Контакт

Македонија

333 нови случаи на Ковид-19 и вкупно 11 починати

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.511 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје – 181, Прилеп и Битола по 25, Охрид – 14, Куманово и Струмица по 8, Велес и Кавадарци по 7, Кичево – 6, Кочани, Ресен, Валандово и Демир Капија по 5, Штип – 4, Гевгелија, Неготино, Радовиш и Пробиштип по 3, Крива Паланка, Делчево, Виница, Крушево и Македонски Брод по 2 и по еден заразен од Тетово, Гостивар, Струга, Свети Николе, Богданци и Демир Хисар.

Во текот на изминатото деноноќие пријавени се 6 починати лица: 2 од Велес (64 и 83 години) и по едно од Скопје (74), Прилеп (90), Кичево (85) и од Радовиш (79). Од пријавените, сите лица се починати во болнички услови.

Во согласност со регистарот на починати лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се дополнително 5 смртни случаи во периодот од 22 ноември до 20 декември. Починатите лица се двајца од Куманово и по едно од Скопје, Битола и од Гостивар на возраст од 1 до 86 години. Од пријавените, 3 лица се починати во болнички услови, а две во домашни услови.

Од Институтот за јавно здравје појаснуваат дека детето на 1-годишна возраст починало на 29 ноември, а имало повеќе хронични заболувања.

„Станува збор за дете кое престојувало во дом за деца без родители во Битола, а во Клиничката болница Битола се лекувало поради долнореспираторен инфект од 15 до 24 ноември, кога поради влошување на општата состојба и добиен позитивен тест на Ковид-19 е упатено во ИБЗД Козле“, се наведува во соопштението.

Во изминатите 24 часа регистрирани сe и 311 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 143, Битола – 23, Охрид – 17, Кавадарци – 16, Прилеп – 15, Куманово – 13, Струмица и Штип по 9, Валандово и Велес по 8, Неготино – 7, Гевгелија – 6, Кочани – 5, Крива Паланка, Крушево и Свети Николе по 4, Ресен, Радовиш, Пробиштип и Тетово по 3, Кичево – 2 и по еден оздравен од Демир Капија, Делчево, Виница, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица.

Направените 3.511 теста се преку: ИЈЗ – 252, ЦЈЗ Скопје – 78, ЦЈЗ Битола – 65, ЦЈЗ Прилеп – 52, ЦЈЗ Тетово – 6, ЦЈЗ Куманово – 65, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 2, лабораторија во болницата во Козле – 18, Институт за микробиологија – 114, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 74, „Авицена“ – 182, „Биотек“ – 180, „Систина“ – 68, лабораторија „Лаор“ – 126, „Синлаб“ – 12, „Ремедика“ – 12, „Плодност“ – 43, „Генеа“ – 12, „Никоб лаб“ – 311, „ВФВ медикал“ – 97, „Ели медика“ – 65, „Ројал медика“ – 18, „Спектра-ММ“ – 10, „Рапид лаб“ – 21, „Жан Митрев Струмица“ – 14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.614.

Досега во земјата се направени вкупно 1.565.599 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 222.666, бројот на оздравени пациенти е 209.602, на починати е 7.879, а бројот на активни случаи изнесува 5.185.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 97.775, Активни 2.583
Куманово 13.084, Активни 108
Тетово 11.409, Активни 78
Прилеп 10.696, Активни 367
Битола 9.135, Активни 373
Гостивар 8.078, Активни 20
Велес 7.478, Активни 164
Кавадарци 7.349, Активни 224
Охрид 6.734, Активни 226
Штип 6.724, Активни 101
Струмица 6.257, Активни 130
Кичево 4.306, Активни 80
Кочани 4.089, Активни 50
Струга 3.920, Активни 22
Гевгелија 2.898, Активни 92
Неготино 2.626, Активни 39
Свети Николе 2.150, Активни 41
Крива Паланка 1.951, Активни 58
Ресен 1.842, Активни 83
Радовиш 1.805, Активни 45
Берово 1.477, Активни 15
Делчево 1.462, Активни 55
Дебар 1.457, Активни 1
Виница 1.177, Активни 20
Пробиштип 1.141, Активни 15
Валандово 1.024, Активни 64
Кратово 788, Активни 9
Богданци 676, Активни 30
Демир Хисар 638, Активни 28
Крушево 606, Активни 21
Македонски Брод 522, Активни 16
Демир Капија 433, Активни 5
Македонска Каменица 429, Активни 20
Пехчево 357, Активни 1
Дојран 173, Активни 1

Македонија

Облачно и студено време, со врнежи од снег

Објавено пред

Времето денеска ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено претпладне. Врнежите ќе бидат пообилни во западните делови. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка, освен во долниот тек на Повардарието. Заради ниските температури, ќе има појава на голомразица. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од -7 до -1, а максималната ќе достигне од -2 до 4 степени.

Во Скопје, облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено претпладне. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до -2, а максималната ќе достигне до 1 степен.

За време на викендот и во почетокот на наредната седмица ќе преовладува променливо облачно, ветровито и многу студено време со повремен слаб локален снег. Утринските температури на места ќе се спуштаат под -10 степени, а дневните на повеќето места ќе се задржат под нула.

Прикажи повеќе...

Македонија

МВР со детали: Девојката од Радовиш ја прегазил 22-годишник од Скопје

Објавено пред

Девојката која вечерва беше прегазена пред Сити мол во Скопје била од Радовиш, а ја прегазил 22-годишниот Ј.Ѓ. од Скопје.

Според информациите од МВР, во несреќата, што се случила во 19:44 часот, повредено е и нејзиното 24-годишно момче, исто од Радовиш, кое е пренесно во болница.

Според пријавеното, несреќата се случила на ул. Московска со бул. Партизански одреди во која „ПМВ цитроен“ управувано од Ј.Ѓ.(1999) од Скопје удрило во Л.Д. (1997) од Радовиш, кој е повреден и пренесен во ГОБ „8 Септември“ и В.Н.1997 од Радовиш, која починала на лице место.

Полицијата врши увид.

Прикажи повеќе...

Македонија

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Објавено пред

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје.

Девојката преминувала улица на пешачки премин, кога автомобил „цитроен“ ја прегазил и ја фрлил неколку метри со што се здобила со смртни повреди.

Полицијата е на терен и врши увид на местото на несреќата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија12 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет13 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет14 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија16 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија17 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија18 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет19 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија20 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија20 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет22 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет22 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт22 часа

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа23 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија2 дена

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија2 дена

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија2 дена

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет2 дена

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Досие