Контакт

Дијаспора

Колоски: Додека Трамп е на чело на САД, Македонија треба да се посвети на домашните проблеми

Објавено пред


 

„Претседателот Обама дојде во претседателското столче со многу проблеми со кои требаше да се соочува, така што Македонија и југоисточна Европа не му беа приоритет. Се сеќавам на анти-македонската резолуција во Сенатот во 2007-та година со која тогашниот Сенатор Обама, како и тогашен Сенатор Џон Кери, дадоа поддршка на истата со експлицитно тврдење дека Македонија шири анти-Грчка пропаганда. Последователно, двајцата, Обама и заменикот претседател Бајден, се прогласени за филехелени пријатели на Грците од страна на грчката дијаспора“, пишува во колумна претседателот на Обединетата македонска дијаспора (ОМД), Мето Колоски, по повод доаѓањето на власт на новиот американски претседател Доналд Трамп.

 

„Искрено ние се плашевме дека Обама кога ќе стане претседател ќе го врати признавањето на Америка за време на Буш и ќе не вика под кратенката како во ООН, и сеуште до ден денес се плашиме, не само поради грчкото лоби, но поради внатрешната ситуација во Македонија. Среќни сме што САД продолжи да ја вика Македонија под уставното име веќе 12 години, колку што брои ОМД од нејзиното основање како организација и глас на македонците во Вашингтон. Еден од првите јавни говори на Обама беше на самитот на НАТО во Страсбург каде што изјави дека вратите на НАТО се ширум отворени за сите земји кои исполнуваат услов за влез во НАТО и изрази надеж дека Македонија ќе стане земја-членка на НАТО што поскоро“, потсетува Колоски.

 

„Пред Обама да стани претседател, САД и Македонија потпишаа договор за стратешко партнерство. За жал, со наши очи не видовме големо посветување на било која страна да се подлабочи тој договор, повеќе од страна на Америка, каде за жал повеќето советници на Обама не беа заинтересирани за Македонија. Политиката на САД кон Македонија беше оставена во рацете на пониските официјални личности на ешалонот на Стејт Департментот“, потенцира претседателот на ОМД.

 

„Од 1999-та година навака, претседател на САД нема остварено посета на Република Македонија, од 2003та година навака, државен секретар на САД, како и од 2007-та година навака, не била остварена посета од секретар на одбрана на САД. Ова би се категоризирало како грешка на САД. Хилари Клинтон, иако ја посети Македонија мислам два пати за време кога беше Прва Дама, Македонија ја запостави кога беше државен секретар, а ги посети скоро сите земји околу Македонија. Навредувачки е, иако во 2011-та Премиерот на Македонија во Стејт Департмент беше нејзин гостин. Потпретседателот Бајден исто ја заобиколи Македонија посетувајќи го Балканот 2-3 пати“, додава тој.

 

Во 2015-та година, наредба дојде од редовите на Белата Куќа да се скрати финансирањето на Гласот на Америка – Македонски сервис. Цела македонска дијаспора се активира и преку групата на пријателство на Македонија во Конгрес и пријатели во Конгресот, ОМД успеа да ја поништи оваа одлука како неоснована, и не само што не се укина, туку македонскиот сервис е зголемен со уште двајца повеќе новинари, вели Колоски.

 

„Од страна на македонската дијаспора, вратите на македонците во Америка беа доста отворени за време на Буш и Обама и се надеваме ќе продолжи со исто темпо и за време на Трамп. Скоро секоја година имаше делегација на лидери на македонската заедница до Белата Куќа за состаноци за време на Обама. Прв македонски православен свештеник прота-ставрофор Бранко Постоловски имаше средба во Белата Куќа, и оддржа молитва пред свечен ручек. Првиот амбасадор за верски слободи на Обама го покани Архимандрит Никодим Царкнијас од Егејска Македонија на средба со Стејт Департмент за дискусија околу правата на македонците во Грција. Во октомври 2014 година за време на 10 годишната Гала на ОМД, 65 македонци отидоа во Белата Куќа на посета. А во јуни 2016 година, 35 македонци отидоа во Белата Куќа на отворена трибина со високи советници на Обама. Ова е се благодарејќи на не- и над-партиската работа на ОМД“, додава Колоски.

 

„Администрацијата на Обама имаше приоритети кон односите со многу земји во светот, но на тоа многу влијаеше како Македонија ќе ги воспоставеше своите внатрешни работите. За жал во последните 8 години не сведочевме на активности од страна на Македонија во САД освен економски форуми во многу градови кои се и за поздравување. Можеби тоа е поради мислењето дека Обама нема да не поддржи и џабе да трошиме пари. Македонија беше една од најнеактивните земји во поле на активностите во Амбасадата, пет години не беше организиран прием за денот на независност, благодарејќи на сегашниот Амбасадор, тој настан кој опстојуваше 15-17 години со ред, се врати. Помалку и помалку активности со Конгресот. Амбасадата имаше 6-7 дипломати вработени во 2006-9 година, а сега се само 4, тоа е слична бројка на времето кога Ачевска и Димитров беа амбасадори. Македонија не може да очекува дека било кој ќе дојде на власт дека ќе не поддржува или нема да не поддржува. Македонија треба повеке ресурси да пренасочи за лобирање кон клучните земји во светот како САД“, вели Колоски.

 

ОМД веќе има воспоставени контакти со личности од идната администрација на Трамп, и дел од нив беа присутни во Амбасадата на маскембалот што ОМД го организираше за Василица пред една недела. Искрено мислеме дека Трамп нема многу да се посвети на Македонија и на Балканот, како што некои мислат. Трамп ќе има приоритети кој му се битни на неговата платформа, а тоа е економскиот развој на САД, здравствениот систем, даноците, како и илегалната имиграција. Сигналите околу НАТО, благодарејќи на тоа што Генералот Матис е секретар за одбрана, е тоа што САД сеуште останува насочена кон унапредувањето на НАТО. САД вложува најмногу пари во светот во одбраната. Трамп и Матис побара земји-членки како и идни членки, како Македонија, да го зголемат буџетот за одбрана до 2 отсто. Македонија мора итно тоа да го направи ако сака да покаже дека ја гледа својата иднина во НАТО, потенцира Колоски.

 

„Околу името, не очекуваме многу. Но треба да бидеме исклучително внимателни. Шеф на кабинет на Трамп е грк по потекло, двајца советници во Белата Куќа исто така со грчко потекло, како и еден во друга Агенција. За време на Трамп, најдобро е Македонија да се посвети на решавања на домашните проблеми, околу судскиот систем, транспарентност, политички диалог, медиумски слободи, скратување на говорот на омраза во секојдневието на општеството, работата на Собранието, вистинска децентрализација на администрацијата во локалните општества низ Македонија, и се разбира една најголема работа – економскиот развој за граѓаните. Но ако следиме тоа што Трамп вели, треба повеќе инвестиции во малите и средните бизниси. Не треба да се очекува дека Трамп ќе ни ги реши нашите проблеми или ќе не спаси од иднината во која ние одлучуваме. Се надеваме дека Македонија ќе има посилна поддршка од САД, но сега засега тоа зависи од нас“, заклучува Колоски во својата колумна./крај/мф/бс

Daily news

Протест на Албанци од Македонија во Драгот

Објавено пред

(Фото: Експрес)

Група Албанци од Македонија денеска протестираа против подигањето гробишта на грчки војници во местото Драгот кај градот Тепелена.

Косовскиот весник „Експрес“ пишува дека групата Албанци од Македонија заедно со неколку невладини организации од Албанија и Косово побара од официјална Тирана да не го применува договорот што е постигнат помеѓу министрите за надворешни работи на Албанија и Грција, Дитмир Бушати и Никос Коѕијас, за изградба на гробови на грчки војници во Албанија.

За време на викендот на средбата што ја одржаа во Корча шефовите на дипломатиите на Албанија и Грција покрај другото постигнале согласност Албанија да дозволи изградба на гробишта на паднати грчки војници во јужниот дел на Албанија.

КМ

Прикажи повеќе...

Daily news

ОМО „Илинден“ – ПИРИН тврди дека е цел на злоупотреби

Објавено пред

Претседателството на ОМО „Илинден“ – ПИРИН тврди дека е злоупотребено од страна на почесен член на здружението и негира дека присуствувале на средба со „Семакедонскиот национален совет  – Македониум“, чиј претседател е Спас Олумчев, на 29 номеври во Струмица.

„Делегација на Претседателството, а ниту некој член на Претседателството на ОМО „Илинден“ – ПИРИН, не присуствувала на таква средба. Партијата ниту е известена за решенијата за кои се спомнува во информацијата ниту ги има дискутирано или одобрувано. Стојан Георгиев, чие име се спомнува во соопштението, се јавува како почесен претседател, но не и член на Претседателството. Титулата му дава само почесни, а не и ефективни функции, освен ако специјално не биде ополномоштен за нешто повеќе од Централниот совет или Претседателството на партијата. Никој од овие два највисоки органа на партијата не го има ополномоштено во случајот, а ниту се известени од него да учествува и да потпишува некакви решенија во Струмица. Според тоа, дури и да присуствувал на таква средба, тоа не било како претставник на ОМО „Илинден“ -ПИРИН, туку единствено како приватно лице“, се вели во соопштението.

Претседателството на ОМО „Илинден“ – ПИРИН го изразува својот револт од злоупотребата со името на партијата.

Прикажи повеќе...

Daily news

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ: Пет заменици на генералниот секретар, уште еден непродуктвен трошок на СДСМ

Објавено пред

За пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, именувањето пет заменици на генералниот секретар на Собранието е уште еден непродуктивен трошок од народните пари. Изборот на толкав број заменици на генералниот секретар е направен нетраспарентно, со меѓупартиски договор за креирање нови ребони места за коалициските партнери, порачаа пратениците на опозицијата. Тие додаваат дека оваа постапка треба да се стопира и, наместо пет, да останат двајца заменици на генералниот секретар.

 

„Ветивте намалување на непродуктивните трошоци и департизација на институциите, а вие го правите токму спротивното. Доста ни е веќе од вашиот вокабулар, доста го одложувавте животот. Тројца заменици се повеќе од доволно. Бараме јавен оглас и јасни критериуми за избор. Бараме да се стопира оваа постапка со која секоја партија од оваа кревко мнозинство ќе си удоми по еден заменик на функција“, рече пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајловска-Старова.

 

Пратениците на СДСМ, пак, сметаат дека е оправдан изборот на пет заменици затоа што се утврдило дека се зголемил обемот на работа на генералниот секретар.

 

„Зборувате дека пет заменици на генералниот секретар се многу, тогаш да ве прашам дали е во ред формирањето десет пратенички групи, со десет координатори, а да не го заборавиме и координаторот над координаторите.

Се загриживте дека ќе се правеле трошоци, а не бевте загрижени кога вашите координатори бараа по десет паузи и ја запираа работата на Собранието во недоглед“, рече пратеничката на СДСМ, Славица Шуманска-Митевска.

 

По завршувањето на расправата по предлог-одлуката, Собранието го разгледа и поднесениот амандман од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Димитар Стевананџија и Зоран Илиоски, но не се изјасни по него затоа што претседателот Талат Џафери утврди дека нема услови за гласање, односно немаше 61 пратеник во салата. По него и по одлуката за именување заменици на генералниот секретар, пратениците ќе се гласаат на седницата на 24 ноември.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија13 часа

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија13 часа

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион14 часа

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија14 часа

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија14 часа

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет15 часа

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија1 ден

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија1 ден

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Македонија1 ден

(Видео) Ахмети: Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе...

Македонија1 ден

На Јанкулоска ќе ѝ се суди одвоено за „Тенк“ поради потврдата за ризична бременост

На поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе ѝ се суди одвоено за случајот „Тенк“, кој се однесува на...

Свет2 дена

Директорот на ЦИА се сретнал со Ким Џонг-ун

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, отпатувал за Пјонгјанг на таен состанок со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, пренесуваат американските медиуми. Според...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Безусловната препорака од Европската комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговорите со Европската...

Македонија2 дена

Уапсен Фејзи Азири обвинет во случајот „Монструм”

Фејзи Азири, кој е еден од обвинетите во случајот „Монструм“, вчера бил пронајден и уапсен со правосилна судска пресуда за...

Македонија2 дена

(Видео) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција...

Македонија2 дена

Во кривичниот суд продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжат судењата за предметите „Тенк“ и „Тарифа“ на специјалното јавно обвинителство. Во денешното...

Македонија2 дена

Откриени 38 мигранти во комбе кај тунелите кај Демир Капија

Триесет и осум мигранти биле откриени вчера на регионалниот пат Гевгелија-Скопје во товарно моторно возило „форд транзит“ во близина на базата...

Македонија2 дена

Хан и Могерини денеска во Скопје

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигнува делегација на Европската Унија предводена од комесарот за европска соседска политика и...

Досие