Контакт

Македонија

Потврден случај на грипот А во Македонија

Објавено пред

Високосомнителен случај на пациент заразен со новиот грип А H1N1 регистриран е во Македонија, но за официјална потврда ќе се чека резултатот од

Високосомнителен случај на пациент заразен со новиот грип А H1N1 регистриран е во Македонија, но за официјална потврда ќе се чека резултатот од лабораторијата во Лондон

Ова денеска на прес конференција во Скопје го соопшти министерот за здравство Бујар Османи, нагласувајќи дека нема место за паника.

Се работи за дете на четиригодишна возраст, кое беше хоспитализирано во сабота на клиниката за Инфективни болести во Скопје, поради симптоми слични на новиот грип H1N1. Детето деновиве допатувало во Прилеп од Австралија преку Лондон.

Османи информираше дека резултатите од првичните анализи покажале присуство на вирусот А кај детето, додавајќи дека материјалите се упатени во Лондон на дополнителни анализи.

Детето, кое е примено во болница со својата мајка, се чувствува добро и симптомите се повлекуваат, изјави директорот на инфективната клиника Звонко Миленковиќ, додавајќи дека мајката нема симптоми на грип, но и е дадена превентивна терапија.

Во хотелот во кој што детето престојувало извршена е дезинфекција, а на братчето, бабата и останатите роднини што биле во близок контакт дадена им е превентивна терапија, додека опстанатите што контактирале со него се советувани да ја следат својата здравствена состојба и во случај на симптоми на грип да се јават на лекар, рече Јованка Костовска од секторот за превентивно здравје при Министерството за здравство.

Министерот Османи информираше дека на клиниката за инфективни болести бил примен и маж од Вевчани со симптоми на новиот грип, но резултатите од првичните анализи не го покажале присуството на вирусот H1N1.

Од превентивни причини материјалите и од пациентот од Вевчани, кој што допатувал од американската држава Њу Џерси, ќе бидат упатени на анализа во Референтната лабораторија во Лондон.

Досега, од појавата на новиот грип во Македонија биле хоспитализирани десет лица со карактеристични симптоми, но ова е првиот позитивен.

Место за паника нема, нагласи Османи, додавајќи дека кога е прогласена пандемија тешко која земја може да биде заобиколена

Тој додаде дека сите капацитети се подготвени, персоналот е обучен за вакви случаи, а имаат заштитен материјал, ракавици, соодветна униформа, се врши надзор на граничните премини и редовно се состанува комисијата за пандемски грип.

Засега нема препорака за набавување на дополнителните 150 илјади кутии од лекот да бидат тамифлу, на кој што реагира доколку грипот се открие во рок од 48 часа, рече Османи, додавајќи дека на залиха има 50.000 кутии.

Сепак се очекува бројот на заболените лица да се зголемува, бидејќи е сезона на годишни одмори, а според Меѓународниот здравствен правилник во случај на пандемија сите земји се должни да ги лекуваат пациентите бесплатно.

Светската здравствена организација пред неколку недели прогласи шести степен на тревога, односно пандемија од новиот грип, кој се појави во Мексико, а досега се заразени над 60 илјади луѓе, од кои починале околу 270. /крај/мп/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Со кампања за правилно миење раце, ќе се спречи ширењето зарази во училиштата

Објавено пред

Преку кампања за правилно миење раце и одржување на хигиената во училиштата, ќе се подига свеста кај децата за да се избегнат ширењето на бактериите и појавата на разни заразни болести, рече Ирина Сотирова-Бухова, директорка на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, која го најави проектот што почнува во училиштата во општина Центар. Сотирова-Бухова рече дека потребата од ваква кампања доаѓа по сознанијата од истражувањата дека голем дел од децата воопшто не ги миеле рацете додека се на училиште.

„Нашата цел е да ги посетиме сите основни училишта, почнувајќи од општина Центар, и на соодветен начин да ги едуцираме учениците како да изградат правилни хигиенски навики. Постојат низа примери за вакви кампањи во голем број европски земји и ние како Државен санитарен и здравствен инспекторат утврдивме да го следиме овој пример и да ја спроведеме оваа активност“, изјави Сотирова-Бухова.

Покрај учениците во процесот на едукација што ќе го спроведат стручни лица, ќе бидат вклучени и вработените во училиштата.

„Правилното миење на рацете со сапун ги отстранува бактериите, кои се причинител за разни болести, пред сè, дијареја. Речиси 80 отсто од децата што имале дијареја ја добиле во училиштата. На овој начин ќе се спречи и појавата на инфекции на дишните патишта, како што се пневмонијата и грипот, кои се најчестите болести кај децата на оваа возраст“, рече д-р Весна Герасимовска, специјалист интернист и нефролог.

Како што беше најавено на денешната прес-конференција, првата едукативна работилница ќе се одржи на 21 декември во ОУ „Киро Глигоров“, а подоцна ќе бидат вклучени и другите училишта во општина Центар.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Мицкоски од Париз: Идната Влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе испорача реформи и борба против криминалот

Објавено пред

Идната Влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе испорача реформи и бескомпромисна борба против криминалот, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој заедно со потпретседателот Александар Николоски и членот на ИК, Игор Николов во Париз остварија средба со пратеникот во францускиот парламент и потпретседател на комитетот за надворешни работи Жак Мари и Францускиот Сенатор и поранешен француски министер за одбрана Алан Ричард.

„Ја пренесовме нашата порака дека после следните предвремени парламентарни избори кои што ќе се случат во април месец следната година, владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе се фокусира на исклучително квалитетни реформи од областа на владеењето на правото, обезбедување независно обвинителство, независно судство, нешто што недостасува во овој период. Односно сето она кое што денеска добро изгледа на хартија ќе биде можеби подобрено, но сето она кое што денеска во пракса практично не е применливо ќе биде испорачано во реформите кои што следната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги донесе во Македонија, веднаш после предвремените парламентарни избори“, рече Мицкоски.

Додаде дека на средбите станало збор и за можната економска соработка, зголемување и продлабочување на дипломатските односи помеѓу двете земји, бидејќи Франција била и останува стратегиски партнер на нашата држава и главен промотор во рамките на НАТО Алијансата и во рамките на Европската Унија.

„Практично ја пренесовме пораката дека идната влада на ВМРО-ДПМНЕ нема само да ветува, туку тоа што ќе го вети практично и ќе го испорача. Во рамките на владеењето на правото, бескомпромисна борба со криминалот, бескомпромисна борба со корупцијата и сто она кое што денеска, повторно ќе кажам изгледа добро на хартија, но за жал имплементацијата недостасува следната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе го имплементира и ќе биде дел од политиките на идната влада“, изјави Мицкоски по средбите во Париз.

Прикажи повеќе...

Македонија

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Објавено пред

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а тој даде свечена заклетва пред нив. Ацевски по изборот од говорница кратко изјави дека му е чест што бил избран на позицијата и дека ќе работи согласно законите, односно дека нема да ја изневери довербата.

Државната ревизија речиси две години беше без главен ревизор, а мандатот на вршителот на должноста истече на 5 октомври. Пратениците претходната недела на Комисијата за избори и именувања едногласно го прифатија предлгоот Ацевски да биде избран за државен ревизор.

Претседателот на комисијата за избори и именувања, Илија Димовски рече дека Ацевски е со 20 годишно искуство и додаде дека е професионалец во областа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија2 часа

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија2 часа

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија3 часа

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Доцна синоќа раководството на СДСМ го усогласило ставот дека се подготвени за една изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори...

Македонија4 часа

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Свет5 часа

Трамп до универзитетите: Укинете го антисемитизмот ако сакате пари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша извршна наредба за забрана на федералните фондови наменети за универзитетите и колеџите, кои дозволуваат антисемитизам....

Свет5 часа

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск, при што повредени се три...

Регион6 часа

Преговорите за влада на Косово без резултати , нема договор за коалиција

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот...

Свет7 часа

Санчез доби мандат за формирање влада

Шпанскиот крал Фелипе Шестти му довери на досегашниот премиер Педро Санчез мандат да се обиде да формира влада. Социјалистичката партија...

Свет7 часа

САД ја предупреди Северна Кореја да е откаже од нуклеарната програма и да избегнува провокации

САД се подготвени да бидат флексибилни во преговорите чија цел е Северна Кореја да се натера да се откаже од...

Свет7 часа

Парламентарни избори во Велика Британија – главни ривали се Џонсон и Корбин

Граѓаните на Британија денеска гласаат на вонредни парламентарни избори на кои се решава не само кој ќе управува во земјата,...

Спорт17 часа

Легендарниот шампион Леон Спинкс се бори за живот

Легендарниот шампион во тешка категорија, Леон Спинкс, се бори за својот живот во болница, потврди неговата сопруга, која побара молитви...

Регион18 часа

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија20 часа

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Топ23 часа

Возило излета од патот кај Дебарца и удри во пешак и паркирано возило

Синоќа на магистралниот пат Кичево – Охрид, во атарот на селото Радомирово, општина Дебарца, патничко возило управувано од Љ.В.(46) од...

Македонија23 часа

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија23 часа

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија1 ден

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет1 ден

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Македонија1 ден

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Досие