Контакт

Македонија

Неготинска „Зденка“ инвестира 2,5 млн евра во нов производ

Објавено пред

Фабриката за кабли “Зденка“ од Неготино во јуни годинава ќе започне со производство на енергетски кабли во новиот погон

Фабриката за кабли “Зденка“ од Неготино во јуни годинава ќе започне со производство на енергетски кабли во новиот погон во кој е инвестирано околу 2,5 милиони евра.

Како што е соопштено од компанијата, проектот е во фаза на опремување на погонот, која треба да заврши до наредниот месец, јави порталот Тотал

Со отворањето на новиот производен капацитет, производството годинава ќе го зголеми за 1.400 тони.

Постојниот производствен капацитет на фабриката изнесува 4.000 тони кабли на годишно ниво, со план до следната година тоа да достигне 10.000 тони.

Околу 80 отсто од производството на фабриката за кабли се извезува во Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина, Албанија, Косово, Австрија и Словенија.

Минатогодишните приходи на компанијата од 9,6 милиони евра се за 2,6 отсто помали во однос на 2007 година, поради пониската цена на нивните производи на светските пазари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е се што имаме“ од првиот претседател на независна Република Македонија Киро Глигоров.

„Таа е добар потсетник како во 1990-тите во време на конфликти на Балканот, се изборивме за самостојност и меѓународно признавање, процеси кои немаше да се случат без лидерството на претседателот Глигоров. Неговото наследство треба да биде водилка за сите што доаѓаме после него посетувајќи не дека имаме одговорност пред граѓаните да развиваме општество на соживот и просперитет насочено кон евро – атлантското семејство“, напиша Пендаровски на социјалните мрежи.

Пендаровски во текот на вчерашниот ден се сретна со неговиот француски колега, Емануел Макрон. Пендаровски по средбата порача дека се согласува со реформа на методологијата за претпристапните преговори, а Франција веќе поднела неформален предлог (нон-пејпер) до земјите членки на ЕУ за реформата.

Макрон на Пендаровски му кажал дека би можело да се очекува конечна одлука за отворање преговори во мај на Самитот во Загреб, но не му дал гаранции дека одлуката ќе биде позитивна. Пендаровски инсистирал на тоа дека Македонија не прифаќа друга алтернатива на полноправното членство во ЕУ, на што Макрон возвратил дека тој никогаш не ни нудел друга алтернатива.

Франција ги блокираше Македонија и Албанија на последниот Европски Совет, посочувајќи на неопходност за промена на методологијата на преговорите за членство во Унијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Собраниска делегација ќе положи венци со свежи цвеќе по повод 13 Ноември

Објавено пред

По повод 13 Ноември – Денот на ослободување на Градот Скопје, собраниска делегација предводена од попретседателот Горан Мисовски, а во состав: Илија Николовски и Жаклина Пешевска ќе положи венци свежо цвеќе, и тоа: во 11:00 часот пред Споменикот на ослободителите на Скопје, на Партизанските гробишта во Бутел;во 11:30 часот во Алејата на заслужните граѓани, на гробот на генералот Михајло Апостолски во Бутел и во 12:30 часот пред Споменикот на ослободителите на Скопје, плато пред Владата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски во Москва за Денот на победата

Објавено пред

Македонскиот претседател Стево Пендаровски ќе учествува на прославата на 75-годишнината од победата во Втората светска војна на 9 мај идната година во Москва по покана од рускиот претседател Владимир Путин, јави руската новинска агенција ТАСС.

„Еден од главните принципи на нашата држава е борбата против фашизмот. Значи, секако ќе бидам таму“, изјави Пендаровски за време на средбата со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на маргините на Парискиот мировен форум.

Лидерите на Индија, Куба, Франција, Чешка, Венецуела, Белорусија. Ерманија, Бугарија и Србија досега го потврдија нивното учество на прослевите. Покана е испратена и до американскиот претседател Доналд Трамп.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е...

Свет43 минути

Хилари Клинтон : Под голем притисок сум да го предизвикам Трамп на изборите

Поранешниот државен секретар на САД и кандидат на последните претседателски избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека е „под голем...

Свет1 час

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во...

Македонија1 час

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас во Скопје

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас во текот на денешната работна посета на Северна Македонија е планирано да...

Спорт1 час

Лука Модириќ е „Golden Foot“

Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрвтаска Лука Модриќ во Монте Карло доби уште едно големо признание во кариерата, наградата „Golden...

Македонија12 часа

Заев во Тетово: Владата заседава во 10 региони за одблиску да го слушне гласот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред одржувањето на редовната 165. седница на Владата во Тетово, истакна дека организацијата...

Регион12 часа

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот мини шенген,...

Регион15 часа

Црна Гора не го прифаќа предлогот за мини шенген

Министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ, во понеделникот рече дека приклучувањето кон иницијативата мини шенген за балканските држави...

Европа15 часа

Зелено светло за 13 нови одбранбени проекти на ЕУ

Владите на ЕУ дадоа зелено светло за 13 нови одбранбени проекти насочени кон развој на поголема воена моќ независна од...

Македонија18 часа

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Економија19 часа

(Видео) За борба против аерозагадувањето предвидени 1,6 милион евра во буџетот за 2020

Растот на платите и пензиите, растот на вработеноста, намалувањето на невработеноста и големата социјална заштита на ранливите категории в година...

Македонија19 часа

(Видео) Пендаровски: Макрон ми кажа дека никогаш немал намера да ни нуди алтернатива

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Париз оствари средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата беа разменети мислења за...

Македонија21 час

Ешерихија коли пронајдена во повеќе бунари, извори и чешми во Скопско

Од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Скопје известуваат дека е пронајдена ешерихија коли и други бактерии во повеќе бунари,...

Топ23 часа

Загина пешак на патот Крива Паланка – Куманово

Шеесет и седумгодишен маж од кривопаланечкото село Градец почина кога вчера во него удри автомобил на магистралниот пат Крива Паланка...

Македонија23 часа

Владата ги повлече најавените измени на Законот за јавните собири

Владата ги повлекува предлог-измените на Законот за јавните собири. Од владината прес-служба информираат дека ги слушнале забелешките на граѓанските организации за...

Македонија23 часа

Таткото на Боки 13 призна дека го тепал попот, пресуда в понеделник

Обвинетиот Миле Јовановски, татко на неформалниот сопственик на „1ТВ“, Бојан Јовановски, утрово во судот призна дека е виновен оти го...

Регион23 часа

Ердоган со нова закана: Ќе ви испратам терористи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди ЕУ дека неговата држава би можела да ги ослободи припадниците на Исламска држава...

Македонија1 ден

Собранието ќе избира заменик-министер за здравство

На денешната седница во Собранието треба да биде избран нов заменик-министер за здравство. Владата го предлага Арменд Арслани, кој е...

Свет1 ден

Џими Картер хоспитализиран поради крвавење во мозокот

Поранешниот американски претседател Џими Картер е хоспитализиран во Атланта заради крвавење во мозокот, што го предизвикало и неговото скорешно паѓање....

Регион1 ден

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните. Паразитското заболување лајшманиоза коешто го пренесуваат комарците, се појави...

Досие