Контакт

Македонија

868 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лицa

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.654 тестирања, а регистрирани се 868 нови случаи на Ковид-19 во Скопје – 424, Прилеп – 72, Куманово – 42, Битола – 34, Охрид – 31, Тетово – 28, Кавадарци – 27, Неготино – 26, Велес – 21, Гевгелија – 20, Гостивар и Кочани по 15, Штип – 14, Крива Паланка и Крушево по 11, Струга и Берово по 10, Струмица – 9, Валандово и Демир Капија по 8, Богданци – 6, Кичево и Ресен по 5, Пробиштип и Демир Хисар по 3, Радовиш, Македонски Брод и Пехчево по 2 и по еден во Свети Николе, Делчево, Кратово и Дојран.

Регистрирани се и 397 оздравени пациенти од Скопје – 178, Прилеп – 36, Тетово – 20, Гевгелија – 17, Куманово и Струмица по 16, Битола – 15, Велес – 11, Гостивар и Кочани по 8, Берово – 5, Штип и Крушево по 4, Валандово – 3, Ресен, Пробиштип. и Богданци по 2 и по еден во Кавадарци, Струга, Кичево, Дебар, Делчево, Виница, Демир Хисар и Македонски Брод.

Пријавени се вкупно 15 починати лица. Починати се 5 пациенти од Скопје (86г,81г,72г,71г,64г), по 2 пациенти од Тетово (72 и 59 години) и Охрид (78 и 57 години), и по 1 пациент од Прилеп (80), Куманово (71), Штип (64), Кавадарци (65), Битола (73) и Неготино (74). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.654 тестови преку: ИЈЗ-707, ЦЈЗ Скопје-70, Авицена-352, Биотек-362, Жан Митрев (Филип Втори)-201, Систина-311, лабораторија Лаор–259, Судска медицина-52, ЦЈЗ Битола-100, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, Синлаб-77, Ремедика-19, лабораторија болница Козле-17 и ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.123.

Досега во земјата се направени вкупно 559.021 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 111.077, бројката на оздравени пациенти е 96.925, на починати е 3.280, а бројот на активни случаи изнесува 10.872.

Според досега завршените анализи, ова е најновата статистика по градови. За секој град најпрво е дадена бројката на новозаразени, а потоа и онаа на вкупно активни случаи.

Скопје 424, активни 5.258
Прилеп 72, активни 792
Куманово 42, активни 418
Тетово 28, активни 322
Гостивар 15, активни 251
Штип 14, активни 163
Кавадарци 27, активни 597
Велес 21, активни 295
Битола 34, активни 273
Охрид 31, активни 465
Струмица 9, активни 195
Струга 10, активни 171
Кочани 15, активни 137
Кичево 5, активни 51
Неготино 26, активни 392
Гевгелија 20, активни 302
Свети Николе 1, активни 33
Крива Паланка 11, активни 140
Ресен 5, активни 76
Дебар, активни 16
Радовиш 2, активни 30
Делчево 1, активни 48
Берово 10, активни 50
Пробиштип 3, активни 35
Виница, активни 23
Валандово 8, активни 32
Крушево 11, активни 105
Богданци 6, активни 70
Кратово 1, активни 25
Демир Хисар 3, активни 38
Демир Капија 8, активни 46
Македонски Брод 2, активни 8
Македонска Каменица, активни 2

Македонија

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Објавено пред

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од контроверзните идентитетски и историски прашања.

„Не сум сигурен дека пренагласувањето на историската дебата, евентуално со лажни аргументи, е добро решение за иднината“, рече австрискиот социјалдемократ Андреас Шидер, претседател на делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, на виртуелниот брифинг за Северна Македонија, пренесуваат медиумите во регионот.

Шидер рече дека како дел од неговата функција тој морал да научи повеќе за историјата, дури и повеќе отколку што сакал.

„Политичарите почнуваат да заплетуваат прашања за идентитетот, кога не можат да одговорат на основните животни прашања“, рече Шидер.

„Се плашам дека е така кога станува збор и за ова прашање“, додаде тој.

Шидер истакна дека зеленото светло на Бугарија за пристапни разговори е „најдобро за решавање на соседските односи“.

„Оставете ги на страна прашањата за идентитетот и работете на други прашања“, порача тој.

Слична порака како што пишуваат агенциите од регионот испратил и бугарскиот европратеник Илхан Кјучјук, исто така известувач за Северна Македонија.

„ Историчарите нека дискутираат за историјата, а политичарите да бидат храбри“, рекол Кјучјук.

Билатералните односи не треба да влијаат на пристапот на регионот во Европската Унија, додал тој.

Медиумите анализираат дека во ноември 2020 година, Бугарија одби да прифати рамка за преговори за Северна Македонија, блокирајќи го почетокот на преговорите за пристапување во ЕУ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Објавен оглас за автори на материјали за учење за прво одделение

Објавено пред

Бирото за развој на образование објави оглас за автори/авторски тимови за изработка на материјали за учење согласно наставните програми за прво одделение на новото деветгодишното основно образование.

Од авторите се очекува да имаат искуство во пишување учебници, материјали за учење наставни и дидактички материјали и способност да ги преточат содржините, поимите и активностите од наставните програми за прво одделение во креативни и примамливи материјали за учење соодветни на возраста на учениците, се со цел да се постигнат резултатите од учење определени во секоја тема од наставните програми.

Како што се наведува од бирото, сите содржини во материјалите за учење да ги базираат на современи, научно засновани и релевантни сознанија, а сите примери и активности да бидат креирани на начин да се интересни за учениците и да се во релација со нивните искуства.

Носител на процесот е Бирото за развој на образованието кое ќе дава насоки за да се обезбеди унифициран стил и квалитет на материјалите за образување на нови отворени, компетентни и демократски генерации.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски кажа дека оставка треба да си поднесе цела влада додека Рашковски треба да е во затвор.

Мицкоски рече дека не е возможно службеник како Рашковски со неколку стотици евра плата да гради хациенди од илјадници метри квадратни, да вози луксузни автомобили од по осумдесет илјади евра и да летува по монденски места.

„Оставка треба да си поднесе цела криминална влада не треба Рашковски да си поднесе. Рашковски одамна треба да биде таму каде што припаѓа а тоа е во затвор. Не може службеник со плата од неколку стотици евра или професор на факултет да поседува и да гради хациенди со по илјадници метри квадратни, да летува и да дезертира во ек на пандемија таму каде што беше и да ни кажува дека биле евтини аранжманите, да се вози со нови џипови од 70, 80 илјади евра ако се негови не знам така излезе информација по медиумите“, рече Мицкоски.

Дополнително претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски потенцираше дека оставката на Рашковски е прв морален чин кој што требало да се случи и поодамна но и дека ова треба да продолжи во континуитет и со владата.

Тој вели дека ако блиските соработници на Заев стократно го зголемуваат своето богатство тогаш само прашање е што се случува со другите односно со оние кои што се во првите редови на власта.

„Ако сето ова се потврди како точно ова е уште еден срам и блам на оваа влада бидејќи лицето кое што до вчера беше еден од најблиските соработници на Зоран Заев може да замислите што прави тој ако овој вака неколкукратно го зголемува, стократно го зголемил своето богатство тогаш кој знае што се случува со овие другите. Срамота. Срамота е ова што се случува и оставката е би рекол прв морален чин да се случи нешто иако порано требаше да се случи, но ова треба да продолжи во континуитет и со владата. Она кое што можам да го кажам еве и како еден колега се срамам што вакви луѓе воопшто се мои колеги од универзитетот иако сме на различни факултети“, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа56 минути

Данска трајно ја прекинува вакцинацијата со „aстра зенека“

Данска целосно ќе престане да ја користи вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 поради можна причинско-последична поврзаност помеѓу таа вакцина...

Македонија1 час

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија3 часа

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија4 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион4 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа5 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ5 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија6 часа

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа7 часа

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија18 часа

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија18 часа

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија21 час

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија22 часа

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија1 ден

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија1 ден

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа1 ден

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија1 ден

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ1 ден

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа1 ден

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет1 ден

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Досие