Контакт

Македонија

ЕУ – Со фер избори, наесен датум за преговори

Објавено пред

Европската комисија наесен ќе препорача датум за почеток на преговори со Македонија, ако спроведе демократски избори и ги доврши неколкуте реформи

Европската комисија наесен ќе препорача датум за почеток на преговори со Македонија, ако спроведе демократски избори и ги доврши неколкуте реформи што се бараат од неа

Ова го изјави анонимен висок претставник на Комисијата во Брисел, кој денеска го цитира весникот „Дневник“.

Според истиот извор, разликите за името нема да бидат пречка Европската комисија (ЕК) да ја донесе одлуката за почеток на преговори.

„Не смее да има сомневања оти препораката за почнување преговори зависи исклучиво од реформскиот процес, а не од спорот, кој е билатерален. Оттука, ако Македонија покаже демократска зрелост на изборите и ги доврши бараните реформи, не гледам што би можело да ја спречи ЕК да ја даде својата препорака“, изјави европретставникот.

Тој посочи дека ЕК нема да се меша во прашањето за името, кое се решава со посредство на ОН, а дали потоа Грција ќе го спречи ефективниот старт на преговорите е прашање за кое не е надлежно европското извршно тело./крај/дн/ег/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Арсовски: Од снимките за Заеви дознавме за мафијашки сценарија какви што нема ни на филм

Објавено пред

Мафија владее со Република Македонија, а вчера објавените аудио материјали тоа најдобро го потврдуваат, рече на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

„Бевме сведоци и ние и целата јавност како член на подземјето Горан Димовски од Битола викан Тушникот, човек најверојатно со сомнително минато, а не академско, кажува јасно и гласно дека добил зелено светло директно од Вице Заев, брат на Зоран Заев, да запали автомобил на некој кој не е член на СДСМ, само и само да го потисне и да му упати порака со закана и не само него, ами ќе ги потиснел и сите други кои што не биле за СДСМ“, објасни партискиот портпарол.

Арсовски додаде и дека доколку се преслуша целиот објавен материјал се доаѓа до заклучок дека кланот Заеви освен што давал зелено светло за палење автомобили, давал и црвен картон, односно блокирал други бизниси кои им биле конкуренција на нивните.

„Овој материјал е големо сведоштво за начинот на мафијашко владеење на Зоран Заев, Вице Заев и целата фамилија Заеви“, кажа портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, според кого во изминативе три години биле запалени над 50 автомобили во државава.

„Да потсетиме дека беше запалена семејната куќа на потпретседателот и носител на ВМРО-ДПМНЕ во моментот во ИЕ 2 Мисајловски, беше фрлена бомба во семејниот дуќан исто така на Мисајловски, беа демолирани автомобили на видни членови на партијата, што веќе е очигледно и јасно кој ги издал сите овие наредби“, кажа Арсовски и нагласи дека тоа што се слуша на материјалите го нема ниту во мафијашките филмови, па затоа повика граѓаните ќе го дадат финалниот одговор на 15 јули.

Прикажи повеќе...

Македонија

Богојески: Време е да падне овој естаблишмент, потребни се нови и креативни политики

Објавено пред

Колку сме во Скопје домаќини се познава по Градскиот парк, рече во изјава за медиуми Петар Богојески, носител во изборната единица 1 од партијата Македонски концепт.

„Денес сретнавме прекрасни луѓе, кои и покрај желбата да одморат од градската гужва, беа отворени за разговор со нас. Се е јасно. Нема простор за ветувања, програми, се е слушнато и видено веќе 30 години! Редно е да го смениме политичкиот систем, да падне овој естаблишмент”, изјави Богојески.

Тој порача дека Македонски концепт креаира поинакви јасни политики кои ќе донесат суштински промени за нашата држава.

„Имаме јасна идеја и цел и знаеме како. 15 јули е денот кога без разлика на политичката определба, сите граѓани масовно треба да излезат на гласање и да го заокружат бројот 10“, кажа претставникот на Македонски концепт и додаде дека само заеднички граѓaните може да се изборат за суштински промени.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Зелените од ДОМ со план за одржлив развој по коронавирусот

Објавено пред

Со цел успешно справување со здравствените и социо-економските последици од корона кризата, Зелената партија ДОМ предлага Зелен пост-корона план, за економски развој, заштита на здравјето, животната средина и климата. Овој Зелен план ги вградува принципите на одржливост, солидарност и отпорност на евентуални идни кризи. Мерките за пост-корона економската трансформација мора да се насочат на заштита на луѓето и планетата.

Главни столбови на Зелениот план се Зелена економија, социјална правда, владеење на правото и почитување на човековите права.

ДОМ смета дека во пост-корона периодот економскиот развој треба да се базира на принципите на Зелената економија. Главните инвестиции треба да се насочат кон намалување на загадувањето на животната средина, на потрошувачката на енергија и промовирање на употребата на чиста енергија. Со цел замена на фосилните горива со обновливи извори на енергија инсистираме на интензивно стимулирање на користење на сонцето и ветерот, како и на реновирање на објекти со цел да се зголеми енергетската ефикасност на зградите во јавниот, комерцијалниот сектор и домаќинствата, како и примена на концептот на паметни зелени градови.

Грантови за помош на бизнис секторот да се доделуваат на социјално и еколошки одговорни компании што инвестираат во зелени технологии и отворање зелени работни места.

Во иднина не смее да се отвораат нови рудници за експлоатација на јаглен и металични суровини. Да не се доделуваат концесии за изградба на мали хидроелектрични централи во заштитени подрачја и на реки коишто се притоки на вештачките хидроакумулации што се користат за водоснабдување, наводнување, производство на електрична енергија, спорт и рекреација.

ДОМ се залага за имплементирање на Зеленото сценарио на Стратегијата за енергетика, како и отстранување на употребата на јагленот за производство на електрична енергија до 2025 година.

– Да се обезбеди најмалку 40% учество на обновливи извори на енергија од сонцето и ветерот до 2040 година

– Да се субвенционира производството на електрична енергија од обновливи извори на енергија во домаќинствата

– Да се поттикне формирање енергетски кооперативи

– Да се субвенционираат индивидуалните земјоделски производители и земјоделски стопанства за користење обновливи извори енергија во производството

Зелениот пост-корона план предвидува инвестирање во:

– Енергетска ефикасност на зградите, индустриските процеси и транспортот

– Зелени паметни градови што имаат еколошки и ефикасен јавен транспорт, велосипедски патеки и слободни пешачки зони

– Зелена инфраструктура формирана од паркови и зелени коридори долж реките и булеварите, најмалку 25м2 зеленило по глава на жител

– Железничка мрежа и електрификација на транспортот

– Дигитализација, истражувања и иновации

– Одржлив и алтернативен екотуризам, со цел зголемување на приходите на локалното население

– Локално органско производство на храна

– Проекти за реализирање на препораките на УНЕСКО за Охридскиот регион да го зачува статусот на светско природно и културно наследство

Зелениот план предвидува и:

– Препрогласување на Националниот парк Маврово, Споменикот на природата Матка и парк-шумата Водно

– Ревалоризирање и заштита на Споменикот на природата Охридско Езеро

– Да се прогласи Шар Планина за Национален парк, а Осоговските Планини за Заштитени предели

– Да се изградат сите регионални санитарни депонии и да се санираат сите диви депонии до 2027 година

– Да се санираат сите “жешки еколошки точки” со историско загадување до 2030 година

– За ефикасна борба против загадувањето на воздухот, водата и почвата, Зелениот план предвидува:

– Ригорозно да се казнуваат субјектите што ги прекршуваат одредбите од интегрираните еколошки дозволи и елаборатите за заштита на животната средина

– Да се изврши ревизија на А и Б интегрираните еколошки дозволи и еколошките елаборати

– Да се зголеми ефикасноста на инспекцискиот надзор и да се координираат активностите на инспекциските служби на национално и локално ниво.

– Да се подобри пристапот до правда во животната средина и да се санционира еколошкиот криминал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија2 часа

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ3 часа

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа4 часа

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет5 часа

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет17 часа

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија21 час

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа21 час

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија23 часа

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Регион1 ден

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија1 ден

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа1 ден

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт1 ден

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Регион1 ден

На Косово 114 новозаболени од коронавирус – жариште има на подножјето на Шар Планина

Националниот институт за јавно здравје во Приштина објави дека во Косово се регистрирани 114 нови случаи на Ковид 19, пишува...

Свет1 ден

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет1 ден

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет1 ден

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет1 ден

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Регион2 дена

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет2 дена

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Досие