Контакт

Дијаспора

Резолуција на ОМД за сегашната состојба во Македонија

Објавено пред


 

Во име на националниот интерес, ОМД, со седиште во Вашингтон, како неформален глас на македонските граѓани и иселеници надвор од границите на Република Македонија повикува под „покровителство на Претседателот, политичките партии веднаш да се заложат за итно разрешување на политичкиот ќорсокак, преку дијалог и договор на македонските партии да се формира стабилна влада, функционално Собрание и независен унитарен судски систем“.

 

Од ОМД ги повикуваат институциите да воспостават одлучна заштита на суверенитетот од секаков обид за мешање во внатрешните работи на државата, а политичарите преку почитување на Уставот да се оградат од било какви коалицирања кои можат да наштетат на националните државни интереси на Република Македонија.

 

Од дијаспората исто така бараат спроведување попис во државата согласно со Еуростат најкасно до крајот на 2018-та, како и воздржаност на политичките лидери за одржување билатерални брифирања со странски Амбасадори за внатрешните состојби во државата без да очекуваат надворешни фактори да ги решат внатрешните проблеми.

 

„Политичката платформа на партиите кои го претставуваат албанското малцинство, изготвена под покровителство на премиерот на Албанија, Собраниски да се препознае како директно мешање во внатрешните работи на државата и да се отфрли со Собраниска резолуција, барајќи сите граѓани на Република Македонија да покажат лојалност кон државата.Претседателот да побара прием во Европскиот парламент и Европската Комисија и од парламентарната говорница да информира за “добрососедките” односи и активности што ги превземаат Албанија, Србија, Бугарија и Грција кон Република Македонија“, се некои од мерките кои ги бараат од ОМД.

 

„Интезивирање на средби и се воспоставување на редовна комуникација со претставниците на македонските малцинства во сите соседни држава и во отсуство на пратеници од дијаспората да се формира Министерство за дијаспора, како и да се формира парламентарна група во Македонското собрание за соработка со дијаспората преку кои дијаспората ќе може да поднесува инцијативи во собранието“, порачуваат од ОМД.

 

ОМД согласно статусот за невладина и непартиска организација во име на заштита на националниот македонски интерес и идентитет, јавно се обврзува дека најстрого се определува „како независна, и ќе се спротивставува и отфрла секакво политичко етикетирање за пристрасност и симпатизерство кон било која политичка опција од државата“.

 

„Често ОМД е обвинета дека работи за интересите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ или друга политичка партија или субјект. Напротив, ОМД како независна организација не работи за интересите на ниту една партија, туку за Македонија и ќе продолжи со соработка со сите политички партии од Македонија и ја става на располагање целата своја мрежа, знаење и ресурси за добробитие на матичната држава во сите сфери“, велат од ОМД.

 

ОМД бара зрелост и професионално работење од сите политички парти во државата, и ги осудува сите напади и обиди на било која политичка партија во државата да се однесува непријателски кон нас само поради тоа што платформата на политичките партии не се совпаѓа со нашата платформа како невладина независна организација која ги престувавуват интересите на сите македонци без разлика на која политичка партија припаѓата – Македонија е нашата платформа и за неа ние работиме а не за политичките партии во државата и нивните интереси.

 

ОМД ќе продолжи со кампањата Македонија во НАТО со резолуции во Американскиот Конгрес за барање на активно залаѓање на САД за Македонија да стани полноправна членка на НАТО, додаваат од организацијата.

 

„Преку својата мрежа на членови и подржувачи во САД, ќе ја интезивира и продлабочи својата активност во Конгресот на САД преку Конгресната Група за Македонија и македонско-американската заедница и максимално ќе го искористи механизмот што му е овозможен на секој Американец од Македонско потекло да влијае на својот претставник во Конгресот“, велат оттаму.

 

„Преку блиските организации, здруженија и наши претставници во Европа, ОМД ќе ја интезивира својата активност во Европските Институции со посебен осврт на Еврпскиот Парламент и Европската Комисија и преку својата мрежа во Австралија, ќе работи интензивно да се признае уставното име на Република Македонија од австралиските власти. Дополнително, огранокот на ОМД во Канада исто така ќе работи на продлабочување на односите помеѓу Канада и Македонија“, се вели во резолуцијата на ОМД./крај/мф/бс

Daily news

Протест на Албанци од Македонија во Драгот

Објавено пред

(Фото: Експрес)

Група Албанци од Македонија денеска протестираа против подигањето гробишта на грчки војници во местото Драгот кај градот Тепелена.

Косовскиот весник „Експрес“ пишува дека групата Албанци од Македонија заедно со неколку невладини организации од Албанија и Косово побара од официјална Тирана да не го применува договорот што е постигнат помеѓу министрите за надворешни работи на Албанија и Грција, Дитмир Бушати и Никос Коѕијас, за изградба на гробови на грчки војници во Албанија.

За време на викендот на средбата што ја одржаа во Корча шефовите на дипломатиите на Албанија и Грција покрај другото постигнале согласност Албанија да дозволи изградба на гробишта на паднати грчки војници во јужниот дел на Албанија.

КМ

Прикажи повеќе...

Daily news

ОМО „Илинден“ – ПИРИН тврди дека е цел на злоупотреби

Објавено пред

Претседателството на ОМО „Илинден“ – ПИРИН тврди дека е злоупотребено од страна на почесен член на здружението и негира дека присуствувале на средба со „Семакедонскиот национален совет  – Македониум“, чиј претседател е Спас Олумчев, на 29 номеври во Струмица.

„Делегација на Претседателството, а ниту некој член на Претседателството на ОМО „Илинден“ – ПИРИН, не присуствувала на таква средба. Партијата ниту е известена за решенијата за кои се спомнува во информацијата ниту ги има дискутирано или одобрувано. Стојан Георгиев, чие име се спомнува во соопштението, се јавува како почесен претседател, но не и член на Претседателството. Титулата му дава само почесни, а не и ефективни функции, освен ако специјално не биде ополномоштен за нешто повеќе од Централниот совет или Претседателството на партијата. Никој од овие два највисоки органа на партијата не го има ополномоштено во случајот, а ниту се известени од него да учествува и да потпишува некакви решенија во Струмица. Според тоа, дури и да присуствувал на таква средба, тоа не било како претставник на ОМО „Илинден“ -ПИРИН, туку единствено како приватно лице“, се вели во соопштението.

Претседателството на ОМО „Илинден“ – ПИРИН го изразува својот револт од злоупотребата со името на партијата.

Прикажи повеќе...

Daily news

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ: Пет заменици на генералниот секретар, уште еден непродуктвен трошок на СДСМ

Објавено пред

За пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, именувањето пет заменици на генералниот секретар на Собранието е уште еден непродуктивен трошок од народните пари. Изборот на толкав број заменици на генералниот секретар е направен нетраспарентно, со меѓупартиски договор за креирање нови ребони места за коалициските партнери, порачаа пратениците на опозицијата. Тие додаваат дека оваа постапка треба да се стопира и, наместо пет, да останат двајца заменици на генералниот секретар.

 

„Ветивте намалување на непродуктивните трошоци и департизација на институциите, а вие го правите токму спротивното. Доста ни е веќе од вашиот вокабулар, доста го одложувавте животот. Тројца заменици се повеќе од доволно. Бараме јавен оглас и јасни критериуми за избор. Бараме да се стопира оваа постапка со која секоја партија од оваа кревко мнозинство ќе си удоми по еден заменик на функција“, рече пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајловска-Старова.

 

Пратениците на СДСМ, пак, сметаат дека е оправдан изборот на пет заменици затоа што се утврдило дека се зголемил обемот на работа на генералниот секретар.

 

„Зборувате дека пет заменици на генералниот секретар се многу, тогаш да ве прашам дали е во ред формирањето десет пратенички групи, со десет координатори, а да не го заборавиме и координаторот над координаторите.

Се загриживте дека ќе се правеле трошоци, а не бевте загрижени кога вашите координатори бараа по десет паузи и ја запираа работата на Собранието во недоглед“, рече пратеничката на СДСМ, Славица Шуманска-Митевска.

 

По завршувањето на расправата по предлог-одлуката, Собранието го разгледа и поднесениот амандман од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Димитар Стевананџија и Зоран Илиоски, но не се изјасни по него затоа што претседателот Талат Џафери утврди дека нема услови за гласање, односно немаше 61 пратеник во салата. По него и по одлуката за именување заменици на генералниот секретар, пратениците ќе се гласаат на седницата на 24 ноември.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Владата допрва ќе одлучува дали Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија

Владата допрва ќе одлучува за барањето на Бугарија бизнисменот Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул во Македонија. Портпаролот...

Македонија4 часа

Скопје ќе добие нов екоавтобус

Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија5 часа

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија5 часа

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Македонија5 часа

Двајца обвинети за крвавиот четврток излегуваат од притвор бидејќи понудиле гаранција

Две лица, кои се меѓу обвинетите за наслилствaта во Собранието од 27 април минатата година, ќе излезат од притвор бидејќи...

Македонија8 часа

Ердоган: Македонија има поддршка од Турција за влез во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во Анкара се сретна со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Како што соопшти собраниската прес-служба,...

Свет9 часа

Лавров: Путин и Трамп нема да дозволат вооружен судир

Владимир Путин и Доналд Трамп нема да дозволат вооружен судир меѓу Русија и САД, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија9 часа

Ново рочиште за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжи судењето за предметот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на...

Македонија9 часа

Јанакиески на суд за „Сончев Град“

Во кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот „Топлик“ на специјалното јавно обвинителство, во кој се обвинети...

Македонија1 ден

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија1 ден

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија1 ден

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион1 ден

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија1 ден

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија1 ден

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет1 ден

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија2 дена

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Досие