на оздравени пациенти е 207.563, на починати е 7.794, а бројот на активни случаи изнесува 5.437.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 96.760, Активни 2.605
Куманово 13.045, Активни 152
Тетово 11.393, Активни 86
Прилеп 10.567, Активни 360
Битола 9.040, Активни 433
Гостивар 8.082, Активни 20
Велес 7.426, Активни 168
Кавадарци 7.275, Активни 261
Штип 6.686, Активни 105
Охрид 6.650, Активни 227
Струмица 6.212, Активни 129
Кичево 4.283, Активни 75
Кочани 4.077, Активни 76
Струга 3.917, Активни 28
Гевгелија 2.869, Активни 96
Неготино 2.609, Активни 51
Свети Николе 2.149, Активни 51
Крива Паланка 1.936, Активни 60
Ресен 1.791, Активни 51
Радовиш 1.786, Активни 52
Берово 1.472, Активни 32
Дебар 1.456, Активни 0
Делчево 1.445, Активни 71
Виница 1.169, Активни 15
Пробиштип 1.133, Активни 22
Валандово 994, Активни 57
Кратово 785, Активни 18
Богданци 663, Активни 31
Демир Хисар 628, Активни 29
Крушево 601, Активни 25
Македонски Брод 516, Активни 17
Македонска Каменица 426, Активни 24
Демир Капија 426, Активни 0
Пехчево 355, Активни 5
Дојран 172, Активни 5©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Објавено пред

Утрово поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве Баир, како и на патот Дебар-Маврово.

Голем дел од државата го зафатија снежни врнежи, правејќи снежна покривка и на пониските места.

Најмногу снег, 44 сантиметри, утрово има на Попова Шапка, по што следат Маврови Анови (21), 9 Крушево (9), Ѓуриште (6), К.Паланка (5) , Тетово (4) , Скопје-Петровец (3) и Виница, Куманово (1).

Времето во текот на денот ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено претпладне. Врнежите најдолго ќе се задржат и ќе бидат пообилни во западните делови. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка, освен во долниот тек на Повардарието, велат од УХМР.

Заради ниските температури, ќе има појава на голомразица. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер. Кон крајот на денот врнежите ќе престануваат, а во источните делови облачноста ќе се намалува. Максималната температура ќе достигне од -2 до 5 степени.

Во Скопје, облачно со повремени врнежи од снег, особено претпладне. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Кон крајот на денот облачноста ќе се намалува. Максималната температура ќе достигне 2 степена.

Утре во поголемиот дел од земјава ќе има врнежи од снег, пообилни во западните подрачја, особено претпладне. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка, освен во долниот тек на Повардарието. Заради ниските температури, ќе има појава на голомразица. Ќе дува умерн, вдолж Повардарието засилен северен ветер, Потоа во следните денови ќе се задржи променливо облачно, ветровито и многу студено време со повремен слаб локален снег. Утринските температури на места ќе се спуштаат под -10 степени, а дневните на повеќето места ќе се задржат под нула.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: „Градски паркинзи“ должи 33 милиони денари кон Град Скопје

Објавено пред

Јавното претпријатие „Градски паркинзи“ Скопје кое е долги години е управувано од кадар на партијата од власт, Демократски Сојуз е компанија должник, наведе ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека претпријатието поради своето недомаќинското работење, должи 33 милиони денари кон Град Скопје, иако добивало дури и субвенции во речиси ист толкав износ.

„Очигледно дека се правени злоупотреби штом едно вакво претпријатие кое наплаќа простор за паркирање и кое речиси и да нема влезни трошоци, креирало толкави загуби.

Постојат основани сомнежи дека директори, министри, советници и луѓе блиски до централната власт паркирале бесплатно преку упад на системот за паркирање. Ова значи дека додека граѓаните плаќале скап паркинг, додека градот Скопје со народни пари финансирал недомаќинско работење наместо да гради улици, реновира училишта, некој имал привилегија постојано 24/7 со години да користи бесплатен паркинг, само затоа што бил близок до власта на СДСМ.

Ова ли се принципите за декриминализираност кои ги проповедаат функционерите од партијата чиј кадар го водел јавното претпријатие „Градски паркинг“?

Ова е класичен случај за обвинителството, доколку имавме правна држава, а не правен параван кој штити криминал на власта.

Јавно го повикуваме Демократскиот сојуз кој во моментов е панцир за заштита на криминалот на СДСМ и ДУИ да каже што се крие зад сомнежите за злоупотреби во градскиот паркинг, кои се лицата на списоците за слободно паркирање?

Демократскиот сојуз е дел од власта на СДСМ за да користи привилегии и штити криминал“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Облачно и студено време, со врнежи од снег

Објавено пред

Времето денеска ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено претпладне. Врнежите ќе бидат пообилни во западните делови. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка, освен во долниот тек на Повардарието. Заради ниските температури, ќе има појава на голомразица. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од -7 до -1, а максималната ќе достигне од -2 до 4 степени.

Во Скопје, облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено претпладне. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до -2, а максималната ќе достигне до 1 степен.

За време на викендот и во почетокот на наредната седмица ќе преовладува променливо облачно, ветровито и многу студено време со повремен слаб локален снег. Утринските температури на места ќе се спуштаат под -10 степени, а дневните на повеќето места ќе се задржат под нула.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет15 минути

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија13 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија14 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет15 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет15 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија17 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија18 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија20 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет20 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија21 час

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија21 час

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет23 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет23 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт24 часа

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа24 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија2 дена

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија2 дена

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија2 дена

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Досие