Контакт

Македонија

Тоше Проески загинал при ударот во камионот

Објавено пред

Македонскиот пејач Тоше Проески загинал во моментот кога неговото возило удрило во камионот, а не при ударот на Туарегот во заштитната ограда

Македонскиот пејач Тоше Проески загинал во моментот кога неговото возило удрило во камионот, а не при ударот на Туарегот во заштитната ограда.

Ова за хрватскиот весник Вечерњи лист го изјави сообраќајниот вештак Дарко Коњевиќ од Славонски Брод, кој го изврши увидот на местото на несреќата утрото околу 6 часот и 30 минути на 16 октомври 2007 година, кога загина балканската поп икона Тоше Проески на автопатот Загреб-Липовац, во близина на Нова Градишка.

Предната десна страна на возилото во кое беше Тоше Проески, поради силината на ударот, навлегла под камионот во должина од 2,2 метри и силно го притиснала Туарегот меѓу вратата и предното стакло на местото на кое Тоше Проески се наоѓал во полулежечка положба и врзан со појасот, вели Коњевиќ

Тоше Проески, според вештакот, загинал во тој момент, а неговиот возач и пријател Георги Гергиевски беше тешко повреден, додека менаџерката Љиљана Петровиќ мина со полесни повреди.

Возилата така закачени продолжиле да се движат уште неколку десетини метри, а кога брзината на движење на приколката на камионот и на туарегот се изедначиле, приколката го отфрлила автомобилот на страна по што туарегот се завртел за 180 степени и со десната страна удрил во средишната одбојна ограда и застанал свртен во спротивен правец.

„Пејачот Тоше Проески не настрада од ударот во заштитната ограда, туку при удар во задниот дел на приколката“, тврди вештакот Коњевиќ.

Од друга страна во автомобилот комплетно откажал системот за заштита, бидејќи ниту едно од седумте воздушни перничиња не реагираше на страотниот удар во задниот дел од приколката на италијанскиот камион.

Имено, непосредно по несреќата ја тестиравме управувачката единица која ги координира сите воздушни перничиња и се зачудивме кога сфативме дека тој управувачки механизам воопшто не добил информација дека се случил судирот, раскажува Коњевиќ.

Тоа е чудно, а и веќе при првиот контакт со приколката на туарегот буквално му отпаднало предното тркало, пресечено од задната метална страница на приколката, додава вештакот.

Во својот извештај напишав дека причина за несреќата е недоволно странично растојание, вели сообраќајниот вештак Дарко Коњевиќ, додавајќи дека Туарегот можел да вози и 200 километри на час, а доколку се движел по левата страна на коловозот, ништо не би се случило.

Клучна и основа алка во целиот настан е што туарегот претходно на десната лента почнал да се приближува до поспоро возило пред себе, но не почнал навреме да ги престигнува возилата пред себе, рече за Вечерњи лист, вештакот Дарко Коњевиќ од Славонски Брод, кој за 32 години работа вештачел над 17 илјади сообраќајни несреќи во Хрватска./крај/вл/мп©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Заев-Тимоние: Добро е да дадеме дополнителен аргумент пред ЕУ со усвојувањето на Законот за Јавно обвинителство

Објавено пред

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со секретарот за меѓународна соработка на СДСМ, Бојан Маричиќ, денеска се сретна со амбасадорот на Франција во земјава, Кристијан Тимоние.

На средбата беше разговарано на повеќе актуелни теми, како процесот на интеграција во ЕУ, спроведувањето на реформите, но и актуелната политичка ситуација и работата на преодната Влада задолжена за организирање на предвремените парламентарни избори во април.

„Пораките што овие денови стигнаа од претставници на Европската Унија покажуваат дека Европската комисија има план и тоа ни го враќа оптимизмот. Се надеваме дека новата методологија ќе биде изготвена наскоро и ќе понуди фер пристап како за нас, така и за ЕУ. Од друга страна, за нас како држава е добро да дадеме дополнителни аргументи пред ЕУ преку усвојување на Законот за Јавно обвинителство. Важно е да покажеме демократски капацитет и Законот да влезе во Собранието и да биде усвоен. Законот за Јавно обвинителство е важен за правосудството и за државата“, порача Заев.

Осврнувајќи се на темите поврзани со изборите, Заев истакна дека сега кога опозицијата има претставници во Владата, потребно е сите да преземат одговорност не само за организирање фер и демократски избори, туку и да настапуваат проективно со цел граѓаните што помасовно да го искористат своето избирачко право.

„Преодната влада покрај тоа што треба да организира фер, слободни и демократски избори, треба да ја продолжи реализацијата на политиките и мерките што носат придобивки за граѓаните“, заклучи Заев.

Тој исто така посочи дека СДСМ е подготвен за избори, дека финишира подготовката на изборната програма која СДСМ ја пишува заедно со целни групи, со стручна јавност, со синдикати и стопански комори.

Францускиот амбасадор Тимоние истакна уверување дека ЕУ ќе подготви нова методологија која ќе биде во интерес на земјите кандидатки за членство во Унијата и Северна Македонија ќе продолжи со процесот на интеграција. Амбасадорот Тимоние го поздрави напредокот на Северна Македонија додавајќи дека сè уште има простор за напредок во реформите, а за тоа е потребно и носењето на Законот за Јавно обвинителство, како и зајакнување на борбата против криминалот и високата корупција.

Прикажи повеќе...

Македонија

Царинска управа: Го подигнавме степенот на проверка на секаков отпад

Објавено пред

Во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во земјава, посебно по случувањата во соседството, Царинската управа дополнително го подигнала степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад и материи кои би можеле да го загрозат здравјето на граѓаните, информираат од Царинската управа.

Оттука уверуваат дека согласно стратешките определби, во насока на безбедноста и здравјето на граѓаните, увозот и контролата на опасен отпад, како стока со ризик, секогаш е предмет на царинска контрола и во рамките на надлежностите на ЦУ истата се спроведува согласно законот. Тоа подразбира задолжително поседување соодветна дозвола за увоз од надлежното министерство, во случајов тоа е Министерство за животна средина и просторно планирање.

„На оваа тема добивме повеќе новинарски прашања дали досега е пријавен влез во Република Северна Македонија на одредена стока од компанијата ‘Блацион ДОО’. Во врска со ова информираме дека согласно нашите податоци компанијата ‘Блацион ДОО’ не се појавува како испраќач во увозна царинска постапка. Дел од новинарските прашања се однесуваат на фирмите кои користат гориво од отпад. Согласно евиденцијата со која располага ЦУ, во текот на изминатата година само една компанија користела гориво од отпад“, велат од Царинската управа преку соопштение.

Со цел информирање на јавноста, Царинската управа сподели и информација за вкупно увезениот отпад во текот на 2019 година. Имено, вкупната количина на увезен отпад за изминатата година е 2.215 тони, за кои што секој увозник, како што тврдат од Управата, уредно доставил дозвола издадена од соодветното министерство и при тоа не станува збор за увоз на опасен отпад.

Од Царинската управата додаваат дека со цел утврдување на евентуални неправилности, тие во соработка со Министерството за внатрешни работи преземаат одредени активности во насока на истражување на увозот на отпад. Овие активности продолжуваат во континуитет и со други надлежни институции, а за исходот од истите јавноста ќе биде навремено информирана.

Прикажи повеќе...

Македонија

Бугарското обвинителство: Отпадот не е ниту опасен ниту токсичен

Објавено пред

Јавното обвинителство на Бургас соопшти дека по извршените контролни анализи на предметниот отпад, во врска со информациите за увоз на отпад од Италија во Бугарија, категорично тврди дека не се работи ниту за опасен ниту за токсичен отпад.

Како што се наведува во соопштението, друштвото „Блацион“ е посредник, а не производител на отпадот и за тоа поседува соодветна лиценца.

„Производителот на отпадот е тој што е одговорен за квалитетот на отпадот и одговара за тоа како го декларирал. Категорично ги демантираме сите други шпекулации со кои се поврзува нашата компанија во врска со овој случај и натаму нема да толерираме дезинформации што го уриваат реномето на нашата компанија и затоа ќе преземеме соодветни правни мерки“, стои во дописот.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 час

Дизелот поевтинува

Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поевтини 1,5 денар, а цената на бензините ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија за...

Македонија2 часа

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Македонија2 часа

(Видео) Горан Ангелов ќе биде сменет, ќе се истражува каков отпад бил согоруван на „Дрисла“

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани...

Свет4 часа

Во светот има 2.153 милијардери со богатство поголемо од 4,6 милијарди луѓе

Во светот има 2.153 милијардери со поголемо богатство од 4,6 милијарди луѓе, што претставува 60 проценти од светската популација, се...

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Укинувањето на договорот од Преспа е опасност за државата

„Како што се наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на договорот...

Македонија6 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено, се разболеле адвокатите на Јанева

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшeфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, утринава се одложи...

Македонија7 часа

Одложено судењето против Елизабета Канческа-Милевска

Поради новото закажано рочиште за ТНТ, се одложи судењето за „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска....

Топ7 часа

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајна незгода во Струмичко

Еден човек загина, а тројца се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне кај крстосницата кај Габровските...

Свет7 часа

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“, порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите...

Свет8 часа

Шестмина загинати во поплави во Бразил

Најмалку шест лица загинаа, а едно е пријавено за исчезнато по силните поплави во јужниот дел на Бразил, соопштија властите....

Македонија8 часа

Албанија, Црна Гора, Србија и Северна Македонија со рекорден број затвореници во регионот

Албанија, Црна Гора, Србија и Македонија имаат рекорден број затвореници во регионот. Ова го покажуваат податоците на Евростат, според кои...

Свет9 часа

Берлин: Постигнат договор да се почитува ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје...

Свет19 часа

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Свет20 часа

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да...

Забава21 час

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се...

Регион24 часа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет1 ден

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија1 ден

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа1 ден

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија1 ден

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Досие