Контакт

Македонија

МБИ 10 оствари пораст од 1,46 отсто

Објавено пред

Вкупниот промет при денешното тргување на македонската берза за хартии од вредност беше 5.893.999,54 денари

Вкупниот промет при денешното тргување на македонската берза за хартии од вредност беше 5.893.999,54 денари.

Прометот на официјалниот пазар изнесуваше 5.070.199,54 денари, додека на редовниот пазар прометот беше 823.800,00 денари.

МБИ-10 се покачи за 1,46% така што достигна ниво од 2.470,91 индексни поени. МБИД се зголеми за 0,26%, а вредноста му изнесуваше 2.317,01 индексни поени. ОМБ се зголеми за 0,26% и се позиционираше на ниво од 102,53 индексни поени.

Најголем обем на тргување од официјалниот пазар со вредност од 1.092.680,00 денари имаше акцијата на Топлификација при истргувани 293 акции. Со остварената просечна цена од 3.729,28 денари се постигна пораст од 1,11% на дневна основа.

Државната обврзница за денационализација од петтата емисија оствари вкупен промет од 990.860,04 денари. Со просечната цена од 81,00% се оствари промет од 5,19% при истргувани 20.000 обврзници.

Прометот со Комерцијална Банка Скопје изнесуваше 878.314,00 денари при истргувани 359 акции. Просечната цена од 2.446,56 денари беше доволна за пораст од 3,77%. Акциите се тргуваа во распон од 2.374,00 денари до 2.500,00 денари.

Од редовниот Пазар најтргувана беше акцијата на Прилепска Пиварница со која беше остварен промет од 365.000,00 денари при истргувани 50 акции. Се постигна просечна цена од 7.300,00 денари која беше без промена.

Од редовниот пазар втора по промет беше Тутунска Банка Скопје, со која се оствари тргување во вредност од 325.360,00 денари, а се истргуваа 83 акции. Со просечната цена од 3.920,00 денари се постигна пораст од 0,51%.

Тутунски комбинат АД Прилеп донесе одлука за усвојување на годишна сметка, финансиските извештаи и годишниот извештај за работа на друштвото за 2008 година, како и за друштвата Тутунски комбинат Цигари Дооел Прилеп и Тутунски комбинат Тутун Дооел Прилеп. Донесени се и одлуки за покривање на загубите на друштвото како и за поврзаните друштва.

Објавена е одлука за зголемување на основната главнина на Тутунски Комбинат АД Прилеп со издавање на втора емисија на хартии од вредност-обични акции по пат на приватна понуда. Непаричниот влог кој ќе биде внесен од познат купувач Влада на Р. Македонија изнесува 4.176.299.783,00 денари односно 68.278.794,60 евра. Со оваа емисија Тутунски Комбинат АД Прилеп во својство на издавач издава 1.335.395 обични акции. Номиналната вредност на една акција е 51,13 евра. Продажната цена на хартиите од вредност изнесува 51,13 евра.

Тутунски комбинат Прилеп донесе и одлука за измена на статутот.

Гранит АД Скопје известува дека неревидираниот неконсолидиран биланс на успех за период 01.01.09 – 30.06.2009 год. ќе биде објавен на 06.08.2009 год. на СЕИНЕТ во 13,30 часот.

Пет најтргувани хартии од вредност

1. Топлификација Скопје

2. Р.Македонија – Денационализација 05

3. Комерцијална Банка Скопје

4. Бетон Скопје

5. Алкалоид Скопје

Хартии од вредност со најголем пораст

1. Арцелормиттал (ХРМ) Скопје 7,84%

2. Р.Македонија – Денационализација 05 5,19%

3. РЖ Услуги Скопје 4,35%

4. Реплек Скопје 3,78%

5. Комерцијална Банка Скопје 3,77%

Хартии од вредност со најголем пад

1. Бентокварц Крива Паланка 92,95%

2. Винарска Визба Тиквеш Скопје 27,10%

3. ОХИС Скопје 3,91%

4. Бетон Скопје 1,09%

5. Р.Македонија – Девизни Влогови 0,91%©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Собраниската служба се вклучи во акцијата „Администрацијата чисти со Не биди ѓубре“

Објавено пред

Вработените во Собранието денеска масовно се вклучија во акцијата „Администрацијата чисти со Не биди ѓубре“.

Тие го чистеа просторот околу собраниската зграда, како и делот кај Домот на АРМ и улицата „Даме Груев“.

Отпадот што беше собран, вработените во Собранието го селектираа на пластичен и на друг отпад во посебни ќеси за смет. Во соработка со екипите од градските јавни претпријатија, како и соодветните стручни служби сметот што беше собран беше дистрибуиран на соодветни локации.

Акцијата „Администрацијата чисти со Не биди ѓубре“ е организирана заедно со граѓанскотото здружение „Не биди ѓубре“, а е помогната и од канцеларијата на ЕУ во Скопје и амбасадорот Самуел Жбогар. Нејзина основна цел, покрај тоа што ќе се исчистат определените локации, е пред се подигнувањето на свеста кај граѓаните.

Прикажи повеќе...

Македонија

Употребени пелени и кујнски предмети фрлени покрај улиците во Битола – спроведена масовната акција за чистење на градот

Објавено пред

Над 500 големи вреќи со отпад беа собрани во денешната масовна акција за чистење во Битола. По препораките од Владата, денешната работна сабота да се искористи за чистење, административните работници од Битола масовно се вклучија во акцијата на повеќе локации во градот.

На наведените локации, во фреквентни места од градот, можеше да се најде секаков вид на ѓубре, вклучувајќи употребени детски пелени, алишта, па дури и домашни кујнски предмети.

Покрај вработените во Општина Битола и јавните претпријатија од градот, на терен во чистењето учествуваа и вработените на подрачните единици на сите државни институции.

Акцијата, чиј носител е ЈП „Комуналец“, се одвиваше на три главни пункта: зад паркингот кај Новиот пазар, во просторот зад Градската библиотека и во населбата Карпош. Екипи на „Комуналец“ ги обезбедија учесниците во акцијата за чистење со нараквици, вреќи за ѓубре, опрема, а потоа со нивните возила го отстрануваа собраниот отпад.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Единствена Македонија: МАНУ има примарна задача да ги брани националните интереси

Објавено пред

Политичката партија Единствена Македонија ја прозва МАНУ, по ставот на Бугарската академија на науките дека не постои македонски јазик. Единствена Македонија ја потсетува МАНУ дека има примарна задача да ги брани националните интереси, а не да биде нем набљудувач на македонското обезличување.

„МАНУ мора да ја каже вистината која базира на историски извори како бо однос на потеклото и корените на македонскиот народ така и за татарско монголското потекло на бугарскиот народ. Во спротивно, произлегува дека македонскиот народ наивно верувал дека во МАНУ е концентрирана врвната домашна памет која ќе ги брани националните и државните интереси, дотолку повеќе, и по 30 години самостојна држава за разлика од соседните држави единствено МАНУ нема изработено национална излезна стратегија како македонски проект“, велат од Единствена Македонија.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија2 часа

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија3 часа

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ3 часа

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа4 часа

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет4 часа

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија20 часа

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ21 час

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија22 часа

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Топ23 часа

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија1 ден

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија1 ден

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија1 ден

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет1 ден

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет1 ден

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет1 ден

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија2 дена

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет2 дена

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет2 дена

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Досие